پس از مرگ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۰۹۸۲
۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
۹۱۵۴
تجربه نزدیک به مرگ زمانی رخ می‌دهد که فرد علائم حیاتی خود را از دست می‌دهد، اما پس از احیاء، اتفاق‌هایی که اطرافش افتاده را به یاد می‌آورد.

برترین‌ها - محمد کاملان: تجربه نزدیک به مرگ زمانی رخ می‌دهد که فرد علائم حیاتی خود را از دست می‌دهد، اما پس از احیاء، اتفاق‌هایی که اطرافش افتاده را به یاد می‌آورد. این پدیده در مستندات باستانی هم گزارش شده است. در آثار مکتوب به جا مانده از فلاسفه یونان باستان حکایت‌هایی از تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد. جالب است بدانید حدود ۹ میلیون آمریکایی تجربه‌ای نزدیک به مرگ داشته‌اند. چنین آماری دانشمندان را انگشت‌به‌دهان گذاشته که در زمان تجربه نزدیک به مرگ، چه اتفاقی در مغز می‌افتد. به همین دلیل در ادامه با هم می‌بینیم تجربه نزدیک به مرگ چیست و علم پیشرفته امروز تا چه اندازه از این پدیده پرده برداشته است؟

پس از مرگ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

تجربه نزدیک به مرگ چیست؟

تجربه نزدیک به مرگ پدیده رایجی نیست. با این حساب ابتدا اجازه دهید تعریفی از این پدیده داشته باشیم. تجربه نزدیک به مرگ به حالتی گفته می‌شود که فرد برای مدت بسیار کوتاهی به لحاظ بالینی می‌میرد و و قلب وی از تپش باز می‌ایستد. به رغم اینکه تمامی علائم حیاتی فرد از بین می‌رود، شخص بعد از احیاء، ادعا می‌کند که در طول مدتی که علائم حیاتی نداشته، هوشیار بوده و اتفاق‌های اطراف را درک می‌کرده است. با این حال توضیح‌های فیزیکی و نوروبیولوژیکی، توضیح محکمه‌پسندی برای تجربه نزدیک به مرگ تاکنون مطرح نکرده است. برخی از پزشکان تجربه نزدیک به مرگ را توهمی می‌دانند که فرد به دنبال کمبود اکسیژن احساس می‌کند.

افرادی که تجربه نزدیک به مرگ برای آن‌ها پیش آمده، مدعی هستند که در این حالت، احساس آرامش داشته‌اند. این افراد این احساس را به عبور از تونلی تاریک به سمت روشنایی تشبیه می‌کنند. در این حالت اتفاق‌های خوشی که در زندگی با آن‌ها روبه‌رو شده‌اند را دوباره احساس می‌کنند. تجربه نزدیک به مرگ، اتفاقی نسبتاً نادر است. این اتفاق برای افرادی که ضربه‌مغزی یا ایست‌قلبی داشته‌اند بیشتر رخ می‌دهد. همان‌گونه که اشاره کردیم تجربه نزدیک به مرگ از دوران باستان تا امروز گزارش شده است. با این حال افزایش آگاهی انسان‌ها و پیشرفت جوامع بشری، باعث شده تا در چند دهه اخیر آمار‌های بیشتری از این پدیده را ببینیم. به همین دلیل در ۴ دهه اخیر، دانشمندان بیشتری سرگرم پرده‌برداری از راز‌های تجربه نزدیک به مرگ شده‌اند. جالب اینجاست به‌رغم نزدیک به نیم‌سده تحقیقات گسترده، محققین هنوز دقیقاً نمی‌دانند در تجربه نزدیک به مرگ چه اتفاقی می‌افتد.

پس از مرگ چه اتفاقی می‌افتد؟

این پرسش بیشتر از ۳۴،۰۰۰ سال است که ذهن بشر را به خود مشغول کرده. یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد انسان‌های قدیم در گوشه‌و‌کنار دنیا به همراه مردگان خود، مایحتاج زندگی و لوازم زینتی خاک می‌کردند. با این امید که در دنیای پس مرگ این لوازم به کار مردگان بیاید. به لحاظ علمی اولین تحقیقات مکتوب درباره تجربه نزدیک به مرگ به سده ۱۸ میلادی باز می‌گردد.

پس از مرگ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

در سال ۱۷۴۰ میلادی، پزشکی با نام پیِیر ژان مونچاکس (Pierre-Jean du Monchaux)، احوال مریضی را گزارش می‌کند که پس از خونریزی شدید، بی‌هوش می‌شود. این بیمار پس از به هوش آمدن مدعی شد که به طرف نور درخشانی می‌رفته است. در گزارش این پزشک اشاره شده که بیمار تاکید داشته تاکنون هرگز احساسی به خوبی لحظه‌هایی که به سوی نور می‌رفته در زندگ خود تجربه نکرده است. دکتر ژان مونچاکس از دست‌دادن بیش‌از‌حد خون را دلیل ایجاد این احساس در بیمار می‌دانست.

اصطلاح تجربه نزدیک به مرگ، اولین بار در کتاب زندگی پس از زندگی، نوشته ریموند موودی (Raymond Moody)، ابداع شد. او در این کتاب تجربه نزدیک به مرگ را از زبان افرادی که این اتفاق برای آن‌ها افتاده با عنوان، احساس آرامش، عشق، ملاقات با عزیزان از دست‌رفته و رسیدن به مرحله‌ای که جایی برای بازگشت ندارد، توضیح داده است.

توضیح مرگ به لحاظ پزشکی کار چندان سختی نیست. توقف تپش قلب، مرگ فرد را به دنبال دارد. توقف قلب می‌تواند در اثر تصادف در خیابان، نبرد در میدان جنگ یا عفونت ناشی از بیماری صورت بگیرد. از آنجایی که قلب تعامل مستقیمی با ارگان‌های حیاتی مانند ریه و مغز دارد، توقف تپش قلب، باعث از کارافتادن این ارگان‌ها می‌شود. در این بین همان‌گونه که می‌دانید روش‌هایی برای احیا قلب وجود دارد. تنفس دهان‌به‌دهان و فشار قفسه سینه، قلب را به تپش وا می‌دارد. به لطف این روش‌ها، قلب افرادی که از تپش ایستاده دوباره به کار می‌افتد. در این بین نقش دستگاه‌های پیشرفته پزشکی برای کمک به احیاء بیمار را نیز نباید فراموش کرد.

جالب است بدانید پزشکان آینده درخشانی برای احیاء بیماران می‌بینند. پس از اینکه قلب از توقف ایستاد، سلول‌های بدن سریعاً از بین نمی‌روند. در سال ۲۰۱۹ تحقیقات جالبی مشخص کرد پس از ۱۰ ساعت از مرگ یک خوک، می‌توان فعالیت مغز را زنده نگه داشت. به عبارت دیگر حتی اگر تمامی نشانه‌های حیات از بین برود، باز هم سلول‌های مغزی که از اکسیژن محروم بوده‌اند، ساعت‌ها زنده می‌مانند. چه بسا بتوان حیات سلول‌های مغزی را برای چندین روز ادامه داد. به این ترتیب می‌توان گفت در آینده احتمال بیشتری وجود دارد فردی که جان خود را از دست داده را احیاء کرد. یا اینکه دست کم سلول‌های مغزی وی را برای مدت بیشتری زنده نگه داشت.

خروج از کالبد و معلق‌ماندن در هوا

برخی از افرادی که تجربه نزدیک به مرگ داشته‌اند، مدعی هستند از کالبد خارج شده‌اند و در هوا معلق‌مانده‌اند. این افراد درواقع بدن خود را از فاصله‌ای نزدیک مشاهده کرده‌اند. افرادی نیز هستند که ادعا می‌کنند در این حالت، تمامی لحظه‌های مهم زندگی از جلوی چشم آن‌ها گذشته است. بعضی از این لحظه‌ها به دوران کودکی فرد مربوط می‌شود. این لحظه‌ها را در حالت عادی به خاطر نمی‌آوریم. با این حال در تجربه نزدیک به مرگ، واضح و روشن یادآوری می‌شود.

پس از مرگ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

خروج از کالبد نیز یکی دیگر از اتفاق‌هایی است که علم تاکنون توضیح قانع‌کننده‌ای برای آن نداشته. گزارش‌های زیادی وجود دارد که بر اساس آن‌ها افرادی مدعی‌اند در تجربه نزدیک به مرگ، از کالبد خود خارج شده‌اند. جالب اینجاست در بعضی از این گزارش‌ها، افراد اتفاق‌هایی که در این حالت برای بدن آن‌ها می‌افتاده را با جزئیات بسیار دقیق به یاد می‌آورند. در یکی از این گزارش‌ها، تجربه نزدیک به مرگ برای فردی بر اثر استفاده بیش‌از‌حد موادمخدر اتفاق می‌افتد.

این فرد پس از احیاء و بازگشت به زندگی، مدعی می‌شود از کالبد خود خارج شده و بدنش را در آن لحظه‌های حساس از فاصله چند قدمی مشاهده می‌کرده است. جالب است بدانید در آشفتگی که استفاده مواد بیش‌از‌حد مخدر برای اطرافیان این فرد به دنبال داشته، مقداری سس گوجه‌فرنگی از دست یکی از اطرافیان روی این فرد می‌ریزد. این شخص صحنه ریختن سس را پس از بازگشت از تجربه نزدیک به مرگ کاملاً به خاطر داشت.آگاه‌بودن از وضعیت جسمی و مشاهده کالبد بیرون از بدن، اتفاق رایجی در تجربه نزدیک به مرگ است. در میان ۱۰۱ بازمانده از تجربه نزدیک به مرگ، ۶۰ درصد آن‌ها خاطره‌های واضحی از این اتفاق به یاد داشتند.

تجربه نزدیک به مرگ از دیدگاه علم

در اینکه تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد، هیچ شکی نیست. این تجربه مرموز تغییرات روانشناسی و روحی چشمگیری را در فرد ایجاد می‌کند. افرادی که با این تجربه روبه‌رو شده‌اند، احساس همدردی بیشتری با اطرافیان دارند و کمتر نگران مال‌اندوزی هستند. این سکه روی دیگری هم دارد و گاهی اوقات نیز تجربه نزدیک به مرگ احساسات ناخوشایندی برای فرد به دنبال دارد.

پس از مرگ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

احساس وحشت، تنهایی و خشم در بعضی از این افراد ایجاد می‌شود. اینجاست که محققین روانشناس و عصب‌شناسان به فکر کسب اطلاعات بیشتری درباره این پدیده افتاده‌اند. تجربه نزدیک به مرگ حتی نظر فلاسفه معاصر را هم به خود جلب کرده است. برای نمونه جان مارتین فیشر (John Martin Fisher)، یکی از فلاسفه دانشگاه کالیفرنیا، مدعی است شباهت‌های میان جهانی که در آن زندگی می‌کنیم و قلمرو دنیای دیگر در تجربه نزدیک به مرگ نادیده گرفته می‌شود. به گفته این فیلسوف برجسته، از قرار معلوم بیشتر انسان‌ها درک یکسانی از تجربه نزدیک به مرگ ندارند.

از طرف دیگر نقطه‌های نظر‌های کوین نلسون (Kevin Nelson)، عصب‌شناس مرکز پزشکی کنتاکی را داریم. این دانشمند برجسته تجربه نزدیک به مرگ را رویدادی پیچیده می‌داند. اما نلسون مدعی است بسیاری از اتفاق‌هایی که در تجربه نزدیک به مرگ رخ می‌دهد را در شرایطی که بدن انسان در خطر نیست نیز شاهد هستیم. برای نمونه غش‌کردن احساسی همانند تجربه نزدیک به مرگ را در فرد ایجاد می‌کند، بدون اینکه بدن وی در معرض خطر مرگباری قرار داشته باشد.

پس از مرگ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

به گفته کوین نلسون، بسیاری از نشانه‌های تجربه نزدیک به مرگ مانند نوری که انتهای تاریکی دیده می‌شود را می‌توان به وضعیت دوگانه هوشیاری نسبت داد. یکی از مراحل خواب که با نام حرکت تند چشم (REM) در خواب شناخته می‌شود، دستگاه عصبی را فعال می‌کند. به همین دلیل نیز ممکن است فرد در وضعیت دوگانه هوشیاری، احساس کند که نوری را در انتهای تاریکی می‌بیند. احساس شادی که تجربه نزدیک به مرگ به دنبال دارد نیز ممکن است به دلیل کاهش جریان خون و اکسیژن در بدن فرد ایجاد شود. در این شرایط مغز برای زنده‌ماندن تلاش می‌کند. این احساس، حالتی شادی‌مانند را برای فرد به دنبال دارد.
بعضی از دانشمندان معتقدند آگاهی و هوشیاری فرد پس از ازکارافتادن مغز همچنان ادامه می‌یابد. در حال حاضر ابزار کافی برای مشخص‌کردن بقای آگاهی و هوشیاریِ مغز پس از مرگ وجود ندارد. به همین دلیل انتظار می‌رود پیشرفت فناوری، پرده‌های بیشتری از راز تجربه نزدیک به مرگ بردارد.

مرگ از نگاه بیماران

کریستوفر کِر (Christopher Kerr)، مدیرعامل یکی از بیمارستان‌های درجه‌یک آمریکا، مردن را تناقضی پیچیده می‌داند. به گفته وی، بدن بیمار به لحاظ جسمی در حال نابودی است، اما به لحاظ روحی کاملاً احساس سرزندگی می‌کند. کِر و همکارانش بررسی جالبی بر روی ۱۵۰۰ بیمار با تجربه نزدیک به مرگ انجام دادند. بر اساس این تحقیقات مشخص شد نزدیک به ۹۰ درصد از بیماران رویا‌های واضحی از عزیزان از دست‌رفته یا زنده خود دیده‌اند. هر چقدر که بیمار بیشتر نزدیک به مرگ باشد، بیشتر رویای عزیزان خود را می‌بیند. با این حال افرادی هم هستند که رویا‌های ناراحت‌کننده‌ای در تجربه نزدیک به مرگ گزارش کرده‌اند.

سوداگران تجربه نزدیک به مرگ

به رغم اطلاعات گسترده‌ای که از تجربه نزدیک به مرگ داریم، این وضعیت هنوز در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. تجربه نزدیک به مرگ بین علم و اعتقادات شخصی در شرایطی سرگردان قرار گرفته است. اینجاست که سوداگران فرصتی برای زراندوزی از این تجربه خاص پیدا می‌کنند. برای نمونه می‌توان به کتاب «بهشت واقعی است» (Heaven Is For Real)، اشاره کرد. این کتاب در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است.

پس از مرگ واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

در این کتاب داستان پسرکی را می‌خوانیم که به دنبال یک عمل جراحی با تجربه نزدیک به مرگ مواجه می‌شود. پسرک تجربه خود از این اتفاق را برای پدرومادرش تعریف می‌کند. این کتاب در یک چشم به‌هم‌زدن به فروشی حدود ۱۱ میلیون نسخه رسید. در سال ۲۰۱۴ نیز نسخه‌ای سینمایی از آن ساخته شد. آثار تجاری از این دست در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. این آثار به لحاظ علمی پشتوانه‌ای ندارند و تجربه نزدیک به مرگ را به وسیله‌ای برای سودآوری جلوه داده‌اند. دانشمند‌ان و فیلسوفان نیز نقد‌های نافذی به این آثار وارد کرده‌اند. انتظار می‌رود این وضعیت در آینده نیز ادامه پیدا کند.

در مجموع باید گفت بدون شک با پیشرفت علم، پرده‌های بیشتری از تجربه نزدیک به مرگ برداشته خواهد شد. این شرایط به انسان‌های آینده کمک می‌کند در کنار آشنایی با تجربه نزدیک به مرگ، تعاملی آگاهانه با این پدیده داشته باشند.

انتشار یافته: 67
در انتظار بررسی:16
Iran (Islamic Republic of)
07:32 - 1400/06/14
وقتی مغز خاموش بشه چیزی واسه رویاپردازی واهی وجود نداره یعنی نیست میشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
با احترام ولی من تجربه داشتم و اتفاق افتاد و چیزهایی که دیدم نه ساخته ذهنم بود و نه جایی قبلا دیده یا شنیده بودم کاملا واضح و قابل توضیح
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
۷:۵۹
هرچیزی که شما در هوشیاری بطلبید هنگام خواب سراغتون میادضمن اینکه احتمالا شکمتون پر بوده وزیادی شنگول بودین
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
بعد از مزگ روح از بدن مادی بیرون میره و بسته به زندگی دنیاییش اوج می گیره یا پایین می مونه و چیزی که بهش میگن جهنم رو تجربه میکنه خیلی ها تجربه نزدیک به مرگ داشتند و چیزهایی دیدند که امکان نداشته در حالت نیستی قادر به دیدنش بوده باشند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
بیچاره اونی که همه چیزو زیر میکروسکوپ باید ببینه تا باور کنه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
8:49
چیزهایی موقع مرگ دیده میشه از محیط اطراف حتی از دوستان و آشنایان در همون لحظه و جای دیگه که امکان نداره با دید مادی قابل توضیح باشه افرادی که درگیر شکم اند بعد مرگ هم همین حوالیِ ماده پرسه می زنند و بالا نمیرن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
علم هر وقت تونست پدیده های ساده تر مثل تله پاتی و یا خواب دیدن کسی و بعد خبری ازش اومدن رو توضیح بده بیاد در مورد دنیای بعد مرگ هم نظر بده!!! علم بشر خیلی حقیره در برابر عظمت جهان چه برسه به فرای جهان
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
بجز تجربه مرگ خیلی ها تجربه فرافکنی روح دارند و در حالت پرسه روح چیزهایی می بینند که امکان دیدنش در خواب میسر نیست مادیگراها می خواهند همه چیزو در حد نگاه حقیر خودشون کوچک کنند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
مغز و قلب و کلا جسم ما بُعد فیزیکی ما هستند . ما بُعد معنوی و روح هم داریم که کمتر بهش توجه میشه . اصل ما انسانها همان روح است روح بلاخره این بدن رو ترک میکنه و همگی به واقعیت امر آگاه میشیم .
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
من تجربه خروج روح از بدن رو داشتم ولی نه تجربه پس از مرگ....
علیرضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
دوستمون میگه هرچی دیدم نه ساخته ذهنم بود و نه قبلاً دیده یا شنیده بودم! داداش تمام تصور ما از عالم ساخته ذهن ماست. حتی اونچه به ظاهر با حواس چندگانه (نه پنجگانه) درک می کنیم، تمامش تصورات و ادراک ذهنی ما از پدیده های اطرافمون هست. حتی مغز ما میتونه به ما تصویر یا صدایی بده که اصلاً وجود خارجی نداره.
لطفاً بیشتر در مورد ذهن انسان مطالعه کنید.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
ماده و انرژی در فیزیک هم ثابت شده ست نمی دونم چرا بعضیها به زندگی پس از مرگ بی اعتقادند!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
ماده و انررژی در علم فیزیک هم وجود داره نمی دونم چرا یه عده چیز به این واضحی رو انکار می کنند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
12:46,
علم در مقابل هستی بسیار حقیر و در مقابل تمام دارایی های آدمی بسیار بسیار بزرگ است.
م م
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
درست است
عزرائیل
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
نگران نباشید یه روز جواب سوالهاتون همه متوجه میشین...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اگه تجربه نزدیک به مرگ ساخته ذهنه چرا همه آدمها با تمام خاستگاههای فکری فرهنگی تجربه های مشابه داشتند؟ مثلا دیدن بدن بی جان از بالا و دیدن افرادی که دور و بر جسد هستند در تمام افراد با فرهنگهای مختلف گزارش شده.اگه روح وجود نداره قاعدتا آدمهای لاییک نباید چنین چیزی رو گزاش بدن.اگه علم تجربی نمی تونه دنیای بعد مرگ رو ثابت کنه به معنی نبودنش نیست .البته موافقم عده ای هم ممکنه با این چیزها کاسبی کنند یا کسب شهرت کنند. بشر دوپاست دیگه!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
مگر شما قبل از تولد از جایی آمده اید که می خواهید بعد از مرگ به جایی بروید خخخ
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
ببخشید ولی روح این وسط چکار میکنه؟
Iran (Islamic Republic of)
08:01 - 1400/06/14
همش الکیه دوست من ایست قلبی کرد یک دقیقه مرد ولی گفت خاموشی مطلق بود یکی از همکارامم ایست قلبی کرد برای مدت طولانی تری جوری اونم گفت خاموشی و فراموشی بیش نبود تونل نورم یه افسانه هست که خارجیا تصورش میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
همه آدمهایی که برای لخظاتی مردن و برگشتن این تجربه رو ندارند بیشتر افراد چیزی نمی بینند . اما دلیل نمیشه که حقیقت نداشته باشه . اگر به روح اعتقاد دارید پس میتونید باور کنید که روح از بدن جدا میشه و چیزهایی رو میبینه که با جسمش این تجربه ها رو نداشته .
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
همه که یادشون نمی مونه حتی اونهایی که یادشون مونده هم همه چیز رو به یاد نمیارند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
اتفاقا همه افراد می بینند ولی به یاد نمیآرند هم مرگ هم کومای عمیق یعنی خروج روح از بدن .روح هم خیلی با جسم مادی فرق داره ادراکاتش ما تا نمیریم نمی تونیم کاملا بفهمیم چیه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
کفر نگو سامی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
اگه خاموشی رو یادشه پس هست دیگه
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1400/06/14
کسانی که به زندگی پس از مرگ و تجربه نزدیک به مرگ و زندگی روح و جسم بعد از مرگ در جهان دیگر باور ندارند کافر هستند و جایگاهشان دوزخ می باشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
نمی دونم کی یاد میگیرد نقش خدا رو بازی نکنید
قوخازواره
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
ازکی تاحالاجنابعالی معیارکافربودن انسانهارا مشخص میکنی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
10:47
اگه قرآن میخوندی یا حداقل معانیش رو مطالعه میکردی اینجوری حرف نمیزدی، ایمان به خداوند و جهان آخرت و زندگی پس از مرگ حتمی هستش دیدگاه هر کس به اون بستگی به فکر و ایمان هر کسی داره
صفایی
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
نخ بابا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
خدای کی بودی تو.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
مگه تو تجربه اش رو داری چند بار رفتی و برگشتی کی هستی که با این اطمینان حرف میزنی
محمد رسولی
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
تکبیییییر
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1400/06/14
مولا می فرماید: بزرگترین اسرار مرگ است. فکر کنم همین جمله ی کوتاه پاسخ مناسبی باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
احسنت
Kuwait
09:05 - 1400/06/14
سختیش فقط صد سال اوله...بعدش همه میفهمیم چیه مرگ...بیخود وقت تلف نکنید...
Iran (Islamic Republic of)
11:06 - 1400/06/14
مگه نمیگن روح وجود ابدی داره و اصل وجود انسانه و همه چیز رو یادشه و مسعوله و ازین حرفا و این کالبد موقتیه ؟ اوکی پس چرا باید یه نفر آلزایمر بگیره درحالی که روح توی تنشه؟ چطور میشه که وقتی ینفر مرگ مغزی میشه تمومه؟ مگه روح توی تنش نیست؟ بنظرم مغزه که همه چیزو میسازه و این میل به جاودانگیه که ما نمیخوایمقبول کنیم
پاسخ ها
کچی
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
درسته
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
طولی نمیکشه که بفهمی
ولی اونموقع دیگه عذر و بهانه ای قبول نیست
خدا اینهمه پیامبر فرستاده که بفهمیم که نمیفهمیم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
95 درصد جهان از ماده نیست.
لااقل برو درباره ماده تاریک و انرژی تاریک بخون
Iran (Islamic Republic of)
11:53 - 1400/06/14
اسرار ازل را نه تو دانی و نه من..
انشالله همه عاقبت بخیر بشن
Iran (Islamic Republic of)
12:13 - 1400/06/14
تجربه مرگ در کشورهای غربی نور و آرامش در کشورهای بدبخت وحشت و تاریکی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
اونجام برای خودکشی اعتیاد و قتل و ... همه تجربه های بد داشتند
Iran (Islamic Republic of)
13:01 - 1400/06/14
پیشنهاد میکنم برنامه زندگی پس از زندگی در آرشیو شبکه 4 رو ببینید.دیدتون به مساله مرگ کلا تغییر میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
خخخخخخخخ حتي يك دقيقه از اون برنامه قابل اثبات نيست واقعا به چه چيزي استناد كردي ! يه عده اومدن تخيلاتشون رو تعريف كردن شما هم باور كردي
Iran (Islamic Republic of)
13:04 - 1400/06/14
... موجودات زنده همه ازخاکند وبه خاک تبدیل می‌شوند،مثل علفهاوگیاهان هیچ فرقی ندارد، این سبزه که امروزتماشاگه ماست
تاسبزه خاک ماتماشاگه کیست..
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
بله ماده از بین میره ولی انسان فقط ماده نیست
اسی
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
دقیقا همینه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
انسان اشرف مخلوقات
Iran (Islamic Republic of)
13:07 - 1400/06/14
من یکبار تجربه کردم وحشتناک ترین صحنه بود جز تاریکی چیزی نمیدم فقط مادرم رو صدا میکردم نجاتم بده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
کمتر دروغ بگو متوهم
Iran (Islamic Republic of)
14:17 - 1400/06/14
میل بقا در انسان باعث میشه هیچوقت نتونه با مرگ کنار بیاد و کلی افسانه و داستان در طول تاریخ برای آرامش ذهن خودش ساخته. قبل از تولد چه بودیم؟ بعد از مرگ هم همانیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
احسنت
با نظرت کاملا موافقم
Iran (Islamic Republic of)
14:27 - 1400/06/14
مت نمیدونم میکروسکوپه تلسکوفه اتریسکوفه افتادمسگوفه هیمن آلان یه قطار از روم رد شه راحت شم بهترین حالته
Iran (Islamic Republic of)
15:45 - 1400/06/14
یک عمر فکر مردم رو به بعداز مرگ منحرف میکنید،اینجوری سوال بپرس: در زمان زنده بودن چه بر شما میگذرد؟ شما بیشتر از اینکه فکره زندگی ما باشید فکره مردن ما هستید.
Iran (Islamic Republic of)
16:11 - 1400/06/14
دقت کردید ( برترینها ) موضوع مرگ را بسیار زیاد بکار میبرد.
Iran (Islamic Republic of)
16:17 - 1400/06/14
کاری به مقاله و نظرات ندارم ولی مادربزرگ من چند سال پیش سکته قلبی کرد و حدودا دوساعت بیهوش بود
میگفت دراون لحظه همه جا سفید شد ومن بین زمین و هوا معلق بودم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
مادربزرگا زیاد داستان میگن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
دروغ
Iran (Islamic Republic of)
16:48 - 1400/06/14
علم هنوز خیلی چیزها رو نتونسته ثابت کنه اما شما رو مجبور به ایمان داشتن بهش نمیکنه
پاسخ ها
امیرکامرانی
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
پس بهتر نیست که ما انسانها بعد از مرگمون نام و یاد نیک ازخودمان بجا بگذار یم.زندگی و مرگ یعنی همین دو کلمه...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
وقتي از بابت چيزي كه ميدوني مطمئن باشي ديگران رو مجبور به قبولش نميكني
وقتي پاي اجبار مياد وسط كه يا خودت هم مطمئن نيستي يا منافعت با پذيرش ديگران محقق ميشه
Iran (Islamic Republic of)
17:21 - 1400/06/14
اصحاب کهف عزیر نبی چندین سال مردن وبعد از زنده شدن در تصورشون چیزی جز چند ساعتی خواب نبودند مرگ مثل خواب تا روز حساب وقیامت که همه بیدار میشن وانگار چند ساعتی خواب بودند
Iran (Islamic Republic of)
18:06 - 1400/06/14
هر چی باشه از این بدبختی که برامون درست کردن بهتره.لطفا نظر منو پخش کن
Iran (Islamic Republic of)
18:09 - 1400/06/14
خواب نوعی مرگ است با این تفاوت که در خواب روح به جسم بر می گردد ولی مرگ روح به آسمانها می رود
Iran (Islamic Republic of)
22:07 - 1400/06/14
کار خدا انقدر پیچیدس که هیچوقت انسان نمی تونه سر در بیاره از اسرار ....فقط بعضی جاها میخواد به ماها بفهمونه که به خودمون بیایم
Iran (Islamic Republic of)
23:31 - 1400/06/14
برنامه زندگی پس از زندگی دکترعباس موزون عالیترین برنامه دراین زمینه است .حتما ببینید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر