احتمال موفقیت دور هفتمِ مذاکرات چقدر است؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۳۴۰۹
۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
۱۶۷۵
پایگاه خبری "میدل ایست مانیتور" در گزارشی به ازسرگیری دور جدید مذاکرات اتمی ایران و غرب در وین (دور هفتم مذاکراتِ وین) پرداخته و به طور خاص احتمال و شانسِ موفقیت این دور از مذاکرات را مورد بررسی قرار داده است.

فرارو: پایگاه خبری "میدل ایست مانیتور" در گزارشی به ازسرگیری دور جدید مذاکرات اتمی ایران و غرب در وین (دور هفتم مذاکراتِ وین) پرداخته و به طور خاص احتمال و شانسِ موفقیت این دور از مذاکرات را مورد بررسی قرار داده است.

میدل ایست مانیتور در این رابطه می‌نویسد: «در حالیکه "رابرت مالی" نماینده ویژه دولت آمریکا در مساله ایران، ناظران و تحلیلگرانِ مساله هسته‌ای ایران را با گفتنِ این نکته که "نقطه عدمِ بازگشت به برجام، در حال فرا‌رسیدن است، شگفت زده کرد، اسرائیل نیز بر شدتِ حملات لفظی خود علیه ایران مخصوصا در چهارچوبِ مناقشه‌اش با آمریکا در مورد پرونده اتمی ایران افزوده و تاکید می‌کند که نسبت به آغازِ جنگ و درگیری با ایران، مشتاق‌تر از قبل شده است.

گفته می‌شود حتی در این رابطه درخواست‌هایی نیز در داخل اسرائیل دال بر این مساله مطرح شده اند که اسرائیل باید به صورت انفرادی علیه ایران دست به اقدام بزند. در این راستا، اسرائیل اقدام به افزایش بودجه نظامی برای مقابله با ایران نیز کرده و تمامی این اقدامات و رویه ها، تنها اندکی قبل از آغاز شدنِ دور هفتم مذاکرات هسته‌ای وین، خود را نشان می‌دهند.

 تهران و واشنگتن یکدیگر را به عدم جدیت در چهارچوب مذاکرات هسته‌ای و بازگشت به توافق برجام متهم می‌سازند. آمریکا، ایران را متهم می‌کند که تهران در چهارچوب شش دور مذاکرات هسته ایِ پیشین در وین، صرفا "زمان" خریده است و اکنون نیز دولت جدید ایران به ریاست جمهوری "ابراهیم رئیسی" و با حضور دیپلمات‌هایی نظیر "علی باقری کنی" در چهارچوب مذاکره با غرب، عملا رویه‌هایی را در پیش خواهد گرفت که عاری از انعطاف پذیری جهت حصول یک توافق خواهند بود. در عین حال واشنگتن به تل آویو هشدار داده که دست به اقدامات مخرب علیه ایران نزند، زیرا این مساله در نوع خود می‌تواند خسارت‌های قابل توجهی را به بار آورد و موجب پیشرفتِ بیش از پیشِ برنامه اتمی ایران شود.

تهران نیز آمریکا را متهم به عدم جدیت در چهارجوب معادله هسته‌ای این کشور می‌کند. ایران می‌گوید نیاز به انجام مذاکرات اتمی نیست و هرگونه تعاملی صرفا باید معطوف به بازگشت به توافق اولیه و اصلیِ برجام باشد. ایران هرگونه مذکره ورای گفتگو‌های هسته‌ای با غرب را رد کرده است. تهران همچنین تاکید کرده که مذاکره هسته‌ای در کار نیست بلکه مذاکراتِ لغو تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی علیه ایران انجام خواهد شد (این موضع‌گیری به طور خاص توسط "علی باقری کنی" معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران مطرح شده است).

ایران شرط موفقیت هرگونه مذاکره آتی در مساله هسته‌ای خود را لغو کلیه تحریم‌های برجامی و فرابرجامی (تحریم‌های وضع شده در دوره ترامپ علیه ایران) علیه تهران و راستی آزمایی آن‌ها از جانب خود عنوان کرده است. این همان چیزی است که دولت بایدن نمی‌تواند با آن موافقت کند. در شرایط کنونی اساسا دولت بایدن در موقعیتی نیست که شرایط لغو تحریم‌ها و همچنین اعطای تضمین‌های برجامی به ایران را با توجه به مخالفت‌های گسترده در سنا، کنگره، و مجلس نمایندگان آمریکا عملیاتی کند.

ایران همچنین به طور خاص خواستار ارائه تضمین‌های جدی از سوی دولت آمریکا مبنی بر این شده که هیچ دولت دیگری (دولت آمریکایی) در آینده، همچون دولت ترامپ از توافق برجام خارج نخواهد شد. با این حال، کسب موافقت کنگره آمریکا در مورد هرگونه توافق احتمالی، تا حد زیادی به دلیل تنش‌هایی سیاسی بالا در آمریکا، دور از انتظار به نظر می‌رسد و از این رو، دولت بایدن در ارائه تضمین به ایران نیز ناتوان است.

واشنگتن از طریق متحدان اروپایی خود به این نکته اشاره کرده که حاضر است صرفا در چهارچوب مساله هسته‌ای با ایران مذاکره کند (بر خلاف اصرار‌های فراوان اسرائیل و کشور‌های عرب حاشیه خلیج فارس جهت گسترش بخشیدن به دامنه مذاکرات هسته‌ای با ایران) با این حال، این کشور بدون تردید یکچنین ایده‌ای را در آینده در ذهن خواهد داشت و آن را دنبال می‌کند. ایران قویا با هرگونه بحث و مذاکره راجع به توانمندی‌های موشکی خود و همچنین نفوذ منطقه‌ای اش مخالفت می‌کند و آن را نوعی دخالت در عرصه مسائل داخلی خود ارزیابی می‌کند. از سویی ایران، در مساله نفوذ منطقه‌ای خود نیز معتقد است که این موضوع، ماهیتی مرتبط با کشور‌های منطقه دارد و اساسا آمریکا از این صلاحیت برخوردار نیست که بخواهد در مسائل منطقه دخالت کند.

پس از آنکه مذاکرات وین به مدت شش ماه به حالت تعلیق درآمدند، تهران اخیرا ازسرگیری مذاکرات را در تاریخ ۲۹ نوامبر (هشتم آذرماه) اعلام کرد. در این رابطه، به طور خاص گمانه زنی‌های مختلفی در مورد اهداف و محرک‌های ایران در این مورد این تعلیقِ شش ماهه مطرح می‌شوند.

ایران در ماه‌های اخیر موفق به تولید ۲۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در سطح بیش از ۶۰ درصد شده و در عین حال تا حد زیادی به تولید اورانیوم غنی‌شده در سطح ۹۰ درصد نیز نزدیک است. این مساله به زعم بسیاری از ناظران و تحلیلگران، به مثابه دستِ برتر ایران در مذاکرات آتی عمل می‌کند. درست به همین دلیل است که بسیاری بر این باورند که اساسا مولفه "زمان" در شرایط کنونی، به نفع ایران عمل می‌کند.

از این منظر، ایران تا حد زیادی اقدام به توسعه روند غنی سازی اورانیوم و همچنین تولید سانتریفیوژ‌های پیشرفته می‌کند که این مساله عملا موجب شده تا "رابرت مالی" همانطور که در ابتدای گزارشِ کنونی مطرح شد، تهدید کند که نقطه از دست رفتن مزیت‌های بازگشت به توافق برجام برای آمریکا در حال از دست رفتن است.

شاید مولفه کلیدی در رابطه با مذاکراتِ آتی هسته‌ای ایران با محوریت احیای برجام، این حقیقت باشد که ایران با رویکردی متحد تر، و راهبردی مشخص‌تر حرکت می‌کند. در این راستا، ایران هیچ عجله‌ای ندارد و حتی از شکست خوردنِ مذاکرات نیز ابایی ندارد. در عین حال، جبهه مقابلِ ایران، تا حد زیادی چند‌تکه و متفرق است. در این رابطه به طور خاص می‌توان به تنش‌ها و اختلافات داخلیِ گسترده در آمریکا و یا اختلافات میان واشنگتن و تل آویو اشاره کرد.

از این رو، شانس موفقیتِ دور هفتم مذاکرات هسته‌ای در وین، مگر اینکه اتفاقی شگفت انگیز بیفتد، چندان زیاد نیست».

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:20
Iran (Islamic Republic of)
09:04 - 1400/09/08
احتمالش تا پایان پانزده سال هست که ایران را به نحو احسن بچاپند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر
فنی آتل_فوتر
تنورستان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر