دلار ۲۸۵هزار تومانی؟ خدا به خیر کند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۲۱۴۳
۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
۷۵۷۸
گزارش اخیر سازمان برنامه‌وبودجه دولت پیش، در روز‌های اخیر به قدری جنجال‌برانگیز شده که نگرانی‌ها درباره افزایش قیمت دلار دوباره از سرگرفته شده است.

روزنامه همدلی- فاطمه آقایی‌فرد: گزارش اخیر سازمان برنامه‌وبودجه دولت پیش، در روز‌های اخیر به قدری جنجال‌برانگیز شده که نگرانی‌ها درباره افزایش قیمت دلار دوباره از سرگرفته شده است. سازمان برنامه‌وبودجه در حالی زنگ خطر ورشکستگی دولت تا چند سال آینده را به صدا درآورده که همین حالا که دلار در کانال ۲۷ هزار تومانی پای معامله می‌رود، تحلیل‌گران از احتمال افزایش تورم سرسام‌آور در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند، چه برسد به روزی که این ادعا درست از آب دربیاید و نرخ ارز آن‌طور که سازمان برنامه‌وبودجه خبر می‌دهد به کانال‌های بالاتر هم راه یابد.

دلار ۲۸۵هزار تومانی؟ خدا به خیر کند

ماجرا از این قرار است که در چند روز گذشته، سازمان برنامه‌وبودجه، زنگ خطر ورشکستگی دولت تا چند سال آینده را به صدا درآورد و بعد از وقفه‌ای طولانی در واکنش به بالا رفتن قیمت دلار به انتشار پیش‌بینی‌ها از سیر تورم و شفاف‌سازی وضع فاجعه‌بار اقتصاد روی آورد. طبق این برآورد، شاخص نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی، برای سناریوی تداوم تحریم‌های اقتصادی در سال آینده، از آستانه حساسیت عبور خواهد کرد و مطابق استاندارد‌های بین‌المللی در سال ۱۴۰۳ به دلیل ناتوانی در بازپرداخت بدهی، در شرایط احتمال ورشکستگی قرار می‌گیرد.

بدتر این‌که گزارش افشا شده از سازمان برنامه‌وبودجه دولت پیش نشان می‌دهد که در صورت تداوم تحریم‌ها، دلار در چند سال آینده تا ۲۸۵ هزار تومان رشد قیمتی را تجربه خواهد کرد. این پیش‌بینی در حالی است که به گفته کارشناسان، در صورت رفع تحریم‌ها، قیمت دلار به ۵۵ هزار تومان می‌رسد، اما با ادامه تحریم‌ها، رکوردی عجیب در این بازار شکسته خواهد شد که در صورت وقوع آن، نه فقط برای دهک‌های درآمدی پایین که برای خود دولت نیز با فاجعه ورشکستگی همراه است.

دلار ۲۸۵هزار تومانی؟ خدا به خیر کند

اما این گزارش از آنجا توجه اذهان عمومی را به خود جلب کرده که طی سال‌های گذشته، یعنی در روز‌هایی که کسی حتی تصور دلار چهار رقمی را هم نمی‌کرد، خیلی زود نرخ ارز افزایشی شد و بنابراین بر اساس این تجربه بسیاری از کاربران از انتشار چنین پیش‌بینی‌ای برای نرخ دلار ترس دارند. مثلا در سال ۱۳۹۸ که آغازی برای چهار رقمی شدن نرخ ارز بود، کمتر کسی تصور می‌کرد که دهه رکورد‌های متوالی دلار آغاز شده؛ شاید آن‌روز‌ها دلار دو هزار تومانی برای بسیاری چیزی شبیه به یک شوخی سیاسی بود، اما طولی نکشید که در دهه ۹۰ نوسانات نرخ ارز خیلی شدیدتر از چیزی که تصور می‌شد شروع شد و با ورود به دور دیگری از تحریم‌ها و البته کاهش صادرات نفت یا به عبارتی کاهش درآمد‌های ارزی و بلوکه شدن بخشی از این منابع در دیگر کشورها، بازار خیلی زود دچار التهاب شد.

آن‌روز‌ها در عین حال برخی سوءمدیریت‌ها در کنترل بازار ارز موجب شد تا روند قیمت دلار به سمتی حرکت کند که نرخ به یکباره از هزار ۲۰۴ تومان سال ۱۳۹۰ با رشد ۱۱۶.۵ درصدی به دو هزار و ۶۰۷ تومان در سال ۱۳۹۱ افزایش یابد و حالا که حدود یک دهه از آن روزگار می‌گذرد، دلار در کانال ۲۷ هزار تومانی قرار گرفته و دیگر کسی از این افزایش بیش از ۲۰ برابری نرخ دلار بعد از ۱۰ سال تعجب نمی‌کند. کاربران می‌گویند پیش‌بینی سازمان برنامه‌وبودجه با توجه به وضعیت اقتصادی و البته تجربه‌ای که در زمینه مدیریت منابع ارزی وجود داشته، غیرقابل باور نیست.

دلار ۲۸۵هزار تومانی؟ خدا به خیر کند

البته پربی‌راه هم نمی‌گویند، این را با نگاهی به توئیت ۱۰ سال پیش یکی از کابران توئیتری می‌توان به خوبی درک کرد؛ این کاربر یک دهه پیش نوشته بود: «کاش دو میلیون تومان پول داشتم تا لپ‌تاپ، دوربین و موبایل نو خریداری می‌کردم»، اما حالا با گذشت سال‌ها از این توییت، نگاهی به قیمت انواع مختلف برند‌های این محصولات نشان از گرانی‌های عجیبی دارد و شاید حالا با ۵۰۰ میلیون تومان بتوان این سه نوع محصول را خریداری کرد. اما هر چه اذهان عمومی در این زمینه تمرکز کرده و نگران چشم‌انداز نرخ ارز در سال‌های آینده هستند، بسیاری از فعالان اقتصادی نگاه دیگری به گزارش اخیر سازمان برنامه‌وبودجه دارند و اتفاقا صحبت‌های قابل‌تاملی را ارائه می‌دهند.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین در گفتگو با ما، روی دیگری از این ماجرا را به تصویر می‌کشد و این‌طور صحبت‌های خود را آغاز می‌کند: «تهیه‌کنندگان و منتشرکنندگان گزارش اخیر درباره قیمت دلار، به شکل رسمی این گزارش را رونمایی نکرده‌اند، گویا یک کسی بوده که می‌خواسته تحریم‌ها را بزرگ‌تر از چیزی که هست، جلوه دهد». این فعال اقتصادی در ادامه صحبت‌های خود گفت: «واقعیت این است که اقتصاد تحت تحریم، هیچ‌گاه به درستی قابل پیش‌بینی نیست، بر اساس علم و واقعیت‌های اقتصادی، نمی‌توان درباره اقتصادی که تحت تاثیر تحریم است، پیش‌بینی بلندمدتی انجام داد».

حریری در ادامه می‌گوید: «امکان دارد که کارشناسان تهیه کننده این گزارش بر اساس مدل ریاضی به این نتیجه رسیده باشند، اما همان‌طور که گفته شد، در اقتصاد تحت تحریم نمی‌توان گفت که در آینده چه اتفاقی قرار است بیفتد. از سوی دیگر، در زمان تهیه گزارش سازمان برنامه‌وبودجه؛ یعنی حدود یک سال و چند ماه پیش، قیمت نفت ۵۰ دلار بود، اما حالا قیمت نفت به ۸۲ دلار رسیده، سوالی که می‌توان مطرح کرد این است که در صورت رسیدن قیمت نفت به ۱۲۰ دلار، آیا باز هم درآمد‌های نفتی ما کاهش می‌یابد؟».

دلار ۲۸۵هزار تومانی؟ خدا به خیر کند

به گفته رئیس اتاق ایران و چین: «در شرایط تحریم، اگر قیمت نفت ۵۰ دلار باشد، بسته به میزان فروش بخشی از درآمد‌های ارزی محقق می‌شود، اما با توجه به این‌که نوسان قیمتی در نفت در جریان است و در ماه‌های اخیر بهای نفت افزایش قابل‌توجهی را داشته، می‌توان گفت که حتی در صورت کاهش صادرات نفت ایران، درآمد بالایی از فروش برای ما حاصل می‌شود که همه این‌ها بر قیمت دلار می‌تواند تاثیرگذار باشد». حریری افزود: «قیمت ارز در کشور بستگی به درآمد‌های نفتی دارد؛ از سوی دیگر، بهای دلار بسته به این هم می‌تواند باشد که ما چه میزان نفت فروخته‌ایم، به کدام کشور‌ها نفت صادر می‌کنیم».

صحبت‌های این فعال اقتصادی به همین‌جا ختم نشد؛ او علاوه بر تحریم‌ها، یکی از عوامل موثر بر تورم را افزایش نقدینگی دانست و این‌طور به ما توضیح داد: «اقتصاد ما به دلیل مسائل تحریمی قابل پیش‌بینی نیست، از سوی دیگر نباید از موضوع افزایش نقدینگی نیز غفلت کرد». در روی دیگر این ماجرا پیش‌بینی‌های سازمان‌های بین‌المللی نیز وجود دارد، که به گفته حریری: «همانطور که در سال‌های گذشته، پیش‌بینی‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول درباره وضعیت اقتصادی ما درست از آب درنیامد، حالا هم نمی‌توان به این پیش‌بینی‌ها استناد کرد.

از سوی دیگر، در یکسال اخیر هدف تورمی از سوی سکانداران اقتصادی ۲۲ درصد بود که حالا این رقم تورم از ۴۰ درصد هم عبور کرده، بنابراین همان‌طور که پیش‌بینی سازمان‌های بین‌المللی به دلیل تحریم‌ها درباره وضعیت اقتصادی ایران درست نبوده، اهدافی که از سوی سازمان برنامه‌وبودجه و بانک مرکزی برای تورم بود نیز به دلیل همین تحریم‌ها محقق نشد». این فعال اقتصادی در پاسخ به تاثیر اف‌ای‌تی‌اف بر قیمت دلار در سال‌های آینده هم گفت: «تا زمانی که تحریم‌ها در جریان است و ارتباط با بانک‌های دنیا قطع، اف‌ای‌تی‌اف تاثیری بر درآمد‌های ارزی کشور ندارد، اما مهم‌تر از همه این‌ها خطر رشد نقدینگی است که تورم ما را تهدید می‌کند و باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.»

انتشار یافته: 44
در انتظار بررسی:17
Iran (Islamic Republic of)
07:00 - 1400/07/26
خستمون کردید بخدا دست از سر این مملکت و ما بردارید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
تو پیج ها کامنتا قیمت فضایی اینارو تکرار نکنید همینو میخوان
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
ما که منتظریم دلار بشه ۵ هزار تومان
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
موج سازی حدیدتونه؟ یا با مافیاهای ایران رابطه دارید؟
فامیل دور
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
نویسنده هم دیگه خیلی جوگیر شده برای یه لپتاپ و دوربین و موبایل نسبتا متوسط 50 میلیون کافیه نه 500 میلیون..
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
کار هر بز نیست خرمن کوفتن....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
مملکت دست مافیا و دلال هاست دولتها هیچ کاره اند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
چرا پیاماااارو منتشر نمیکنی
احمد ناصر سعید
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
وقتی آدمهای بی سواد زمام کار را دست می‌گیرند از این بد تر هم انتظار هست
Iran (Islamic Republic of)
07:12 - 1400/07/26
عادی سازی نکنید این رقم هارو از عمد گفتن اگر دلار گرونتر شد مردم چیزی نگن
Iran (Islamic Republic of)
07:13 - 1400/07/26
این رقم یعنی بمب اتم وسط ایران تمام شدن همه چی
Iran (Islamic Republic of)
07:14 - 1400/07/26
دلار شد نزدیک سی ایران اقتصاد ورشکسته نابود شد اون قیمت پودر میشه ایران
Iran (Islamic Republic of)
07:14 - 1400/07/26
تو دهنا نندازین قیمت رو
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
تو دهنا نندازید نذارید شایعه شه :(((((
Iran (Islamic Republic of)
07:31 - 1400/07/26
از برکات دولت جدید !
Iran (Islamic Republic of)
07:57 - 1400/07/26
مشکل‌نیست‌فقط‌سفرشون‌خراب نشه
Iran (Islamic Republic of)
08:07 - 1400/07/26
با وجود ریاست جمهوری دکتر رییسی امکان نداره
دلار میاد تا ۲۰ هزارتومان
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
دکتر؟
مجید حیدری
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
خدایی دکتر که میگی خودت خندت نمیگیره؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
بزک نمیر بهار میاد
پ.م
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
واقعا نمیدونم شماها دیگه کی هستید
خوابید یا خودتونو به خواب زدید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
دکتر گفتی کلی خندیدم
بدون نام
Netherlands
۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
بشین تا بیاد پایین هنوز سه ماه نیست که از حضور آقایون نگذشته همه چیز دو برابر شده نسبت به سه ماه قبل
Iran (Islamic Republic of)
08:18 - 1400/07/26
همگی آماده یک مهاجرت بزرگ باشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
دیگه با مهاجرت ما نمیشه
باید اونارو مهاجرت بدیم...
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1400/07/26
الان اتفاقی که افتاده همه ی اجناس خودشونو با قیمتهای بالای سی تومن مچ کردن
من اگه جای دولت بودم
تا 5 سال قیمت دلار رو ثابت می گرفتم
اره بعد 5 سال قیمت جهش پیدا می کنه
ولی لاقل تب این اقتصاد گرفته میشه
تا وقتی این مریض تب داشته باشه هیچ اصلاح اقتصادی نمیشه انجام داد
Iran (Islamic Republic of)
08:28 - 1400/07/26
آخه چی شد اینجوری شد
Iran (Islamic Republic of)
08:38 - 1400/07/26
این زندگی نیست که ما تو ایران داریم،بلکه مرگ تدریجی است!!
Iran (Islamic Republic of)
09:15 - 1400/07/26
هر دولتی هر رئیس جمهوری بیاد تا وقتی پول ارزش دار نشه هیچ چیزی در این مملکت درست نمیشه
خدا به داد ما برسه
ما فراموش شدگان تاریخ
Iran (Islamic Republic of)
09:21 - 1400/07/26
نویسنده برای یه دوربین لپ تاپ و موبایل ۵۰۰ ملیون هزینه می کنه؟ اختلاف طبقاتی بیداد می کنه
Iran (Islamic Republic of)
09:26 - 1400/07/26
تحریم هارالغوکنیم،کشورنجات دهیم!
Iran (Islamic Republic of)
09:41 - 1400/07/26
دلار رو باید بصورت دستوری بیارن رد ده هزار تومان و 8 سال ثابت نگهش دارن
Iran (Islamic Republic of)
10:22 - 1400/07/26
این نتیجه جنگ ودوژمنی با تمام دنیاست!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
لایک
Iran (Islamic Republic of)
10:47 - 1400/07/26
به اخر خط نزدیکیم. کمی صبر
Iran (Islamic Republic of)
11:22 - 1400/07/26
نویسندگان و مطرح کنندگان این مطالب باید محاکمه و مجازات شوند
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
بیخیال برادر
اینجوری دلار میشه هزار تومن؟
Iran (Islamic Republic of)
13:00 - 1400/07/26
دارن مردمو از نظر ذهنی آماده میکنند
Iran (Islamic Republic of)
14:10 - 1400/07/26
گول نخورید این کار اصولگراها است که بعدا بگویند دلار میخواست بشه 280 تومن ما نهایتا به 250 تومن رسوندیمش پس موفقیم
میخان دلار بالا بره و شما به دلار 150 هزار تومن راضی باشید
دلار باید برگرده زیر 20 تومن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
بشین تا برگرده
Iran (Islamic Republic of)
14:40 - 1400/07/26
از این دولت بی کفایت فخيم هر چی در میاد
Iran (Islamic Republic of)
15:14 - 1400/07/26
به مرگ بگیر که به تب راضی بشن
Iran (Islamic Republic of)
17:21 - 1400/07/26
الگوی جهان در ورشکستگی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر