پرتاب فضاپیما برای برخورد با سیارک
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۷۲۴۹۹
۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰
۹۹۷
سرانجام ناسا موشک حامل فضاپیمایی که قرار است در یک ماموریت آزمایشی برای تغییر مسیر یک سیارک به آن کوبیده شود پرتاب کرده است.

روزنامه همشهری: سرانجام ناسا موشک حامل فضاپیمایی که قرار است در یک ماموریت آزمایشی برای تغییر مسیر یک سیارک به آن کوبیده شود پرتاب کرده است. این ماموریت نخستین آزمایش بشر برای تغییر مسیر سیارک‌ها جهت جلوگیری از برخورد آنها با زمین به‌حساب می‌آید.

پرتاب فضاپیما برای برخورد با سیارک

این اتفاق شاید شبیه داستان‌های علمی- تخیلی به‌نظر برسد، اما آزمایش فضاپیمای «تغییر مسیر دوگانه سیارک»(DART) آزمایشی آینده‌نگرانه است که با موشک ساخت اسپیس‌ایکس انجام شد. ناسا پس از این پرتاب در توییتی نوشت: «سیارک دیمورفوس، ما به‌دنبال تو می‌آییم!» هدف ناسا این است که کمی مسیر حرکت دیمورفوس را تغییر دهد. دیمورفوس یک قمر کوچک به عرض 160متر است که دور یک سیارک بسیار بزرگ‌تر به نام دیدیموس با قطر 762متر می‌چرخد و هر دوی آنها با هم به دور خورشید می‌چرخند. این برخورد به‌احتمال زیاد در پاییز 2022اتفاق می‌افتد، یعنی زمانی که این منظومه سیارکی دوتایی در فاصله 11میلیون کیلومتری زمین قرار دارد. این فاصله تقریباً نزدیک‌ترین نقطه‌ای است که آنها در مجاورت زمین قرار می‌گیرند.

توماس زوبرشن، دانشمند ارشد ناسا، درباره این پروژه 330میلیون دلاری که نخستین پروژه در نوع خود است، می‌گوید: «آنچه ما در تلاشیم بیاموزیم این است که چگونه یک تهدید را برطرف کنیم.»

تهدیدی وجود ندارد

برای اینکه موضوع روشن شود، ذکر این نکته لازم است که سیارک‌های مورد بحث هیچ تهدیدی برای سیاره ما محسوب نمی‌شوند. با این حال، آنها در گروهی از اجسام که معروف به اجسام نزدیک به زمین(NEO) هستند، طبقه بندی می‌شوند که تا حدود 50میلیون کیلومتر به زمین نزدیک می‌شوند. دفتر هماهنگی دفاع سیاره‌ای(PDCO) ناسا بیشتر به سیاره‌هایی با اندازه‌های بزرگ‌تر از 140متر علاقه‌مند است که توان نشانه گرفتن کل شهرها یا مناطق دیگر را با انرژی معادل چندین برابر بمب‌های هسته‌ای متوسط دارند.

تاکنون 10هزار سیارک نزدیک به زمین به اندازه 140متر یا بیشتر شناسایی شده است، اما هیچ‌کدام شانس قابل توجهی برای برخورد تا 100سال آینده را ندارند. این در حالی است که دانشمندان هشدار می‌دهند که هنوز 15هزار شیء دیگر کشف نشده‌اند.

ضربه‌ای معادل 24هزار کیلومتر در ساعت

دانشمندان اخترشناس می‌توانند ضربه‌های مینیاتوری را در آزمایشگاه‌ها شبیه‌سازی کنند و از نتایج آن برای ایجاد مدل‌های پیچیده منحرف کردن یک سیارک استفاده کنند. با این حال، این مدل‌ها همیشه در مقایسه با آزمایش‌های واقعی از درجه ضعیف‌تری برخوردار هستند.

دانشمندان می‌گویند که منظومه دیدیموس-دیمورفوس یک «آزمایشگاه طبیعی ایده‌آل» است، زیرا تلسکوپ‌های زمینی می‌توانند به راحتی تغییرات روشنایی این جفت سیاره را اندازه‌گیری کنند و همچنین زمان لازم را برای چرخش قمر کوچک‌تر به دور سیاره بزرگ‌تر محاسبه کنند. از آنجا که مدت زمان کنونی چرخش به دور مدار مشخص است، اثر ضربه‌ای که قرار است بین ۲۶ سپتامبر و اول اکتبر ۲۰۲۲ رخ دهد، آشکار می‌شود.

علاوه بر این، از آنجا که مدار سیارک‌ها هرگز سیاره ما را قطع نمی‌کند، تصور می‌شود که مطالعه آنها ایمن‌تر است. کاوشگر DART که جعبه‌ای به اندازه یک یخچال بزرگ و همچنین پنل‌های خورشیدی به اندازه یک لیموزین در دو طرف آن است، با سرعتی بیش از 24هزار کیلومتر در ساعت به دیمورفوس برخورد خواهد کرد.

این در حالی است که در مورد میزان انتقال انرژی در اثر برخورد ابهام وجود دارد، زیرا ترکیب درونی و تخلخل قمر مشخص نیست. هرچه بقایای بیشتری تولید شود، فشار بیشتری به دیمورفوس وارد می‌شود.اندی ریوکین، سرپرست تیم تحقیقاتی DART می‌گوید: «هر بار که یک سیارک ظاهر می‌شود، چیزهایی را می‌یابیم که انتظارش را نداریم.»

فضاپیمای DART همچنین دارای ابزارهای پیچیده‌ای برای ناوبری و تصویربرداری است، ازجمله CubeSat سازمان فضایی ایتالیا برای تصویربرداری از سیارک‌ها(LICIACube) که می‌توان با آن، لحظه سقوط و اثرات پس از آن را تماشا کرد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
عارفی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر