بازنشستگان نگران دائمی نشدن همسان‌سازی
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۱۸۳۲
۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
۲۸۱۲
هشدارهای فعالان تشکل‌های صنفی و کانون‌های بازنشستگی بر سقوط بخش عظیمی از بازنشستگان در ورطه فقر مطلق.

همشهری: وضعیت سخت معیشتی بازنشستگان که به‌دلیل فاصله حقوق دریافتی‌‌شان با نرخ تورم و سبد هزینه خانوار، آنها را در یکی دو سال گذشته بیش از هر زمان دیگری تحت فشار قرار داده است، بالاخره دولت را بر آن داشت تا تکانی بخورد و در سال 1399با الهام از ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه به سمت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و ایجاد گشایشی در احوال آنها برود.

اقدامی که برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی اگرچه با تأخیری ۱۲ ساله به انجام رسید، اما به اذعان فعالان تشکل‌های صنفی و کانون‌های بازنشستگی، همین متناسب‌سازی اجرا شده هم همپوشانی قابل‌قبولی را متناسب با تورم و افزایش هزینه‌های زندگی برای مستمری‌بگیران نداشته است.

مطالبه بازنشستگان درباره ناکافی بودن متناسب‌سازی صورت‌گرفته از یک طرف و همچنین قرار داشتن در سال پایانی برنامه ششم توسعه و ضرورت بسترسازی قانونی برای تکرار متناسب‌سازی در سال‌های بعد، به تدوین و تصویب لایحه‌ای با عنوان دائمی شدن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان منجر شد.

دولت حسن روحانی در آخرین روزهای استقرار خود این لایحه را با هدف استمرار متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان پس از پایان برنامه ششم توسعه و به‌منظور برقراری عدالت در نظام پرداخت و رفع دغدغه و بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران به تصویب رساند و به مجلس ارائه کرد اما این لایحه با وجود گذشت یک‌ ماه از ارسال به مجلس نه‌تنها همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد بلکه با مخالفت برخی نمایندگان نیز روبه‌رو شده و مسیری که برای جلوگیری از سقوط معیشتی بازنشستگان به‌خصوص مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی درنظر گرفته شده بود را با دست‌انداز مواجه کرده است.

بازنشستگان نگران دائمی نشدن همسان‌سازی

ضمن اینکه از اظهارات نمایندگان مجلس برمی‌آید که آنها منتظر استقرار دولت سیزدهم هم هستند تا اگر آنها راه‌حلی برای تامین منابع موردنیاز برای اجرای این متناسب‌سازی نداشتند، اصلا به سمت تصویب لایحه ارائه شده از سوی دولت دوازدهم نروند و نتیجه اینکه مسائل معیشتی بازنشستگان همچنان روی زمین می‌ماند.

برخی نمایندگان مخالف متناسب‌سازی‌ دائمی

فعالان تشکل‌های صنفی و کانون‌های بازنشستگی از الیاس نادران به‌عنوان اصلی‌ترین مخالف متناسب‌سازی دائمی حقوق بازنشستگان نام می‌برند. علی دهقان‌کیا، رئیس کانون بازنشستگان تامین‌اجتماعی شهر تهران در این‌باره به همشهری می‌گوید: «نمایندگان مخالف متناسب‌سازی دائمی مانند الیاس نادران می‌گویند دولت برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی، منابعی را که برابر 300هزار میلیارد تومان می‌شود، در بودجه درنظر نگرفته است.

ولی اینکه نادران بگوید افزایش حقوق بازنشستگان تورم‌زاست را به‌شدت محکوم می‌کنیم. چطور وقتی می‌خواهند اندکی حقوق به بازنشستگان بدهند تورم‌زا می‌شود ولی وقتی بدون پشتوانه پول چاپ می‌کنند، تورم‌زا نیست؟»

دولت بدهی‌تأمین‌اجتماعی را پرداخت کند

دهقان‌کیا میزان بدهی جاری ماهانه دولت به تامین‌اجتماعی را برابر 4هزار و 200میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: «دولت بدهی خود را به تامین‌اجتماعی پرداخت نمی‌کند. اگر دولت‌ها دست در جیب تامین‌اجتماعی نمی‌کردند، صندوق تامین‌اجتماعی کمافی‌السابق روی بورس بود و مشکل متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی قابل حل بود. چون براساس نظر 8اقتصاددان، اگر دولت‌ها بدهکاری 300هزار میلیارد تومانی فعلی خود به تامین‌اجتماعی را به موقع می‌دادند، ارزش این پول در پایان سال 99برابر یک تریلیون و 400هزار میلیارد تومان بود.»

نمایندگان مخالف متناسب‌سازی‌ چه ‌می‌گویند؟

انتقادها نسبت به مخالفت برخی نمایندگان مجلس با لایحه جدید دولت منجر به نامه علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی مستمری‌بگیران و بازنشستگان کشور خطاب به رئیس مجلس نیز شده است که ارائه این لایحه به مجلس را در راستای قوام یافتن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران ارزیابی کرده و موضوع «تورم‌زا بودن لایحه دائمی‌سازی متناسب‌سازی» از سوی نمایندگان مجلس را غیرکارشناسی خوانده و گفته است: «نمایندگانی که بر پایه اطلاعات نادرست و بی‌توجه به فریادهای حق‌طلبانه جامعه بازنشستگان و مستمری‌بگیران، دنباله‌روی مخالفت با این لایحه هستند، باید روزی پاسخگوی خط‌مشی و رویکرد خود به بازنشستگان و مستمری‌بگیران باشند.»

انتقادها به مواضع الیاس نادران، نماینده مردم تهران در مخالفت با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان از آنجایی شدت گرفت که نادران در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، وقتی می‌خواست درباره کسری بودجه دولت صحبت کند، یکی از مصادیق متکی نبودن مصارف دولت به منابع واقعی را در افزایش حقوق بازنشستگان مورد اشاره قرار داد و گفت: «یک اتفاق نامبارکی که از مهر‌ماه 99 افتاد این بود که سازمان برنامه‌وبودجه بدون هماهنگی با مجلس و بدون تامین منابع و بدون توجه به شرایط اقتصادی کشور یکباره با استنباطی که خودش از ماده 30قانون برنامه ششم داشت، حقوق یک قشر را 50درصد افزایش و مطالبات را به کل کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری توسعه داد و این باعث شد دولت امسال بیش از 300هزار میلیارد تومان منابع برای مجموعه بازنشستگان و بیش از 2برابر آن را برای شاغلان بگذارد.

یعنی هر‌چه پول داشته باشید را فقط صرف حقوق و مزایا کنید، خب در چنین حالتی حتما کسری می‌آورید. بنابراین مشکل فقط ناظر به کسری بودجه نیست بلکه مشکل ناشی از یک نابسامانی اقتصادی و نگاه غلطی است که کل اقتصاد ملی را در یک مسیر فوق‌العاده پرتنش و سخت قرار می‌دهد که فکر می‌کنم برای دولت بعد کار راحتی نیست، البته بدون راه‌حل نیست ولی بسیار کار دشواری است.»

با وجود اینکه مخالفان جدی در بین برخی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه نسبت به لایحه متناسب‌سازی دائمی حقوق بازنشستگان وجود دارد، اما حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس این کمیسیون کنار بازنشستگان قرار گرفته و تأکید دارد: «همانگونه که برای تصویب ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور، با وجود مخالفت‌هایی که بود، ایستادیم و برای تصویب لایحه دولت مبنی بر دائمی شدن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز تلاش کردیم و از همه ظرفیت‌ها در این راستا بهره‌بردیم.

بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین‌اجتماعی بهترین سال‌های عمر خود را صادقانه صرف خدمت به کشور کرده‌اند و باید براساس افزایش‌های سنواتی دریافتی‌های شاغلان، حقوق و مزایای آنان افزایش یابد.»

مجلس منتظر نگاه دولت سیزدهم

درحالی‌که نمایندگان حامی لایحه متناسب‌سازی دائمی حقوق بازنشستگان ازجمله احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در اوایل مرداد‌ماه اعلام کرده بودند که تلاش می‌کنند این لایحه را با هر راهکار موجود در دهه اول مرداد‌ماه به تصویب برسانند اما هنوز زمان بررسی آن در صحن مجلس مشخص نشده است.

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اینکه چرا تلاش‌ها برای تصویب هر چه زودتر این لایحه هنوز به نتیجه نرسیده است، می‌گوید: «دولت دوازدهم، این لایحه را در روزهای آخر کاری خود و درحالی‌که بار مالی لایحه درصورت تصویب دیگر متوجه خودش نبود و به دوش دولت بعدی می‌افتاد، به مجلس ارسال کرد. بنابراین اعتقاد دارم برای بررسی لایحه متناسب‌سازی دائمی حقوق بازنشستگان باید منتظر استقرار دولت جدید بمانیم و نظرات آنها را هم داشته باشیم. ضمن اینکه این لایحه دوفوریتی هم نیست و عادی است، بنابراین این لایحه به این زودی فرصت مطرح شدن در صحن را پیدا نمی‌کند.»

قادری می‌افزاید: «مجلس هم‌اکنون تحت فشار شدیدی قرار دارد. فرهنگیان، کارکنان قوه‌قضاییه، بازنشستگان، اعضای هیأت‌علمی که همسان‌سازی شامل‌حال‌شان نشده و هر روز به مجلس فشار می‌آورند. در همین حال باید واقعیتی را هم بپذیریم که براساس گزارشی که دیوان محاسبات ارائه کرده است امسال بیش از 50درصد کسری بودجه داریم یعنی کسری بودجه امسال بیش از 450هزار میلیارد تومان می‌شود. بنابراین بدون هماهنگی و کسب نظر دولت جدید نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. هرچه را هم در این زمینه تصویب کنیم، درصورتی که نظر دولت جلب نشود و دولت منابعی را برای تحقق آن درنظر نگیرد، قابلیت اجرا پیدا نمی‌کند.»

انتظار کشیدن مجلس برای استقرار دولت سیزدهم و کسب نظر تیم اقتصادی دولت جدید، در حالی است که در نامه علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی مستمری‌بگیران و بازنشستگان کشور خطاب به رئیس مجلس آمده است: «بیش از ۶۰ درصد از مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی، حداقل‌بگیرانی هستند که پایین‌تر از خط فقر به‌سرمی‌برند و در شرایط سخت کرونایی سفره آنها هر روز کوچک‌تر هم می‌شود. اکنون چه موضوعی با اهمیت‌تر از رفع دل‌نگرانی و دغدغه بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی که با افراد خانواده خود بالغ بر ۱۱‌میلیون نفر را شامل می‌شوند.»

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کیان برنا_فوتر