چین به جای ایران از عربستان نفت می‌خرد؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۰۳۴۳
۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱
۱۳۷۴
با وجود این که ایران و چین فروردین ماه قرارداد ۲۵ ساله امضا کردند و به جز این، ایران به چین تخفیف‌های نفتی می‌دهد، اما چینی‌ها عربستان را جایگزین ایران کرده‌اند. اما علت چیست و چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟

تجارت نیوز: چین یکی از مشتریان اصلی ایران در بازار نفت است. چند وقت پیش اتاق بازرگانی تهران آماری منتشر کرد که نشان می‌داد چین خرید نفت از ایران را ۱۱ میلیارد دلار کاهش داده و عربستان را جایگزین کرده است.

جایگزین کردن عربستان با ایران در حالی اتفاق افتاده است که چین از تخفیف‌های نفتی ایران هم بهره‌مند است. به گزارش رویترز از معامله‌گران چینی، ایران روی هر بشکه حدود ۵ یا ۶ دلار تخفیف نفتی به چین می‌دهد.

اگر تصور کنیم ایران طبق آماری که رویترز منتشر کرده در سه ماه اخیر روزانه بیش از نیم‌ میلیون بشکه به چین فروخته باشد یعنی ایران ماهانه ۹۰ میلیون دلار به چین تخفیف داده است.

یعنی، با این حال و با وجود قرارداد ۲۵ ساله و تخفیف‌های نفتی، چین باز هم ترجیح داده عمده نیاز نفتی خود را از عربستان تامین کند.

طبق آماری که رویترز و اتاق ایران منتشر کرده‌اند، به نظر می‌رسد چینی‌ها در هفت ماه پیش هم نفت خود را از مجرای دیگر تامین کرده‌اند. زیرا درست در زمانی که میزان صادرات نفت ایران به چین به ۱۱ میلیون دلار رسیده، عربستان ۲۳ میلیارد دلار نفت به چین فروخته است.

چرا عربستان جایگزین ایران شد؟

اما چرا چین عربستان را جایگزین ایران کرده است؟ محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک به تحارت‌نیوز توضیح می‌دهد: رییس جمهور چین، اوایل دولت روحانی به ایران آمد. آن زمان او می‌خواست حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار در کشور سرمایه‌گذاری کند و به جای آن از ایران نفت بگیرد.

خطیبی ادامه می‌دهد: آن زمان اروپایی‌ها به کشور رفت‌وآمد داشتند و به همین دلیل هم چینی‌ها خیلی تحویل گرفته نشدند و رییس جمهور چین هم از ایران به عربستان رفت. آنجا سرمایه‌گذاری کردند و در قبال سرمایه‌گذاری، نفت دریافت کردند.

نماینده سابق ایران در اوپک شفاف‌سازی می‌کند: ما در آن برهه از چین استقبال نکردیم. چین هم دست به سرمایه‌گذاری بیشتری در عربستان زد و حالا هم نفت بیشتری از این کشور می‌خرد.

خطیبی به رشد کشورهای آسیای شرقی اشاره می‌کند: توجه به کشورهای اروپایی و روی‌گردانی از چین، یکی از اشتباهات استراتژیک ما بود زیرا رشد عمده تقاضا سال‌هاست که از آسیا می‌آید.

با این حال فروردین امسال ایران و چین سندی ۲۵ ساله امضا کردند. خطیبی درباره این سند می‌گوید: هر زمان این سند به توافق نهایی برسد فرصت خوب و مفیدی است. با این حال ما فرصت‌سوزی کردیم؛ با انعقاد قرارداد چین و عربستان، نیازهای چینی‌ها در آن زمان برطرف شده و امنیت انرژی چین هم تامین شده است.

خطیبی درباره جزئیات این قرارداد می‌افزاید: با وجود این که جزئیات این سند منتشر نشده اما احتمالا چین ۳۰۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند و در بخش نفت سرمایه‌گذاری می‌کند و در مقابل نفت بیشتری هم از ایران می‌خرد.

خطیبی درباره تحفیف‌های نفتی ایران اظهار بی‌اطلاعی می‌کند: هر کالایی قیمت خود را دارد و قیمت‌شکنی بسیار زیاد منطقی نیست.

او یادآوری می‌کند: زمانی که نماینده ایران در اوپک بودم چنین کاری نکردم و به نظرم مسئولان فعلی هم چنین نمی‌کنند. تخفیف نفتی گزاف به یک کشور موجب بر هم خوردن قیمت‌ها می‌شود. اگر چنین کنیم، بقیه کشورها هم از ما درخواست مشابه می‌کنند.

این در حالی است که محمدرضا شهیدی‌تبار، نماینده وزارت صنعت و معدن در اتاق ایران قبلا به تجارت‌نیوز گفته بود تخفیف‌ها هزینه تحریم است. شهیدی‌تبار توضیح داده بود: تقریبا به همه کشورها و برای همه کالاها تخفیف می‌دهیم و از طرف دیگر هم همه کالاها را گران‌تر وارد می‌کنیم.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
شفا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیان طب - فوتر
اورانوس_فوتر2
فنی آتل_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی