آقای صدر، همان موقع که می‌خواستید، رفتید
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۳۷۱۲۳
۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۸
۶۱۹۰
دوست داشت بعد یک تورنمنت مهم برود و حالا بعد یورو ۲۰۲۰ رفته.

برترین‌ها: حمیدرضا صدر می‌گفت: «خوبی فوتبال این است که گذشته ات را با آن به یاد می‌آوری. مثلا من سال جام جهانی۱۹۷۴ وارد دانشگاه شدم، پدرم بعد از جام جهانی۱۹۷۸ فوت کرد و قبل از جام جهانی۱۹۸۶ ازدواج کردم. غزاله، دخترم، در جام جهانی۱۹۹۰ به دنیا آمد. فوتبال نشانه ماست.» از قضا خبر مرگش در روز عجیبی هم منتشر شد. روز بعد از شهرآورد استقلال و پرسپولیس در مسابقات جام حذفی.

آقای صدر، همان موقع که می‌خواستید، رفتید

بهداد امینی(روزنامه‌نگار) از خاطره مواجهه با صدر در منزلش می‌نویسد:

«با پدرم رفته‌بودیم خانه‌ی حمید صدر. یکی از دیوار‌های اتاق نشیمن، سرتاسر پر بود از عکس؛ عکس‌هایی ریزریز، که انگار از مجلات و روزنامه‌ها و کتاب‌ها و پوستر‌های مختلف بریده و کنار هم چسبانده‌بود، نه خیلی منظم یا مرتب چیده‌شده مثل بعضی قاب‌های شکیلی که روی دیوار‌های مجله فیلم یا خانه‌ی خودمان دیده‌بودم. بیشتر شبیه دفترچه‌های فوتبالی بود که آن‌زمان با بریده‌ی روزنامه‌های ورزشی درست می‌کردیم. صد‌ها عکس و تصویر ریز و ریزتر، قاطی‌پاطی، لابه‌لای هم. انگار یک نوجوان پر از شوق و هیجان هرچه از هرجا دیده و دوست داشته بریده و بعد بدون دقت، ترتیب یا ارزش‌گذاری، هرجا دلش خواسته یا جای خالی پیدا کرده چسبانده و بعد عکس بعدی و تصویر بعدی.

گوشه‌های بعضی از عکس‌ها رفته بود زیر تصویر دیگری، یا از کناره‌ی بدن یکی کلّه‌ی کس دیگری زده‌بود بیرون. آن‌وقت‌ها اینترنت نبود که هر لحظه بخواهی تصویر کسی که اسم‌ورسم‌ش را شنیده‌ای راحت سرچ کنی و چهره ش را ببینی. خیلی‌ها را فقط به‌نام می‌شناختیم بی‌اینکه کوچکترین تصوری از شکل وشمایل طرف داشته‌باشیم.

من بچه بودم و چشم‌هایم درست آی‌لول این قاب مستطیل‌شکل پرشده با تصاویر نبود، آن‌ها را از زاویه‌ای پایین می‌دیدم انگار که روی ردیف‌های جلو سالن سینما نشسته باشی و پرده را تقریبا از زیر ببینی. آقای صدر که چشمان ذوق‌زده و قیافه‌ی مبهوت من را می‌دید، با حرارت زیاد و افتخاری نامرئی، آدم‌های کاردستی زیبایش را نشانم می‌داد و معرفی می‌کرد؛ بازیگران، ستاره‌ها، کارگردانان، فوتبالیست‌ها و ورزشکاران دیگر، نویسنده‌ها، شخصیت‌های کارتونی، خواننده‌ها و چهره‌های رنگ‌وارنگ دیگر.از دورتر، این دیوار بزرگ مثل یک پازل هزارتکه به نظر می‌آمد، اما نه پازلی که یک کلِ منسجم را مجسم کرده‌باشد؛ پازلی که هیچ تصویر مشخصی را نشان نمی‌داد، بیشتر شبیه رنگین‌کمانی بود که همه‌ی رنگ‌ونورهایش درهم‌رفته و درآمیخته باشد.

بعد‌ها فهمیدم این دیوار چهل‌تکه مثالی ست از اندیشه‌ها و احساسات پرشمار و متنوعی که در ذهن‌وجانش کنار هم می‌رقصیدند. عین رقصندگانی با قیافه و اندام ملوّن، در شکل‌ها و ژست‌های رنگارنگ، که هنگام رقصِ گروهیِ عظیمی با رِنگ‌ها و ضرب‌های متفاوت و متناقض، در هم می‌لولیدند و گاه وقت چرخش به هم می‌خوردند و شاید سکندری‌ای می‌رفتند و باز به ریتم برمی‌گشتند و رقص‌شان را ادامه می‌دادند. دنیا در چشم حمیدرضا صدر چنین بود؛ مثل یک مهمانی شلوغ و پرشور، مثل استادیوم‌های مملو از عاشقان، مثل سالن سینما.

آقای صدر، همان موقع که می‌خواستید، رفتید

پیمان خدابنده لو در توئیتر خود نوشت: «یک ژورنالیست جوان؟» این اولین عبارتی بود که وقتی در سینمای رسانه‌ها، جلویش ظاهر شدم، گفت. جواب دادم: «چیزی بین یک ژورنالیست و یک عاشق سینما» دستانش را به همان شیوه معروف تکان داد و گفت: «خیلی خوبه. خیلی خوبه...»  او اغلب در سینماهای دیگر فیلم‌ها را می‌دید و به ندرت می‌شد پیدایش کرد. شروع کردم به شکل رگباری؛ هر سوالی به ذهنم می‌رسید، سینمایی و فوتبالی، پرسیدم! کل مجتمع را دور زدیم و همه را یک به یک و کامل جواب داد! تاکید می‌کرد که اگر قانع نشده‌ام، بیشتر توضیح بدهد. من که می‌خواستم بروم سوال بعدی می‌گفتم «بله قانع شدم!» در راه مدام آدم‌های مختلف می‌آمدند و با او سلام علیک می‌کردند، اما او مجدد برمی‌گشت طرفم و حرف‌هایش را ادامه می‌داد. شیفتگی من به او، از سال‌های نوجوانی آغاز شده بود. هر بار فوتبال بود، دلم می‌خواست کارشناس او باشد و از بازیکنان محبوبم تمجید کند. اما مهم‌تر از همه این‌که، او طرفدار تیم‌های کوچک بود. چیزی که من هم ذاتا دوست داشتم و حالا با شنیدن حرف‌هایش، شهامت پیدا کرده بودم به زبان بیاورم.

آقای صدر، همان موقع که می‌خواستید، رفتید

یک بار رضا جاودانی به او گفت: «اگر مطابق میل شما تیم‌های کوچک صعود کنند، بدون نامدارها، مسابقات دیگر جذاب نخواهد بود» و او با هیجان جواب داد: «نه چنین نیست! من گاهی وقتی در خیابان، بچه‌ها فوتبال بازی می‌کنند هم ماشینم را پارک می‌کنم، تماشا می‌کنم و از آن درام می‌سازم!» چقدر این حسِ خود من بود. که سال‌هاست فهمیده‌ام می‌شود از آدم‌های معمولی، چه داستان‌ها بیرون کشید. که گاهی فالوور و همکلاسی و همکار و فامیل را در یک تیم فوتبال می‌چینم و به هر کدام پستی می‌دهم! او بود که حواسم را به این جلب کرد که بر خلاف سوپراستارهای فوتبالی که دستمزدهای هنگفت از پول نفت، می‌گیرند، بدنه ورزش ایران، تیم‌های پایه، زنان و غیره چقدر فقیر است.

او همان‌قدر که با هیجان، از لحظات جادویی مسابقه، یک پاس که جریان بازی را تغییر داده و یک لبخند معنا دارِ مربی، می‌گفت، غافل نبود از اینکه فوتبال یک طرف زشت هم دارد. از طرف زیبایش می‌شود لذت برد اما باید زشتی‌هایش را هم گوشزد کرد. او بود که حواسم را به این جلب می‌کرد که ورزشگاه‌های لاکچری بزرگی که در قطر ساخته شده را کارگران بیچاره شرق آسیایی با کم‌ترین پول و امنیت جانی ساخته‌اند.

آقای صدر، همان موقع که می‌خواستید، رفتید

پژمان راهبر نوشت: «حقیقت این بود که در جسم شما چیزی پنهان بود؛ روحی بزرگ، زیبا و پر جنب و جوش که دیگر نمی‌توانست با ناتوانی تن کنار بیاید. پس روح آزاد شد برای آسودگی و آرامش و رهایی تن از این درد ناشناخته. برای مرگ، اما جوان بودید. هنوز خیلی زود بود که آن شور زندگی و آن رویا‌ها و نوشته‌هایی که روی کاغذ نیامدند به شما به جایی دست‌نیافتنی برود.

آقای صدر، همان موقع که می‌خواستید، رفتید

 دیگر از حمیدرضا صدر. آن‌جور نگهبانی از کلمات؛ که با چیدن جملات و طراحی مفهوم فرا گرفته، مقاله را می‌ساختید. آن ساخته منحصربفردی که لابد زندگی‌اش هم کرده بودید. زود بود آقای صدر عزیز. اما زیر سایه خیال (لابد) شما دارید خودتان را برای "روزی روزگاری" بعدی آماده می‌کنید.

لابد امروز و فردا قرار بود درباره یورو حرف بزنیم و تیم منتخب ۲۰۲۰ و احتمالا ویالی – مانچینی؛ حتی آن درونمایه غم انگیز ترانه فوتبال کامینگ هوم. کمی هم از سوییس و اتریش و اسپانیا و همه حذف شده‌های شایسته. تورنمنتی که تمام شد و به خاطره پیوست و خوشبختانه "بازهم وسط مسابقه‌ای که تیمت ۲-۰ عقب بود نمردی. " تا تی‌شرت مشکی را با جین و پیراهن چهارخانه ست کنید، ما هم آماده‌ایم. مثل اینترستلار که شما دیگر تغییر نمی‌کنید و این ماییم؛ ما پیرمی‌شویم. به امید دیدار.»

در انتها چند جمله طلایی از حمیدرضا صدر:

«وقتی وارد استادیوم می‌شید، به انتخاب خودتون از میون هزاران صندلی یکیش رو انتخاب می‌کنید. همه طبقه‌های اجتماعی اعم از فقیر و غنی یه جا و تو یه سطح می‌شینن و فوتبال رو تماشا می‌کنن. فوتبال همینه؛ تو استادیوم‌های فوتبال همه برابر و هم عرض هستن»

«هنر است که در این فوتبال پر از بلبشو، نگاه متفاوتت برده بلبشوهای رنگی نشود و راوی زیبایی‌های فوتبال باشی. با شور. با شوق. با توصیف‌های شیفته کننده. با ذوقی که حتی در ساق‌های خود بازیکنان نیست. با عشق.پسری روی سکوها حالا در آسمان‌هاست...»

در آرامش بخوابی استاد

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran (Islamic Republic of)
07:22 - 1400/04/26
خدایش بیامرزد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
آرام بخوابی مرد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
تویی ک منفی دادی با مرده هم مشکل داری
Iran (Islamic Republic of)
08:43 - 1400/04/26
روحش شاد
پاسخ ها
امیر
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
برای چی نظر منفی دادی؟
Iran (Islamic Republic of)
08:59 - 1400/04/26
چرا ما دهه شصتی ها داریم اینقد پیر میشیم که مرگ خاطرهامونو می بینیم هیچوقت صحبتهای پرشور و زیباتو یادم نمیره نیمی از مسابقات جام جهانی و تحلیل های زیبای تو پرشور میکرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
بچه بودیم با کمبود امکانات بزرگ شدیم
الان هم ک باید شاهد ب اوج رسیدن هم نسلی هامون باشیم کرونا و سرطان شده باعثشون
فک کنم تو دفتر سرنوشت دهه شصت رو تا اخر رنج دیده نوشتن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
تونمونه یک انسان کامل بودی دکتر صدر. در ارامش ابدی باشی بزرگواری...
هادی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
بخدا که دیروز به همین فکر میکردم
انگار تمام خاطرات فوتبالی من مرد
هادی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
یادش بخیر از جام جهانی 98 شروع شد. دیروز داشتم به همین حرف فکر میکردم که چه زود داریم پیر میشیم افسوس گذشته استرس آینده
Iran (Islamic Republic of)
09:38 - 1400/04/26
خدا بیامرزه تت مررد بزرگ
Iran (Islamic Republic of)
11:10 - 1400/04/26
خدا رحمتش کنه.واقعا از برنامه های کارشناسی فوتبالی که اجرا میکرد لذت می بردم
Iran (Islamic Republic of)
12:10 - 1400/04/26
خدا بیامرزدش ، آدم شریف و نجیب و باسوادی بود!
Germany
12:48 - 1400/04/26
روحت شاد منتقد با شخصیت و فوتبال دان کم نظیر
Iran (Islamic Republic of)
14:35 - 1400/04/26
روحت در آرامش ابدی استاد صدر...
Iran (Islamic Republic of)
17:11 - 1400/04/26
خدا رحمتش کنه . باز دوباره شروع شد یه انسان واقعی فوت کرد و همه شروع به تعریف و تمجید این شخصیت میکنند لطفا بس کنید اگر عرضه و توان دارید در حیتزمان حیات از این عزیزان تعریف کنید اینقدر ترسو و خسیس نباشید که ما ایرانیان را ترس و خساست به باد داد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
من خیلی ایشان رامثل سایرین نمی شناسم اماازاظهارنظرشماکه به نیکی ازاین آقایادمیکنید،حتماانسان خوب وباشرف وباسوادی بوده است.غفران الهی نصیبش شودانشااله
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
22:14 - 1400/04/26
چه خوب است که آدم‌ها دراوج عزت ودرحالی که درقلب میلیونها انسان جادارندبه دیدارخدابرونداین لیاقت سهم هرکسی نمیشه ومختص انسانهای خاصی چون صدرعزیز.... خدارحمتش کند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر