پاس گل به اسرائیل با ادغام جشنواره فجر
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۶۴۵۹۵
۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۲
۱۵۷۴
هنوز یک سال از ثبت جشنواره جهانی فیلم فجر به‌عنوان یکی از جشنواره‌های الف جهان در کنفدراسیون بین‌المللی تهیه‌کنندگان فیلم «فیاپف» نمی‌گذرد، که خبری عجیب در رسانه‌های کشو مایه نگران بسیاری از اهالی سینما شد.

همدلی: هنوز یک سال از ثبت جشنواره جهانی فیلم فجر به‌عنوان یکی از جشنواره‌های الف جهان در کنفدراسیون بین‌المللی تهیه‌کنندگان فیلم «فیاپف» نمی‌گذرد، که خبری عجیب در رسانه‌های کشو مایه نگران بسیاری از اهالی سینما شد.

ظاهراً اعلام شده که بناست این رویداد با بخش ملی جشنواره فجر ادغام شود و با این وصف آینده برگزاری این رویداد بین‌المللی حالا دچار ابهام شده است. اردیبهشت امسال بود که هم‌زمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری محمدمهدی عسگرپور که پس از یک سال تعویق به خاطر کرونا، اواخر اردیبهشت و همچون چند سال قبل، جدا از جشنواره ملی برگزار شد، خبر رسید که این رویداد به‌عنوان یکی از جشنواره‌های الف دنیا در «فیاپف» ثبت شده است.

بازگشت به خانه اول

واکنش برگزارکنندگان جشنواره و البته تعدادی از اهالی سینما بعد از اعلام این خبر جالب بود. دست‌اندرکاران این رویداد و بعضی از کارشناسان سینما این اتفاق را بااهمیت و برای سینمای ایران مهم قلمداد کردند. اما در همان زمان بحث‌هایی مطرح بود که اگر در دولت جدید تصمیم‌های تازه‌تری برای این رویداد در نظر گرفته شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

پاس گل به اسرائیل با ادغام جشنواره فجر

در آن مقطع البته تغییرات محتمل درباره تاریخ برگزاری یا نام جشنواره بود، حالا اما به نظر می‌رسد قرار است راه رفته را از نو بازگردیم و پس از چند سال به خانه اول یعنی برگزاری هم‌زمان دو بخش ملی و بین‌المللی جشنواره فجر رضایت بدهیم. خردادماه امسال محمدمهدی عسگرپور آخرین دبیر این رویداد در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرده بود که تاریخ برگزاری این جشنواره با توجه به ثبت در یک فدراسیون جهانی نمی‌تواند متغیر باشد و فصل بهار و به‌طور مشخص ماه خرداد به دلایل متعدد زمان مناسبی برای این رویداد سینمایی است.

او حتی درباره تناقضی که بر سر عدد دوره برگزاری جشنواره جهانی با سال‌های برپایی آن وجود داشت نیز گفته بود که برای فیاپف عدد خیلی مسئله نیست. اما نکته مهمی که عسگرپور به آن اشاره کرد این بود که باید ببینیم دولت بعد چقدر اهل مذاکره است و تصمیم‌گیری‌ها چطور پیش می‌رود. او گفته بود که ما دیگر وارد یک باشگاه جهانی شده‌ایم که برای ورود به آن مراتبی را طی کرده‌ایم و این اتفاق در اقتصاد سینمای ایران هم می‌تواند اثرگذار باشد.

او تأکید داشت که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مدیریت جدید می‌تواند تمام توافقات را ملغی کند و حالا ادغام دوباره جشنواره جهانی و ملی فجر تحت عنوان جشنواره بین‌المللی فیلم فجر این سؤال را به همراه دارد که آیا زمان برگزاری جشنواره برای حفظ ثبت جهانی آن به بهار تغیر می‌کند؟ آیا ثبت جهانی در رده جشنواره‌های الف با این ادغام و برگزاری در بهمن‌ماه چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟ و نکته مهم‌تر اینکه مهم‌ترین رویداد هنری کشور با برند فجر تا چه زمانی دستخوش تغییرات مدیریتی خواهد بود؟

برگزاری هم‌زمان دو جشنواره

اما متن خبر رسمی که دیروز از سوی روابط عمومی سازمان سینمایی منتشر شد بدین شرح بود:جشنواره‌های ملی و جهانی فیلم فجر پس از پنج دوره برگزاری مجزا از سال آینده (1401) به‌صورت یکپارچه و واحد برگزار می‌شوند. محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی با اعلام این خبر افزود: برگزاری هم‌زمان این رویداد مهم و راهبردی سینمای ایران در سالگرد جشن‌های فجر انقلاب اسلامی با هم‌افزایی ظرفیت‌ها، قطعاً، فرصت‌های کاربردی مضاعفی را برای بهره‌مندی جامعه سینمایی، اقشار مختلف مردم، سینماگران و میهمانان خارجی فراهم می‌آورد.

وی ادامه داد: همه‌ساله در سالروز انقلاب و در پوشش جشن‌های متنوع آن شاهد حضور میهمانان، شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی و حضور چشمگیر رسانه‌های خارجی در کشور هستیم. بدیهی است با برنامه‌ریزی‌های دقیق و هدفمند، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر می‌تواند از این مزیت‌ها و فرصت‌ها بهره‌برداری نماید.

خزاعی افزود: سینمای نوین ایران یعنی سینمای پس از انقلاب با تمامی فرازوفرودهایش مهم‌ترین نقش را در پیشبرد دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایفا نموده و حضور میهمانان خارجی و ملاحظه بی‌واسطه آن‌ها از اقبال مردم نسبت به جشنواره فجر و سینما، تصویر بی‌بدیلی علیه تبلیغات استکبار رسانه‌ای علیه کشور است و قطعاً، این مزیت مهم باید موردتوجه قرارگرفته و با برطرف نمودن کاستی‌های قبلی تقویت گردد و ادغام بخش ملی و بین‌الملل جشنواره از این حیث نیز، قابل‌اعتناست.

به گفته وی، برگزاری جشنواره جهانی فجر، طی سال‌های گذشته با مدیریت و زحمات دلسوزانه عزیزان: آقایان علیرضا رضاداد، سیدرضا میرکریمی و محمدمهدی عسگرپور، فضاهایی را برای کمک به گسترش روابط بین‌الملل سینما فراهم ساخته است که جای تشکر و قدردانی دارد.

معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اثرات جشنواره جهانی فجر یادآور شد: بدون شک، از مزیت‌های نسبی ایجادشده و تجارب ارزنده همکاران خوب‌مان در این رویداد استفاده خواهیم کرد. وی خاطرنشان ساخت: پیرو بررسی«کارگروه مطالعه و ارزیابی جشنواره‌ها»؛ و بنا به مطالبه‌های صنوف و سینماگران کشور در سال‌های گذشته، سازمان سینمایی به این جمع‌بندی رسیده است که برگزاری دو جشنواره ملی و جهانی فجر را به‌صورت یکپارچه تحت عنوان«جشنواره بین‌المللی فیلم فجر» برگزار نماید.

محمد خزاعی اضافه کرد: با کمک همه خانواده سینما و با تعامل گسترده در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، جشنواره‌های باشکوه و خاطره‌انگیزی را همچون سال‌های دور برای رونق و نشاط سینما و جامعه تدارک ببینیم.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به سرلوحه قرار دادن محورهایی چون«خانواده، اخلاق، امید» در دوره جدید سینما اظهار امیدواری کرد: امیدواریم بتوانیم در مسیر اعتلای سینمای ملی، «گفتگوهای میان فرهنگی»، ایجاد پتانسیل‌های بالقوه برای تبدیل‌شدن به ویترین سینمای خاورمیانه، پویایی اقتصاد سینما، روزآمدسازی و ارتقای سطح دانش و بینش سینماگران ایرانی از طریق تبادل تجربه با سینماگران خارجی، تقویت حضور در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و .... با ترسیم سیاست‌های کلیدی و راهبردی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب گام برداریم.

تبریک به جشنواره فیلم تل‌آویو

اعلام این خبر البته واکنش‌های مختلفی را در برداشت. کیوان کثیریان منتقد نام‌آشنای سینمای ایران اما شاید جدی‌ترین نقاد تصمیم تازه مدیران سینمای ایران بود. او در استوری اینستاگرامش نوشت: با انحلال جشنواره جهانی فیلم فجر که امسال به جمع 16 الف دنیا پیوسته، جشنواره فیلم تل‌آویو الف خواهد شد. دوستانی که از این انحلال استقبال می‌کنند لطفاً فهرستی از فیلم‌های خارجی که فاصله سال‌های 84 تا 92 دیده‌اند، ارائه کنند.

همچنین فهرستی از میهمانان خارجی که در بهمن‌ماه آن سال‌ها به جشنواره فجر آمدند. هیچ عقل سلیمی یک جشنواره الف جهانی را به دست خودش منحل نمی‌کند. چند سال تلاش شده تا چنین دستاوردی حاصل شود و حالا با دست خودمان تقدیمش می‌کنیم و جاخالی می‌دهیم. جا دارد بهمان بخندند.

البته بودند اهالی رسانه و خبری که از این اقدام استقبال کنند اما چون مبنای مشخصی برای این استقبال ارائه ندادند شاید فعلاً نشود با استدلال‌های آن‌ها آشنا شد. در نهایت اما آنچه بیش از همه پراهمیت به نظر می‌رسد، این است که ما یک جشنواره الف جهانی داشتیم که شاید تا چند ماه بعد دیگر نامی از آن در میان نباشد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر صالحی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
کلینیک النا_فوتر