کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
لایکو_4
کتاب لند_4
لایکو_2
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۱۱۷۱
۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۲
۲۶۸۴
پژوهش‌های انجام‌شده در ششمین فصل کاوش در گورستان باستانی «لیارسنگ‌بُن» گیلان نشان داد احتمالاً نوع و وسعت قبرهای این گورستان رابطه‌ مستقیمی با رتبه و جایگاه ‌اجتماعی افراد دفن‌شده در آن داشته است

ایسنا: پژوهش‌های انجام‌شده در ششمین فصل کاوش در گورستان باستانی «لیارسنگ‌بُن» گیلان نشان داد احتمالاً نوع و وسعت قبرهای این گورستان رابطه‌ مستقیمی با رتبه و جایگاه ‌اجتماعی افراد دفن‌شده در آن داشته است

به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مجموعه‌ باستانی لیارسنگ‌بُن در استان گیلان و در محوطه‌ای گسترده‌ (حدود ۲۷ هکتار) و در منطقه‌ای صعب‌العبور و دور از دسترس قرار گرفته است.

ولی جهانی سرپرست هیأت باستان‌شناسی مستقر در املش گیلان با اشاره به این‌که کاوش نجات‌بخشی این مجموعه‌ با وجود فعالیت‌های باستان‌شناسی در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ ۱۳۹۸ ناتمام ماند، افزود: نتیجه پژوهش‌های انجام‌شده روی گور آوندهای آن نشان‌دهنده‌ ارتباطات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باشندگان دامپرور و در عین حال جنگجوی این محوطه با سرزمین‌های دور و نزدیک، از جمله اقوام ساکن در کرانه‌های شمالی دریای کاسپین، همچون استپ‌های جنوب روسیه و یا ارمنستان امروزی، خصوصا همزمان با دوره‌ اشکانی است.

او از انجام ششمین فصل از پژوهش‌های میدانی مجموعه باستانی لیارسنگ‌بن املش خبر داد و افزود: این مجموعه‌ باستانی، شامل یک محوطه‌ گورستانی و شواهد پراکنده‌ای از استقرارهای دوران تاریخی تا قرون میانی دوران اسلامی است.

کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان

سرپرست هیأت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن گفت: در این فصل، با کاوش در چهار کارگاه در بخش گورستانی این مجموعه با وسعتی در حدود دو هکتار، ۱۹ گور (۲۱ تدفین) از انواع چاله‌ای، دخمه‌ای و خمره‌ای شناسایی شد و داده‌های ارزشمندی شامل انواع ظروف سفالی و اشیاء با کاربری روزمره و جنگ‌افزارهایی ساخته‌شده از آهن به‌دست آمد.

جهانی افزود: قبور نوع چاله‌ای که فاقد ساختار ویژه و شامل چاله‌ای معمولاً بیضی‌شکل هستند، تعداد زیادی از گورهای مکشوفه در این گورستان را شامل می‌شود.

وی گفت: گورهای نوع دخمه‌ای که نمونه‌های قابل مقایسه با آن‌ها تاکنون در ایران، به غیر از چند محوطه‌ دیگر در منطقه‌ مورد پژوهش، در چند محوطه‌ گورستانی واقع در استان مازندران و چندین محوطه در شمال، شمال‌غرب و شمال‌شرق دریای کاسپین یافت شده، شامل یک چاله‌ عمودی با ساختار ویژه ‌است که به اتاقکی دخمه‌مانند منتهی می‌شود.

به گفته این باستان‌شناس، تاکنون چند نمونه از تدفین‌های نوع خمره‌ای نیز در این گورستان مورد شناسایی قرار گرفته که قابل مقایسه با شیوه‌های تدفینی متداول دوره‌ اشکانی در فلات ایران است.

کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان

وی بیان کرد: این‌گونه از قبور مکشوفه در این محوطه را می‌توان با تعدادی از گورها که در کاوش‌های هیأت ژاپنی در ارتفاعات شرقی گیلان (دیلمان) در دهه‌ ۶۰ میلادی شناسایی شد و نیز با گورخمره‌های شناسایی‌شده در برخی از محوطه‌های دشت مغان مقایسه کرد.

سرپرست این هیأت باستان‌شناسی ادامه داد: پژوهش‌های صورت گرفته تاکنون، نشان می‌دهد که احتمالاً نوع قبور مورد استفاده در این گورستان رابطه‌ مستقیمی با رتبه‌ اجتماعی افراد دفن‌شده در آن داشته و به‌نظر می‌رسد که وسعت هر یک از این قبور نیز بسته به جایگاه اجتماعی فرد مدفون در آن متغیر است.

جهانی گفت: پژوهش‌های گونه‌شناختی صورت گرفته، به‌طور کلی نشانگر تعلق گور آوندهای مکشوفه به بازه‌ زمانی اواسط دوره‌ اشکانی تا اواخر عصر ساسانی است که این تاریخ‌گذاری، پیش‌تر و در نتیجه‌ انجام آزمایش‌های سال‌یابی به روش رادیو کربن (C۱۴) به تأیید رسیده بود.

کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان

کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کیان برنا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر