مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۳۱۰۹۵
۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵
۳۶۶۳
جان مک‌آفی (John McAfee)، برنامه‌نویس جوانی که سودای ثروت در سر داشت، برای توسعه نرم‌افزار ضدویروس آستین بالا زد.

برترین‌ها: اگر خاطرتان باشد در دهه ۸۰ میلادی ویروس‌های رایانه‌ای تاخت‌و‌تاز می‌کردند و امان کاربران را بریده بودند. در آن زمان خبر چندانی از آنتی‌ویروس‌ها نداشتیم و جای نرم‌افزارهای ضدویروس کاملاً خالی بود. به دنبال این وضعیت، جان مک‌آفی (John McAfee)، برنامه‌نویس جوانی که سودای ثروت در سر داشت، برای توسعه نرم‌افزار ضدویروس آستین بالا زد. آنتی‌ویروسی که مک‌آفی توسعه داد در کمترین زمان ممکن به محصول پرفروشی تبدیل شد که کاربران برای نصب آن سرودست می‌شکستند.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

این‌گونه که بود که آنتی‌ویروسِ مک‌آفی برای یکی دو دهه در بیشتر رایانه‌ها جا خوش کرد. سکه محبوبیت مک‌آفی روی دیگری نیز داشت و با معروف‌شدن آنتی‌ویروس مک‌آفی، ثروت هنگفتی از گوشه‌و‌کنار دنیا روانه جیب جان مک‌آفی شد. ثروت، زندگی مک‌آفی را زیرورو کرد و زندگی پرحاشیه‌ای را در پیش گرفت. در نهایت نیز سلطان دنیای آنتی‌ویروس‌ها مرگ‌ خودخواسته‌ای را در زندان برای خودش رغم زد. به همین منظور خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم به فرازوفرودهای زندگی جان مک‌آفی به عنوان پادشاهی با ارزش‌های نامتعارف نگاهی بیاندازیم.

اوایل زندگی جان‌ مک‌آفی

جان دیوید مک‌آفی (John David McAfee)، در سیندِرفورد (Cinderford) بریتانیا از پدری آمریکایی و مادری انگلیسی زاده شد. سال‌های آغازین زندگی مک‌آفی در ویرجینا آمریکا گذشت. در آن زمان روزگار خوبی نداشت و کودکی را به نوجوانی رساند تا اینکه پدر الکی جان، خودکشی کرد.

مک‌آفی این حادثه را اتفاق ناراحت‌کننده‌ای می‌دانست که تا پایان عمر کابوس‌های شبانه‌ای را برای او به دنبال داشت. جان‌مک‌آفی به لطف هوش سرشارش توانست در سال ۱۹۶۷، به رغم تمامی ناملایمت‌های زندگی، در رشته ریاضیات فارغ‌التحصیل شود.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

استخدام در ناسا

مک‌آفی جوان در سال ۱۹۶۸ به استخدام ناسا درآمد و در برنامه فضایی آپولو مشغول به کار شد. او سه سال بعد از ناسا بیرون آمد و به دلیل علاقه‌ به دنیای نرم‌افزار در شرکت‌های یونی‌واک (Univac) و زیراکس حرفه برنامه‌نویسی را دنبال کرد.

حضور مک‌آفی در دنیای نرم‌افزار با پیوستن به شرکت دانش‌ کامپیوتری (Computer Science Corporation)، به عنوان مشاور نرم‌افراز ادامه یافت. پس از تلاش‌های زیاد در نهایت زندگی به مک‌آفی روی خوش نشان داد و این برنامه‌نویس جوان در شرکت معروف لاک‌هید (LockHeed)، استخدام شد.

در لاک‌هید نسخه‌ای از ویروس بِرِین (Brain)، به عنوان اولین ویروس کامپیوتری دنیا در اختیار مک‌آفی قرار گرفت. جان مک‌آفی از این موقعیت نهایت استفاده را برد و تجربه‌های خود برای مبارزه با این ویروس را به ساخت نرم‌افزار ضدویروس کاملی تبدیل کرد.

تاسیس شرکت مک‌آفی

جان مک‌آفی که از آینده صنعت ویروس‌یاب‌ها باخبر بود، در سال ۱۹۸۷، شرکت مک‌آفی (McAfee Associates)، را تاسیس کرد. او در این شرکت اولین ضدویروس‌ تجاری دنیا را به فروش رساند. از آنجایی که در آن زمان ویروس‌های رایانه‌ای تهدیدی جدی برای کاربران به حساب می‌آمدند، آنتی‌ویروس مک‌آفی به فروش چشمگیری دست پیدا کرد.

مک‌آفی که تا مدتی پیش آه در بساط نداشت تا با ناله سودا کند، در یک چشم‌ به‌هم‌زدن به یکی از سلاطین دنیای رایانه‌ها تبدیل شد. سودآوری فروش ضدویروس مک‌آفی به اندازه‌ای بود که مک‌آفی توانست میلیونری یک شبه شود و در جوانی ثروت هنگفتی به جیب بزند.

به همین دلیل مک‌آفی که از مال دنیا بی‌نیاز شده بود، در سال ۱۹۹۴ سهام خود را در شرکت مک‌آفی به فروش رساند و به میلیونری جوان تبدیل شد.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

شرکتی که مک‌آفی تاسیس کرده بود فرازوفرودهای بیشماری را تجربه کرد و پس از چندین بار ادغام با شرکت‌های بزرگ، در سال ۲۰۱۰ به اینتل (Intel)، فروخته شد. از آن زمان به بعد، اینتل اعلام کرد تمامی محصولاتی که تاکنون با نام مک‌آفی به فروش می‌رسید، با نام تجاری اینتل سِکیوریتی (Intel Security)، فروخته خواهد شد.

جان مک‌آفی در صحبت‌هایی از فروش این شرکت به اینتل ابراز خوشنودی کرد و مدعی شد از اینتل برای آزادکردن وی از شر دردسرهای شرکت مک‌آفی قدردانی می‌کند.

زندگی سلطان آنتی‌ویروس‌ها پس از ترک شرکت مک‌آفی

مک‌آفی جوان که سودسرشاری به جیب‌زده بود، پس از ترک شرکت مک‌آفی دست به تجارت‌های متفاوتی زد و زندگی پرحاشیه‌ای را در پیش گرفت.

توسعه نرم‌افزار پوُووُو (PowWow)، به عنوان یکی از اولین نرم‌افزارهای پیام‌رسان، سرمایه‌گذاری در شرکت ،زون‌لَبز (Zone Labs) و خرید شرکت‌ نرم‌افزاری چِک‌پوینت‌سافت‌وِر (CheckPoint Software)، از فعالیت‌های تجاری مهم جان‌مک‌آفی در دهه ۲۰۰۰ میلادی به حساب می‌آید.

جالب اینجاست جان‌ مک‌آفی که با انتشار آنتی‌ویروس مک‌آفی برای خودش اسم و رسمی در دنیای رایانه‌ها پیدا کرده بود، پس از ترک این شرکت هرگز نتوانست به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند. نیویورک تایمز در گزارشی که در آگوست ۲۰۰۹ منتشر شد، به ضرر مالی هنگفت مک‌آفی اشاره دارد.

بنا به این گزارش، سرمایه شخصی مک‌آفی از ۱۰۰ میلیون دلار در بازه زمانی سال‌ ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ به ۴ میلیون دلار کاهش پیدا کرده بود. نیویورک تایمز دلیل بداقبالی مک‌آفی را در بحران‌های مالی آن زمان آمریکا می‌دانست.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

فعالیت‌های متنوع تجاری جان مک‌آفی

مک‌آفی که بخت خود را در دنیای نرم‌افزار به آزمایش گذاشته بود، پس از مدتی به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دیگر پرداخت. این سلطان دنیای آنتی‌ویروس‌ها در رکود اقتصادی آمریکا در دهه ۲۰۰۰، املاک و مستغلات بیشماری خریداری کرد. این سوداگری برای مک‌آفی ‌فایده‌ای نداشت و با دست خالی از بازار املاک خارج شد.

جان مک‌آفی به رغم ضررهای زیاد، هرگز از سرمایه‌گذاری‌های پرخطر دست نکشید. در این زمینه می‌توان به تاسیس شرکت کوآروم‌اِکس (QuorumEx)، در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد. این شرکت که دفتر مرکزی آن در کشوری با نام بلیز (Belize) در آمریکای جنوبی قرار داشت، با هدف تولید آنتی‌بیوتیک‌های گیاهی تاسیس شده بود.

با رونق اپلیکیشن‌های موبایل، مک‌آفی در سال ۲۰۱۴ شانس خود را برای سودآوری در دنیای گوشی‌های هوشمند امتحان کرد. اپلیکشینی که از آن صحبت می‌کنیم کاگنیزانت (Cognizant)، نام گرفت. این اپلیکیشن اطلاعات مربوط به مجوزهای دیگر اپلیکیشن‌های نصب‌شده را به کاربر نمایش می‌داد. اپلیکیشن کاگنیزانت در آوریل ۲۰۱۴ به دی‌سنترال وان (D-Central 1)، تغییر نام داد و اکنون در گوگل‌پلی به رایگان نصب می‌شود.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

حضور مک‌آفی در دنیای رمزارزهای دیجیتال

در سال ۲۰۱۶، مک‌آفی به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ام.‌جی‌.‌تی (MGT Capital Invetment)، انتخاب شد. این مجموعه در واقع هولدینگ بزرگی از شرکت‌های فناوری بود. جان مک‌آفی قصد داشت نام این شرکت را به فناوری‌های جهانی مک‌آفی (McAfee Global Technology)، تغییر دهد، اما از آنجایی که اینتل سال‌ها پیش نام تجاری مک‌آفی را خریداری کرده بود، چنین رویایی به واقعیت تبدیل نشد.

شرکت سرمایه‌گذاری ام.‌جی‌.‌تی قبل از حضور مک‌آفی در حوزه بازی‌های ویدئویی فعالیت می‌کرد. جان مک‌آفی تمرکز این شرکت را به امنیت‌ دیجیتال تغییر داد. به دنبال این تغییر رویکرد، مدتی بعد مک‌آفی مدعی شد اعضای شرکت او حفره‌نرم‌افزاری را در سیستم‌عامل اندروید پیدا کرده‌اند. این حفره‌نرم‌افزاری به هکرها اجازه خواندن پیام‌های اپلیکیشن واتس‌اپ را می‌داد.

چند سالی از فعالیت شرکت ام‌.‌جی‌.‌تی به مدیریت مک‌آفی نگذشته بود که صنعت‌ رمزارزها به رونق رسید. اینجا بود که جان‌مک آفی بخت خود را برای حضور در این تجارت پررونق امتحان کرد. فعالیت ام.‌جی‌.‌تی در بازار رمزارزها با مدیریت مک‌آفی تا سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کرد.

در این سال مک‌آفی رسماً شرکت ام.‌جی‌.‌تی را با هدف اختصاص تمامی وقت خود به فعالیت در بازار رمزارزها ترک کرد. آگوست ۲۰۱۸ آخرین فعالیت تجاری مک‌آفی با حضور در شرکت لاکس‌کُور (Luxcore)، رقم خورد. این شرکت در زمینه‌ رمزارزها فعال بود. مشکلات مالیاتی به مک‌آفی زمان نداد تا رویای خود در دنیای رمزارزها را به واقعیت تبدیل کند و مدت زیادی سکان این شرکت را در اختیار نداشت.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

تلاش‌های مک‌آفی برای حفاظت از اطلاعات کاربران

جان مک‌آفی که نبض دنیای ویروس‌های رایانه‌ای را در دست داشت، در سال ۲۰۱۴ در کنفرانس دِف‌کان (DefCON)، به شهروندان آمریکایی برای استفاده نکردن از گوشی‌های هوشمند هشدار دارد. او مدعی بود اپلیکیشن‌هایی که کاربران در گوشی‌های هوشمند نصب می‌کنند، اطلاعات گوشی را می‌رباید.

مک‌آفی در دهه‌‌های پایانی زندگی خود از هر فرصتی برای آگاه‌سازی کاربران از دست‌داشتن شرکت‌های بزرگ در سرقت اطلاعات گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کرد.

فعالیت‌های سیاسی جان مک‌آفی

سلطان دنیای آنتی‌ویروس‌ها در سیاست نیز حرف‌های خاصی برای گفتن داشت. وی در انظار عمومی موادمخدر مصرف می‌کرد و از طرفداران پایان جنگ موادمخدر و آزادی حمل سلاح بود. تجارت در بازار آزاد و هشدار درباره جنگ نرم‌افزاری نیز از دیگر حوزه‌هایی بود که مک‌آفی از هر فرصتی برای فعالیت بهره می‌گرفت.

آتش مک‌آفی برای حضور در دنیای سیاست به اندازه‌ای گرم بود که در سال ۲۰۱۶ عزم ریاست جمهوری آمریکا داشت. همان‌گونه که از مک‌آفی انتظار می‌رفت، رویکرد متفاوتی برای رسیدن به کرسی ریاست‌ جمهوری آمریکا را در پیش گرفت.

او حزب سیاسی خاصی با نام «حزب سایبر» (Cyber Party)، را معرفی کرد. رویای مک‌آفی برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا درنهایت نقش برآب شد و دستاورد چندانی برای او در به دنبال نداشت.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

حاشیه‌های زندگی جان مک‌آفی

مک‌آفی در سال ۲۰۱۳ ویدئوی بامزه‌ای در یوتیوب منتشر کرد. این ویدئو «چگونه ویروس‌یاب مک‌آفی را حذف کنیم» نام داشت. مک‌آفی در این ویدئو با رفتار عجیب‌و‌غریبی درحالی که موادمخدر مصرف می‌کرد و بانوان زیبارو در کنارش چرخ می‌زدند، شیوه پاک‌کردن ضدویروس مک‌آفی را آموزش می‌داد.

ویدئوی جنجالی که از آن صحبت می‌‌کنیم در یوتیوب نزدیک به ۱۰ میلیون بازدید کننده داشت. مدتی بعد مک‌آفی به خبرگزاری رویترز گفت این ویدئو را با هدف به سخره‌ گرفتن پوشش‌های منفی رسانه‌ها از خودش، منتشر کرده است. چندی نگذشت که سخنگوی شرکت مک‌آفی این ویدئو را مضحک و ابلهانه دانست.

جان مک‌آفی و اتهام قتل

مک‌آفی از آن دسته سلبریتی‌های مدعی آزادی حمل اسلحه بود. این سلطان دنیای آنتی‌ویروس زندگی بسیار پرحاشیه‌ای داشت؛ اما هیچ‌کدام از این حواشی به اتهام قتل در سال ۲۰۱۲ نمی‌رسد. در آن زمان پلیس کشور بلیز، تحقیقاتی را برای کشف راز قتل گریگوری ویانت فال (Gregory Ciant Faull)، انجام داد.

گریگوری با شلیکی به مغزش در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۲ کشته شده بود. خانه‌ای که وی به قتل رسیده بود در همسایگی جان‌ مک‌آفی قرار داشت. مک‌آفی در مصاحبه‌ای با مجله معتبر وایِرد (Wierd)، مدعی شد گریگوری همیشه نگران بوده که پلیس کشور بلیز، قصد جان وی را بکند.

تحقیقات پلیس درباره این قتل کار را به جایی کشاند که مک‌آفی فرار را بر قرار ترجیح داد و از کشور بلیز گریخت. مدتی بعد در سال ۲۰۱۲، مک‌آفی در گوآتمالا آفتابی شد. پس از زمان کمی پلیس گوآتمالا مک‌آفی را دستگیر کرد. ماجرای حبس مک‌آفی در گوآتمالا در سال ۲۰۱۲ با آزادی وی از زندان و استرداد او به آمریکا به پایان رسید.

ازدواج جان مک‌آفی

برای شما گفتیم که مک‌آفی مدتی در گوآتمالا بود. او در این کشور با زنی با نام جِنیس دایسون (Janice Dyson)، رابطه داشت. این رابطه پس از بازگشت از گوآتمالا به آمریکا نیز ادامه پیدا کرد تا اینکه در نهایت به ازدواج مک‌آفی با دایسون در سال ۲۰۱۳ ختم شد.

مک‌آفی؛ سلطان آنتی‌ویروس‌ها و محبوب ایرانی‌ها

جالب است بدانید جان‌ مک‌آفی چیزی حدود ۳۰ سال از جنیس دایسون بزرگ‌تر بود. جالب‌تر اینکه او در سال ۲۰۱۸ رسماً در توئیتر اعلام کرد ۴۷ فرزند دارد.

فرار از مالیات در آمریکا و بازداشت در اسپانیا

برای شما از فرازوفرودهای زندگی جان‌ مک‌آفی گفتیم. در این قسمت به آخرین برگ دفتر زندگی سلطان دنیای آنتی‌ویروس‌ها می‌رسیم. ماجرا از این قرار است که در ژانویه سال ۲۰۱۹، مک‌آفی اعلام کرد از خاک آمریکا به دلیل فرار از جرایم مالیاتی گریخته و راهی اسپانیا شده.

دولت آمریکا دست از سر جان مک‌آفی برنداشت و در سپتامبر ۲۰۲، وی در خاک اسپانیا دستگیر شد. اداره مالیات آمریکا مدعی بود جان مک‌آفی در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلیون‌ها دلار به جیب زده؛ اما مالیات بر این درآمد‌ها پرداخت نکرده است.

به دنبال این شکایت‌ها، کار مک‌آفی در اسپانیا به زندان کشید. مدتی بعد نیز صحبت‌هایی از استرداد او به آمریکا مطرح شد. حبس وی تا سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا کرد تا اینکه در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۱، دادگاه ملی اسپانیا دستور استرداد مک‌آفی را صادر نمود. پس رسیدن خبر به مک‌آفی، این چهره‌ پرحاشیه دنیای نرم‌افزار در سلول‌ زندان خودش را حلق‌آویز کرد.

در مجموع باید گفت جان مک‌آفی، زندگی‌ نامتعارفی داشت و با این رفتار توانست به یکی از پرحاشیه‌ترین سلبریتی‌های دنیای فناوری تبدیل شود. این چهره‌سرشناس در سال ۲۰۱۵ کتابی با نام بدون دامنه (No Domain)، منتشر کرد. جان‌ مک‌آفی تمامی ماجراجویی‌های خود را در این کتاب با زبانی صریح و بی‌پرده به رشته تحریر درآورده است. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر به سرگذشت جان مک‌‌آفی علاقه دارید، مطالعه زندگینامه وی را به برنامه کتاب‌‌خوانی خود اضافه کنید.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
11:12 - 1400/04/05
همه اش به کنار فقط اون 47 فرزندش.. خسته نباشی دلاور خدا قوت پهلوان
Iran (Islamic Republic of)
15:56 - 1400/04/05
من تجربه نصب آنتی ویروس مک آفی را داشتم برنامه اش کاری به کار ویروس ها نداشت و به اصطلاح زندگی مسالمت آمیزی با ویروس ها داشت و آنتی ویروس و ویروس ها هر کدام به کار خودشان مشغول بودند
پاسخ ها
حامد
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
عالی نوشتی از خنده مردم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
احتمالاً نسخه ی دمو و رایگان بوده مال شما
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
در حدی که حس کنییه انتی ویروس داری و خیالت به صورت اشتباه راحت باشه خوب بود
محبوب هم نبود
در ایران ایست اسمارت و کاسپر محبوب بودن
Iran (Islamic Republic of)
19:11 - 1400/04/05
خودش ویروس بوده،همش افتاده به جون منزل تکثیرکرده مثل کرونا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
انجمن پرستاری ایران_1
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
انجمن پرستاری ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
انجمن پرستاری ایران_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
انجمن پرستاری ایران_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
زمردی_فوتر اصلی
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان