مرغ ۱۰۰هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
سمپاشی امحا_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۳۹۳۱۴
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۳
۱۷۷۱
در هفته‌های اخیر قیمت مرغ بار دیگر روند صعودی به خود گرفت و ادامه مشکلات مرغداران موجب شد تا برخی قیمت مرغ را برای آینده تا ۱۰۰ هزار تومان پیش‌بینی کنند، اما آیا باید منتظر قیمت نجومی برای این کالا بود؟

روزنامه اعتماد: در هفته‌هاي اخير قيمت مرغ بار ديگر روند صعودي به خود گرفت و ادامه مشكلات مرغداران موجب شد تا برخي قيمت مرغ را براي آينده تا ۱۰۰ هزار تومان پيش‌بيني كنند، اما آيا بايد منتظر قيمت نجومي براي اين كالا بود؟ در ميان فرآورده‌هاي پروتئيني، مرغ يك كالاي استراتژيك محسوب مي‌شود. به دليل اينكه كمترين قيمت را در سبد خانوار دارد. هر چند در يك سال اخير قيمت مرغ به صورت چند نرخي درآمده و از 24500 تومان تا 40000 هزار تومان نيز در نوسان است؛ اما نسبت به قيمت 150 تا 250 هزار توماني انواع محصولات دامي، به‌صرفه‌تر است و از اين رو، سهم بالاتري در سبد خانوار دارد.

با اين حال، هشدار نسبت به افزايش قيمت اين محصول تا سطح 100 هزار تومان در هر كيلو، نگراني بزرگي را در سطح جامعه به وجود مي‌آورد. در حال حاضر دولت يارانه توليد مرغ كه همان ارز ۴۲۰۰ توماني است را اول به زنجيره يعني تجار براي واردات نهاده‌هاي دامي پرداخت مي‌كند كه سال‌ها تجربه نشان داده همواره دچار انحراف شده و مشكلات زيادي را ايجاد كرده است. اما آيا پرداخت يارانه به مصرف‌كننده شرايط بازار را تغيير مي‌دهد؟

مرغداران مي‌گويند حذف ارز دولتي براي واردات نهاده‌هاي دامي باعث كاهش فروش آنها مي‌شود چون قيمت نهايي مرغ بالا مي‌رود، اما با توجه به اينكه اين نرخ ارز عملا به شكل درستي به دست مرغداران نمي‌رسيد حذف آن در درازمدت قابل قبول است.

محمد يوسفي، رييس انجمن توليدكنندگان مرغ گوشتي در واكنش به اخباري كه طي روزهاي گذشته درخصوص مرغ ۱۰۰ هزار توماني مطرح شده به «اعتماد» گفت: اين دست از اخبار در حد شايعه است و اصلا اخبار موثق و معتبري نيستند و موضوع كمبود نهاده‌هاي دامي هم كه به اين موضوع ارتباط داده شده مشكل امروز و ديروز اين صنف نيست. هر چند طي سال‌هاي اخير براي صنعت دام و طيور كشور مشكلات اساسي ايجاد كرده است.
ترخيص نهاده‌هاي دامي موجود در بنادر سرعت گرفت.

او ادامه داد: در حال حاضر مقاديري نهاده دامي در بنادر موجود است كه دستور ترخيص آن هم داده شده تا براساس سهميه بازارگاه و شركت پشتيباني دام عرضه شود البته اگر امروز نگراني وجود دارد براي بعد از اين عرضه‌هاست و اگر اين ميزان به اتمام برسد دولت بايد همت كند تا دام و طيور با مشكل مواجه نشوند.

يوسفي با بيان اينكه مرغداران بيشتر نهاده‌هاي خود را از بازار آزاد تهيه مي‌كنند، افزود: سهميه‌هاي دو ماه قبل هنوز عرضه نشده و در نتيجه مرغداران در مضيقه هستند.

او افزود: قيمت مصوب مرغ زنده ۱۷ هزار تومان و قيمت مصوب مرغ گرم ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است اما فقط ميادين ميوه و تر‌بار مرغ را به اين قيمت عرضه مي‌كنند و در فروشگاه‌هاي سطح شهر، قيمت بالاتر از اين ميزان و بسته به نقاط مختلف بيش از ۳۰ هزار تومان است، با اين قيمت نهاده‌ها اصلا قيمت مرغ به صرفه نيست و مرغداران ناچارند قيمت‌ها را بالا ببرند.

يوسفي افزود: اگر نهاده‌ها با ارز آزاد و نيمايي وارد شود قيمت مرغ هم بالا مي‌رود و از سوي ديگر بايد به فكر طبقات آسيب‌پذير جامعه نيز بود كه نمي‌توانند پروتئين ديگري جايگزين مرغ كنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:40
Iran (Islamic Republic of)
09:34 - 1400/05/03
مرغ ۱۰۰هزارتومانی بمصلحت نیست وسهمیه پرورش دهندگان مرغ،سریعاتحویل داده شود!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر