سایت همسریابی به چه درد ملت می‌خورد آقایان؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۴۴۵۲
۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۷
۵۹۲۲
سال هاست که مراکز همسریابی برای رواج ازدواج به شکل سنتی آن در پوشش‌های مختلف مشغول فعالیت با اهداف گوناگون هستند. به نظر می‌رسد در حال حاضر یکی از رویکرد‌های مسئولان برای دستیابی به جوانی جمعیت و رواج ازدواج گسترش مراکز همسریابی در شکل قانونی آن است.

روزنامه آفتاب یزد _ یگانه شوق الشعرا: سال هاست که مراکز همسریابی برای رواج ازدواج به شکل سنتی آن در پوشش‌های مختلف مشغول فعالیت با اهداف گوناگون هستند. به نظر می‌رسد در حال حاضر یکی از رویکرد‌های مسئولان برای دستیابی به جوانی جمعیت و رواج ازدواج گسترش مراکز همسریابی در شکل قانونی آن است. برای مثال امیرحسین بانکی‌پور نماینده اصفهان ورئیس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت اخیرا گفته است: «در قانون جوانی جمعیت که تصویب شد اعطای مجوز به مراکز همسریابی در نظر گرفته شده است، زیرا مراکز مجاز همسریابی جزو نیاز مردم است و از این طریق مراکز همسریابی رسمی راه‌اندازی می‌شود که مورد اعتماد مردم باشد.»

سایت همسریابی به چه درد ملت  می‌خورد آقایان؟

تجربه نشان داده است که مراکز همسریابی خروجی مناسبی برای مردم و جامعه نداشته است لذا دولت و مجلس هم باید بدانند مقابله با هر معضلی به وسیله قانون امکان پذیر نیست و باید از طریق شناخت عمق معضلات درصدد حل آن‌ها اقدامات صورت پذیرد. بسیاری از این افرادی که از طریق مراکز همسریابی ازدواج کرده اند از ازدواج خود راضی نیستند یا فرجام ازدواجشان به طلاق ختم شده است. برخی از اخاذی تعداد از سایت‌های همسریابی صحبت می‌کنند و عده‌ای معتقدند در این سایت‌ها احساساتشان مورد سوء استفاده قرار گرفته است. طرح‌های این چنینی نشان می‌دهد که برخی از نمایندگان مجلس شناختی از وضع موجود جامعه و مردم ندارند.

امروزه این سبک از همسریابی اصلا کارا نیست

علیرضا شریفی یزدی جامعه شناس و استاد دانشگاه در این باره به ما گفت: «واقعیت این است که این مراکز همسریابی به چند دسته تقسیم می‌شوند. یک گروه یکسری مراکزی هستند که با نیت خیر در حال فعالیت هستند تا بتوانند به شکل سنتی این فعالیت‌ها سر و سامان بدهند. یکسری از این مراکز مراکزی هستند که بدون مجوز دست به این کار می‌زنند و بیشتر از آن که دنبال نیت خیر باشند متاسفانه به دنبال سوء استفاده از بحث همسریابی هستند که در چند مورد قانون با آن‌ها برخورد کرد. دسته سوم به اسم همسریابی یکسری فعالیت‌های غیر اخلاقی را انجام می‌دهند.

تعداد این گروه زیاد نیست و زمانی که قانون آن را شناسایی کند با آن‌ها برخورد می‌شود. بحث ما بیشتر بر سر گروه اول است یعنی کسانی که با نیت خیر و اهداف خوب سعی می‌کنند که به صورت نهادینه شده کاری برای اتصال افراد به یکدیگر انجام دهند. نکته اول این است که درواقع دوران این نوع همسریابی مدت هاست که گذشته است.

سایت همسریابی به چه درد ملت  می‌خورد آقایان؟

یعنی در قدیم باب بوده است که دختر فلان کس را برای پسر فلان کس در نظر بگیرند و بعد از چند جلسه مراوده افراد با هم ازدواج می‌کردند. امروزه این سبک از همسریابی اصلا کارا نیست و دوره آن به سر آمده است. ما برای این که بتوانیم همسر انتخاب کنیم حتما باید یکسری ویژگی‌ها را اول در خودمان تقویت کنیم، دوم در طرف مقابل آن‌ها را ببینیم و سوم امکان و موقعیت این مهیا باشد که بتوانیم این دو را باهم بسنجیم.»

مراکز همسریابی به مراکز آموزشی تبدیل شوند

وی ادامه داد: «اگر بخواهم از تجربیات گذشته ارزیابی داشته باشم باید بگویم گرچه بعضی از این مراکز یکسری کار‌های خوب انجام دادند، ولی ما به نتیجه مناسبی دست پیدا نکردیم. در بعضی از نهاد‌های آموزشی از این فعالیت‌ها در دهه‌های گذشته انجام گرفته است و آدم‌هایی را با یکدیگر آشنا کردند و آن‌ها ازدواج کردند. اما مطالعات نشان داد که متاسفانه بسیاری از این ازدواج‌ها بعدا به صورت‌های مختلف با شکست مواجه شد؛ لذا خیلی نمی‌توان گفت که این مراکز مراکز موفقی بودند، اما اگر مجلس محترم قانونی را می‌خواهد تصویب کند من در این زمینه چند پیشنهاد برای ارائه دارم که ما مراکز همسریابی را تبدیل کنیم به یکسری مراکزی که در آن ضمن اینکه یافتن مهم است برای اینکه ما کسی را در نظر بگیریم یکسری فیلتر‌ها هم برای آن قرار دهیم.

سایت همسریابی به چه درد ملت  می‌خورد آقایان؟

یعنی اگر این مرکز‌ها دنبال افزایش مهارت زندگی و آموزش مهارت زندگی باشند با یکسری استاندارد سازی به مخاطبین که عمدتا نیرو‌های جوان هستند یاد بدهند که افراد در چه شرایطی موقعیت ازدواج دارند، چگونه باید زندگی کنند، چگونه باید با همسرشان مراوده و ارتباط داشته باشند. یعنی این مراکز بیشتر تبدیل شوند به مراکز آموزشی برای اینکه افراد را توانمند ساز کنند تا خودشان همسر انتخاب کنند. اما اینکه قرار بر این باشد که این مراکز صرفا نقش ارتباط را فراهم کنند اقدام مناسبی نیست چراکه این نوع ازدواج‌ها چندان موفق نخواهد بود.»

بی نتیجه ماندن این نوع طرح‌ها

شریفی یزدی ادامه داد: «دولت اگر با نیت خیر می‌خواهد از همین سبکی که از نظر ما مردود است اقدام کند حداقل حتما در کنار خودشان گروه‌هایی برای مشاوره و آموزش مهارت‌ها داشته باشند و به افراد یاد بدهند که فرصت و زمان کافی را به خود و طرف مقابلشان بدهند. تجربه عینی به ما این را می‌گوید وقتی کسی به میزانی از استیصال رسیده است که خودش و خانواده‌ش ناتوان از پیدا کردن همسر مناسب هستند وقتی دست به دامن یک همچنین مراکزی می‌شود خیلی سریع تن به ازدواج می‌دهد و به جای اینکه تعقل و استاندارد‌ها مدنظر باشد خود ازدواج مدنظر قرار می‌گیرد؛ لذا این بحث تیغ دولبه است و من فکر می‌کنم مانند بسیاری از طرح‌های ما به صورت عملی نقش چندانی در افزایش ازدواج‌های موفق در جامعه نمی‌تواند داشته باشد.»

ایجاد مشکلات جدید

وی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح می‌تواند ایجاد کننده مشکلات جدید در جامعه باشد، گفت: «مراکز همسریابی قبلی مشکلات زیادی را در جامعه ایجاد کرد. آن‌هایی که با نیت خیر شکل گرفتند ازدواج‌هایی را ایجاد کردند که بسیاری از آن‌ها در نهایت با طلاق و شکست مواجه شد.

طلاق برای جامعه ایجاد کننده مشکلات گوناگون و عدیده‌ای است. آن مراکزی هم که یک مقداری قانونی نبودند برای جامعه حتی معضلات اخلاقی ایجاد کردند که قوه قضائیه و نیروی انتظامی تا حد توان با این مسئله برخورد کرد و تعدادی از این مراکز تعطیل شدند. اما مراکز همسریابی که بتواند جنبه قانونی و حقوقی داشته باشد اگر صرفا بر این مسئله متمرکز شود که دختر و پسر را به هم متصل کند ضمن اینکه کار بدی‌ نمی‌تواند باشد آنچنان تاثیرگذار نیست. اگر بر اساس این طرح افراد سریع و بدون آگاهی ازدواج کنند متاسفانه آسیب اجتماعی طلاق از هر نوع آن در این ازدواج‌ها بالا می‌رود.»

عدم شناخت از وضع موجود جامعه

امیر محمود حریرچی جامعه شناس نیز در این باره به ما گفت: «متاسفانه این نوع طرح‌ها نشان می‌دهد که برخی از مسئولین نفع مردم را در نظر نمی‌گیرند و به دنبال کار‌های روبنایی و غیر عاقلانه هستند. برای اصلاح یا ایجاد قانون جدید افراد باید از وضع موجود جامعه شناخت کامل داشته باشند. یعنی باید به صورت کارشناسانه وضع موجود جامعه مورد بررسی قرار بگیرد و بر اساس آن مداخلات صورت بگیرد. این نوع طرح‌ها نشان می‌دهد که برخی از مسئولین به دلیل فاصله زیاد از مردم شناختی از وضع موجود جامعه ندارند و در رابطه با مسئله بسیار مهم جوانی جمعیت به این طرح‌های از پیش شکست خورده روی می‌آورند.

سایت همسریابی به چه درد ملت  می‌خورد آقایان؟

برای ازدواج مراکز همسریابی هیچگاه پاسخگو نبودند و مشکلات زیادی را در جامعه ایجاد کردند. کسانی که از مراکز همسریابی صحبت می‌کنند اساسا درکی از همسر ندارند. جوانان ما باید فرصت پیدا کنند همدیگر را بشناسند، با این شناخت به همدلی برسند و تشکیل زندگی‌ای بدهند که در طول آن همراه هم باشند. ازدواج‌های بدون شناخت مناسب اغلب به طلاق منجر می‌شوند. در شرایط رکورد و تورم اقتصادی طبیعی است که میزان ازدواج و فرزندآوری کاهش پیدا می‌کند؛ مسئولین باید به این موارد و حل این مشکلات بپردازند تا خود جوانان به سمت ازدواج ترغیب شوند. در این شرایط اقتصادی زوجین از فرزند آوری می‌ترسند.

این طرح‌ها هیچ فایده‌ای برای جامعه ندارد و شکست تنها سرانجام آن است. از سوی دیگر علاوه بر شکست پیامد‌های اجتماعی بسیار بدی را در جامعه به جا می‌گذارند. اگر افراد واقعا نماینده مردم بودند به دنبال مصوباتی می‌رفتند که به نفع مردم باشد. در جامعه‌ای که کودک همسری رایج است و افراد فرزند خود را به دلیل مسائل مالی می‌فروشند مسئله ازدواج با این نوع طرح‌ها حل نخواهد شد. در دنیای امروز دولت‌ها باید برای ازدواج باید هزینه کنند و افراد را مورد حمایت قرار دهند.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:6
Iran (Islamic Republic of)
08:01 - 1400/09/11
اگر در جامعه،شغل،امکانات ومسکن فراهم شود؟!همسریابی کار دشواری نیست در هیچ جوامعی همچین طرحی وجود ندارد!
پاسخ ها
هر کس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
بزگترین مشگل جامعه بیکاری نبود مسکن شده دغدغده خانوادهاوگرنه اکثر جوانان دوست دارند تشکیل خانواه بدهند دولت همیاری نمکند
.
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
سایت های همسریابی مخرب هستند، و خیلی از خانم‌ها اغفال شدند و بخاطر آبرو چیزی نگفتند
سایتهای همسریابی را مسدود کنید چه با مجوز چه بی مجوز هیچ بدرد نمی‌خورند
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
08:41 - 1400/09/11
والا از نظر مسوولین ما یه مشت آدم کم عقل و ناتوان هستیم که نه میدونیم چجوری از فضای مجازی استفاده کنیم نه میدونیم چجوری باید برای خودمون همسر پیدا کنیم نه می فهمیم که ۱۳ سالگی سن مناسب ازدواج خانوماست نه میدونیم چندتا بچه داشته باشیم واسمون خوبه! کلا باید برای خوردن و خوابیدنمونم قانون وضع کنن! اما اینکه سیاست و اقتصاد و برنامه های کلان مملکت رو کی باید بهش رسیدگی کنه اونم فضولیش به ما نیومده!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
عالی گفتی
آزادی
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
ممنون .....حتی برای اتاق خواب هم قانون گذاشتن
Iran (Islamic Republic of)
09:34 - 1400/09/11
شما مشکلات جوانان رو حل کنید دختر و پسرای امروزی خودشون بلدن چه کار کنن ولشون کنید دو تا دوتا هم میگیرن
Iran (Islamic Republic of)
09:43 - 1400/09/11
سایت های همسریابی درامدهای میلیاردی برای موسسین انها دارد
Iran (Islamic Republic of)
10:32 - 1400/09/11
تمام تلاشهای مجلس و رسانه ها در زمینه جوانی جمعیت و افزایش آمار ازدواج با شکست و بن بست مواجه خواهد شد. چون دهه های قبل اصل را رها کرده و به فرع پرداختند!!
Iran (Islamic Republic of)
10:52 - 1400/09/11
اگه واقعا چشماتونو باز کنید میبینید که اتفاقا اکثر کسایی که طلاق گرفتن مشکل مالی و نداشتند و بیشتر مشکلشون نداشتن سازگاری و تفاهم واحترام و بد اخلاقی همسر بوده و اتفاقا دلیلش دوستی و های خیابان و دانشگاه .... بوده و اگر واقعا عاقلانه انتخاب و ازدواج میکردند کارشون به طلاق نمیکشید و انتخاب بسیار بسیار موضوع مهمی هستش و اینکه یاد بگیرن چطوری باهم زندگی کنند و کنار بیان
Germany
11:03 - 1400/09/11
آخه کدوم خانواده ایرانی اجازه میدن پسرشون از یه همچین سایتی زن پیدا کنه؟ تازه اگرهم یخ نفر این کارو بکنه مادر و خواهر و زن برادراش هی میزنن تو سر دختر بدبخت که تو از بیچارگی توی سایتها خودتو به حراج گذاشته بودی اگرنه کسی تورو نمیگرفت. یا اینکه متلک میگن به دختر بدبخت.
هرکاری اول احتیاج به فرهنگ سازی داره و بعد اجرا. مسولین ما فکر میکنن هرکاری خارجیا کردن اونام باید بکنن. مثل منع تردد شبانه
Iran (Islamic Republic of)
11:32 - 1400/09/11
نگید سایت همسر یابی بگویید سایت لذت یابی.سایت بی بند و باری.
Iran (Islamic Republic of)
13:41 - 1400/09/11
ورود خانوم ها به استادیوم ها رو آزاد کنید من قول میدم به جا یک همسر ۳-۴ تا بگیرم زن فوتبالی زن زندگی من
Iran (Islamic Republic of)
13:48 - 1400/09/11
باسلام وعرض ادب.مختصرومفید عرض نمایم الان درحال حاضر مشکل جوانان سایت همسریابی نیست. اگرمسئولین در رفتار وگفتار صادق هستند مشکل اقتصادی کار ومسکن راحل نمایند بقیه کارها اتومات درست و روبه راه خواهد شد.این کارها (سایت همسریابی) پاک مردن صورت مسئله می باشد....بخدا قسم این کارها فرعی هستند‌. اصل کار سایت کاریابی سایت مسکن وسایت اقتصادی میباشد!!!!!؟با تشکر
پاسخ ها
آزادی
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
کووووووو گوش شنوااااا
Iran (Islamic Republic of)
01:07 - 1400/09/12
فرهنگ سایت همسریابی در ایران
اصلا جانیفتاده
Iran (Islamic Republic of)
04:41 - 1400/09/12
مشکل ما جوان ها نبود کار هست در درجه اول و بعدشم گرانی مسکن و اجاره کمرشکن هست
Iran (Islamic Republic of)
09:42 - 1400/09/12
داداش شما کار و رفاه و آینده مطمئن رو درست کن خودمون همسر پیدا می‌کنیم.
Iran (Islamic Republic of)
13:17 - 1400/09/12
معیشت ، معاش، ارتزاق، درآمد، اسکناس ، دخل و خرج ، کارت خوان ، افتتاح حساب ، بانک ، کیف پول ، و.... اینهمه لغت داریم فقط برای اینکه بتوانیم به دانشمندان پرافتخار آسیب شناس کشور بقبولانیم با ماهی شش میلیون چطور میشود اجاره ، غذا ، پوشاک ، درمان ، هزینه های انرژی را مدیریت کرد!؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیان طب - فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی