انسیه خزعلی؛ معادله پیچیده یکی از آن نُه تا
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۰۶۸۴
۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۹
۸۳۱۸
معاونت امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی معرفی شد.

‌روزنامه شرق - شهرزاد همتی: ششم شهریورماه بود که هیئت دولت ابراهیم رئیسی، به دیدار رهبر انقلاب رفت. تنها زن حاضر در این دیدار الهام یاوری بود؛ کسی که گمانه‌زنی‌ها برای حضور او در معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، از پیش از این دیدار آغاز شده بود، اما با حضور در این جلسه، برای همگان محرز شد که او معاونت زنان دولت رئیسی را در دست گرفته است؛ انتخابی که هرچند تقریبا قطعی بود، اما عمرش بیش از دو هفته نبود.

انسیه خزعلی؛ معادله پیچیده یکی از آن نُه تا

الهام یاوری دانش‌آموخته فرزانگان اصفهان، دارنده مدال طلای کشوری المپیاد کامپیوتر، فارغ‌التحصیل مقطع دکترای رشته مهندسی صنایع از دانشگاه برکلی، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت معاونت سرآمدان بنیاد ملی نخبگان و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت‌مدرس است. او در دوره وزارت حاجی‌میرزایی بر وزارتخانه آموزش‌و‌پرورش به‌عنوان رئیس سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان منصوب شده بود. هرچند در پرونده الهام یاوری خبری از فعالیت در حوزه زنان نبود، اما کار با دولت حسن روحانی احتمال میانه‌روبودن او را تقویت می‌کرد. اما به گفته منبع آگاهی به ما داشتن تابعیت دوگانه پسر یاوری و زندگی طولانی‌مدت همسرش در آمریکا، پنبه او را برای حضور در هیئت دولت زد و شامگاه روز چهارشنبه انسیه خزعلی، رئیس پیشین دانشگاه الزهرا، به‌عنوان معاونت امور زنان و خانواده دولت سیزدهم برگزیده شد. زنی که آذر منصوری در گفتگو با ما انتخابش را انتخابی کاملا مردانه توصیف می‌کند و ژاله شادی‌طلب از او می‌خواهد که حقوق زنان را به رسمیت بشناسد.

خاستگاه انسیه خزعلی کجاست؟

انسیه خزعلی، یکی از فرزندان مرحوم آیت‌الله خزعلی، از روحانیون نزدیک به مرحوم آیت‌الله مصباح‌یزدی است. فرزندانی تقریبا پرحاشیه، با رویکرد‌هایی بسیار متفاوت. از پوزوسیون و اپوزوسیون در میان ۹ فرزند مرحوم خزعلی پیدا می‌شود. گرایش‌های فکری بسیار متفاوت در هر طیفی، از خصوصیات بارز فرزندان آیت‌الله خزعلی است. مهدی خزعلی پسر آیت‌الله، بار‌ها به دلیل مخالفت با دولت جمهوری اسلامی به زندان رفته و فرزند دیگرش کبری، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرفدار کودک‌همسری، خانه‌نشینی زنان و تبعیت کامل زنان از مردان است.

اما می‌گویند انسیه خزعلی، در میان این طیف میانه‌روتر از مهدی و کبری محسوب می‌شود؛ اصولگرایی که اندیشه‌اش را نزدیک به مرحوم فاطمه رهبر، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌دانند که بر اثر کرونا درگذشت. انسیه خزعلی متولد ۱۳۴۲ قم و دانش‌آموخته دکترای زبان و ادبیات عرب است و تحصیلات حوزوی را تا سطح سه در حوزه علمیه خواهران قم پشت سر گذاشته است.

ریاست دانشگاه الزهرا، ریاست پردیس دانشگاه رضوی و عضو هیئت علمی دانشگاه ازجمله سوابق خانم خزعلی است. یکی از نمایندگان پیشین مجلس شورای اسلامی می‌گوید در کنفرانس بغداد، انسیه خزعلی که به دلیل فارغ‌التحصیلی در رشته ادبیات عرب، به زبان عربی مسلط است، سخنرانی غرایی داشت و ادبیات و مواضعش بی‌شباهت به زنان مجلس پیشین و روشنفکران نیست. البته این نظرات بینابین است؛ برخی از دانشجویان و فعالان حوزه زنان از ریاست او در دانشگاه الزهرا به‌عنوان دوران بسته یاد می‌کنند و عده‌ای او را همراه با زهرا رهنورد، در دوران ریاست او بر این دانشگاه می‌دانند.

انسیه خزعلی؛ معادله پیچیده یکی از آن نُه تا

با همه این تفاسیر، اما انتخاب انسیه خزعلی، واکنش مثبتی را بین فعالان حوزه زنان ایجاد نکرد. برخی او را با خواهرش کبری اشتباه گرفتند و برخی دیگر نزدیک‌شدن حلقه‌های تندرو همچون خواهر انسیه خزعلی و یارانش را در شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین مواضع خود انسیه خزعلی درباره کودک‌همسری را دوربرگردان جدی معاونت امور زنان و خانواده می‌دانستند که به‌عنوان یک نهاد سیاست‌گذار، در چند سال گذشته، بیش از پیش مورد توجه زنان قرار گرفته بود. زنانی که در این سال‌ها حتی به معصومه ابتکار، معاون پیشین امور زنان و خانواده که از اصلاح‌طلبان است، روی خوش نشان نداده بودند، طبیعتا در برابر این انتخاب هم واکنش منفی نشان دادند.

یک کابینه کاملا مردانه

البته ابراهیم رئیسی هم در چینش کابینه خود، برخلاف وعده‌هایش در مناظرات جز در معاونت امور زنان و خانواده جایی به زنان نداد و مشخص شد زنان زنان کردن تمامی کاندیدا‌ها در مناظرات اخیر انتخابی، تنها پزی روشنفکری برای کسب رأی نیمی از جامعه ایران بود. رئیسی هم مانند حسن روحانی در انتخاب وزیر زن ناکام ماند، تا محمود احمدی‌نژاد تنها رئیس‌جمهور ایران باشد که یکی از وزارتخانه‌های خود را به مرضیه وحیددستجردی به‌عنوان وزیر بهداشت سپرد.

تماس تلفنی ما با دست‌اندرکاران سال‌های گذشته معاونت امور زنان و خانواده و نمایندگان مجلس درباره حضور انسیه خزعلی در معاونت زنان بی‌پاسخ می‌ماند. آن‌ها صحبت را به بعد موکول می‌کنند تا کمی غبار از فضا پاک شود و مشخص شود انسیه خزعلی می‌خواهد کجای خط بایستد؛ آیا او قائل به میانه‌روی خواهد بود یا روی سیاست‌هایی تأکید می‌کند که زنان ایران سال‌هاست از آن گذشته‌اند. اما آذر منصوری، قائم‌مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت و فعال حوزه زنان، در گفت‌وگویی کوتاه به ما می‌گوید که از این انتخاب شگفت‌زده نیست.

انسیه خزعلی؛ معادله پیچیده یکی از آن نُه تا

او در ادامه می‌افزاید: «من وقتی آقای رئیسی اعضای کابینه را معرفی کرد هم گفتم این کابینه مردانه‌ترین کابینه در بین ۱۳ دولت پس از انقلاب اسلامی خواهد بود. با انتخاب خانم خزعلی این رویکرد کامل‌تر هم شد. مسئله جنسیت نیست، مسئله ترکیبی است که باوری به حقوق برابر زنان و تلاش برای ایجاد فرصت‌های برابر برای نیمی از جمعیت کشور ندارد. زنان ایران و فعالان زن باید تلاش خود را معطوف به اصلاح سیاست‌گذاری‌ها کنند و این میسر نمی‌شود مگر آنکه فارغ از تفاوت‌ها حول دستیابی به فرصت‌های برابر متحد شوند و از همه ظرفیت‌های جنبشی خود برای مطالبه‌گری استفاده کنند. در واقع حضور در مناسبات قدرت و اینکه خانم مولاوردی باشد یا خانم ابتکار یا... بدون تأثیرگذاری جامعه زنان ایران بر سیاست‌گذاری‌های نظام راه به جایی نخواهد برد».

حقوق انسانی زنان را به رسمیت بشمارید

دکتر ژاله شادی‌طلب، جامعه‌شناس و استاد بازنشسته دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، در گفتگو با ما  با بیان اینکه فارغ از آنکه معاونت امور زنان و خانواده در دست چه کسانی است، خواسته و مطالبه ما مشخص است، گفت: «واقعیت این است که این انتظارات را من به‌عنوان یک شهروند و یک زن ایرانی دارم؛ فرقی نمی‌کند که معاونت زنان خانم ابتکار باشد، خانم مولاوردی باشد، خانم شجاعی باشد یا خانم خزعلی.

انتظارات من به‌عنوان یک زن که در این جامعه در ۴۰ سال پس از انقلاب زندگی کرده‌ام و دوران پیش از انقلاب را هم تجربه کرده‌ام، دانشجو بودم و درس خواندم و در واقع فردی از طبقه متوسط هستم و ویژگی‌هایم شاید با خیلی از ویژگی‌های هم‌نسلان خودم و زنان طبقه متوسط هماهنگ باشد؛ بنابراین آنچه می‌گویم انتظارات این طبقه از زنان است. ما انتظار داریم کسی که در کسوت معاونت زنان نشسته است، حقوق انسانی ما را به رسمیت بشناسد. این مسئله در درجه اول حائز اهمیت است. قرار نیست حقوق انسانی را من تعریف کنم یا دنبال کتاب یا سندی برای تعریفش باشیم؛ کافی است به حقوق بشر سازمان ملل نگاهی بیندازیم که ایران هم عضوی از این سازمان است. ما پذیرفتیم که زن و مرد در این کشور می‌بایست از حقوق بشر برخوردار باشند». او با بیان اینکه ما انتظار عجیب و غریبی از معاونت زنان نداریم، گفت: «ما انتظار داریم ایشان حقوق ما را به رسمیت بشناسد. ما هم شهروندی هستیم مثل بقیه.

انسیه خزعلی؛ معادله پیچیده یکی از آن نُه تا

ما حق اظهار نظر، بیان مطالبات، حق مشارکت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داریم. هر چیزی که این حقوق را از ما سلب کند، تبعیض علیه زنان است. هر چیزی که به اسم مقررات و قوانین یا هر اسم دیگری، من را از حقوق شهروندی و انسانی محروم کند، تبعیض علیه زنان کشور است؛ بنابراین اگر شما قوانین را مرور کنید، می‌توانید بگویید کجا این قوانین من را به‌عنوان یک زن محروم می‌کند. برای مثال اگر اشتغال من در گروی کسب مجوز از فرد دیگری است، تبعیض علیه من است؛ چراکه من به‌عنوان یک انسان حق اشتغال دارم. اگر سفر من در گروی اجازه دیگری است، این هم تبعیض علیه من است؛ چراکه من به‌عنوان یک شهروند حق جابه‌جایی دارم». شادی‌طلب گفت: «ما به دنبال بحث فلسفی نیستیم، فقط می‌گوییم حقوق بشر ما را به‌عنوان شهروندان این جامعه تأمین کنید و اگر جایی قانونی علیه این حقوق بشر وجود دارد، ما انتظار داریم معاونت امور زنان و خانواده جلوی آن بایستد و درصدد اصلاح آن برآید.

به هر حال برای طیف اصولگرا نهاد خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر معاون امور زنانی، وظیفه خود را دفاع از خانواده می‌داند، پس باید بداند من در خانواده باید همان حقی را داشته باشم که یک مرد دارد، من در خانواده از همان حقوق انسانی و شهروندی برخوردار باشم که هر شهروند دیگری. حق داشته باشم از فرزندانم حضانت کنم، حق طلاق داشته باشم، حق سفر داشته باشم و.... اگر کسی فکر می‌کند دفاع از حقوق خانواده مهم است، باشد! این گوی و این میدان؛ او باید بتواند از حقوق زنان به‌عنوان یکی از نهاد‌های اصلی خانواده حراست کند».

مطالبات زنان امروز ایران

حالا دیگر زنان و مطالباتشان ترجیع‌بند صحبت‌های مسئولان است. آن‌ها برای این دیده‌شدن سال‌ها تلاش کرده‌اند و با انتخاب مسیری درست توانسته‌اند در گفتگو‌های سیاسی نام خود را تبدیل به جمله کلیدی کنند. اما بسیاری از این مطالبات از کوچک تا بزرگ، هنوز به رسمیت شناخته نشده است؛ چه از حضور در پست‌های ارشد مدیریتی، چه گرفتن حقوق برابر با مردان در ازدواج. گشت‌های ارشاد در حالی آن‌ها را نشانه می‌گیرند که مردان مدتی است در تابستان راحت‌تر از گذشته پوشش خود را انتخاب می‌کنند. هنوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها مناقشه‌ای بین‌المللی است که کسی جسارت حل آن را ندارد.

انسیه خزعلی؛ معادله پیچیده یکی از آن نُه تا

کودک‌همسری، محرومیت از حق تحصیل، در صدر بودن خشونت علیه زنان و کودکان در خانواده، نداشتن یک قانون مدون درباره حمایت از زنان تنها بخشی از مشکلاتی است که زنان در تمام این سال‌ها درگیر آن بوده‌اند. فعالان زن بسیاری در ایران مجبور به سکوت شده‌اند و جنبش‌های زنانه همچنان جدی گرفته نمی‌شود. هر حرکت زنانه‌ای مطرود است، زنان تنها زمانی برگزیده می‌شوند که در فرزندآوری و ازدواج موفق عمل کنند. آن‌ها که حالا مدت‌هاست یکی از اهرم‌های جدی اقتصادی در زندگی مشترک محسوب می‌شوند و کارکردن آن‌ها دیگر تنها نشانه استقلال نیست و بلکه بخشی از تلاش خانواده‌ها برای بقاست، هنوز برای پیداکردن شغل با مشکلات زیادی دست‌به‌گریبان هستند. مرخصی کوتاه زایمان از یک سو و ازدست‌دادن شغل در دوران بارداری از سوی دیگر زنان زیادی را از فرزندآوری منصرف می‌کند. با این وجود، اما فرزند‌آوری به هر وسیله‌ای یکی از سیاست‌های اصلی در سال‌های اخیر است.
جمعه‌شب گذشته زهرا نعمتی، قهرمان تیراندازی پارالمپیک کشور، مدال طلای مسابقات پارالمپیک را به دست آورد. چند سال پیش زهرا نعمتی، به دلیل مشکلاتی با همسرش از خروج از کشور برای حضور در مسابقات محروم شد؛ این اتفاق برای نیلوفر اردلان از اعضای تیم فوتبال زنان هم افتاد. بهمن سال گذشته، سمیرا زرگری، سرمربی تیم ملی اسکی کشور از سوی همسرش ممنوع‌الخروج شد. این تنها بخشی از مشکلاتی است که زنان ایران در تمام این سال‌ها با آن دست‌به‌گریبان هستند.

باید صبر کرد و دید انسیه خزعلی کجای این ماجرا ایستاده است؛ آیا تمایل به گرفتن میانه دارد؟ آیا از فعالان حوزه زنان می‌خواهد که نظراتشان را بگویند و از آن‌ها کمک بگیرد؟ باید دید خزعلی ضرورت ارتقای ساختار امور زنان و خانواده، ایجاد وجهه توسعه‌ای و همچنین ورود مسئله زنان و خانواده به‌عنوان فرابخش به دیگر حوزه‌ها را درک می‌کند و از رویکرد‌های ترویجی و فستیوالی به سمت برنامه‌محور‌شدن حوزه حرکت خواهد کرد؟ آیا خزعلی برای توسعه تعاملات با هدف توسعه نفوذ فرهنگی و معرفی دستاورد‌ها و نه صرفا موضع‌گیری‌های سیاسی و فرصت‌سوزی تلاش می‌کند؟

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 40
در انتظار بررسی:6
Iran (Islamic Republic of)
07:06 - 1400/06/13
عغده ای بودنش ازسروصورتش میباره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
این به داداشش رحم نکرد عاشق قدرته
اینو کامل میشناسم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
باز زن دیدید و یاد سر و صورت و قیافه افتادید زن ستیزترینها خودتونید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
انشالله این همه بی حیایی و غربزدگی در این دولت جمع بشه و فرصت ازدواج و بچه داری برای زنها فراهم بشه و الگوی موتور سوار و بوکسور بودن برای زنها ملغی بشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
گشت ارشاد دقیقا کجاست که زنها با بلوز شلوار و یقه باز و موهای افشون و استین کوتاه و پاچه کوتاه میان تو خیابون؟ نکنه انتظار دارید زنها با بیکینی بچرخند؟ خیلی رو دارید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
مردها همون بلوز شلوار همیشگی رو می پوشند این زنها هستند که پاچه شلوارشون تا زانو رسیده و یقه لباسشون تا کجا بازه و با آرایشهای آنچنانی در خیابون توجه جلب می کنند شرم کنید
Iran (Islamic Republic of)
07:53 - 1400/06/13
حق و حقوق زنان رو بدن و تامين كنن هيچچي هم زن تو كابينه نباشه مهم نيست به عنوان يه زن سرپرست خانوار ميگم نشود مثله دوران روحاني كه هي گفتن حقوق زنان هيچچ كاري براي زنان نكردن ما دنبال استاديوم و كنسرت و غيره نيستيم ما دنبال حمايت از حق و حقوق زنان خانه واريم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
بشین تا ازت حمایت کنن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
اره از متن پیامت معلومه خانوم خانه داری
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
دقیقا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
هیچکس برای حقوق زنان کاری نمیکنه...
Iran (Islamic Republic of)
07:58 - 1400/06/13
فکر کنم این دولت هم مثل دولت احمد نژاد که برای نهاد خانواده و زنان فاجعه بود و تنها دسته گلش از هم پاشیدن نهاد خانواده و عادی سازی هوسرانی مردان در قالب صیغه بود ... برای زنان جز افتادن به دام سنت های پوسیده و غلط چیزی نداشته باشد !!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
از هم پاشیدن خانواده با وارد کردن زنها به هر کاری که بهشون مربوط نیست شروع میشه ما مادر و زن می خوایم نه زنِ مرد وار!!
Iran (Islamic Republic of)
08:05 - 1400/06/13
چرا نخبه ها رو باید پس زد فقط چون پسرش آمریکا ست ؟!!!!
از نظر ما مردم هیچ اشکالی نداره بخدا
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
دقیقا
وا الا خیلی از آقایون هم بچه هاشون آمریکان
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
نخبه!!!!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
تو یا نمیدونی نخبه چیه یا ده درصدی خواب زده هستی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
بس کنید بابا مردم مردم شما کلا ده درصدم نیستید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
کدوم مردم منظورته ده درصدیا
Iran (Islamic Republic of)
08:27 - 1400/06/13
دکترای زبان و ادبیات عرب و تحصیلات حوزوی، یعنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
08:45 - 1400/06/13
ازجنس قاجاریسم گذشته وطالبان مدرن..
Iran (Islamic Republic of)
08:56 - 1400/06/13
یه طوری میگی زنان و جنبش زنان که انگار هر روز دارن با شلاق میزننشون. لعنت بر فمینیسم و طرفداراش که عزت زن ایرانی را ازش گرفتن .
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
لعتت به اونهایی که عادت به نادیده گرفتن حق و حقوق زنان دارن و حاضر به تغییر رویه هم نیستن...زن ایرانی رو یک زن منفعل و بیچاره و محتاج به مرد میخوان که فقط بزاد و بچه بزرگ کنه
Iran (Islamic Republic of)
08:57 - 1400/06/13
اگه آمریکا بده اونم برای ملت بدبخت ایران چرا همه تابعیت آمریکا برای بچهاشون دارن؟
Iran (Islamic Republic of)
08:58 - 1400/06/13
هنوز بنده خدا کارشو شروع نکرده اینا دارن سیگنال منفی میفرستن. واقعا که!!!
Iran (Islamic Republic of)
09:04 - 1400/06/13
تنها نقطه قوتش رنگ چشماشه
پاسخ ها
ایرانی
Iceland
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
:)))))))
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
تنها نقطه قوت از نظر شماها همین قیافه زنهاست بعد به ما که می خوایم زنها در جایگاه خودشون بمونن و محترم و عفیف باشند میگن زن ستیز!!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
غربزده ها چشم بی رنگدانه رو نقطه قوت می دونند فلک زده ها خخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
09:53 - 1400/06/13
این همون خانم نیست که ۳تا بیمارستان و چندین ویلا و شرکت داره؟بدنامتر از این نبود؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
ملک دوبی نگفتی
Iran (Islamic Republic of)
10:08 - 1400/06/13
کابینه به این تندرویی تابحال نداشتیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
این دولت همون دولت احمدی نژاده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
خدا به داد برسه
Iran (Islamic Republic of)
12:23 - 1400/06/13
خانم یاوری را احتمالا برای آموزش و پرورش در نظر گرفته اند
Iran (Islamic Republic of)
13:34 - 1400/06/13
چه روشو گرفته خدا اینا کی هستن
Iran (Islamic Republic of)
13:45 - 1400/06/13
چه کنیم اگر نخواهیم که نباشی!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
ادیب_3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
ادیب_2
سوییچ ایران_2
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تنورستان_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
کالازم_فوتر