یهویی پولدار‌های ایرانی چرا بی‌فرهنگ هستند؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۵۲۱۱۷
۱۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۹
۸۳۹۲
حاشیه‌نشینی به حاشیه نشینی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تقسیم می‌شود، اما باید بدانیم حاشیه‌نشینی تنها در مسکن غیرمتعارف دیده نمی‌شود، بلکه فردی هم که در شهر و حتی بالای شهر زندگی می‌کند، اما فرهنگ روابط همسایگی و هنجار‌های اجتماعی را نمی‌داند هم حاشیه‌نشین است.

روزنامه آفتاب یزد - یگانه شوق الشعرا: حاشیه‌نشینی به حاشیه نشینی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تقسیم می‌شود، اما باید بدانیم حاشیه‌نشینی تنها در مسکن غیرمتعارف دیده نمی‌شود، بلکه فردی هم که در شهر و حتی بالای شهر زندگی می‌کند، اما فرهنگ روابط همسایگی و هنجار‌های اجتماعی را نمی‌داند هم حاشیه‌نشین است. این افراد به نوعی درگیر حاشیه نشینی فرهنگی و اجتماعی هستند.

یهویی پولدار‌های ایرانی چرا بی‌فرهنگ هستند؟

تقریبا همه ما با این صحنه پارک خودرو در پیاده رو در مناطق بالای شهر مواجه شده ایم. یا عده‌ای در خودرو‌های گرانقیمت خیابان را منزل خود می‌دانند و با صدای موزیک بلند و رانندگی نابهنجار دیگران را آزار می‌دهند. این‌ها تنها بخشی از رفتار‌های نابهنجار حاشیه نشینان فرهنگی و اجتماعی است که به راحتی نظم جامعه را به بهم می‌زنند و علی رغم جایگاه خوب اقتصادی خود از فقر فرهنگی و اجتماعی رنج می‌برند. اینان به واسطه جایگاه بالای اقتصادی خود به راحتی فقر خود را نمی‌پذیرند و هرروز با رفتار‌های آزار‌دهنده شان نظم اجتماعی را مختل می‌سازند.

‏رفتار متناقض

سعید معدنی جامعه شناس و استاد دانشگاه در این باره به ما گفت: «در جامعه شناسی این رفتار‌ها را نشانه حاشیه نشینی اجتماعی می‌دانند. تعریف حاشیه نشینی آن است که کسی که از طبقه خود بریده است، ولی هنوز وارد طبقه جدید نشده است و به همین دلیل از خود رفتار متناقض نشان می‌دهد. یعنی در ظاهر مثلا لباس شیکی پوشیده است، اما صحبت کردن او نشان می‌دهد که به این جایگاه تعلق ندارد.

یهویی پولدار‌های ایرانی چرا بی‌فرهنگ هستند؟

در این سال‌ها در میان مسئولین حتی چنین تیپ‌هایی دیده شده است. در واقع فرد بنا به دلایلی به یک موقعیت می‌رسد، اما آن موقعیت را به لحاظ فرهنگی و اجتماعی ندارد. در تحولاتی که سال‌ها قبل شکل گرفت یک عده به اموال کلان دست پیدا کردند و به کلانشهر‌ها روانه شدند، ولی رفتار آن‌ها شبیه همسایگان خود نبود.

پس به کسی که از طبقه خود بریده می‌شود و وارد طبقه دیگر می‌شود، رفتار متناقض هم انجام می‌دهد حاشیه نشین فرهنگی و اجتماعی می‌گویند. در ازدواج هم چنین چیزی مطرح است. برای مثال پسری به هر دلیلی ثروتمند می‌شود و با یک دختری از فرهنگ بالا ازدواج می‌کند، اما در آن خانواده و فرهنگ غریب است. در اسلام اصلی وجود دارد به اسم هم کفو بودن زوجین. یعنی اگر این‌ها از لحاظ فرهنگی و اجتماعی باهم هم کفو نباشند رنج خواهند کشید.»

‏آسیب‌های اجتماعی

این جامعه شناس در ادامه درباره آسیب‌های وارد شده توسط این افراد به اجتماع گفت: «به همین ترتیب کسانی که در موقعیتی قرار می‌گیرند که تدریجی به آن نرسیده‌اند رفتار‌های خارج از عرف از خود نشان می‌دهند. در جهان هم این نوع از افراد دیده می‌شود مثلا فوتبالیست‌هایی که به درآمد کلان رسیده‌اند، ولی همسر خود را آزار می‌دهند. این نشان‌دهنده ان است که این افراد به تدریج به جایگاه خود دست پیدا نکرده‌اند و ناگهان در فضائی قرار گرفته‌اند که آمادگی زیستن در آن را نداشته اند.

یهویی پولدار‌های ایرانی چرا بی‌فرهنگ هستند؟

این افراد آسیب‌های زیادی را به جامعه وارد می‌کنند. اولا که به نوعی اعتماد را از جامعه می‌گیرند، زیرا افراد در جایگاه‌های نامتناسب با خود قرار می‌گیرند و اعتبار جایگاه‌ها زیر سوال می‌رود. همچنین این افراد به ساختار اجتماعی آسیب وارد می‌کنند و نظم را از بین می‌برند. مثلا فرد نصف شب بوق می‌زند تا در را برای او باز کنند و به همین دلیل آرامش از جامعه سلب می‌شود و به نوعی جامعه از نظم خارج می‌شود.»

‏پنهان کردن اعمال خلاف قانون

علیرضا شریفی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در این باره به ما گفت: «واقعیت امر این است که نابهنجاری، اعمال خلاف قانون، زیرپا گذاشتن ارزش‌ها و هنجار‌ها در هر سه لایه اجتماعی وجود دارد. به این معنا که طبقات فرودست، میان دست و فرادست به این نابهنجاری‌ها دچار هستند. ناهنجاری اجتماعی معمولا در لایه‌ها پایین جامعه یعنی اقشار فرودست خیلی عریان قابل مشاهده است.

یهویی پولدار‌های ایرانی چرا بی‌فرهنگ هستند؟

در لایه‌های متوسط کمتر خود را نشان می‌دهد و در لایه‌های بالای جامعه به طور کلی به دلیل امکانات و موقعیت اعمال خلاف قانون و ارزش‌ها امکان پنهان کردن این رفتار‌ها و اعمال خلاف قانون وجود دارد. این افراد به دلیل امکاناتی که در اختیار دارند با پنهان کردن اعمال خلاف قانون از مجازات می‌گریزند. از سوی دیگر بحث فقر فرهنگی با اقتصاد گره خورده است، اما الزاما این طور نیست که هرکس فقر اقتصادی ندارد حتما دارای توانمندی‌های فرهنگی هم است. مخصوصا در کشور‌هایی که ساز و کار مناسبی برای رشد اقتصادی وجود ندارد.

زیرا افراد به دلایل غیر اقتصادی وضعیت مالی خوبی پیدا می‌کنند و به همین نسبت این امکان برایشان فراهم است که در مناطق برخوردار شهر‌ها زندگی کنند، ولی ممکن است از کمترین توانمندی‌های فرهنگی برخوردار باشند. در تمام دنیا سه شاخص برای قشر‌بندی افراد وجود دارد: میزان تحصیلات، میزان درآمد و شغل. این تقسیم‌بندی در کشور ایران کارساز نیست. به این معنا که در ایران ممکن است یک نفر پایین‌ترین تحصیلات را داشته باشد، ولی به دلیل رانت خواری و استفاده از التهاب بازار ظرف مدت چندماهه از لایه فرودست به طبقه فرادست پرتاب شود و به امکانات دسترسی پیدا کند.»

 تغییر در مسائل فرهنگی زمانبر است

شریفی مقدم ادامه داد: «تغییر در مسائل فرهنگی به این دلیل که زمانبر است این افراد با همان فرهنگ و شرایط قبلی که درگیر فقر فرهنگی بودند از لحاظ اقتصادی در جایگاه بالا قرار می‌گیرند و طبیعتا همان الگو‌ها را تکرار خواهند کرد. امروزه ما شاهد در هم تنیدگی این موضوع هستیم که در مناطق بالاشهر با افراد تازه به دوران رسیده مواجه می‌شویم که با سبک زندگی آن منطقه همخوانی ندارند. در زندگی بسیاری از این افراد کالا‌های فرهنگی و محصولات فرهنگی جایی ندارد.

در زندگی این افراد کتاب خواندن، فیلم خوب دیدن، موزیک درست شنیدن جایی ندارد. از این افراد به دلیل فقر فرهنگی نمی‌توان انتظار داشت رفتار مناسبی را از خود نشان دهند. باید بین شغل، درآمد و تحصیلات افراد تعادل برقرار باشد. معمولا افرادی که تعادل بین این سه شاخص ندارند درگیر نابهنجاری‌های اجتماعی می‌شوند. بسیاری از افراد در کشور ما به دلیل وابستگی به افراد خاص توانسته‌اند فرصت قدرت را تبدیل به فرصت ثروت سازند و از این طریق کسب درآمد کنند.

این‌ها باعث می‌شود که امکان پذیر نباشد این افراد رفتار‌های مناسب فرهنگی داشته باشند. بخش دیگر افرادی هستند که به دلیل جایگاهی که دارند از قدرت استفاده می‌کنند و کل فضای شهری را مایملک خود می‌دانند و به دلیل نفوذ خود از خط ویژه عبور می‌کنند. این‌ها کسانی هستند که برای خود حقی قائل‌اند که دیگران را محق آن حقوق نمی‌دانند. این افراد به قوانین، ارزش‌ها و هنجار‌ها توجهی ندارند.

مشاهده و تکرار جرم را سهل می‌کند و امکان تقلید در جرم بسیار است. حتی کسی که فرهنگ مناسب هم دارد وقتی می‌بیند کسی در پیاده رو پارک کرده است کار را تکرار می‌کند و جرم تکثیر می‌شود. به نظر می‌آید در هم تنیدگی و تاثیرگذاری محیطی هم در تشدید بی‌نظمی‌ها نقش دارد.»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 54
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
07:31 - 1400/06/18
قدیمی ها به این افراد می گفتند
نوکیسه
یا تازه به دوران رسیده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
بله همین طور است. بخدا طرف تا ده سال پیش فرهنگ خرسواری داشت.حالا شاسی بلند که هیچ یه پژو تازه خریده .چه میداند فرهنگ چیه ولی آدم داریم سوار پرایده با یک سلام میدونی که بزرگ زاده است.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
زیبایی شناسیشون هم آشغال و بنجله یه خونه میسازند وسطش شبیه قلعه های قدیمی اروپاست روش شبیه معماری رومی درهای بزرگی میذارن انگار چه پادشاهی تو این خونه زشت داره زندگی میکنه:)) اقلا کناره های قصرهای بنجلتون رو سیمان نزنید از دور که آدم می بینه کف و خون قاطی نکنه!!!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
مثل تمام مسئولین
ظهره
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
واقعا همینه پول مفت بزرگی حس نکردند ندیدند
ایرانیان
Netherlands
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
بهتر بود تیتر میزدید : بی فرهنگ ها چرا پولدار شدند !؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
ای کاش میشد تمام مثبت های دنیا را به این نوشته میدادند
ای کاش تک‌تک کلماتش را روی ورق های طلا می نوشتند و
بر سر دروازهای وردی شهر ها آویزان می کردند
Iran (Islamic Republic of)
07:40 - 1400/06/18
چون اکثر پولدارای الان تازه به دوران رسیده ان
پاسخ ها
بدون نام
United States of America
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
زمین تو روستا میفروشن پولدار میشن میان شهر
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
اونیکه زمین تو روستا میفروشه بخاطر اینه که دلالهای تهران نشین سود کشت و کارش و میبرن بره شهر هم حداکثر تو استان خودش بتونه تو یه شهر یه خونه و یه ماشین برای مسافرکشی تو شهر بخره قیمه ها رو نریز رو ماستها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
به شهری و روستایی بودن نیست به شعوره
Iran (Islamic Republic of)
07:42 - 1400/06/18
کسی رو می شناسم که خیلی هم مرفه ولی از لحاظ اخلاقی و روابط اندازه یه غار نشین هم بلد نیست رفتار کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
همشون همینطورن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
همه همینن
مجتبی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
کسی رو میشناسم که شغلش کارگریه اما فرهنگ و سبک زندگیش مثل ژاپنی ها با فرهنگه
Iran (Islamic Republic of)
08:14 - 1400/06/18
ایرانی جماعت فقط ادعای فرهنگ چندهزارساله داره امادرعمل دررانندگی ونحوه صحبت کردن واپارتمان نشینی وشهرنشینی بی فرهنگترین مردم دنیاهستیم ،الان لب دریاورودخونه وجنگل وکوههای ایران روباخارج مقایسه کنیدمتوجه میشیم چقدرخوبیم ما
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
هم باهات مواففم هم نه
دلیل مخالفتم اینه که اون زمانی میگفتن ایرانی بافرهنگه که هر کی در جایگاه خودش بود وقتی ترکیب جمعیت بهم میخوره و دسترسی به منابع مالی براساس شایسته سالاری نیست اینطوری حتی افراد کم فرهنگ دسترسی راحتتری برای بدست آوردن ثروت دارند و رذالت های اخلاقیشونم راحت تر در جامعه پخش میکنن
و اینطوریه که خشک و تر باهم میسوزن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
واقعا مهاجمین به شمال و ویلادارها بی فرهنگترین های جهان هستند
Iran (Islamic Republic of)
08:38 - 1400/06/18
چون ۹۰ درصد پولدارا نو کیسه هستند یک شبه توایران ویرانه پولدار شدند .
Iran (Islamic Republic of)
09:25 - 1400/06/18
کی گفته هر کی پول دار تره با فرهنگ تره؟
به یهویی پولدار شدن یا نسل اندر نسل پولدار بودن هم ربطی نداره.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
بی فرهنگترین پولدارهای ایران همسران پزشکان هستن طرف توقع داره خانوم دکتر صداش کنن چون شوهرش دکتره !
محمد 55
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
کاملا موافقم اتفاقا تو این جامعه بی فرهنگ ها بیشتر پول در میارن
Japan
09:51 - 1400/06/18
یا رب مباد که گدا معتبر شد
دلیل ش اینه
Iran (Islamic Republic of)
09:59 - 1400/06/18
ایرانی پر ادعا ترین مردم در تمدن و تاریخ هستن اما در واقعیت بی فرهنگ ترین و بی تمدن ترین مردم دنیا هستن
Iran (Islamic Republic of)
10:00 - 1400/06/18
ایرانی ها بی فرهنگ ترین بی ادب ترین بی سواد ترین و بی تمدن ترین مردم دنیا هستن
پاسخ ها
سارا
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
به خدا
انگار توی این دو سه دهه بیفرهنگ‌تر و ببخودتر هم شدیم. کاش یکی دلش بسوزه برامون بیان از اول همه چی رو بهمون آموزش بدن
فرهنگ آپارتمان‌نشینی و رفتار با همسایه
فرهنگ استفاده از توالت عمومی
فرهنگ روابط اجتماعی
فرهنگ نظافت شخصی و عمومی
فرهنگ شهرنشینی
فرهنگ رانندگی
همه چی. از اول. به خدا مریخی‌ها از ما بیشتر بلدن چجوری باید مثه یه انسان رفتار کرد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
قوربونت گل گفتی حرف دل منوزذی ولی چه کنیم
United States of America
10:03 - 1400/06/18
یه مثال هم من بزنم. طرف تو ماشین چند صدملیونی شاسی نشسته آشغال میندازه بیرون.. منم همیشه میگم به اندازه ماشینی که زیر پاش هست فرهنگ و فهم و شعور نداره.. بد عصبانی میشم از کسایی که زباله میریزن.
پاسخ ها
سارا
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
دقیقا. خیییلییی ناراحت میشم. هر روز بارها و بارها میبینم که ملت از ماشین خیلی راحت آشغال میندازن بیرون. مرد و زن یا پیر و جوون هم نداره. خیلی عادی و روتین میندازن. بابا لامصب یه کیسه بزار توو اون ماشین بی‌صاحابت آشغالتو بریز تووش. کل شهر که سطل آشغال هست بنداز تووش. خب این چه وضع کسشعریه.
Iran (Islamic Republic of)
10:13 - 1400/06/18
فرهنگ چندین هزار ساله که نابود شد وچیزی ازش نمونده فرهنگ بیست ساله که نشد فرهنگ.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
ای قوربون دهنت
Iran (Islamic Republic of)
10:46 - 1400/06/18
به اینا میگن خوش شانس.کاش ما هم به اون درجه میرسیدیم
Iran (Islamic Republic of)
11:09 - 1400/06/18
توروخدا یه کم در مورد فرهنگ آرتمان‌نشینی برای ما ایرانیا آموزش بدید. یکی از ساکنین ما اومده سه ساله نظم آپارتمان رو به هم زده.
توی حیاط سیرابی شسته راه آب گیر کرده بود
پتو میشوره با آسانسور میاره توی حیاط پهن میکنه (منزل تراس و پاسیو داره)
زباله‌های انباری رو ول میکنه جلوی لابی که یکی جمع کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
اصلا مردم یه شهر وقتی به بعضی استانها میرن بیشتر آشغال میریزن چون عقده دارن ازشون از کلیپ سازیهاشونم معلومه چقدر عقده ای هستن
Iran (Islamic Republic of)
11:20 - 1400/06/18
چون مجلس رو همين افراد پر كردند
چون سوايق و ريشه بررسي نميشه همين ميشه
Iran (Islamic Republic of)
11:54 - 1400/06/18
به قول رگنار در سریال وایکینگ ها
«قدرت بهترین هارو به بدترین و بد هارو
فاسد میکنه»......
Iran (Islamic Republic of)
11:57 - 1400/06/18
جالبه که همین پولدار ها ادعای فرهنگ کوروش کبیر رو دارن ولی در واقع دارن آبروی
ایرانی هارو میبرن اصلا ربطی نداره چند هزار سال پیش چی بودیم ببینید الان چی هست
این یه مشکل بزرگه خیلی از مردم وقتی چند ده سال از فلان اتفاق میگذره دربارش حرف میزنن ولی از زندگی حال بیزار شدن
Iran (Islamic Republic of)
12:07 - 1400/06/18
ممنون
فوق العاده جالب و به جا بود.
ارائه این گونه مطالب و تحقیقات باعث تاثیرگذاری در فرهنگ و بالا رفتن اطلاعات جامعه شناختی است.
لطفا بیشتر از این گونه نظرات کارشناسانه ارائه بفرمایید.
Iran (Islamic Republic of)
12:54 - 1400/06/18
چون با تورم وبنگاه داری وپست گرفتن ثروتمند شدن
نه علم ودانش وخلاقیت
Iran (Islamic Republic of)
13:45 - 1400/06/18
پدر من کارگر و مادرم خانه داره و کم سواد هستن ولی بخاطر ندارم یکبار در عمرم زباله در خیابان ریخته باشم.به بیت المال اسیب بزنم یا حق کسی را ضایع کنم.فرهنگ و ادب و انسانیت به پول و حتی مدرک و تحصیلات نیست.بهشون افتخار میکنم و ممنونم که اینطوری تربیتم کردن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
درود به شما.خداوند پدرو مادرت رو حفظ کنه و عمر باعزت بده بهشون.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
خداوند ب پدر ومادر محترمتون خیر بدهد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
خدا وند حفظ شون کنه و افرین به تربیت شون
Iran (Islamic Republic of)
15:29 - 1400/06/18
غیر از بی فرهنگی، برخی بی تربیت و طلبکار هم هستند، البته اینا همش برمیگرده به ریشه. فرهنگی که در این سالهای اخیر خوب تنومند شده
Iran (Islamic Republic of)
15:58 - 1400/06/18
ما میگیم تازه له دوران رسیده، همشون همینطورن
Iran (Islamic Republic of)
17:23 - 1400/06/18
قدیما طبقه اجتماعی خانواده ها مشخص بود و کسی یه شبه با زد و بند و رانت و گرونی دلارو دلالی پولدار نمیشد در نتیجه محله های پولدار و اعیانی دست دلال جماعت نبود و همه یه دست بودن
Iran (Islamic Republic of)
18:01 - 1400/06/18
شخصی را میشناسم ....با بورس به ثروت رسید ..ولی کاملا انسانیتش را از دست دا.د .

شد یک حیوان دو پا.
Iran (Islamic Republic of)
20:22 - 1400/06/18
اینا قشری هستند که با دزدی پولدارند حق دیگری تو کیسه خودشون کردند
Iran (Islamic Republic of)
20:26 - 1400/06/18
الان افراد خوب جامعه قشر کم درامدند که وجدان و انسانیتشون فروشی نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
نه به تحصیلات نه به ثروت ربطی نداره فقط بعضی ها شعور ندارن بعضی ها دارن
Iran (Islamic Republic of)
20:50 - 1400/06/18
کسی که از باطن تهی باشه ظاهرش رو رنگ و لعاب میده
پاسخ ها
ثنا
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
جمله ی شما از همه زیباتر بود .ممنون
Iran (Islamic Republic of)
08:25 - 1400/06/19
چرا خود زنی می کنید و می گویید ایرانی جماعت بی فرهنگه .فرهنگ به ثروت ربطی نداره بلکه تربیت و آموزش ما به فرزندانمان فرهنگ او رو تشکیل میدن .خیلیا رو می شناسم پولدار و تحصیل کرده که افتاده و مردم دارن خیلیا رو هم می شناسم که برعکس نه پولی دارن نه تحصیلات اما انگار از دماغ فیل افتادن.پدرم همیشه می گفت افتادگی آموز گر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تنورستان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر