معلوم نیست ثروت کشور کجا هزینه می‌شود!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۳۷۸۹
۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱
۲۸۵۳
لطفی نماینده رزن گفت: بخش عمده اقتصاد کشور در دست موسسات عمومی غیردولتی است که عدم‌پاسخگویی آن‌ها کار اقتصاد را پیچیده کرده است. آن‌ها خودشان تصمیم‌گیری می‌کنند و، چون قدرت عظیم اقتصادی دارند هیچ بخش خصوصی نمی‌تواند با آن‌ها رقابت کند و اگر هم رقابتی به وجود بیاید، بخش خصوصی را از پا درمی‌آورند.

رویداد 24 : محمد آیتی: همه ما متعدداً و مکرراً شنیده‌ایم که «ایران کشوری ثروتمند به لحاظ منابع خدادادی است»، اما پرسش اصلی این است که چرا با این وجود، مردم روز به روز فقیرتر شدند و دلیل عدم‌شکوفایی در اقتصاد چیست؟ حسن لطفی نماینده رزن در مجلس یازدهم معتقد است رشد اقتصادی زمانی رخ می‌دهد که اقتصادی شفاف و پاسخگو داشته باشیم.

معلوم نیست ثروت کشور کجا هزینه می‌شود!

او به رویداد۲۴ می‌گوید: سال‌های مدیدی است که دولتی فربه‌تر از دولت داریم که به هیچ‌کس پاسخگو نیست. موسسات عمومی غیردولتی در کشور چاق‌تر از دولت شدند؛ مثل شهرداری‌ها، سازمان تامین اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی، هلدینگ‌های بانک‌ها، بنیاد‌ها و...

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: بخش عمده اقتصاد کشور در دست همین موسسات عمومی غیردولتی است که عدم‌پاسخگویی آن‌ها کار اقتصاد را پیچیده کرده است. آن‌ها خودشان تصمیم‌گیری می‌کنند و چون قدرت عظیم اقتصادی دارند، هیچ بخش خصوصی نمی‌تواند با آن‌ها رقابت کند و اگر هم رقابتی به وجود بیاید، بخش خصوصی را از پا درمی‌آورند.

لطفی تصریح کرد: فرض بفرمایید فردی فرزند دانشگاه آزادی داشته باشد. آیا تاکنون شنیده‌اید که رییس آن واحدی دانشگاهی به دانشجو و خانواده‌اش بگویند شهریه شما برای ارائه چه خدماتی گرفته شده است؟ حتی این گزارش‌ها به مجلس هم داده نشده است چه برسد به خانواده‌ها. همین وضعیت در بانک‌ها هم وجود دارد. عجیب است که بانک با پول مردم اداره می‌شود، اما به سپرده‌گذاران خود هم پاسخ نمی‌دهد. تامین اجتماعی به عنوان یک بنگاه بزرگ اقتصادی تا امروز یک بار هم نشده که مردم بگوید واریزی‌های شما به صندوق بیمه برای چه کار‌هایی صرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این رویه از دهه ۷۰ به بعد و با تاسیس این موسسات عمومی غیردولتی شدت گرفت، اظهار داشت: اسم این موسسات «غیردولتی» است، اما بودجه عمومی کشور را می‌گیرند و جوابگو هم نیستند. ما هم در مجلس ابزار دسترسی به اطلاعات آن‌ها را نداریم و عملاً دستمان برای نظارت بسته است. همین عدم‌نظارت شده دلیلی برای فربه‌تر شدن آن‌ها.

نماینده رزن در ادامه عنوان کرد: مجلس می‌تواند به دولت، تذکر و اخطار دهد و روی به استیضاح بیاورد، اما در خصوص این موسسات به دلیل خلاء قانون در نظارت داشتن بر آن‌ها مشکل داریم. به طور مثال سیمان و فولاد از اصلی‌ترین انفال کشور است و درآمد آن باید برای مردم باشد. سیمان مواد اولیه‌اش تنی ۲۱۰ تومان خریداری می‌شود و جالب است بدانید ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. فولاد مواد اولیه‌اش تنی ۴۰۰ تومان خریداری می‌شود و یک میلیون و چهارصد هزار تومان فروخته می‌شود. حال باید پرسید این پول‌ها کجاست؟ مگر برای بیت‌المال نیست؟ کار دست چه افرادی است که پاسخ هم نمی‌دهند؟ همین کار‌ها با عدالت انجام شود بدون رفع تحریم‌ها، هم می‌توانیم کمیته امداد و بهزیستی را جمع کنیم و هم اوضاع معیشت مردم را بهبود ببخشیم، ولی متاسفانه افراد ذی‌نفع در این ماجرا‌ها نمی‌گذارند کار نظم و نسق بگیرد.

این چهره اصلاح طلب مجلس یازدهم افزود: حتی دستگاه‌های نظارتی مثل دیوان محاسبات هم نمی‌توانند بر کار تشکیلاتی مثل تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد و... نظارت کنند، یعنی دستگاه‌های نظارتی برای کنترل دولت است نه این تشکیلات‌های غیردولتی و غیرپاسخگو.

وی تصریح کرد: ما باید قانون را اصلاح کنیم تا بشود بر کار این موسسات هم نظارت کرد. در آن صورت اگر تخلفی هم باشد دست متخلفان به نفع معیشت مردم قطع می‌شود. سال گذشته و براساس آمار همکاران، فولاد مبارکه اصفهان ۲۰ هزار میلیارد تومان سود داشته است. این سود کجاست؟ سر سفره کدام از مردم رفته؟ به واسطه این سود وضع اقتصادی و معیشتی مردم بهتر شد؟ مگر این‌ها انفال نیست، پس کو رضایت مردم؟ همین عدم‌شفافیت‌ها کاری کرده که قیمت جهانی فولاد در ایران ۲۰ درصد از قیمت جهانی فولاد در دنیا هم بالاتر باشد.

لطفی در پایان خاطرنشان کرد: من هم معتقدم باید در جهت رفع تحریم‌ها کار جدی کرد، اما بدون برداشتن فشار‌های بین‌المللی و تنها با رعایت عدالت در ثروت حاصله از انفال می‌توان اقتصاد کشور را شکوفا کرد، ولی وضع موجود یعنی بر باد رفتن انفال و ضایع شدن حق توده‌های مردم برای پر شدن جیب عده‌ای معدود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
عارفی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی