اولین جانوران کیسه‌دار تغییرژن داده‌شده در ژاپن
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۱۶۰۳
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
۱۹۶۳
دانشمندان ژاپنی از کیسه‌داران «اپاسوم» (پستاندار کیسه‌‌ای موسوم به «انگشتی» که زیست بوم آن آمریکای شمالی و جنوبی است) که ژن آن‌‌ها برای نخستین بار به روش «کریسپِر» ویرایش شده، بچه‌های زال یا «آلبینو» به وجود آورده‌اند. این امر با کمک روش ویرایشی «کریسپر» انجام شده است.

ایندیپندنت فارسی: دانشمندان ژاپنی از کیسه‌داران «اپاسوم» (پستاندار کیسه‌‌ای موسوم به «انگشتی» که زیست بوم آن آمریکای شمالی و جنوبی است) که ژن آن‌‌ها برای نخستین بار به روش «کریسپِر» ویرایش شده، بچه‌های زال یا «آلبینو» به وجود آورده‌اند. این امر با کمک روش ویرایشی «کریسپر» انجام شده است.

ویرایش ژن کریسپر(CRISPR) که در آن از ملکول‌های پروتئین برای یافتن، چسبیدن و تغییر رشته‌های ژنتیک استفاده می‌شود از سال ۲۰۱۲ به منظور ایجاد تغییر در بسیاری چیزها ـ از گوجه فرنگی گرفته تا (بسیار جنجال‌برانگیزتر) جنین انسان ـ انجام می‌شده است.

اولین جانوران کیسه‌دار تغییرژن داده‌شده در ژاپن

اما تاکنون به‌رغم تلاش‌های دانشمندان در ۲۵ سال گذشته و تا پیش از آزمایش‌های پژوهشگران ژاپنی موسسه «رایکن»، این نتایج هرگز روی حیوانات کیسه‌دارِ خانواده پستانداران شامل اپاسوم‌ها، کانگوروها و خرس‌های کوالا تکرار نشده بود زیرا آن‌ها در شرایط آزمایشگاهی دارای بیولوژی خاص و نسبتا نادری هستند.

جان وَندِبرگ، متخصص ژنتیک در دانشگاه تگزاس در ریوگرانده، به نشریه فناوری دانشگاه «ام‌آی‌تی» گفت: «این دستاوردی است که فکر نمی‌کردم در مدت‌زمان زندگی من رخ دهد.»

این پژوهش جدید می‌تواند به دانشمندان کمک کند درک بهتری از بیولوژی کیسه‌داران از جمله کیسه‌هایی که برخی از آن‌ها بچه‌‌هایشان را در آن حمل می‌‌کنند و نیز بینش بیشتری در مورد سلامت انسان به دست آورند. اپاسوم‌ها می‌توانند به بیماری‌های انسان مثل ملانوما دچار شوند و نسبت به انسان دارای انواع بیشتری سلول‌های ایمنی‌اند که جای پژوهش بیشتری دارد.

دستیابی به این نتیجه اما آسان نبود

پژوهشگران در قرار دادن ژن کریسپر داخل سلول‌های اپاسوم بدون آنکه به جنین‌‌های آن‌ها لطمه بزنند و نیز همگام‌سازی دقیق این روند با دشواری‌های بسیاری رو‌به‌رو بودند. نهایتا متوجه شدند می‌توانند با کنترل نور در داخل آزمایشگاه بهترین برنامه زمانی را برای تولید مثل اپاسوم‌ها فراهم کنند. آن‌‌ها همچنین برای عبور از غشای سلولی از ابزاری مته‌مانند موسوم به «پیزوالکتریک» با بار الکتریکی استفاده کردند.

اولین جانوران کیسه‌دار تغییرژن داده‌شده در ژاپن

کریسپر که مخفف «کلاستِرد رگولِیتوُری اینتر اِسپِیسد شورت پالیندروُمیک ریپیت» است، فناوری قیچی مانندی است که از پروتئین‌های قابل دستکاری استفاده می‌‌کند. دانشمندان می‌‌توانند این پروتئین‌ها را به شکلی برنامه‌‌ریزی کنند که به بخش خاصی از «دی‌‌ان‌ای» سلول چسبیده و آن را قطع کند. این حرکت اغلب پس از التیام «دی‌ان‌ای» موجب جهش‌هایی می‌‌شود که ژن مورد نظر را از کار می‌اندازد.

در این مورد، کارشناسان توانستند ثابت کنند آزمایش‌هایشان با فلج کردن ژن حاوی کد تولید رنگدانه‌های پوستی و تولید بچه‌‌اپاسوم‌هایی که در بینشان یک زال (آلبینو) هم وجود داشت، موفق بوده است.

هرچند بیولوژیست‌ها آزمایش دانشمندان ژاپنی را تحسین کردند اما دیگر موارد استفاده از روش کریسپر به مراتب جنجال‌برانگیزتر بوده است. در همین ارتباط، «هی جیانکویی» دانشمند چینی، به دلیل استفاده از این فناوری برای تغییر جنین انسان به سه سال حبس محکوم شد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر2
ایرانیان-فوتراصلی222