هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۸۶۰۴
۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵
۶۳۲۰
انتقال سرمایه از اقتصاد تورمی «ایران» به اقتصاد تورمی‌تر «ترکیه»، عجیب نیست؟!

روزنامه آفتاب یزد - رضا بردستانی: مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران از «خروج ۷ میلیارد دلار ارز از ایران برای خرید ملک در ترکیه» طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ خبر داده است. او گفته با این اقدام، شهروندان ایرانی «ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند.» آقای یوسفی با انتشار پیامی در توییتر نوشته: «پس از نقش ایران درعدم سقوط دولت اردوغان در کودتا، این بار ایرانیان با خرید ملک، ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند.» او در بخش دیگری از همین پیام آورده: «از ۹۷ تا ۹۹ معادل ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید ملک در ترکیه از کشور خارج شده است.

هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!

هزینه گستاخی‌های اخیر را برخی از ایرانیان پرداخت کرده‌اند.» طی سال‌های اخیر شهروندان ایرانی از جمله پرشمارترین خریداران خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند؛ طی یک سال اخیر در اکثر ماه‌ها، ایرانی‌ها در مقایسه با سایر شهروندان غیرترک، بیشترین تعداد خانه‌ها را در این کشور خریده‌اند. جدیدترین داده‌های ارائه شده توسط مرکز آمار ترکیه که به ماه اوت (۲۰۲۱) برمی‌گردد نشان می‌دهد شهروندان ایرانی با خرید ۹۱۱ خانه در این کشور باز هم از سایر شهروندان خارجی پیشی گرفته‌اند. در این ماه شهروندان عراق و روسیه به ترتیب با خرید ۹۰۰ و ۴۵۱ خانه رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.

حدود دو سال پیش دولت ترکیه برای جذب سرمایه‌های خارجی و خروج از رکود، قوانین شهروندی این کشور برای اتباع خارجی را تغییر داد که در پی آن کسب شهروندی این کشور با خرید خانه آسان‌تر شد. پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که بر اساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد. تغییر این قوانین در حالی بود که افزایش نرخ تورم عمومی و جهش قیمت مسکن در کنار بحران‌های سیاسی و اجتماعی بسیاری از شهروندان ایرانی را تشویق به خرید خانه در کشور همسایه کرد. بیشترین خانه‌های خریداری شده توسط شهروندان خارجی در ترکیه بطور سنتی مربوط به شهر‌های استانبول، آنکارا، آنتالیا و بورسا بوده است.

هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!

همزمان طی دو سال اخیر با افزایش نرخ ارز، قیمت خانه در ایران چند برابر شده است؛ افزایش بی‌سابقه جهش قیمت مسکن در ایران از سال ۱۳۹۷ در حالی است که این بازار به نوعی در رکود تورمی به سر می‌برد. تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد در شهریور ماه امسال متوسط قیمت هر متر مربع مسکن معامله شده در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل (شهریور ۱۳۹۹) ۳۰/۵ درصد افزایش یافته است. اقدام کشور همسایه در حالی است که دولت ایران در سال ۱۳۹۸ مجوز اقامت پنج‌ساله برای خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری را تصویب کرد که این طرح مورد استقبال قرار نگرفت. بابک دین پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور اخیرا گفته: «به دلیل بالا بودن رقم سرمایه گذاری، حتی یک مورد تقاضا در این چارچوب صورت نگرفت.»

هفت نکته پیرامون آن هفت میلیارد دلار

نکته اول: شهروندان ایرانی «ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند؟!»

آن طور که این نماینده‌ی مجلس در توئیتر می‌نویسد و دستِ بر قضا نوشته‌ی او مورد توجه قرار می‌گیرد؛ ایرانی‌ها با ۷ میلیارد دلار توانستند ترکیه را از «ورشکستگی» نجات بدهند مسئله‌ای که با تکیه بر آمار‌های ۵ سال پیش نیز نمی‌تواند حتی نزدیک به واقعیت باشد: «شاخص «کسری حساب جاری» در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۳ میلیارد دلار، در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۵۱ میلیارد دلار بوده است.» و این یعنی کارِ ترکیه با ده برابرِ ادعای این نماینده نیز به اصطلاح «درست شدنی» نیست! معنی رشد شاخص کسری حساب جاری ترکیه آن است که باید سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه کند تا بتواند از پس بدهی و کسری‌های خود بر بیاید.اگرچه آمار‌ها می‌گویند ایرانی‌ها با خرید ۹۱۱ خانه از عراقی‌ها با ۹۰۰ و روس‌ها با ۴۵۱ خانه پیشی گرفته‌اند، اما اقتصاد ترکیه، بدهی‌های ترکیه و کسری تراز تجاری ترکیه هرگز با ۷ میلیارد دلار التیام پیدا نخواهد کرد.

هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!

نکته دوم:‌ای کاش فقط همین ۷ میلیارد دلار بود

حتی اگر ایرادی بر ادعای این نماینده‌ی مجلس نیز وارد نباشد، اما باید با قید «متاسفانه» به آمار‌های ادعایی آقای یوسفی موارد دیگری نیز افزود و آن خرید خانه در کشور‌هایی نظیر گرجستان، امارات متحده‌ی عربی و عمان است که اگر آمار دقیقی از این کشور‌ها نیز منتشر شود آن وقت خواهیم گفت: «ای کاش فقط همین ۷ میلیارد دلار بود»!

نکته سوم: خروج سرمایه یک واقعیت است، خرید مسکن بخش پیدای آن!

در فحوای کلام یوسفی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک نکته پیدا و چند نکته نیز ناپیدا است؛ مثلا خروج سرمایه به قصدِ خرید خانه پیدا است، اما خروج سرمایه که فقط صرف خرید خانه نشده است.در شرایطی که تورم، گرانی و رکود، سایه‌ی سنگینِ خود را از آسمان اقتصاد ایران جمع نمی‌کند دست گذاشتن بر یک مبحث؛ یعنی خروج ۷ میلیارد دلار به مثابه‌ی دست گذاشتن بر قله‌ی یک کوه یخ است، زیرا باید پذیرفت خروج سرمایه از کشور یک واقعیت است که خرید مسکن بخش پیدای آن است و، اما آن بخشی که بار‌ها روی آن بحث می‌شود عدمِ برگشت دلار‌های ناشی از صادرات آن هم صادراتِ عمدتاً محصولات پتروشیمی است که صادرکننده «پیهِ» هر برخوردی را به تن می‌مالد، اما حاضر نمی‌شود زیر بار تعهدات ارزی خود برود چرا؟ چون تورم آن چنان بلایی بر سرِ سرمایه‌ی بازگشت داده به کشور خواهد آورد که با هر نرخی جریمه شود بازهم برنده صادرکننده‌ای است که حاضر نمی‌شود ارزِ ناشی از صادرات را به کشور بازگرداند همان بخش ناپیدا می‌تواند محسوب شود.

هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!

نکته چهارم: خروج سرمایه به قصد خرید مسکن در ترکیه یک واقعیت است، مجلس چه کرد؟!

این روز‌ها که مسئولان سرگرم سفر‌های استانی و بازدید‌های مسلسل‌وار هستند و همه جا از «بایدها» و «نبایدها» با صدای بلند می‌گویند باید به مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت؛ اصلاً ادعای مطرح شده از سوی وی کاملا درست به این معنا که می‌پذیریم ایرانی‌ها با خروج «آن هفت میلیارد دلار» عملاً ترکیه و اردوغان را از خطر ورشکستگی نجات داده‌اند به تعبیری درست تر، ترکیه دست به اقداماتی زده که در عین حالی که دارای اقتصادی متزلزل و کم و بیش شبیهِ ایران است، اما سرمایه‌گذار ایرانی را مجاب می‌کند دار و ندارِ خود در ایران را به حراج بسپارد و در ترکیه سرمایه‌گذاری کند مجلس از خرداد ۹۹ که آغاز به کار رسمی داشته و شاهد این حرکتِ ویران‌کننده بوده چه کار کرده؟ مشوق ها، راهکار‌ها و مسیر‌هایی که ایرانی‌ها از این ریسک و خطرپذیری منصرف شوند چیست و چگونه؟ آیا با توئیت زدن و آمار دادن می‌خواهند به وظایف محوله‌ی خود عمل کنند؟!

هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!

نکته پنجم: آن هفت میلیارد دلار ترکیه را نجات نداد، اما ایران را در تنگنا قرار داد

قطعا مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خبر دارد که وزیر امور خارجه، بازگشت به مذاکرات برجامی را منوط به پرداخت فقط «ده میلیارد دلار» از اموال و دارایی‌های بلوکه شده‌ی ایران در دیگر کشور‌ها از سوی ایالات متحده‌ی آمریکا کرده است آن هم به عنوان حسن نیت و تعهدپذیری آمریکایی‌ها، اما عدد ده میلیارد دلار خیلی با آن هفت میلیارد دلار مطرح شده فاصله ندارد پس می‌توان به این نتیجه رسید که حتی اگر آن هفت میلیارد دلار ترکیه را از ورشکستگی نجات نداده باشد که نجات نداده است، اما قطعا خروج این حجم از سرمایه از کشور، اقتصاد ایران را در تنگنای بدی قرار می‌دهد. معنای واضح این مسئله آن که «چراغی که به خانه روا است به مسجد حرام است.» مجلس به عنوان عالی‌ترین قوه‌ی قانون‌گذار به جز ایجاد مانع بر سر راه برداشته شدن تحریم‌ها دیگر چه اقدامی انجام داده؟!

هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!

نکته ششم: مجلس نشینان اگر نگران شده‌اند حداقل واردات اتومبیل را آزاد کنند

مجلس با هر ماده، تبصره و گرویی تنگ نظرانه ای، تحت سخت‌ترین شرایط ممکن حاضر شود ممنوعیت واردات اتومبیل را نه حذف که اندکی تعدیل کند - آن طور که کارشناسان گفته‌اند - به خودی خود بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از تورم طاقت فرسای بازار را خواهند کاست، اما بدون هیچ توضیحی این طرح راهی دالان‌های پر پیچ و خم مجلس می‌شود و، اما اهتمام مجلس به جای سر و سامان دادن به اقتصاد و تصویب مشوق‌ها برای جلوگیری از خروج میلیارد‌ها دلار سرمایه از کشور به ایجاد موانعِ پیچیده در فضای اطلاع‌رسانی کشور منتهی شده است یعنی آن قدری که مجلس دغدغه‌ی فیلترینگ دارد دغدغه‌ی کاهش تورم ندارد پس چرا انتظار داریم چنین توئیت‌های منفی و تخریبی مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار نگیرد؟!

هفت میلیارد دلار از ایران، هدیه به ترکیه!

نکته هفتم: انتقال سرمایه از اقتصاد تورمی «ایران» به اقتصاد تورمی‌تر «ترکیه»، عجیب نیست؟!

سرمایه دار و سرمایه‌گذار به طور طبیعی، سرمایه‌اش را تبدیل به احسن می‌کند، در جایی امن‌تر قرار می‌دهد و در صورت انتقال، حتما بررسی می‌کند تا در بستری مناسب‌تر قرار داده شود. انتقال هفت میلیارد دلار از فضای اقتصاد تورمی ایران به فضای اقتصاد تورمی‌تر ترکیه یک پیام بسیار تلخ به مخاطب می‌دهد و آن این که؛ سرمایه‌گذار ایرانی مطمئن است در نهایت ترکیه فکری به حال اقتصاد خود خواهد کرد و کشورش را از ورشکستگی نجات خواهد داد مسئله‌ای که تا همین جا نیز شاهد آن بوده‌ایم، اما همان سرمایه‌گذار با دریافت سیگنال‌های اقتصادی و سیاسی از برجام و مذاکرات هسته‌ای گرفته تا فضای حاکم بر سیاست خارجی، به این نتیجه خواهد رسید که «بد» حتما «بدتر» خواهد شد پس ریسک می‌کند و دار و ندار خود را به اقتصادی منتقل می‌کند که می‌گویند حتی حال و روزی بدتر از اقتصاد ایران دارد، اما در افق امیدوارانه‌تر گام برداشته شده و این ریسک را عقلانی‌تر نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 65
در انتظار بررسی:5
Iran (Islamic Republic of)
07:11 - 1400/07/12
از شدت تورم اقتصادي والّا خودمونم تركيديم واردات خودرو آزاد بشه شايد فرجي شد شايد ....كمي هم فكر اقتصاديتونو بكار بندازين ،ضرر نميكنين
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
شدیم کره شمالی داریم فرار میکنیم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
اون عزیزانی که وقتی زائران به عراق یا سوریه یا عربستان سفر میکنن هیاهو و گریه میکنن که : خانه خدا همینجاست هم وطنت رو دریاب ، الان تشریف ندارن تکرار نظر کنن؟ دیگه هم وطنت رو دریاب مهم نیست؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
ایرانی جماعت ادعای وطن پرستی داره ولی این جورجاها توجیه میکنه که منفعت شخصی من مهم تر از وطنمه !!!
احمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
امثال من که خرج یومیه موندن حالا اینا از کجا میارن حداقل به ما هم یاد بدن ما قول میدیم تو ترکیه نخریم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
مقصر اون کسی هست که به اردوغان توکودتا جادادوازش مواظبت کرد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
مقصرند اینایی که رفتن ملک خریدن چون پول ایران رو که نبردن ارز خارج کردن که کم پیدا میشه بعدم چندسال دیگه همه اشون با دیدن مالیات زیاد و چیزای دیگه دست ازپادرازتر برمیگردن ،ترکیه هم صاحاب اموالشان میشه ،مثل همین هتل آخری که از یک تاجر بزرگ ایرانی گرفتن که به بهونه دورزدن تحریم دستگیر و فعلا زندانیه
Iran (Islamic Republic of)
07:17 - 1400/07/12
قیمت ملک تهران وشهرهای بزرگ ۳تا ۴ برابراستانبول است وامکانات رفاهی درتهران شامل پارکینگ وانباری میشود،دراستانبول انواع امکانات رفاهی باورنکردنی و لوکس با یک سوم قیمت در اختیار خریدارقرار میگیرد.معلومه سرمایه خارج میشود.
ترکیه فرق زیادی باایران ندارد،مراکز خرید فراوان، غمبار نبودن هر روزسال، تفریحات ارزان و دسترسی فراوان، دریافت پاسپورت سفر به کلی کشوربدون ویزاوالبته اهمیت ندادن مسئولین درایران به مردم باعث انتقال سرمایه ایرانیان به ترکیه شده است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
مسئولان اختلاسگر نداره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
حرف حساب
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
کلا خودتونم برید ما مشکلی نداریم نه که بغل گوش ما مدام وزوز کنید ترکیه رو اباد کنید قول میدم دلمون براتون تنگ نمیشه
ایرانم سرافراز
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
مثل ما به ریال کار نمیکنن به دلار خرج کنن ...ترکیه اباد بود از قبل ....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
کاربر... توجه کن همتون همینجور بی منطق هستید نون تو خون مردم میزنید
بجای حل مشکل مردم رو میخوایید بیرون کنید
ما خس و خاشاک کهایرانی زاده اصیل هستیم و مثل شماها بی ریشه نیستیم. دلمون در گرو این خاک هست اما در هر شرایطیخاک رو به شما بی ریشه ها واگذار نخواهیم کرد که هیچ شما ها رو بیرون میکنیم و مملکت رو دوباره میسازیم با ایرانیان واقعی
Iran (Islamic Republic of)
07:25 - 1400/07/12
ایران کجا بود ترکیه کجا بود سالها قبل وقتی زمینی میرفتن سوریه به زور برای شام یا نهار دلت راضی میشد ترکیه توقف کنی ایقدر که داغون بود. الان مردم براش سر و دست می شکنن.بمیر برای وطنم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
زودتر
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
اینا افسانه های عوامانه ست تو فیلمفارسی که ما سوئیسی نمی بینیم
Iran (Islamic Republic of)
07:35 - 1400/07/12
هر کدام از همسایه ها برای ما شاخ شده اند و ما هنوز درگیر دشمنی با غرب و یا تنازعات جناحی هستیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
این قصه ها رو نگید. شماها تا جایی وطن براتون مهمه که بتونید ناله کنید و الا باعث نمیشه که پول به جیب دشمن نریزید.
Iran (Islamic Republic of)
07:37 - 1400/07/12
یکم شرایط زندگی تو ایران رو راحت تر کنین هیچی که خارج نمیشه هیچ یه پولی هم میاد تو کشور
Iran (Islamic Republic of)
07:37 - 1400/07/12
از خودتان سوال کنید چرا این همه مهاجرت ؟ چرا این همه دافعه از ما و‌ این همه جاذبه از آنها … خسته نباشید که ایران را تهی از همه کردید …،ترديد نكنيد تاريخ اين همه آوارگي را فراموش نميكند و در مورد شما به نيكي ياد نخواهد كرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
از خودتون سوال کردید چرا انقدر توهم؟
Iran (Islamic Republic of)
07:44 - 1400/07/12
چشم و دل مسئولان روشن.الان از هر ده نفری که میبینم حداقل ۴ تاشون فکر خرید خونه توی ترکیه هستند. مگه نمیگفتید هر کی نمیخواد بره . واردات ماشین و لوازم خونگی و واکسن و ... همه چیو ممنوع کردید از هر کدوم یه مافیا بسازید.یه برنامه نود رو جمع کردید . ملتم نمیمونن عزیز . شما بمونید و مملکتتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
اینا هم دقیقا همین رو میخوان
Japan
07:59 - 1400/07/12
تاسف بابت بی تدبیری درخصوص فرار سرمایه ها
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
کار بسیار درستی کردند. من هم پول داشتم می‌بردم ترکیه. ملک می‌خریدم. چون. اقتصاد ما با این دولت مردان. نادان. درست بشو نیست اینها غیر از این که به مردم فشار بیارند کار دیگری نمی‌کنند اصلا کشور داری بلد نیستند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
اتفاقا این مسئولین نادان رو امثال شما رای دادند و اتفاقا مسئولین هم دقیقا مثل شما اگر پول داشته باشند به آقا زاده ها میدن و خرج خرید ملک میکنن . این دولت مردان با شما خیلی
فرقی ندارن و اگر اقتصاد این مملکت وضعش اینه علاوه بر مسئولان تقصیر امثال شما هم هست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
و همچنین فرار مغزها
Iran (Islamic Republic of)
08:24 - 1400/07/12
مسافرتها به تركيه رو تازه حساب نكردين
Iran (Islamic Republic of)
08:39 - 1400/07/12
هروقت تو ایران شغل برای همه فارغ التحصیلان ومشکل مسکن وازدواج فراهم بشه بچه‌ها راحت دانشگاه دولتی برن ارزونی باشه تورم نباشه بیکاری نباشه قیمت‌های سرسام آور هر روز بیشتر میشه خوب مردم مجبورا جایی برن راحت زندگی کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
پس اینقدر وطن وطن نکنید و تیاتر ندید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
بچه ها راحت دانشگاه دولتی برن ؟ والا بهشت خیلی ها که آمریکا باشه والدین بعد از ازدواجشون پول جمع میکنن که بچشون بتونه بره دانشگاه و تازه بچشون در حین دانشجویی کار هم میکنه که از پس مخارج بر بیاد اما اینجا انتظار دارن بچه ها راحت برن دانشگاه دولتی . راحت هم برن، زحمت هم نکشن و سختشون نباشه.
Iran (Islamic Republic of)
08:57 - 1400/07/12
کجا اقتصاد ترکیه تورمی تره؟؟؟ اگه هست پس چرا انقد ملت خونه می خرن تو ترکیه؟ مغز ... نخوردن که !!
Iran (Islamic Republic of)
09:22 - 1400/07/12
خب وقتی میتونی به پول مسکن مهر اینجا ترکیه ویلایی بخری اقامتم بگیری چرا نباید بریم بخریم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
ایرادی نداره فقط بعدش وطن وطن نکنید . بعدش هی برای کسانی که حج رفتن یا عتبات عالیات قصه نسازید که هم وطنت رو دریاب . هم وطن دریافتن فقط برای افراد مذهبیه؟
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1400/07/12
بجای این همه روده درازی
مثل مرد بگو دلیل اصلیش چیه!
Iran (Islamic Republic of)
09:30 - 1400/07/12
شما هم میتونستید جای ترکیه باشید،یا خیلی بهتر...
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
ترکیه عددی نیست بزودی جمع میشه
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1400/07/12
مقصر خودتونید ک مردم دارید فراری میدید هرروز سرمردم کلا میزارید
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1400/07/12
اونهایی که به عموم مردم اهمیت نمیدن
به موقع میفهمن که خودشون چه خسارتی خوردن
Iran (Islamic Republic of)
09:50 - 1400/07/12
لیاقتتون فرار سرمایه اس کم پولهای مردم تو این اقتصاد داغون و دزد فنا شد
Iran (Islamic Republic of)
10:32 - 1400/07/12
دمشون گرم
شهرهای تمیز
امکانات عالی
آزادی های خوب
ماشین های خوب وهزاران نعمت دیگه،چرا نرن؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
ترکیه بجز استانبول و انتالیا یه دهات بزرگه ندید بدیدها فقط به چشمشون میاد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
اسم بازی که میکنی چیه؟ چون اینا که شما گفتی فقط در بازی هست
Iran (Islamic Republic of)
10:47 - 1400/07/12
ترکیه در زمان هخامنشیان مال ما بوده و باید در اسرع وقت به خاک پاک وطن ضمیمه بشه و جزئی کوچک از امپراتوری بزرگ ایرانشهر بشه
پاسخ ها
سام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
باش تا بشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
فکر خوبیه ، باید بدبختیمون رو گسترش بدیم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
حتما منتظرباش
Iran (Islamic Republic of)
11:40 - 1400/07/12
هیجده میلیارد دلار زمان احمدی نژاد چی رفت ترکیه ؟؟؟ هزارمیلیارد دلار خسارت جنگ چی ؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
12:38 - 1400/07/12
اشتباه هستش. کشوری که مهاجرپذیر نیستش سرمایه گذاری در اون کشور اشتباهه. چون کوچکترین مشکلی پیش بیاد سرمایه مردم از بین میره. خیلی راحت میتونن یه قانون بزارن و سرمایه شخص مهاجر رو بالا بکشن. البته نمیگم اینجا این مشکل نیست اما اونجا خیلی راحت از کشورشون میندازنت بیرون. مثل گرجستان که الان خیلی ها به مشکل خوردن و....
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
این جماعت که این حرفا سرشون نمیشه . دو تا وعده ی قشنگ بهشون بگی عقلشون رو از دست میدن. بعد که اموالشون رو از دست دادن از دولت ایران طلب کار میشن که برو حقوق ما رو بگیر
Iran (Islamic Republic of)
13:52 - 1400/07/12
ببینید چیکار کردید که وضعیت اینطوری شده
Iran (Islamic Republic of)
14:25 - 1400/07/12
دولت مردامون عرضه داشتند اینجوری نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
14:33 - 1400/07/12
مسئولین مملکت که به فکر جیب خودو منفعت شخصی خود می باشند مسئول این همه مشکل مسئولان این مملکت هستند
Iran (Islamic Republic of)
14:45 - 1400/07/12
هموطنانی که در ترکیه خانه می خرند مواظب باشند. تمام قوانین ترکیه به گونه ای است که در همه حال از اتباع ترک خود حمایت می کند حتی اگر ذی حق نباشند. کسانی که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند مواظب باشند که دارایی شان بر بادنرود
Iran (Islamic Republic of)
15:02 - 1400/07/12
روزگاری مردم ترکیه حسرت ایرانو می‌خوردند
Iran (Islamic Republic of)
17:43 - 1400/07/12
وقتی عرضه ندارین قیمت نان و شیر و سایر اقلام مورد نیاز را کنترل و ثابت نگهدارین که نتیجه اش تورم افسار گسیخته کنونی مملکت شده که قیمت ملک و آپارتمان هم نجومی شده خب آدم عاقل که میتونه در کشور همسایه با پولی که اینجا بهش 10 متر آپارتمان میدن اونجا یه آپارتمان نقلی و خوب داشته باشه پامیشه میره اونجا
Iran (Islamic Republic of)
18:11 - 1400/07/12
مقصر گستاخی اون کسی هست که به اردوغان در کودتا حمایت وبهش جا داد
Iran (Islamic Republic of)
19:33 - 1400/07/12
واقعا گل گفتی چندسال پیش ترکیه داغون بود الان رشد کرد به مدد وطن گریزان
مگه اونجا حلوا پخش میکنن فقط برای اینکه شلوارک بپوشن !!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
19:46 - 1400/07/12
باید دید مقصر اصلی چه کسانی هستن؟
مقصر خودتون هستید با این مملکت داریتون،،،، با این قوانین در پیتی،،،
با این تورم، که نمیتوانید یک تخم مرغ و
تو یک قیمت نگهدارید!!!!
شما ها فقط ور زدن و بلدین،،،
من هم پول داشتم میرفتم،،،
Iran (Islamic Republic of)
20:26 - 1400/07/12
فقط سرمايه مردم عادي نرفته كاميون بار طلا را هم كه از ايران رفت ضبط كردند براي خودشان
Iran (Islamic Republic of)
22:40 - 1400/07/12
عزیز جون چرا هدیه ؟ مگه در عوض ملک نگرفتن ، چرا همه چی رو سیاسی می کنید
Iran (Islamic Republic of)
23:03 - 1400/07/12
مسئولین مملکتی جا نداره کمی به این فکر کنن که چرا مردم پولی که باید درمملکت خودشون بمونه با عث ابادی و‌رونق کشورشون بشه دو دستی میبرن به کشوری که اطمینان ندارن فرداشون چه میشه و این همه سرمایه به فنا میره و اقتصاد کشور دیگه رونق میگیره چرا باز میرن و این ریسکو میکنن
Iran (Islamic Republic of)
23:10 - 1400/07/12
آدمای بی غبرتی هستن اونائی که پول به تورکیه میبرن و پس نمیارن....
Iran (Islamic Republic of)
23:34 - 1400/07/12
خوب پول ندارن برن کانادا سرمایه گذاری کنن مجبورن به ترکیه قناعت کنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر