۸ آذر ۷۶، معجزه‌ای در ملبورن
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۳۶۷۵
۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
۶۸۳
سیدابراهیم تهامی، هشتم آذرماه سال ۷۶ و رقم خوردن حماسه ملبورن را یک معجزه برای فوتبال ایران می‌داند.

ایسنا: سیدابراهیم تهامی، هشتم آذرماه سال ۷۶ و رقم خوردن حماسه ملبورن را یک معجزه برای فوتبال ایران می‌داند.

اگرچه تهامی حضور کوتاهی در زمین بازی دیدار با استرالیا داشت اما هم‌چون سایر بازیکنان، در خلق حماسه ملبورن تاثیرگذار ظاهر شد. تساوی که ایران را پس از ۲۰ سال راهی جام‌جهانی کرد و با گذشت ۲۴ سال از آن روز خاص برای فوتبال ایران، خاطره آن صعود همچنان در ذهن تمام ایرانی‌ها باقی مانده است.

ایسنا به مناسبت این روز، گفت‌وگویی با تهامی انجام داده است که در ادامه آن را می‌خوانید.

"بازی خیلی خوب بود و استرالیا نیز یک تیم استثنایی بود؛ همه تیم نیز یکدل شده بودند که ایران به جام جهانی برود. البته در حالی که من فکر می‌کردم جزو لیست ۱۱ نفره باشم، وقتی آقای ذوالفقار نسب لیست را خواند، من در ترکیب اصلی قرار نگرفتم. حتی آقای ویرا به من گفت سید چرا به زمین نمی‌روی که به او گفتم من جزو لیست نیستم که واقعا ناراحت شد و در حالی که داشت سیگار می‌کشید، سیگارش را روی زمین انداخت و زیر پایش له کرد و از رختکن بیرون رفت. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که از لیست خط خوردم، آن هم در حالی که تا روز قبل از بازی در تمرین جزو ۱۱ نفر بودم. به هر حال همچنان معتقدم که آن ترکیب، نظر ویرا این نبود.

وقتی متوجه شدم در لیست ۱۱ نفره نیستم، خیلی دلخور شدم چون اصلا فکر نمی‌کردم ذخیره باشم اما من به آقای استیلی و مرحوم میناوند گفتم شما به زمین می‌روید اما تیم با ورود من به زمین، به جام جهانی می‌رود که تیم زمانی به جام جهانی می‌رود که خدا و جَدم کمک کرند که تاثیرگزار باشم و همین اتفاق رقم بخورد.

جو ورزشگاه سنگین بود و استرالیایی‌ها برای آن بازی برنامه‌ریزی داشتند و جو ورزشگاه واقعا وحشتناک بود و به نوعی کار را تمام شده می‌دانستند و اصلا فکر نمی‌کردند که صعود نکنند. دانش‌آموزان زیادی را از مدارس به ورزشگاه آورده بودند و بلندگوهای زیادی در ورزشگاه بود و جو را برای ما سنگین کرده بودند البته ایرانی‌ها و خیلی از مردم کشورهای آسیایی هم در ورزشگاه حضور داشتند و من دیدم پرچم کشور ایران در دست‌شان بود و به نوعی ما اصلا تنها نبودیم. استرالیایی‌ها در حالی که خود را آماده جشن صعود کرده بودند، بعد از نتیجه‌ای که حاصل شد، آهنگ غمگینی در ورزشگاه نواختند و مات و مبهوت مانده بودند. اصلا باور نمی کردند که صعود نکنند و این موضوع برای آن‌ها خیلی سنگین بود.

من هم دقیقه ۷۶ وارد زمین شدم و البته همچنان دلخورد بودم اما چون می‌دانستم استرالیا قوی است و ما هم با دو گل باخته بودیم، گفتم همه باید کمک کنیم تا تیم صعود کند. به هر حال با روحیه خوب وارد زمین شدم و خدا هم کمک کرد و روی گل اول تاثیر صد درصد داشتم و حتی به نظرم روی گل دوم هم تاثیرگذار بودم و البته می شد آن پاس به من داده شود و. من گل بزنم اما آنقدر آن لحظات حساس بود که توپ به خداداد عزیزی رسید و آن گل به یادماندی زده شد. من کلا ۱۴ دقیقه در بازی بود، دقایقی که اتفاقات خوب و به یادماندنی رقم خورد.

وقت کشی به یادماندنی هم از نظر مردم ایران داشتم، البته به نظرم آن تعویض می‌توانست بازیکن دیگری باشد اما مربی تشخیص داد به خاطر این که یک مدافع وارد کند و بازی را کنترل کند، من از زمین خارج شوم که من هم احترام گذاشتم. زمانی که خواستم بیرون بروم، استیلی به من گفت"سید نرو بیرون و بند کفشت را باز کن و کمی معطل کن. کارت زرد هم بگیری مهم نیست". اما علی دایی که همیشه به من احترام می گذاشت و همیشه به من آقا سید می‌گفت، به من گفت "آقا سید برو بیرون نا مبادا کارت قرمز بگیری و ۱۰ نفر بشویم".

به نظر من ویرا در این صعود خیلی تاثیرگذار بود. او یک مرد شریف بود و به نظرم آن زمان مسئولان ورزش ایران به او خیانت کردند. درست نبود، مربی تیمی را به جام جهانی برساند اما بعد او را کنار بگذارند.

همچنین به نظر من سیدابراهیم تهامی ایران را به جام جهانی برد (با خنده). شوخی می‌کنم همه باهم برای این صعود همدل شده بودیم و نباید از نقش پررنگ دعای مردم ایران هم گذشت. به نظر من حماسه ملبورن یک معجزه برای فوتبال ایران بود.

من معتقدم صعود ایران به جام جهانی در روند تحول و پیشرفت فوتبال ایران تاثیرگذار بود و فوتبال ما رونق پیدا کرد و خدا را شکر مرتبا در حال صعود به جام جهانی هستیم اما برعکس استرالیا که آن زمان یک تیم استثنایی بود و بهترین بازیکنان اروپایی را در اختیار داشت، بعد از عدم صعود به جام جهانی، فوتبال شان نابود شد و فوتبال شان ضربه خورد."

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
شفا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تدبیرکالا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیان طب - فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر