نسل‌کشی در منوی رستوران‌ها؛ بفرما گوشت شکار!
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۵۳۸۶
۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۰
۴۳۲۰
روزنامه اینترنتی فراز در گزارشی از گردشِ مالیِ ۱٢۰ میلیاردی گوشت پرندگانِ مهاجر خبر داده.

روزنامه اینترنتی فراز در گزارشی از گردشِ مالیِ ۱٢۰ میلیاردی گوشت پرندگانِ مهاجر خبر داده.

نسل‌کشی در منوی رستوران‌ها؛ بفرما گوشت شکار!

در این گزارش آمده:

* حدود سه دهه است در مورد کشتار پرندگان، چالش‌های جدی در میان است و در برخی شهرهای شمالی به راحتی می‌توان رد پرنده‌های حفاظت شده را در منوی برخی رستوران‌ها‌ دید. مانند همان رستورانِ ساحلی که محتوای خوش رنگ و لعابِ بشقاب های سفالی اش، مقدمه نسل کشی برخی حیوانات است؛ همین قدر تلخ.

* گوشتِ شکار نیز، یکی از مصادیقِ تجارتِ سیاه در ایران است؛ تجارتی که یک سرش به رستوران های خاص می رسد و سر دیگرش به مشتری های خاص داخلی و خارجی!تجارتی که فقط بخشی از آن که مربوط به پرندگان مهاجر است، بیش از ۱٢۰ میلیارد تومان در بازارهای غیرقانونی گردش مالی دارد.

* برای مثال همانِ فسنجانِ مقدمه گزارش، دارد پرسی ٢۵۰ هزار تومان در برخی رستوران ها فروش می رسد! هرچند اعتراضِ فعالان محیط زیست تا حدودی، بازار پر رونق شکار پرندگان مهاجر و حیوانات قابل طعام را از شکارچیان گرفته است با این حال، شرایط حساس کنونیِ کشور از لحاظ موج تازه ویروس کرونا نیز، گویا توان مقابله با برخی بازارهای غیر مجاز چون بازار سیاه گوشت شکار را ندارد. با این حال هیچ چیز مانند خرافات، تنورِ این بازار را داغ نگاه نمی دارد.

* برخی افراد ناآگاه، بر پایه خرافات، اجزای بدن خرس را دارای خواص درمانی می‌پندارند و این موضوع باعث شده سودجویان دست به چنین اقداماتی بزنند و اجزای بدن گونه‌های با ارزشی همچون خرس قهوه‌ای را با مبالغ گزاف به خرافاتی‌ها بفروشند»؛ این را مدیر کل حفاظت از محیط زیست چهارمحال و بختیاری می گوید. اما کدام خرافات؟ برای مثال گفته شده بسیاری از زنان روستایی برای تامین مواد اولیه طلسم و جادوی دعانویسان وسحرنویسان، شوهرانشان را راهی شکار می‌کنند. بماند که در این راه، مردان هنگام درگیری و شکار حیوانات ممکن است زخمی شوند و حتی عضوی از بدنشان را از دست بدهند!

* با این حال حتی اگر پزشکان نیز نسبت به مصرف ‌گوشت شکار و ابتلا به بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزای پرندگان هشدار دهند، اما متاسفانه خرافات آن چنان در تار و پودِ این مرز و بوم رخنه کرده که مافیای شکار به راحتی با دامن‌زدن به آن، بازار را داغ نگه داشته‌اند. مشتریان این بازارها، گوشت را علاج دردها می دانند؛ البته نه گوشت گاو و گوسفند را بلکه گوشتِ گوزن زرد در حال انقراضِ جنگل‌های شمال یا گوشت خرس‌هایی که دارند به خاطره بدل می‌شوند!

* تخمین زده می‌شود بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون قطعه پرنده مهاجر در فریدونکنار و در فصل زمستان‌گذرانی شکار شوند. با یک حساب سرانگشتی از فروش ۵۰۰ هزار تا یک‌میلیون قطعه پرنده با قیمت متوسط ۱۵۰ هزار تومان، می‌توان به گردش مالی ۵۷ تا ۱٢۰ میلیارد تومان در بازار غیرقانونی عرضه مستقیم پرندگان مهاجر رسید.

* بیشترین پرنده مهاجری که در بازار عرضه می‌شود اردک کله سبز است که سال گذشته جفتی ۲۵۰ هزار تومان به بازار عرضه می‌شد. هر عدد غاز نیز ۲۰۰ تا ٢۵۰ هزار تومان خریدار دارد. خوتکا نیز ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان، مرغابی ۸۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و چنگر نیز سال قبل در بازار فریدونکنار ۵۰ هزار تومان خرید و فروش شد. البته باید اضافه کنیم که این قیمت‌های دست اول پرندگان است و با چند دست چرخیدن بین واسطه‌ها تا چندصد هزار تومان در رستوران‌ها خرید و فروش می‌شوند. براساس همین گزارش، گوشت برخی از انواع پرندگان مهاجر و وحشی شکار شده سال گذشته تا قیمت ۶۰۰ هزار تومان نیز به مشتریان عرضه شده است!

* برخی آمارها حکایت از وجود ۶۰۰ تا ٧۰۰ هزار قبضه سلاح شکاری مجوزدار در کشور دارد و دیگر رقم مورد بحث در این میان از وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار قبضه سلاح در دست مردم حکایت می‌کند. با این حساب اگر هر شکارچی فصلی دو حیوان را هم شکار کند دیگر حیات وحشی باقی نمی‌ماند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:10
Iran (Islamic Republic of)
08:22 - 1400/06/30
اقایانسران میحط زیست وقوه قضایه خواهشا بر خورد جدی بشود با شکارچیان ورستورانها
Iran (Islamic Republic of)
08:30 - 1400/06/30
چرا واضح نمینویسید مازندران و مینویسید برخی مناطق شمالی ؟! سالهاست که هزاران پرنده در مازندران نسل کشی میشن این واژه نسل کشی رو هم مجلات محیط زیستی خارجی به کشتار پرندگان مهاجر در مازندران نسبت دادن خرس کشی هم در مازندران جریان داره
Iran (Islamic Republic of)
08:32 - 1400/06/30
مشکل اونایی هستن که میرن رستوران گوشت شکار سفارش میدن؛ وگرنه توی این اوضاع اقتصادی و فاصله طبقاتی حاصل از بی‌عدالتی منو شمام باشیم از سود کلان بدمون نمیاد؛ اصن توی این مملکت کثیف فقط باید به فکر پول دراوردنت باشی؛ گور بابای بقیه!!
Iran (Islamic Republic of)
08:33 - 1400/06/30
راحت میشه جلوش گرفت منتهی دست خود اشخاص رده بالای دولتی تو کارِ
وهیچ کاریش نمیشه کرد
Iran (Islamic Republic of)
08:43 - 1400/06/30
اقدام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که دنبال توریستی کردن خلیج میانکاله مازندرانه در صورتیکه هیچ جای دنیا پناهگاه حیات وحش و منطقه توریستی نمیکنن اما این برنامه باعث شده سالانه پرندگان شبه جزیره میانکاله مازندران شکار و تو همون رستورانهای مازندران مورد استفاده قرار بگیرن گاهی هم در بازارهای محلی مازندران به فروش میرسه
Iran (Islamic Republic of)
08:45 - 1400/06/30
بسیار ناراحت کننده است
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
برای هر یک کیلو گوشت این پرنده ها کلی محیط بان تلف شده
Iran (Islamic Republic of)
08:47 - 1400/06/30
دنیا مال پولدارهاس چیکار میخواید بکنید
Iran (Islamic Republic of)
09:04 - 1400/06/30
.. برخورد قاطعانه... مجازات سنگین.. پلمپ رستوران.....
Iran (Islamic Republic of)
09:05 - 1400/06/30
بله باید هم چنین باشد چرا وقتی دیگه در ایران این کاریو که ملت ایران ومخصوصا همان خانواده های عفعی وااز قماشهایکه همیشه مد شده است در این خانواده ها تا دهنشو باز میکنه اولین کلمه اونم با یک کلاس خاص میگه ما نسل در نسلمان تهرونی هستیم در صورتی که در کل سه الی پنچ ساله اومدند تهران واصلیتش مال مثلا روستای صعوبول عبور فلان استانه که باید با افتخار عنوان کنه ولی برای خودش ننگ میدونه بله بیناینها حالا سنت شده برای هرپنچ شبهووجمعه راهی شمال اونم در هتل چادر در پارک ممانه ولی برای پزدادن ازاین رستوارنها استفاده مبیکنه
Iran (Islamic Republic of)
10:03 - 1400/06/30
خدا لعنت کنه و خیر نبینه هر کسی که به حیوانات مظلوم خدا آزار و صدمه برساند،و مطمئن باشن که آه حیوانات مظلوم خدا تاوان سنگینی خواهد داشت،
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو