کشف اسرار دایناسورها با بررسی غضروف‌ها
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۷۰۳۵
۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶
۱۱۲۲
پژوهشگران چینی سعی دارند با بررسی سلول‌های غضروف موجود در فسیل یک دایناسور، به بینش‌های جدیدی در مورد این حیوانات دست پیدا کنند.

ایسنا: پژوهشگران چینی سعی دارند با بررسی سلول‌های غضروف موجود در فسیل یک دایناسور، به بینش‌های جدیدی در مورد این حیوانات دست پیدا کنند.

به نقل از نیواطلس، دیرینه‌شناسان، سلول‌های غضروف را از فسیل یک دایناسور که در چین به خوبی حفظ شده‌ است، جدا کرده‌اند. هسته سلول‌ها هنوز آثار مولکول‌های زیستی و سایر ساختارهای آلی را در بر دارد و دانشمندان حتی می‌توانند تشخیص دهند که سلول‌های ویژه در زمان مرگ در کدام مرحله از چرخه طبیعی قرار داشته‌اند.

کشف اسرار دایناسورها با بررسی غضروف‌ها

استخوان‌ها معمولا تنها چیزی هستند که دانشمندان هنگام بازسازی دایناسورها با آنها کار می‌کنند اما دانشمندان گاهی خوش‌شانس هستند و چیزهای بیشتری پیدا می‌کنند. پر، پوست، تخم دایناسور و حتی مغز آنها نیز پیشتر کشف شده‌اند و بینش‌های جدیدی در مورد این حیوانات شگفت‌انگیز آشکار کرده‌اند.

برخی از بهترین نمونه‌های نگهداری شده، از "جیول بیوتا" (Jehol Biota) به دست آمده‌اند که یک اکوسیستم مربوط به دوره "کرتاسه پیشین" (Early Cretaceous‎) در شمال شرقی چین است.

"لی ژینگ" (Li Zhiheng)، از پژوهشگران این پروژه گفت: داده‌های زمین‌شناسی، طی چندین سال به دست آمده‌اند و نشان می‌دهند که حفاظت از فسیل‌ها در جیول بیوتا، به دلیل وجود خاکسترهای آتشفشانی است که اجساد را در خود فرو برده و آنها را تا سطح سلولی حفظ کرده‌اند.

پژوهشگران "آکادمی علوم چین" (Chinese Academy of Sciences) و "موزه طبیعت شاندونگ تیانیو" (Shandong Tianyu Museum of Nature)، جدیدترین نمونه خیره‌کننده را که قدمت آن به حدود ۱۲۵ میلیون سال پیش بازمی‌گردد، مورد بررسی قرار داده‌اند. این موجود مورد بحث، "دم‌بال" (Caudipteryx) نام دارد که یک دایناسور شبیه پرنده است.

این گروه پژوهشی، بخشی از غضروف استخوان ران دایناسور را بیرون کشیدند و دریافتند که تحت نوعی فرآیند فسیل‌سازی قرار گرفته است. بافت ارگانیک اصلی، با "سیلیکا" (silica) جایگزین شده که به حفظ سلول ها کمک می‌کند. در حقیقت، حفاظت آنقدر کامل بود که پژوهشگران به دلیل چرخه طبیعی سلول، توانستند بین سلول‌هایی که در زمان مرگ سالم بوده‌اند و سلول‌هایی که در حال مرگ بوده‌اند، تمایز قائل شوند.

پژوهشگران، نمونه به دست آمده را با یک ماده شیمیایی موسوم به "هماتوکسیلین" (Hematoxylin) رنگ‌آمیزی کردند. در نتیجه این کار، یکی از سلول‌های غضروف دایناسور، به رنگ بنفش درآمد و هسته و رشته‌های "کروماتین" (Chromatin) در آن مشخص شد.

کشف اسرار دایناسورها با بررسی غضروف‌ها

هسته و کروماتین، جایی در سلول قرار دارند که مولکول‌های DNA در آن یافت می‌شوند. این نشان می‌دهد که شاید برخی از بقایای DNA دایناسورها بتوانند درون سلول حفظ شوند اما این موضوع برای تأیید شدن، به پژوهش‌های بیشتری نیاز دارد.

"آلیدا بیلول" (Alida Bailleul)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما به هسته سلول فسیل‌شده، علاقه زیادی داریم زیرا بیشتر DNA در آنجا قرار دارد. بنابراین ما داده‌های اولیه را در اختیار داریم اما درک بیوشیمی سلولی در فسیل‌های قدیمی را به تازگی آغاز کرده‌ایم و باید بیشتر روی آن کار کنیم.

این پژوهش، در مجله "Communications Biology" به چاپ رسیده است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر