کدام لیگ؟ کدام برتر؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
ریزخور_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۴۲۴۹
۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۱
۶۷۱
بیش از دو دهه از حرفه‌ای شدن فوتبال ایران گذشته، اما همچنان پسوند «برتر» در کنار نام لیگ باشگاهی کشور، تا حدود زیادی نامتناسب و غیرواقعی به نظر می‌رسد.

دنيای اقتصاد: بیش از دو دهه از حرفه‌ای شدن فوتبال ایران گذشته، اما همچنان پسوند «برتر» در کنار نام لیگ باشگاهی کشور، تا حدود زیادی نامتناسب و غیرواقعی به نظر می‌رسد.

برای این ادعا، هزار شاهد و قرینه می‌توان ردیف کرد، اما دست به نقدترین آنها لغو یک مسابقه از هفته دوم لیگ ۲۱ به خاطر عدم حضور یکی از دو تیم در زمین مسابقه است! کاش اما تنها حفره فوتبال ایران همین بود. شوربختانه فهرست نداشته‌های ما خیلی طولانی‌تر از این حرف‌هاست.

تضمین محکم نداریم

مسابقه‌ای که در هفته دوم لغو شد، مربوط به بازی مس رفسنجان و پدیده بود. بازیکنان تیم مشهدی در اعتراض به عدم دریافت مطالبات خود به رفسنجان نرفتند و احتمالا نتیجه بازی ۳برصفر به سود مس خواهد شد. تازه این هفته دوم است و روشن نیست باشگاهی که در همین ابتدای کار به مشکل خورده، در ادامه چه خواهد کرد. مس رفسنجان هم سه امتیاز بی‌دردسر گرفت که ممکن است در ادامه راه و در رقابت با سایر تیم‌های، پوئنی ناعادلانه برای آنها تلقی شود.

یادمان باشد همین پدیده در هفته نخست یک امتیاز از آلومینیوم اراک گرفته بود. به‌طور کلی لیگ ایران با حضور مشتی باشگاه بدهکار برگزار می‌شود که هیچ ضمانت محکمی هم برای حضور همه آنها در تمامی مسابقات یا تا پایان راه وجود ندارد. همین دو فصل پیش در لیگ یک شاهد انصراف نفت تهران و به هم ریختن نظم مسابقات بودیم. محال است شما چنین اتفاقاتی را در لیگ‌های معتبر دنیا و حتی لیگ‌های معمولی آسیا ببینید. مسابقات حرفه‌ای باید با دریافت تضمین مالی محکم از همه تیم‌ها برگزار شود.

سوددهی نداریم

یکی از افسانه‌های فوتبال ایران «سوددهی» است؛ آنچه فرسنگ‌ها با آن فاصله داریم. تقریبا تمامی باشگاه‌های حرفه‌ای و آماتور ایران زیان‌ده هستند. اینجا هیچ هزینه‌ای برنمی‌گردد. حق پخش تلویزیونی در کار نیست، حق تبلیغات محیطی با هزار مانع مواجه است و معمولا پولی هم از ناحیه ترانسفر فوتبالیست‌ها به دست نمی‌آید، چرا که اغلب قراردادها به سود بازیکنان تنظیم می‌شود تا باشگاه‌ها. وقتی پولی در کار نیست، یکی از نتایجش همین است که یک تیم در هفته دوم قادر به حضور در زمین نخواهد بود!

پاداش قهرمانی نداریم

از جمله تندترین شوخی‌های فوتبال ایران که به راحتی عیار این سیستم ابتر و آماتور را مشخص می‌کند، فقدان پاداش قهرمانی است. حتی اگر در دوره نوجوانی کف خیابان فوتبال شرطی بازی کرده باشید، حتما می‌دانید که همان مسابقات هم جایزه داشت؛ ولو در حد نوشابه و کیک! در لیگ ایران اما فرقی بین تیم قهرمان و تیم چهاردهم جدول نیست. تنها پاداش آنها این است که سقوط نمی‌کنند و فصل بعد هم می‌توانند در همین مسابقات بی‌حاصل شرکت کنند. اینجا یک ریال هم به عنوان پاداش قهرمانی به تیم اول جدول پرداخت نمی‌شود. باز دست کنفدراسیون فوتبال آسیا درد نکند که لیگ قهرمانان را سازمان‌دهی کرده و مختصر رقابتی برای راهیابی به آن مسابقات و برخورداری از جوایز نقدی وجود دارد.

تماشاگر و VAR هم نداریم

به سیاهه همه فقدان‌های دردناک فوتبال ایران که در یکی، دو گزارش نمی‌گنجد، باید این دو مورد نوظهور را هم اضافه کرد. در شرایطی که در بسیاری از کشورهای جهان شرایط حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها فراهم شده، در ایران همچنان خبری از این اتفاق نیست. قصد اعمال فشار برای بازگشایی شتاب‌زده ورزشگاه‌ها را نداریم، اما رفع برخی محدودیت‌ها و تشکیل پاره‌ای از تجمعات، اهالی فوتبال را متوقع کرده که امکان حضور هواداران در ورزشگاه‌ها نیز فراهم شود.

داستان کمک‌داور ویدئویی هم که یک قصه پررنج است. ما هنوز حتی برای تک ورزشگاه آزادی و مسابقات تیم ملی هم نتوانسته‌ایم VAR جور کنیم؛ بعد شما فکر می‌کنید چه زمانی ممکن است این سیستم به همه ورزشگاه‌های کشور برسد؟ وقتی همین هفته خود نفت مسجدسلیمان تا دو روز قبل از بازی با سپاهان نمی‌دانست در کدام ورزشگاه باید به میدان برود، چطور انتظار داریم آنجا بساط VAR برقرار باشد؟

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان