پیچیده‌ترین مساله در مذاکرات تهران و ریاض
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۶۸۷۸۳
۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۴
۲۷۴۵
الخلیج آنلاین در مطلبی به قلم یوسف حمود نوشت پرونده های زیادی روی میز مذاکرات سعودی و ایران بود، اما هر یک از آنها پیچیدگی های زیادی داشته که انعکاسش بر منطقه نیز مشهود است، از جمله پرونده یمن.

انتخاب: الخلیج آنلاین در مطلبی به قلم یوسف حمود نوشت پرونده های زیادی روی میز مذاکرات سعودی و ایران بود، اما هر یک از آنها پیچیدگی های زیادی داشته که انعکاسش بر منطقه نیز مشهود است، از جمله پرونده یمن.

مذاکرات بین دو طرف بنابر تاکید مسئولان سعودی و ایرانی، دوستانه و جدی و براساس احترام متقابل بود، اما پیشرفت ملموسی در آن حاصل نشد و حتی به بن بست هم رسید، بویژه همزمان با شعله ور شدن بحران سعودی لبنانی و افزایش تنشها در یمن.

پیچیده‌ترین مساله در مذاکرات تهران و ریاض چیست؟

با اشاراتی مبنی بر شکست مذاکرات ایران و عربستان، پرونده یمن هم پیچیده تر می شود. این در حالی است که تحرکات بین المللی برای پایان دادن به بحران یمن به چشم می خورد.

در ادامه، ایران سعودیها را متهم به عدم جدیت در مذاکرات کرد و سخنگوی وزارت خارجه ایران، خطیب زاده در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۲۱ تصریح نمود عربستان سعودی باید بداند که منطق محاصره و افزایش فشار بر لبنان به نتیجه ای نمی رسد.

این دومین انتقاد ایران از عربستان از زمان شروع گفتگوهای مستقیم میان دو طرف در عراق است و پیش از این، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، محمود عباس زاده مشکینی گفته بود نشانه های تمایل عربستان برای ترمیم روابط با ایران رو به نزول است.

این اظهارات مقامات ایرانی در سایه اوج گرفتن بحران بین ریاض و بیروت به دنبال صحبتهای وزیر رسانه لبنان، جرج قرداحی در مورد جنگ یمن است.

شاید بحران یمن پیچیده ترین حلقه در بحران تهران و ریاض باشد، چرا که تهران از حوثیها حمایت می کند و ریاض از دولتی که مدعی قانونی بودن ان است.

«درگیریها و تنش زایی نظامی از سوی حوثی ها از همان روز اول مذاکرات بین عربستان و ایران وجود داشته و چیزی تغییر نکرده است»، عادل دشیله، نویسنده و تحلیلگر یمنی ضمن بیان این مطلب در گفتگو با الخلیج آنلاین می گوید: حملات نظامی تا همین لحظه در مأرب یمن و به سمت خاک عربستان ادامه دارد، اما هنوز هیچ نشانه ای برای وجود تفاهم های بنیادین در مورد پرونده یمن وجود ندارد، همانطور که امتیازی هم از سوی هیچ یک از طرفها داده نشده است.

وی می افزاید: صحبت در مورد اینکه ایران هیچ دستاورد سیاسی یا استراتژیکی از مذاکرات با عربستان نداشته، به این معناست که باب تنش زایی ها باز است و امکان استفاده از گزینه نظامی در یمن و دیگر مناطق درگیری بین تهران و ریاض وجود دارد.

در مورد اینکه ایا عربستان به ایران امتیاز می دهد یا نه، دشیله می گوید: پیش بینی می کنم که حداقل در شرایط فعلی امتیاز های سیاسی و امنیتی داده نمی شود، چرا که ریاض به دنبال پایان جنگ یمن براساس شروط واضحی برای خود است.

وی افزود: عربستان به دنبال عملیات سیاسی بین تمام طرفها، از جمله حوثی هاست، در حالی که ایران از عربستان می خواهد به واقعیت اعتراف کند و حوثی ها را به عنوان یکی از طرفها در مذاکرات صلح یمن بپذیرد.

دشیله همزمان معتقد است که در جریان مذاکرات جدید در مورد مناطق درگیری مربوط به امنیت منطقه خلیج فارس، در سوریه، عراق یا لبنان و نیز در خصوص برنامه های هسته ای، امکان رسیدن به تفاهم های امنیتی بین ایران و عربستان وجود دارد، اما در مورد مساله یمن این احتمال بسیار پایین است.

به گفته این کارشناس، ایران به دنبال روابط دیپلماتیک با عربستان است، اما عربستان می خواهد قبل از شروع روابط دیپلماتیک، دو کشور با یکدیگر به تفاهم هایی برسند.

روابط بین ریاض و تهران از سال ۲۰۱۶ قطع شد و پس از سالها اختلاف میان این دو، با شروع جنگ یمن و حمایت ایران از حوثی ها اختلافات به اوج خود رسید، تا اینکه پایتخت عراق از مارس امسال میزبان مذاکرات مستقیم بین مسئولان سعودی و ایرانی بود، که جنگ یمن و پرونده هسته ای ایران در رأس امور مورد مذاکره قرار گرفت.

اما در حالی که مذاکرات به سمت گسترده تر شدن حرکت می کرد، بحران دیپلماتیکی بین عربستان و لبنان به دنبال اظهارات قرداحی در مورد جنگ یمن ایجاد شد. پیش از این نیز عربستان بارها ایران را متهم به حمایت از حوثی ها، گروههای شیعه عراقی و حزب الله لبنان کرده بود و این گروهها را مسئول حملات متعددی به تاسیسات نفتی خود می دانست.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
شفا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
اورانوس_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر