کیهان این بار قوه قضائیه را هدف انتقاد قرار داد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۳۰۸۸
۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
۱۰۴۹
روزنامه کیهان که ظاهرا از حرف های سخنگو و معاون قوه قضاییه خوشش نیامده در مطلبی به تعریف و تمجید از مجلس یازدهم و مصوبه اخیرش درباره «وکالت قاضی های بازنشسته» پرداخته و در عین حال آشکارا تلاش کردهمیان مسئولان عالی دستگاه قضا اختلاف ایجاد کند!

روزنامه کیهان که ظاهرا از حرف های سخنگو و معاون قوه قضاییه خوشش نیامده در مطلبی به تعریف و تمجید از مجلس یازدهم و مصوبه اخیرش درباره «وکالت قاضی های بازنشسته» پرداخته و در عین حال آشکارا تلاش کردهمیان مسئولان عالی دستگاه قضا اختلاف ایجاد کند!

هفته گذشته در جریان بررسی«طرح تسهیل صدور برخی از مجوزهای کسب‌وکار»، پیشنهاد حذف امتیاز اخذ پروانه وکالت بدون آزمون برای قضات و نمایندگان مجلس با ۱۴۰ رای موافق، به تصویب مجلس رسید و عبارت «سابقه قضاوت و وکالت مجلس جایگزین آزمون نخواهد بود» به انتهای ماده ۶ «طرح تسهیل صدور برخی از مجوزهای کسب‌وکار» اضافه شد.

پیش از این افرادی با مدارک تحصیلی مرتبط که سابقه نمایندگی مجلس یا قضاوت داشتند بدون طی مرحله آزمون موفق به کسب مجوز می‌شدند اما مجلس این امکان ویژه را حذف و نمایندگان یا قضات متقاضی دریافت مجوز کسب و کار را در شرایط مساوی با دیگر متقاضیان قرار داد.با وجود ضد رانتی بودن این مصوبه اما اکنون برخی قضات و مقامات قوه قضائیه با این مصوبه مجلس مخالف هستند.

سخنگوی قوه قضائیه در این خصوص گفت: اعتقاد من این است که این اقدامات و ممنوع کردن به‌کارگیری قضات در امر وکالت، محروم کردن جامعه از افرادی است که سال‌های سال تجربه کسب کردند و می‌توانند خدمات شایانی ارائه دهند.

این اظهارات در حالی است که‌ اشتغال قضات پس از بازنشستگی به وکالت ممنوع نشده است بلکه طبق مصوبه اخیر مجلس، شرط شرکت در آزمون وکالت برای آن لازم دانسته شده است.

دیروز هم معاون اول قوه قضائیه با اشاره به مصوبه مجلس گفت: بر اساس این مصوبه، روحیه ۱۲ هزار قاضی جریحه‌دار شد درحالی که اگر بخواهم از کارگزاران سالم مثال بزنم از این قضات مثال خواهم زد.

حجت‌الاسلام محمد مصدق افزود: ما می‌دانیم مجلس سوءنیتی نداشت و نماینده‌ای که این پیشنهاد را برای تصویب مطرح کرد نیز سوءنیتی برای جامعه قضایی نداشت، اما از مجلس انقلابی انتظار است مصوباتش پخته و قابل دفاع باشد این درحالی است که خروجی این مصوبه آن است که قضات باید بعد از بازنشستگی و برای کار وکالت بعد از این دوران، آزمون دهند.

وی با اشاره اثرات مصوبه مذکور مجلس ادامه داد: با این مصوبه قاضی در دیوان عالی کشور بعد از ۴۰ سال خدمت باید آزمون دهد بعد که اگر در آزمون قبول شود باید دوره‌ای را به‌عنوان کارآموزی بگذراند حال آیا این موضوع منطقی است؟

مصدق بیان داشت: بر اساس این مصوبه مدیر مسئول قاضی شعبه و قاضی شعبه بعد از بازنشستگی می‌توانند وکالت کنند، اما این قاضی شعبه است که باید آزمون دهد آیا این پشتوانه منطقی دارد؟

وی ادامه داد: از سویی دیگر گاهی برخی جراید نیز بر این موضوعات دامن می‌زنند و به‌عنوان مثال تیتر اول یکی از جراید این بود: «اقدام انقلابی مجلس در حذف یک رانت مهم شغلی».

معاون اول دستگاه قضا بیان داشت: قضات ناراحت هستند که چرا به آنها توهین شده است البته این روزنامه قصد توهین نداشت، اما غفلت کرد و انتظار داریم جبران کند و بگوید قصد توهین نداشته است.

درخصوص اظهارات معاون اول قوه قضائیه باید گفت: حذف رانتی که باعث امتیاز ویژه به برخی از افراد و مشاغل می‌شود بی‌شک یک نمره قبولی در کارنامه مجلس است ضمن اینکه مجلس در راه تصویب این طرح از امتیازی که پیش از این شامل نمایندگان می‌شد نیز چشم‌پوشی کرد.

عجیب است که جناب مصدق تیتر روزنامه کیهان در تجلیل از اقدام انقلابی مجلس را توهین به قضات می‌دانند؟ آیا ایشان موافق پشت خط ماندن انبوهی از جوانان فارغ‌التحصیل رشته حقوق برای رسیدن به شغل وکالت به بهانه فرصت دادن به قضات بازنشسته یا کنار رفته از قضاوت برای‌ اشتغال به وکالت یا رسیدن از راه میانبر و خط ویژه نمایندگان به شغل وکالت پس از نمایندگی هستند؟

اینکه ایشان تصویب شرط قبولی در آزمون برای‌ اشتغال قضات بازنشسته یا کنار رفته (همچنین نمایندگان مجلس) را توهین به قضات دانسته و از نیاز نداشتن این آزمون برای سایر کارمندان و مسئولان قضایی و حقوقی گلایه دارند، گلایه بسیاری از کارشناسان هم هست چرا که این کارشناسان معتقدند اساساً باید به جای گذاشتن شرط آزمون، جلوی‌ اشتغال قضات و مسئولان و کارمندان حقوقی و قضایی به وکالت گرفته شود چرا که باید اولویت شغل وکالت که با درخواست انبوه جوانان مستعد اما محدودیت و ظرفیت‌های کم همراه است به جوانان فارغ‌التحصیل حقوق و جویای‌ اشتغال داده شود نه به قضاتی که حقوق بازنشستگی مناسبی دریافت می‌کنند یا قاضی‌ای که به امید وکیل شدن از قضاوت کناره‌گیری می‌کند.

برخی نیز معتقدند اساساًً‌ اشتغال قضات به وکالت در شرایطی که طی سال‌ها فعالیت‌اشراف و ارتباطات زیادی به افراد و بخش‌های مختلف قضایی پیدا کرده‌اند و ممکن است دسترسی‌های ویژه و فراتر از یک وکیل معمولی داشته باشند خود می‌تواند در روند رسیدگی به پرونده‌ها ایجاد شائبه کند.

مسئله دیگر اینکه ظاهرا معاون اول قوه قضائیه که از رانت نامیدن امتیاز ویژه شغلی برای وکیل شدن قضات ناراحت بوده و به این مصوبه اعتراض دارند، از دیدگاه و نظرات اعلامی‌رئیس قوه قضائیه به‌طور کامل آگاه نیستند.

هرچند حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در واکنش به این مصوبه از نمایندگان خواست «با استفاده از نظرات کارشناسان و پرهیز از تصویب پیشنهادات غیرکارشناسی که این طرح را ممکن است از هدف اولیه و اصلی خود خارج کند، قانونی جامع‌الاطراف تصویب کنند»، نگاهی به ‌نظرات گذشته رئیس دستگاه قضا نشان می‌دهد که وی خود نه تنها از منتقدان امتیاز ویژه دادن پروانه وکالت به قضات بازنشسته بوده بلکه از این امتیاز به صراحت به‌عنوان رانت نام برده است.

رئیس دستگاه قضا تیرماه سال 99 در شرایطی که در جایگاه معاون اول قوه قضائیه قرار داشت در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «امتیازاتی به قضات داده شده بود که بعد از بازنشستگی یا منفک شدن می توانستند از کانون وکلا تقاضا کند و بدون آزمون وکالت خود را بگیرد، برخی از نمایندگان حقوقی در دستگاه‌های دیگر نیز همین طور بود. یکی از چیزهایی که مورد مطالعه قرار گرفته و البته نهایی نشده است این است که چرا وقتی وکلا و تحصیلکردگان جوان هستند و می توانند به میدان بیایند و با حق‌الزحمه کمتری هم همان دفاع را انجام دهند چرا باید یک امتیاز و به قولی رانتی را برای یک عده ایجاد کنیم؟»

به گزارش فارس، اژه‌ای افزود: «یکی از کارهایی که به نفع مردم می‌کنیم این است که این رانت‌ها را کم کنیم و در جلسه اخیری که داشتیم حتی مرکز کارشناسان و جناب دکتر بهادری تقاضایی را آورده بود که کانون وکلا دارد به افرادی این امتیاز را می دهد، ما گفتیم اگر اشتباه است ما نباید اشتباه آنان را تکرار کنیم؛ اشتباه نیست اما اگر یک کار صحیح‌تر است باید کار صحیح‌تر را انجام دهیم. حتما دستگاه قضایی و قانون اساسی برای وکیل احترام قائل است و وکیل و کارشناس لازم است و مردم به وکیل نیاز دارند اما باید ساماندهی شود.»

حال سؤال اینجاست که مگر مصوبه مجلس چیزی غیر از همین خواسته رئیس قوه قضائیه است؟

از طرفی، یکی از موضوعات و مشکلاتی که قوه قضائیه با آن دست و پنجه نرم می‌کند و آثار آن در اطاله دادرسی‌ها مشهود است، کمبود قاضی است، حال معاون قوه قضائیه و سایر مسئولان این نهاد که نسبت به محدودیت قضات برای شغل وکالت معترض هستند، چرا از اینکه کناره‌گیری قضات در حال خدمت به امید اشتغال در مسند وکالت باعث کمتر شدن بیش از پیش تعداد قضات شود اعلام نگرانی نمی‌کنند؟ نکته پایانی اینکه اگر معاون اول و سایر مسئولان قوه قضائیه به جای معطوف کردن تمرکز و توانشان بر حل مشکلات قوه، نگران پس از بازنشستگی قضات هستند چرا از آنها در همان مسند قضاوت و برای پرکردن کمبودها استفاده نمی‌کنند؟

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی