جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
۱۱۵۴۲۸۷
۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱
۳۳۸۰
در مطلب زیر رشته توئیتی از یک اکانت به نام «Farid» را آورده‌ایم درباره‌ی جسی لیورمور، نویسنده کتاب «چگونه تجارت در سهام» که یکی از بزرگترین معامله گران تمام دوران بود.

برترین‌ها: در مطلب زیر رشته توئیتی از یک اکانت به نام «Farid» را آورده‌ایم درباره‌ی جسی لیورمور، نویسنده کتاب «چگونه تجارت در سهام» که یکی از بزرگترین معامله گران تمام دوران بود.

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

جسی لیورمور رو به عنوان خرس بزرگ وال استریت میشناسن؛ کسی که چند دوره رکود بورس رو تشخیص داد و با short کردن سهام و کمودیتی، از ثروتمندترین آدم‌های دنیا شد. اما وقتی در ۲۸ نوامبر سال ۱۹۴۰، ساعت ۵ و نیم صبح، خودش رو با تپانچه کشت، بدهی‌هاش از دارایی‌هاش بیشتر بود.

در نامه‌ی خودکشی‌اش به زن سومش نوشت :«نینای عزیزم، از جنگیدن خسته‌م. توانایی ادامه دادن ندارم. تنها راه خروج از این وضعیت همینه [خودکشی]. دوست‌دار تو لوری». پسرش و نوه‌اش هم سالها بعد پشت سر هم خودکشی کردن.

وقتی بچه بود کارش رو تو Bucket shopها با تغییر دادن قیمت سهام روی تابلوها شروع کرد. وقتی قیمت سهامی عوض می‌شد، این دستی قیمت‌ها رو روی تابلوی بزرگ سالن عوض میکرد. باکت شاپ بورس واقعی نبود و مردم روی تغییر قیمت‌ها شرط‌بندی میکردن.

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

از همون بچگی خودش هم شروع کرد به شرط بندی کردن. با توجه به شم بالایی که از نوسان قیمت‌ها داشت، بردهای زیادی کسب میکرد. کار به جایی رسید که باکت شاپ‌ها ورودش رو ممنوع کرده بودن. با ۱۰ هزار دلاری پولی که جمع کرده بود اومد وال استریت.

وقتی کار در بورس رو شروع کرد، هرچی داشت باخت. دلیلش رو این عنوان کرد که قیمت‌ها به قدر کافی سریع آپدیت نمیشن و بخاطر همین اون باخت‌ها رو متقبل شد. در سال ۱۹۰۱، در ۲۴ سالگی تونست با ۱۰ هزار دلار، ۵۰۰ هزار دلار سود کنه.

سال ۱۹۰۶، قبل از زلزله بزرگ سن فرانسیسکو، یک پوزیشن شورت داشت روی Union Pacific Railroad که از اون ۲۵۰ هزار دلار سود کرد. در دوره پنیک ۱۹۰۷ که بورس نیویورک سقوط کرد، قبلش پوزیشن شورت داشت و از اینجا هم یک میلیون دلار سود کرد.

پوزیشنش اون موقع انقدر بزرگ بود که جی پی مورگان خودش، که به بازار پول تزریق کرد تا بازار برگرده، بهش توصیه کرد که از شورت کردن بیشتر دست برداره و لانگ بشه. لیورمور قبول کرد، لانگ شد، و ۳ میلیون دلار بیشتر سود کرد.

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

در سالهای ۱۹۰۸ و ۱۹۱۵ کمودیتی پنبه خرید. اونم در حجم زیاد و برای این کار از چند نفر مشاوره گرفته بود. آدمایی که مشاوره داده بودن، خودشون فروشنده شدن و اینطوری لیورمور ضرر بزرگی نصیبش شد. در این دو سال دو بار اعلام ورشکستگی کرد. هرچی پول داشت باخت.

سر همین ماجرا تا آخر عمرش در تمام حرفاش در روزنامه و کتاب، هی تکرار میکرد که از هیچکسی مشاوره نگیرین. فقط تکیه بر تحلیل خودتون داشته باشین. در پایان جنگ جهانی دوم حجم بزرگی دوباره از پنبه داشت؛ انقدر زیاد که کنترل قیمت بازار دستش بود.

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

آمریکا که داشت وارد رکود میشد، پرزیدنت وودرو ویلسون، با توصیه‌ی وزارت کشاورزی، به لیورمور رسوندن که دست از این سهم برداره تا قیمت‌ها در این دوره بحرانی مشکل‌ساز نشه. لیورمور قبول کرد که با شرط ضرر نکردن و سر به سر فروختن از سهم بکشه بیرون.

اما مهم‌ترین تریدش که در تاریخ معروفش کرد، وقتی رخ داد که در سال ۱۹۲۹ بازار بورس آمریکا به شدت نزولی شد و آمریکا در بحرانی فرو رفت که بیشتر از یک دهه طول کشید. در این زمان کل مردم آمریکا وارد بورس شده بودن و داغ‌ترین نقطه جهان برای پول در آوردن شده بود.

قیمت‌ها حبابی شده بودن، الکی سهام بالا میرفت، همه از شهر و ده هجوم آورده بودن به کارگزاری‌ها برای خرید سهام چون همه داشتن سود میکردن بدون توجه به اینکه اسم سهم مهم باشه براشون. وقتی حباب وال استریت ترکید، آمریکا وارد رکود بزرگ شد که به دوره great depression معروف هست

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

لیورمور با توجه به شمی که از بازار داشت، اوایل سال ۱۹۲۹ روی بازار سهام پوزیشن شورت باز کرد. میدونست دیر یا زود بازار فرو میریزه. پوزیشن‌هاش که با اهرم مالی چند برابر شده بودن، در صد کارگزاری متفاوت در آمریکا هندل میشدن.

یکی دو ماه بعد از این پوزیشن شورت بزرگ، چند میلیون دلار تو ضرر بود. قیمت سهام بالاتر رفت تا اینکه کم کم قیمت‌ها شروع کردن به لرزیدن. بازار سقوط کرد. هرج و مرج کشور رو گرفت. لیورمور از انگشت شمار آدمایی بود که یک شبه جزو چند ثروتمند برتر دنیا شده بود.

صد میلیون دلار سود کرد. چیزی حدود ۱.۵ میلیارد دلار فعلی. اسمش همه جا پخش شد و کار به جایی رسید که هر روز تهدید به مرگ میشد چون میگفتن این شخص مسئول سقوط بازار هست. اینجا بود که لقب خرس بزرگ وال استریت رو بهش دادن با توجه به کسب سودش از سقوط بازار.

از دهه ۳۰ به بعد اتفاقات بدی براش افتاد. از زن اول جدا شد، زن دومش به پسرش شلیک کرد ولی کسی کشته نشد. آمریکا قوانینی وضع کرد که مثل قبل دستش باز نبود برای ترید کردن. با یک زن روسی رابطه‌ای داشت که زنه ازش شکایت کرد و کار به دادگاه کشید. مجموعه‌ی این اتفاقات براش گرون تموم شد.

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

سال ۳۵-۳۶ اعلام ورشکستی کرد. هنوز هم بعد از تقریبا صد سال کسی نمیدونه اون همه پول رو چیکار کرده. در سیستم مالیات آمریکا ثبت شده که سال ۳۷ حدود ۸۰۰ هزار دلار مالیات پرداخت کرده. سال ۳۹ کارش به جایی رسیده بود که سیگنال تکنیکال میفروخت از طریق شرکتی که ثبت کرده بود.

لیورمور سه بار ازدواج کرد و کنار اینها با زنهای زیادی رابطه داشت. سال ۱۹۳۳ با زنی ازدواج کرد که شوهر قبلیش بخاطر سقوط بازار بورس خودکشی کرده بود. سقوطی که لیورمور ازش سود کرده بود. نهایتا در سال ۱۹۴۰ بخاطر فشار روحی روانی و ورشکستگی و اینا با تپانچه اینم خودشو میکشه.

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

از لیورمور یک کتاب معروف به جا مونده که هنوزم که هنوزه بهترین کتاب روانشناسی بازار هست. کتاب Reminiscences of a Stock Operator که تقریبا در تک تک سایتهای اینترنتی اسمش هست. انقدر کتاب خوبیه که پل تئودور جونز براش یک مقدمه نوشت و چاپش کرد.

جسی لیورمور: خرس بزرگ وال استریت

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
18:32 - 1400/06/26
الان یه عده میان پول ارزش نداره تفت میدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
پول ارزش نداره تفتی جان
Iran (Islamic Republic of)
23:38 - 1400/06/26
خیلی جالبه که هر سری مطلبی درمورد یکی از افراد مشهور میزارید مخصوصا اینا که کمتر شناخته شده هستن خوندنش بیشتر جذابه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی نوین_فوتر