مردم گلپایگان: آب بوی ماهی و لجن می‌دهد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۲۸۸۶
۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۶
۱۹۱۷
مسئله آب امروزه یکی از معضلات اساسی کشور و مردم سرزمین ایران است و شهر گلپایگان هم از این معضل مصون نمانده و این روزها با مشکل جدیدی نیز مواجه شده است.

آفتاب یزد: مسئله آب امروزه یکی از معضلات اساسی کشور و مردم سرزمین ایران است و شهر گلپایگان هم از این معضل مصون نمانده و این روزها با مشکل جدیدی نیز مواجه شده است؛ در آب آشامیدنی مردم این منطقه لجن دیده می‌شود و آب بوی ماهی می‌دهد. محلی‌ها در گفتگو با ما مدعی هستند که عده‌ای در مخازن آب آشامیدنی این منطقه ماهی پرورش می‌دهند.

پرورش ماهی در مخازن تصفیه آب آشامیدنی مردم؟

یک منبع آگاه بومی در خصوص مسئله آب این شهرستان به ما مدعی شد:«آب گلپایگان چند وقت اخیر به شدت بی‌کیفیت شده است به نحوی که برای مردم مشکلات گوارشی،کلیوی و... ایجاد کرده است.مردم همیشه تکه‌هایی از لجن را در آب آشامیدنی خود مشاهده و یا بوی ماهی حس می‌کردند و این بسیار آزاردهنده بود. مردم مدام جویای آن بودند که منشاء بوی ماهی را پیدا کنند و از قضا متوجه می‌شوند در مخازنی که آب تصفیه می‌شود برخی ماهی پرورش می‌دادند.

آب در جریان است و این فضا و جریان برای پرورش ماهی‌های سردآبی بسیار مناسب است.حتی نماینده گلپایگان و برخی از مسئولین به آن منطقه می‌روند و آن را می‌بینند و کسی هم این مسئله را انکار نمی‌کند. خود کارکنان هم می‌گویند ما برای مصرف خودمان در مخزن ماهی پرورش داده‌ایم و این مخزنی که محل پرورش ماهی است هیچ ربطی به آب آشامیدنی مردم ندارد. این توضیح کاملا غیر منطقی است زیرا شبکه تصفیه آب در آن جا همگی به هم متصل است.این وضعیت مستند‌سازی می‌شود و رئیس سازمان مدیریت بحران شهرستان هم در این مورد صحبت می‌کند.»
>ضربه به سلامت مردم؟

وی ادامه داد:«یکی از بزرگترین مشکلات این شهرستان پایین بودن کیفیت آب آشامیدنی است در حالی که دو عدد از بزرگترین سد‌های خاکی کشور در این شهرستان وجود دارد. اما چون آب از این شهرستان به قم منتقل می‌شود مردم از این آب بهره‌ای نمی‌برند. آبی که مردم این شهرستان استفاده می‌کنند تا حدودی بی‌کیفیت است. بسیاری از مردم به دلیل کیفیت پایین آب دندان هایشان درگیر پوسیدگی شدید می‌شود، همچنین بیماری سنگ کلیه در این منطقه بسیار رایج و دستگاه‌های گوارشی مردم دچار مشکل شده است. در فامیل ما یک دختر بچه 10 ساله وجود دارد و آنقدر درگیر بیماری هضم و معده شده است که پزشک به او گفته است برای زنده ماندن نباید حتی یک قطره از آب آن منطقه را استفاده کند. در این حد کیفیت پایین آب تمام گروه‌های سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این مسئله ضرر بسیار بزرگی را به سلامت مردم وارد ساخته است. در این منطقه کشاورزی شغل اصلی مردم است و توان مالی مردم به گونه‌ای نیست که بتوانند دستگاه تصفیه آب تهیه کنند. در این منطقه کشاورزانی هستند که تعداد محدودی زمین و دام برای مصرف خودشان دارند و سطح رفاه عمومی بالا نیست که بتوانند با دستگاه تصفیه آب مناسبی را استفاده کنند. در مورد مسئله پرورش ماهی هم بسیار جالب است که کسی این موضوع را تکذیب نکرد علی رغم اینکه این موضوع مستند شد اما عملا هیچ کاری برای حل این مسئله انجام نشد.»

ساخت دریاچه مصنوعی در قم با آب گلپایگان

وی همچنین ادعا کرد:« در این شهرستان دو سد وجود دارد ولی حق آبه‌ای به مردم داده نمی‌شود. برای مثال ما خودمان زمین کشاورزی داریم ولی به دلیل نبود آب سال هاست که نمی‌توانیم کشاورزی کنیم.صد در صد آب این سد به قم منتقل می‌شود. از آب گلپایگان در شهر قم دارند دریاچه مصنوعی می‌سازند در حالی که در این جا معیشت و شغل مردم به خطر افتاده است و عملا دیگر چاه‌های عمیق هم پاسخگو نیاز مردم نیست و آب ندارند. مردم به دلیل این شرایط و ضررهای پی در پی مهاجرت کرده اند.

بسیاری از مردم دام مولد خود را کشتار کرده‌اند زیرا آب نبوده است که بتوانند علوفه کشت کنند. عملا کشاورزی این منطقه هم نابود شده است. ما در حاشیه کویر مرکزی ایران هستیم به لحاظ آب هیچ وقت در هیچ دوره تاریخی دچار مشکل نبوده‌ایم زیرا این منطقه قدمت 13000 ساله از سکونت انسان دارد.این منطقه همیشه سرسبز و خوش آب و هوا بوده است ولی الان شرایط به گونه‌ای رقم خورده که از پیشینه تاریخی خود هم نمی‌تواند دفاع کند و بحث مهاجرت معکوس به وجود آمده است. بحران آب در این منطقه در حال تبدیل شدن به بحران اجتماعی است.کار، معیشت و کسب و کار 80 هزارنفر جمعیت این استان نادیده گرفته شده است.»

آب سالم و بهداشتی است

این در حالیست که منصور شیشه فروش مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان در خصوص وضعیت کیفیت و طعم آب آشامیدنی در گلپایگان گفته است: «مرجع پیگیری‌کننده کیفیت آب شرب اداره آب و فاضلاب، محیط زیست و مرکز بهداشت است.

استعلامی که ما از مرکز بهداشت و شرکت آب و فاضلاب داریم نشان می‌دهد که آب سالم و بهداشتی است و مورد خاصی وجود ندارد. به هر حال مرتبا آب کنترل می‌شود و جایی نیست که آب غیر بهداشتی و ناسالم به مردم تحویل داده شود. استعلامی که به عمل آمده نشان می‌دهد آب سالم است ولی قرار شد با هماهنگی فرمانداری و آب و فاضلاب یک جلسه‌ای در شهرستان برگزار شود و ببینیم آخرین وضعیت به چه شکل است.

درباره مسئله طعم و بوی آب باید بررسی فنی انجام شود اما بازهم همواره آب شربی که تحویل مردم داده می‌شود سالم و بهداشتی است و نظارت کیفی هم مستقیما توسط مرکز بهداشت، شرکت آب و فاضلاب و اداره محیط زیست انجام می‌شود. »

به صدا در آمدن زنگ خطر

گفتنی است چندی پیش مدیر آبفای گلپایگان از به صدا در آمدن زنگ خطر کمبود آب در این شهرستان خبر داده بود. مدیر آبفای گلپایگان گفته بود: از شهروندان تقاضا داریم در مدیریت مصرف آب کوشا باشند چرا که گلپایگان شهر پر آبی نیست و مانند سایر شهرهای استان با کمبود آب مواجه است.

وی افزوده بود: بر اساس برنامه شرکت مدیریت منابع آب ایران از ابتدای شهریور ماه امسال ۲۰ درصد آب تحویلی به گلپایگان کمتر شده و سهم آب شهرستان گلپایگان با کاهش 60 لیتر در ثانیه، از ۳۳۰ به ۲۷۰ لیتر در ثانیه رسیده است.

وی با بیان این که جبران کمبود آب شرب شهرهای گلپایگان، گوگد، گلشهر و سایر روستاها از محل چاه‌های سطح شهر انجام می‌شود افزوده بود: از 13 حلقه چاه فعال در شهرهای گلپایگان، گلشهر و گوگد، دو حلقه چاه در شهر گلشهر که منبع تامین آب روستاهای غرقن، هرستانه و حاجیله و مَرغ چاه‌ و چشمه‌ به شمار می‌رود، در حال خشک شدن است.

او با بیان این که امسال منابع آب محلی روستاهای این شهرستان از ۵۰ تا ۸۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، گفته بود: در چهار ماه گذشته ۷۵۶ هزار لیتر آب از طریق تانکر به این روستاها آبرسانی شده است.وی با اشاره به کاهش 50 درصدی بارندگی‌ها در شهرستان گلپایگان گفته بود: هم اکنون 53 درصد سد کوچری و 87 درصد سد گلپایگان خالی است و به همین دلیل از شهروندان تقاضا داریم در مدیریت مصرف آب کوشا باشند چرا که گلپایگان شهر پر آبی نیست و مانند سایر شهرهای استان با کمبود آب مواجه است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
07:50 - 1400/09/06
آب خو بد جوری تو ذوق میزنه انگاری آدم آب ماهی می خوره!
صحت مطلب توسط خبرگزاری شکوری هم تایید شده.
Iran (Islamic Republic of)
08:15 - 1400/09/06
آب شهرزنجان هم دوسال است بوی لجن وماهی میدهدکسی هست رسیدگی کند
Iran (Islamic Republic of)
08:16 - 1400/09/06
بوی آب بوی ماهی گندیده میدهد
Iran (Islamic Republic of)
08:29 - 1400/09/06
بیچارهها به چه روزی گرفتار شدن.
Iran (Islamic Republic of)
08:35 - 1400/09/06
قم و یزد آب بقیه شهرها را می برن
Iran (Islamic Republic of)
09:14 - 1400/09/24
اب کمی زرده بوی رودخونه پر ماهی میده اصلا نمیشه از این اب خورد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
کلینیک النا_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو