پایان مذاکرات در سایه بی‌اعتمادی مطلق!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۴۸۵۳
۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۵
۱۹۸۷
مذاکره‌کنندگان هسته‌ای، بدون کسب نتیجه‌‌ قابل‌توجه، وین را ترک کردند.

روزنامه همدلی: هفتمین دور از مذاکرات برای لغو تحریم‌ها که از روز دوشنبه هفته گذشته در وین آغازشده بود، با برگزاری آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه ایران و 1+4 در بعدازظهر روز گذشته در هتل کوبورگ، به پایان رسید.

این در حالی است که با وجود تمام خوش‌بینی‌های اولیه و شتاب برای دستیابی به نتایجی قابل‌توجه، سویه‌هایی از سوءظن و بدگمانی در جهت‌گیری‌های پایانی هر دو طرف از مذاکره‌کنندگان، دیده ‌می‌شود. در همین حال، طرفین اروپایی نارضایتی خود را از دو پیش‌نویس ارائه‌شده از سوی ایران اعلام کرده‌ و تأکید کرده‌اند که همچنان چالش‌های اساسی مهمی باقی‌مانده است که زمان محدودی برای حل آن‌ها وجود دارد.

همچنان زاویه قابل‌ملاحظه‌ای بین خواسته‌های طرف ایرانی و آمریکایی وجود داشته و هر دو طرف به‌نوعی انتظارات یکدیگر را غیرواقعی می‌دانند. در این زمینه ایران اعلام کرده است که نسبت به اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش‌بینی خاصی وجود ندارد و در سوی مقابل آمریکا نیز آنچه آن را لفاظی‌های ایران خوانده نافیِ تمام خوش‌بینی‌های لازم، معرفی کرده است.

در همین زمینه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیت و همکاری اروپا در استکهلم به خبرنگاران گفت «باید به شما بگویم که اقدامات و لفاظی‌های اخیر جایی برای خوش‌بینی ما باقی نمی‌گذارد؛ اما با وجود این‌که ساعات آخر در حال سپری شدن است، برای ایران دیر نیست که این روند را معکوس کند.» او ادامه داد: «هنوز این فرصت برای ایران وجود دارد تا در مذاکرات هسته‌ای به توافق معناداری دست پیدا کند.»

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در یک تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ژاپن و با تأکید بر اینکه تهران با عزم جدی و دستور کار روشن و منطقی شده به وین رفته است، گفت: «بااین‌وجود درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش‌بین نیستیم.» روز گذشته نیز امیر عبدالهیان در یک گفت‌وگوی تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین با اشاره به برخی مباحث مطروحه در مذاکرات اخیر یادآور شد: «علیرغم عهدشکنی آمریکا و بی‌عملی سه کشور اروپایی، ما با حسن نیست در مذاکرات وین حضور داریم. تیم ما در هر مرحله، دارای برنامه و ابتکارات روشن، ملموس و عملی است.

غرب هم باید ابتکار عمل واقعی خود را در خاتمه دادن به تحریم‌ها ارائه دهد و به تکرار شعارهای قبلی و ناقض حقوق و منافع ملت ایران پایان دهد. ما معتقدیم دستیابی به توافق خوب در دسترس است اما لازمه آن تغییر رویکرد برخی طرف‌ها از ادبیات تهدید به ادبیات همکاری، احترام متقابل و نتیجه محور است.»

به‌هرروی، اظهارنظرها بین دو طرفِ اصلی مذاکرات که البته از گفت‌وگوی مستقیم با یکدیگر، طفره رفته‌اند نشانگر از وجود موج گسترده‌ای از فضای بی‌اعتمادی در نخستین دور از مذاکرات جدید است.در همین حال روز گذشته امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز پس از پایان مذاکرات در دوبی به خبرنگاران گفت: «من فکر می‌کنم محتمل است که این دور از مذاکرات، با توجه به مواضع، موفقیت‌آمیز نباشد و به‌احتمال‌زیاد این مذاکرات در کوتاه‌مدت از سر گرفته نشود.» نماینده چین در مذاکرات وین نیز پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفت که هنوز به کار بیشتری نیاز داریم و توافق کردیم که اواسط هفته آینده به وین بازگردیم.

در همین زمینه، محمد مرندی یکی از همراهان هیات مذاکره‌کننده ایران در وین تأکید کرد که دلیل عدم خوش‌بینی ما به مذاکرات، از اقدامات آمریکایی‌ها ناشی می‌شود. او در گفت‌وگو با سی ان ان، گفت: «دولت کنونی ایران یک هیات مذاکره‌کننده قوی به وین فرستاده است. سه معاون وزیر خارجه و مجموعه‌ای از مقامات عالی‌رتبه به وین آمدند، پس مشخص است که ایران جدی است.

با اینکه دولت کنونی آمریکا همواره منتقد سیاست فشار حداکثری آمریکا بوده است، بااین‌حال از زمانی که بایدن نیز قدرت را در دست گرفته، همچنان همان سیاست‌ها ادامه داشته است.»از سوی دیگر علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران نیز روز گذشته تأکید کرد: «به دنبال رفع تحریم‌های ناعادلانه و غیرقانونی آمریکا هستیم. انتظار داریم طرف‌های دیگر پاسخ‌های حقوقی و دلایل منطقی خود را به پیشنهادهای ما ارائه کنند. ما در حال مذاکره برای دستیابی به یک توافق جامع هستیم که راه را برای بازگشت کشوری که از توافق خارج‌شده است هموار کند. این جلسات به‌منظور انجام معارفه‌ها و هماهنگی‌های لازم و تعیین شرایط لازم است تا عضوی که از توافقنامه انصراف داده است صلاحیت بازگشت به آن را کسب کند.»

فارغ از رویکرد طرفِ آمریکایی، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که طرف‌های اروپایی نیز طرح ابتکاری خاصی را روی میز مذاکرات قرار نداده و عملاً باعث کُند شدن روند مذاکرات شده‌اند. به گزارش نور نیوز، اخبار رسیده از وین حاکی از آن است که پس از ارائه پیشنهاد‌های ایران در قالب دو سند رفع تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای، دو کارگروه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها تشکیل جلسه شده است اما بااین‌وجود طرفین اروپایی، ارائه‌دهنده طرح قابل‌توجهی در این زمینه نبوده‌اند.

نور نیوز در ادامه گزارش خود آورده است: «این نکته ازآن‌جهت اهمیت دارد که ضلع غربی 1+4 به پیروی از خواست و اراده واشنگتن، حتی پیش از آغاز این دور از مذاکرات، به دلیل عدم اراده لازم برای حصول توافق، با تکیه بر عملیات روانی سنگین تنها بر بازیِ‌ مقصریابی، متمرکزشده و تمام تلاش خود را به کار بسته تا تقصیر عدم توافق احتمالی را متوجه ایران سازد.»

بر این اساس، اطلاعات فوق، نشان‌دهنده آن است که کشورهای غربی حاضر در مذاکرات که پیش از شروع دور جدید بر ضرورت پیگیری پیش‌نویس‌های اولیه در شش دور مذاکره قبلی تأکید داشتند، هیچ‌گونه ابتکاری را روی میز مذاکرات قرار نداده و عملاً باعث کند شدن روند مذاکرات شده‌اند. بر اساس این گزارش، نتیجه‌گیری شده است که گرچه ایران از ابتدا اعلام کرده دست‌یابی به توافق خوب را قربانی سرعت در مذاکرات نخواهد کرد اما عدم آمادگی طرف‌های اروپایی عملاً باعث کند شدن بی‌دلیل روند مذاکرات شده و مسیر روبه‌جلوی آن را دچار سکته کرده است.

بر این اساس، به نظر می‌رسد که با توجه به عدم آمادگی طرف‌های غربی برای پیشبرد مذاکره‌ای حرفه‌ای، راهگشا و نتیجه‌محور، باید مطابق روال گذشته در انتظار شدت گرفتن بازی مقصریابی غربی‌ها علیه ایران باشیم. اظهارات روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات‌متحده مبنی بر اینکه در آینده بسیار نزدیک می‌توانیم قضاوت کنیم که آیا ایران واقعاً قصد دارد با حسنِ‌نیت در مذاکرات مشارکت کند یا خیر را می‌توان در همین راستا قابل ارزیابی دانست که نشان می‌دهد سه کشور اروپایی همچنان توان ایفای نقش مستقل از اراده کاخ سفید را در مذاکرات ندارند.

در مذاکرات پنج‌روزه انجام‌شده، هیات‌های سیاسی و کارشناسی در چارچوب گفت‌وگوهای دوجانبه و چندجانبه و مشترک به ارزیابی آخرین دیدگاه‌ها و موارد اختلافی میان طرف‌ها پرداختند. ایران دو سند درباره لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای را که نسبت به پیش‌نویس دور ششم مذاکرات به‌روزرسانی شده است به طرف‌های برجامی ارائه کرد. درعین‌حال برای بررسی بیشترِ این اسناد و رایزنی‌ و مشورت با پایتخت‌ها، قرار شده است که هیات‌ها برای یک وقفه کوتاه، مذاکرات را ترک کرده و مجدداً برای ادامه کار به وین بازگردند. این در حالی است که گفته می‌شود که بخشی از تیم‌های حقوقی و فنیِ هیات‌های مذاکره‌کنندگان برای ادامه بررسی‌ها در وین باقی خواهند ماند.

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:17
Iran (Islamic Republic of)
07:52 - 1400/09/13
۴۰ نفرررری رفتن ، یک هفته خوردن و اشامیدن و دست از پا دراز تر برگشتن . دلاوران خسته نباشید . تو واتس اپ هم میتونستید همین نتیجه رو بگیرید .
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
آمریکا قدرت اول دنیا
Iran (Islamic Republic of)
07:54 - 1400/09/13
ما همه سرباز توئیم آجرلو
گوش بفرمان توئیم آجرلو
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1400/09/13
عدم آمادگی طرف های غربی؟ خیلی پر روین
Iran (Islamic Republic of)
08:13 - 1400/09/13
این روزها میگذرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
بمب اتم نسازید خب
Iran (Islamic Republic of)
08:45 - 1400/09/13
اینها نمی خواستند با رفع تحریم مشگل مردم حل شود .نمایشی بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
دقیقا
مردم کیلو چند
Iran (Islamic Republic of)
08:47 - 1400/09/13
این شما هستید که دنیارا تهدید میکنید بامرگ برگفتن اینو آن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
لایک
Iran (Islamic Republic of)
08:51 - 1400/09/13
چندماه بود حرفی از مذاکره نبود قیمتها هم ثابت مونده بود .. شما مذاکره بکن نیستید چون هزارتا دخالت کننده دارید. فقط بااین مذاکره مذاکره گفتنتون بازار دلالها وکاسبان تحریم را رونق میدید
Iran (Islamic Republic of)
10:35 - 1400/09/13
خسته نباشید چهل دلاور بحساب مردم بیچاره خوردید و خوابیدید دست از پا درازتر امدید که چه بشه شما اهل مذاکره نیستید و مردم هم هیچ امیدی بشما ندارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر