فنایی: سکوت مقامات، یعنی تایید وجود فساد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۴۵۹۴
۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۹
۵۶۷
محمد فنایی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین داوران ایران که سابقه حضور در فینال جام جهانی را در کارنامه دارد معتقد است فساد در داوری باید بررسی شود و اگر مدارک مستندی وجود داشته باشد باید برخورد محکم صورت بگیرد.

روزنامه اعتماد: محمد فنايي به عنوان يكي از بزرگ‌ترين داوران ايران كه سابقه حضور در فينال جام جهاني را در كارنامه دارد معتقد است فساد در داوري بايد بررسي شود و اگر مدارك مستندي وجود داشته باشد بايد برخورد محكم صورت بگيرد.

بعد از اظهارات جنجالي وحيد صالحي در برنامه فوتبال برتر، دوباره بحث فساد در داوري مطرح شد. محمد فنايي داور قديمي فوتبال ايران در اين رابطه گفت: «اگر آقاي صالحي اين مسائل كه ممكن است وجود داشته باشد يا نداشته باشد را مطرح مي‌كند دو حالت دارد؛ اول اينكه مدارك مستند و محكمه‌پسند ارايه مي‌شود و در مقابلش مسووليت قبول مي‌كند. كسي نمي‌تواند چنين مسائلي را عنوان كند و تهمت‌هايي متوجه ديگران كند اما مدرك ارايه نكند. حالت دوم هم اين است كه چنين مداركي وجود ندارد و به خاطر فشارهاي جانبي كه به ايشان آمده چنين اظهاراتي را مطرح مي‌كند.»

ايشان در پاسخ به اين سوال كه آيا چنين چيزهايي ممكن است وجود داشته باشد، گفت: «من تا به حال به عينه برايم اثبات نشده كه چنين چيزي وجود ندارد. اما اين هم باعث نمي‌شود كه با قاطعيت بگويم چنين چيزهايي وجود ندارد. آقاي صالحي مي‌گويد برايش اثبات شده كه چنين چيزي وجود دارد. اگر مداركي هست بايد رو كند و اين مسائل باز شود. هر آدمي زماني مي‌تواند در اين زمينه‌ها ادعا كند كه مداركي را ديده باشد و برايش ثابت شده باشد. بنابراين ايشان و رسانه ملي كه در يك برنامه پربيننده به ايشان آنتن داده پيگير مساله باشند.» فنايي افزود: «اميدوارم اگر مدركي وجود دارد مقامات رسيدگي كنند و ريشه اين فساد را بخشكانند. فسادي كه در فوتبال وجود دارد. اما اين سوال وجود دارد كه آيا كسي اين كار را مي‌كند؟»

كمك‌داور فينال جام جهاني ۹۴ در واكنش به اينكه مقامات فدراسيون واكنشي به اين مساله نشان نداده‌اند، گفت: «در آينده بايد قطعا عكس‌العمل فدراسيون، كميته داوران، اركان قضايي و كساني كه مسووليتي داشتند، بيايند جلو و جواب بدهند. اگر نيامدند و سكوت كردند به اين معناست كه اين اظهارات واقعي بوده و اتفاق افتاده. در آينده نزديك بايد ديد چه اتفاقاتي خواهد افتاد.»

فنايي در واكنش به اين مساله كه از سال‌ها قبل هر از چندگاهي ادعاهايي از اين دست مطرح و سپس فراموش شده، گفت: «دو تا اعتقاد دارم. يكي اينكه آنهايي كه مي‌فهمند چه اتفاقي رخ مي‌دهد خودشان را جمع و جور مي‌كنند. اين يك واقعيت است. چون وقتي مساله‌اي عيان مي‌شود بيشتر از اين نمي‌توانند ادامه دهند. موضوع بعدي اينكه كساني كه چنين چيزي مطرح مي‌كنند بايد استدلال هم داشته باشند و بروند جلو و پي كار را بگيرند. اگر اين افراد در همان مقاطعي كه بحث‌ها مطرح شده بود پيگيري مي‌كردند برخي افراد به پست‌هاي مهم نمي‌رسيدند. نه اينكه فقط خود افراد پيگيري كنند. كميته اخلاق يا كميته انضباطي هم بايد بفرستند دنبال اين آدم‌ها و مدارك را بخواهند تا مساله روشن شود. به هر حال قضيه از دو حال خارج نمي‌شود؛ يا كسي نيست بخواهد رسيدگي كند يا اكثرا مي‌دانند و روي‌شان را آن‌وري مي‌كنند. اين هم يكي از مشكلاتي است كه جامعه فوتبال دارد. ما داور داشتيم تخلفش محرز شده و محروم هم شده اما محروميت موقت. در‌حالي‌كه در داوري چيزي به اسم محروميت موقت نداريم. داور قاضي است و اگر فسادي مرتكب شود بايد عزل شود. چند ماه جريمه و محروميت معنا ندارد.»

كارشناس داوري كشورمان ادامه داد: «من اگر ناسالمي در فوتبال را به چشم مي‌ديدم چون آدمي بودم در فوتبال كه آبروداري كردم و به سطح بالاي دنيا رسيدم، اعلام مي‌كردم. من بارها در مصاحبه‌ها اعلام كردم زمان فينال جام جهاني در امريكا آمدند مرا بخرند. در قطر تلاش كردند مرا بخرند اما من حاضر نشدم چون به اين روزها فكر مي‌كردم. نمي‌خواهم بگويم آدم كاملا سالمي هستم اما در اين مساله هميشه اول فكر آبروي خودم را كردم.»

محمد فنايي در پايان خاطرنشان كرد: «اگر كسي مدركي دارد و رو نمي‌كند اين خيانت است به فوتبال. خيانت است به داورها. خيانت است به كساني كه سال‌ها با شرافت داوري كردند. من به عنوان يك داور مي‌گويم اگر كسي خلاف كرد بايد به‌شدت تنبيه شود. در آلمان داور را به خاطر فساد زنداني كردند. چرا ما نبايد چنين فرهنگي داشته باشيم؟ شايد دليلش اين است كه آن‌قدر فضاي مملكت مسموم است و فساد در جاهاي مختلف وجود دارد كه نمي‌توانند برخورد كنند. فساد يك كار مخملي شده. يعني هر كس فساد مي‌كند قابل احترام است!»

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر