ضمانت نیم بند کاغذی، اما سفت و سخت واقعی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۲۷۰۳
۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۶
۱۴۴۱
در حالی که به تازگی رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد بر سهولت دسترسی به تسهیلات بانکی تاکید داشتند اما برخی بانک ها برای دریافت وام شرایط عجیبی تعیین می کنند.

خراسان: در حالی که به تازگی رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد بر سهولت دسترسی به تسهیلات بانکی تاکید داشتند اما برخی بانک ها برای دریافت وام شرایط عجیبی تعیین می کنند.

«دو ضامن لازم دارید؛ ترجیحا هر دو کارمند رسمی با قرارداد استخدامی و نامه کسر از حقوق، یا یکی از آن ها کاسب معتبر باشد در ضمن خودتان هم باید شاغل باشید و چک برگشتی و وام معوق هم نداشته باشید. دو برابر تسهیلات باید سفته بدهید و بخشی از تسهیلاتی که می گیرید هم تا پایان اقساط در بانک بلوکه می شود و ...»

ضمانت نیم بند کاغذی، اما سفت و سخت واقعی

این ها بخشی از مطالبه برخی بانک ها برای دریافت وام است و همین موضوع باعث شده متقاضیان وام برای دریافت با هفت خان پر پیچ و خمی مواجه شوند. به تازگی هم برنامه صبح بخیر ایران درباره مدارک لازم برای دریافت وام ازدواج گفت که واکنش های زیادی داشت.

در این برنامه یک جوان تصویری از مدارک درخواستی یک بانک برای وام ازدواج را ارسال کرده بود که در آن شرایط عجیبی نوشته شده: «کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی زوجین، گواهی اشتغال به کار، سفته، شش پوشه آبی رنگ، ۵۰ عدد برگه A4» در انتهای برگه نیز نوشته شده «جهت تشکیل پرونده و سوالات خود فقط یک شنبه و سه‌شنبه مراجعه کنید.» در این گزارش از مدارک لازم برای گرفتن وام در بانک های مختلف نوشته ایم که بسیاری از آن ها نه تنها لزومی ندارد که بر خلاف بخشنامه های ابلاغی هم هست.

شرایط بانک ها برای پرداخت تسهیلات

هر بانکی برای ارائه تسهیلات شرایط خاص خودش را اعلام می کند و به گفته بسیاری از مشتریان بانک ها که گفت و گوهای شان در روزنامه ها و خبرگزاری های مختلف موجود است برخی از بانک ها یا از دادن وام طفره می روند یا آن چنان شرایط سختی را پیش پای درخواست کنند گان وام می گذارند که عملا از دریافت وام منصرف می شوند.

هم اکنون، مثالی که می‌توان در زمینه مشکلات مردم برای دریافت وام بانکی زد، وام ودیعه مسکن است که دولت برای حمایت از مستاجران تصویب کرد. وامی که برای ساکنان تهران ۷۰ میلیون، کلان شهرها ۴۰ میلیون و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان است اما معرفی ضامن رسمی با ۱۰ سال سابقه که حداقل پنج سال تا زمان بازنشستگی‌اش باقی مانده باشد.

ایراد به زمان انعقاد اجاره ‌نامه و امتناع برخی بانک‌ها از پرداخت تسهیلات باعث شده بسیاری از مستاجران قید دریافت وام را بزنند و از 8 میلیون خانوار مستاجر کشور تنها 340 هزار نفر برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شده اند. تازه از این تعداد به گفته محمودزاده معاون وزیر راه ، دریافت کنندگان وام از 150 هزار نفر بیشتر نخواهد شد. با این حال 7 بانک برای وام ودیعه مسکن معرفی شده اند که شرایط آن ها برای پرداخت را بررسی کرده ایم.

شرایط مشترک همه وام ها در بیشتر بانک ها

به رغم این که شهریور سال گذشته سازمان اداری و استخدامی کشور در بخشنامه‌ای به دستگاه های اجرایی اعلام کرد، دریافت کپی مدارک هویتی توسط دستگاه ‌های اجرایی از خدمت گیرندگان ممنوع است هنوز شرط مشترک بانک ها دریافت کپی مدارک هویتی است.

با نگاهی به شرایط دریافت وام در سایت بانک های مختلف می بینیم که نوشته است: « تصویر صفحات شناسنامه و کارت ملی متقاضی، تصویر شناسنامه و کارت ملی ضامن یا ضامنین ، مدارک شغلی معتبر دارای سربرگ و شماره و تاریخ بابت تعیین درآمد سالیانه متقاضی، مدارک شغلی ضامن». البته برای دریافت وام ودیعه مسکن دو ضامن رسمی که درون‌شهری هستند و بازنشسته نشده‌اند و دسته‌ چک صیادی نیز دارند، الزامی است.

سند ملک اجاره ‌شده، قولنامه دارای کدرهگیری و افتتاح حساب ضامن و وام‌گیرنده را هم به این شرایط اضافه کنید. البته به گفته رئیس یکی از بانک های دولتی که نمی خواست نامش فاش شود بر اساس آیین ‌نامه‌های داخلی به ازای هر ۲۰ میلیون تومان وام باید یک ضامن رسمی به بانک معرفی شود که این یعنی برای وام 50 میلیون تومانی سه ضامن لازم است.

«بانک سامان» امتیازی که به دست نمی آید!

یکی از بانک هایی که نامش در سامانه برای دریافت وام ودیعه مطرح شده بانک سامان است که به گزارش فرهیختگان کارمند بانک گفته: «بانک سامان برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن اعتبار سنجی را در نظر گرفته که متقاضی باید در نظام رتبه‌سنجی بانک، امتیاز ۶۰۰ را بیاورد که تا به‌ حال کسی را ندیدم و قطعا نخواهم دید.»

در ادامه هم اضافه کرده که: «شما به‌ عنوان متقاضی اطلاعات شخصی را به من می‌دهید و من در جدولی ثبت می‌کنم، مثلا این که شما کارمند رسمی با ۱۰ سال سابقه کار باشید، امتیاز بیشتری نسبت به یک کارمند رسمی تازه‌ کار یا یک کارمند قراردادی دارید. البته به قراردادی‌ها اصلا نمی‌دهیم یا این که منابع درآمدی شما هر چقدر بیشتر باشد، خب امتیاز هم بالطبع بیشتر است. البته اگر شما همه شرایط را داشته باشید باز هم به امتیاز ۶۰۰ نخواهید رسید و تنها در صورتی این امتیاز کامل می‌شود که ملک تجاری یا مسکونی به نام شما باشد.» بعد هم که مشخص است به افراد دارای مسکن وام ودیعه تعلق نمی گیرد!

«بانک پاسارگاد» وام به تراکنش بالاها

یکی دیگر از بانک ها پاسارگاد است که به گزارش میزان ،مدارک مورد نیاز برای دریافت وام ودیعه مسکن از این بانک به این شرح است: طبق قوانین بانک پاسارگاد متقاضی دریافت وام مسکن باید کارمند رسمی باشد یا حداقل این که کارمندان رسمی در اولویت قرار دارند. وجود دو ضامن هم در هر صورت اجباری است و هر دو باید ساکن شهری باشند که وام گرفته می شود و البته یکی از آن‌ها باید به بانک چک بدهد. داشتن حساب بانک پاسارگاد هم الزامی است آن هم حسابی کاملا فعال که تراکنش‌های خوبی را به ثبت رسانده باشید.

«بانک آینده» » فقط کارمند رسمی

بانک آینده هم برای پرداخت وام شرایط منحصر به‌فردی دارد به این دلیل که شما برای دریافت وام ودیعه از این بانک باید به شعبه‌ای مراجعه کنید که محدوده منزل شما را تحت ‌پوشش داشته باشد. برای دریافت وام هم باید دو ضامن رسمی معرفی کنید. این بانک حتی کارمندان پیمانی و قراردادی را نیز به ‌عنوان ضامن نمی‌پذیرد. به گزارش فرهیختگان به گفته کارمندان آن بانک، تا به‌ حال افرادی که مراجعه کرده بودند، هیچ‌ کدام نتوانسته‌اند شرایط درخواستی بانک را فراهم کنند و موفق به دریافت وام شوند!

«بانک تجارت» سقف پر شد!

با آشنایی که در بانک تجارت داشتم برای دریافت وام ودیعه مسکن تماس گرفتم. او درباره شرایط دریافت وام گفت: «اگر وام گیرنده کارمند دولتی باشد و نامه کسر از حقوق هم داشته باشد، باید دو ضامن کسر از حقوق دیگر نیز بیاورد. همچنین برای دریافت این وام به ۱۲۰ میلیون سفته نیاز است که ضامن‌ها باید پشت این سفته‌ها را امضا کنند.» البته در پایان گفت که سقف ثبت ‌نام بانک تجارت پر شده و هم اکنون امکان ثبت نام و پرداخت وام وجود ندارد.

بانک «گردشگری» وام با 2 ضامن

شرایط بانک گردشگری هم این گونه است که در ظاهر به عموم متقاضیانی وام می‌دهد که شرایط کافی تضمین را دارند و این امر که متقاضی کارمند رسمی باشد یا شغل آزاد داشته باشد، چندان فرقی ندارد. تنها شروط اصلی بعد از وجود تضامین کافی که مانند بانک‌های دیگر دو ضامن با کسر از حقوق است؛ اول مراجعه به شعبه‌ای در محدوده منزل خود و دوم سابقه حساب فعال در این بانک است، یعنی اگر سقف وام‌دهی شعبه محدوده منزل شما پر نشده باشد، می‌توانید وام‌گیرنده این بانک باشید.

ملزومات وام بدون ضامن

آن چه خواندید در حالی رخ می دهد که به تازگی رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد بر سهولت دسترسی به تسهیلات بانکی تاکید داشتند و معتقدند در این زمینه بانک‌ها باید به جای تاکید بر وثیقه، اعتبار سنجی و رتبه مناسب مشتری را مورد توجه قرار دهند.

در این زمینه، دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی به ایسنا گفته: «اگر سازوکاری در این زمینه تعریف و دستورالعملی صادر شود و در سامانه‌های اعتبار سنجی نیز به درستی اعتبار سنجی صورت بگیرد، این امر برای تسهیلات خرد(وام های تا 100 میلیون تومان) که آحاد مردم برای رفع احتیاجات اولیه خود به آن‌ها نیاز دارند، امکان پذیر است و باید قراردادهای بانکی هم تغییر کند و متناسب با این تغییر تعیین شود، زیرا در قراردادها محل‌هایی برای ضامن در نظر گرفته شده است.»

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
10:12 - 1400/07/28
خدا انشاله بانکهارو نابودکنه لعنت به این بانکها من قید وام ودیعه را زدم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
عارفی_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
زمردی_فوتر اصلی