اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۱۲۴۷
۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵
۸۴۸۲
بیژن عبدالکریمی دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال که در رسانه‌ها و حتی رسانه ملی به به برخی سیاست‌های فرهنگی واجتماعی کشور انتقادات جدی وارد می‌کرد، روز گذشته حکم اخراج خود را از این دانشگاه دریافت کرد.

برترین‌ها: بیژن عبدالکریمی دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال که در رسانه‌ها و حتی رسانه ملی به به برخی سیاست‌های فرهنگی واجتماعی کشور انتقادات جدی وارد می‌کرد، روز گذشته حکم اخراج خود را از این دانشگاه دریافت کرد.در بخشی از این حکم آمده است: «نامبرده فاقد صلاحیت جهت عضویت در هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است... بنا به این حکم، کد استادی بیژن عبدالکریمی از روز گذشته (شنبه ۱۳ شهریورماه) باطل گردیده و رای صادره قطعی و لازم الاجراست.»

اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب

در سال‌های اول ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد اخراج و بازنشسته کردن اجباری برخی از اساتید دانشگاه‌های کشور به موضوع داغی بدل شده بود که در رسانه‌ها نمود زیادی داشت. اکنون گویی برخی نیز در تلاش‌اند تا شباهت‌های دولت رئیسی را با دولت احمدی‌نژاد بیشتر کنند و آیا می‌تواند سرآغازی باشد با موج برخورد با اساتید منتقدی که هم اکنون در برخی دانشگاه‌های کشور مشغول به کار هستند.

این استاد فلسفه دانشگاه آزاد از سال ۱۳۸۰ در این دانشگاه مشغول به تدریس بوده است و حدود ۲۰ سال سابقه تدریس دانشگاهی دارد. در جستجوی معاصریت، دن‌کیشوت‌های ایرانی، هایدگر در ایران از جمله آثار تالیفی عبدالکریمی است. از وی ترجمه‌های بسیاری مثل تکنولوژی رسانه‌ای از منظری انتقادی نوشته یوست ون لون و بررسی روشنگرانه اندیشه‌های نوشته مارتین هایدگر، والتر بیمل نیز منتشر شده است. عبدالکریمی مدیر انتشارات نقد فرهنگ هم است.

اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب

حامد زارع سردبیر مجله سیاست‌نامه در این باره نوشت: «دو سال پیش و درست پس از انتشار کتاب «دن‌کیشوت‌های ایرانی» بیژن عبدالکریمی مهمان گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم بود. روز قبلش که به صورتی اتفاقی رضا داوری را دیدم با اشاره به آن کتاب و خرسندی از آنکه جلسه‌ای با حضور نویسنده‌اش قرار است برگزار شود، «دن‌کیشوت‌های ایرانی» را عجیب‌ترین کتاب چهل سال گذشته ایران دانسته بود. کتابی که آنقدر عجیب بود که دستور توقیفش زودتر از شهرتش در شهر پیچید.

کتاب به نحوی جسور و البته با اتخاذ ادبیاتی داستان‌وار، درصدد زدودن همه وجوه اتوریته‌ای بود که تئوکراتیسم معاصر درصدد تحمیل به ذهنیت‌های ایرانی داشته و دارد. در آن جلسه مذکور رضا داوری به گونه‌ای غبطه‌برانگیز عبدالکریمی را که برای نخستین بار در فرهنگستان حاضر می‌شد خطاب به هشت نفری که در جلسه بودند معرفی کرد: «ایشان یکی از نویسنده‌هایی است که گاهی چیز‌هایی می‌نویسد که واقعا آدم حس می‌کند چرا زودتر به ذهن خودش نرسیده بود تا بنویسد!» البته که منظور نظر داوری این نبود که چرا خودش نویسنده «دن‌کیشوت‌های ایرانی» نشده بود، بلکه این یک طعنه غیرمصرح به عبدالکریمی بود که ده سالی است ایده‌های فلسفی-تاریخی داوری را تبدیل به بسته‌ای سیاسی و اعتراضی می‌کند و بیان فکری داوری را با زبان هیجانی جایگزین می‌کند.

اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب

کاری که برای عبدالکریمی اگر چه نام بیشتری آورده، اما دیروز نانش را برید و مسبب اخراجش از دانشگاه آزاد شد. اخراجی که البته بیشتر از چند روز به طول نخواهد انجامید و او نیز بر سر کارش بازخواهد گشت. اما مسئله بر سر این است که آستانه تحمل تا چه مرتبه‌ای پائین افتاده که فرع را نیز، چون اصل برنمی‌تابد و شارح و واضع را با هم حذف می‌کند. بیژن عبدالکریمی در عرصه فلسفه ایران چهره‌ای رسانه‌ای است. خالی از جاه‌طلبی نیست و شهرت‌طلب‌تر از بقیه استادان فلسفه است. دوست دارد در صدر بنشیند و قدر ببیند. اما هیچ یک از این ویژگی‌ها دلیلی برای اخراج او از دانشگاه به اتهام مسخره و مضحک حمایت از حاکمیت پیش از انقلاب اسلامی نیست.»

کاربری دیگر دراین باره نوشت: یکی از کارکرد‌هایی که هر جامعه استفاده از نخبگان برای بسط قدرت و یادگیری یک‌مرحله‌ای و دو مرحله‌ای است شاید بتوان یکی از دلایل قدرت گرفتن امریکا و اروپای غربی را همین توانایی بسیار مهم دانست که باعث شده است، سیل نخبگان (به خصوص نخبگان علمی) به سمت این کشور‌ها به راه بیفتد. این کشور‌ها چه توانایی خاصی از خود نشان داده‌اند؟ توانایی استفاده از نخبگان، در عین سرکشی و مخالفت. دکتر عبدالکریمی را شاید بتوان جزو منتقدین بسیار ملایم وضعیت نامناسب حاکم بر محیط علمی در کشور دانست؛ که حتی قوت علمی عجیب و غریبی هم ندارد و آنچنان نمی‌تواند در عصر غلبه اینفلوئنسر‌ها تأثیرگذاری اجتماعی خاصی داشته باشد، در این وضعیت اخراج او از دانشگاه، تنها مسبب محبوبیت بیشتر او، فزونی دیده‌شدن صحبت‌هایش و البته فرصت مناسبی برای خروج او از کشور و هیئت علمی شدن در دانشگاهی بسیار معتبرتر از دانشگاه آزاد اسلامی است.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
عارفی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
عارفی_3
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
ادیب_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تنورستان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کالازم_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر