‌فرصت ۶ ماهه برای ایمنی گود میلاد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۴۸۶۴
۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
۱۱۱۷
از بالکن مرکز همایش‌های برج میلاد، گود عمیقی که سال‌هاست در مجاورت اتوبان همت و برج قرار دارد، پیداست. نرده‌های شیشه‌ای ترک خورده است؛ می‌گویند می‌تواند تأثیر گود باشد. تنها شش ماه به زمانی که ایمنی گود تضمین شده، مانده است.

روزنامه شرق: از بالکن مرکز همایش‌های برج میلاد، گود عمیقی که سال‌هاست در مجاورت اتوبان همت و برج قرار دارد، پیداست. نرده‌های شیشه‌ای ترک خورده است؛ می‌گویند می‌تواند تأثیر گود باشد. تنها شش ماه به زمانی که ایمنی گود تضمین شده، مانده است.

این تضمین هم صد درصدی نیست. به گفته مهدی علیپور، معاون فنی و عمرانی برج میلاد، باید همین شش ماه هم یک‌سری کارها انجام شود. سال‌هاست درخصوص این گودال عمیق در حاشیه یکی از شلوغ‌ترین بزرگراه‌های تهران و مرکز پژوهش‌های برج میلاد هشدار داده می‌شود؛ تا آنجا که سازمان بازرسی کل کشور نیز به ناایمن‌بودن این گود ورود کرد. در نامه‌ای که سازمان بازرسی خطاب به شهرداری نوشته بود، تأکید شده که براساس مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان، خطر این گود از نوع بسیار زیاد بوده است.

سازه برج میلاد نیز جزء ساختمان‌های بسیار حساس ارزیابی شده و با توجه به در‌نظر‌گرفتن اثرات لرزه‌ای و ژئوتکنیکی، رهاسازی گود در طراحی‌های اولیه و بررسی عملکرد سازه اصلی برج میلاد در دوره بهره‌برداری آن، دور از انتظار است. بنابراین با توجه به عدم همکاری شریک پروژه و ممانعت از ورود عوامل شهرداری جهت پایداری گود، پس از پیگیری‌های انجام‌شده، فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد همکاری لازم با عوامل شهرداری به‌منظور پایدارسازی گود برای تردد در پروژه با هماهنگی مدیر پروژه به عمل خواهد آمد. در این نامه از شهرداری درخواست شده هر‌چه سریع‌تر به تعیین تکلیف وضعیت پروژه اقدام کند.

بااین‌حال، در تمام این سال‌ها، اقدام سریعی برای تعیین تکلیف این گود نشد؛ اما به‌تازگی این گود تعیین تکلیف نهایی شده و مالکیت زمین به شهرداری واگذار شده است. قرار است با ساخت بخشی از سازه‌ای که برای این فاز تعریف شده، این گود ایمن‌سازی شود.

مهدی علیپور، معاون فنی و عمرانی برج، می‌گوید ایمن‌سازی بیش از 32 گود تهران را بر عهده داشته از‌جمله ایمن‌سازی گود بابک زنجانی. او معتقد است گودی که صاحب داشته باشد، خطرآفرین نیست و می‌تواند ایمن شود. او از بابک زنجانی در زندان امضای رضایت ایمن‌سازی گود را گرفته و حالا معتقد است با ساخت بخشی از سازه می‌توان گود برج میلاد را ایمن‌سازی کرد و هزینه آن را هم از سرمایه‌گذار بعدی پروژه گرفت.

او به عبارت گود برج میلاد معترض است و می‌گوید: خود برج میلاد تنها در همسایگی این گود است و نه از نظر ساختاری و نه اداری و سرمایه‌گذاری، ارتباطی با برج میلاد ندارد و ما همیشه نسبت به وجود این گود در کنار اراضی برج میلاد معترض و نگران بودیم، اما چون قرارداد ساخت پروژه از سوی سازمان سرمایه‌گذاری بسته شده بود و شهرداری نیز یک طرف قضیه بود، امکان اقامه دعوی نداشتیم؛ زیرا بخشی از بدنه شهرداری درگیر این پروژه بود. او ادامه می‌دهد: از سال 92 ماجراهای این گود شروع شد و قرارداد این پروژه به‌صورت مشارکتی بسته شد.

49 و نیم درصد عایدی شهرداری تهران و 50 و نیم درصد عایدی بنیاد تعاون ناجا در این پروژه مشارکتی بود، اما به‌دلیل تغییرات زیادی که در طراحی و میزان سرمایه‌گذاری و در‌نهایت دستور خارج‌شدن نهادهای نظامی از بخش‌های اقتصادی داده شد، این پروژه به سرانجام نرسید تا اینکه چند ماه پیش کاملا منتفی شد و زمین آن به شهرداری تهران تعلق گرفت. همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی برای این اراضی، کاربری‌هایی تعریف شده که باید قرارداد سرمایه‌گذاری آن بسته شود.

با توجه به این مصوبه، به نظر می‌آید طرح فروش این اراضی منتفی است و این پروژه بخشی از درآمدهای پایدار شهری محسوب می‌شود. او درخصوص اینکه گود مجاور برج میلاد تا چه زمانی ایمن است نیز توضیح می‌دهد‌: در‌صورتی‌که اقداماتی برای ایمن‌سازی انجام شود، این گود تا شش ماه آینده ایمن است. مشاور فنی مهندسی اعلام کرده تا شش ماه تضمین می‌کند مشکلی برای این گود وجود نداشته باشد. وی تأکید کرد: طرحی برای ایمنی موقت این گود تا زمانی که کارهای سرمایه‌گذاری و آغاز طرح اصلی انجام شود، پیش‌بینی شده است.

«مهدی عباسی» رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران نیز در‌خصوص گود برج میلاد توضیح می‌دهد: یکی از مباحث محوری که در بازدید از برج میلاد مورد تأکید قرار گرفت، گود معروف برج میلاد بود که به لحاظ ایمن‌سازی، شرایط نامناسبی دارد. دوستان پیشنهاد کردند بخشی از سازه اجرائی شود تا پایدارسازی با اجرای سازه شکل بگیرد و بعد پروژه به‌صورت اصلی اجرا شود. قرار بر این شد در ادامه، جلسه مشترکی با معاون شهرسازی و عمرانی شهرداری تهران تشکیل شود و اگر لازم بود، شورا نیز در دادن مجوزهای لازم همکاری کند تا هر‌چه زودتر، این گود ساماندهی و ایمن‌سازی شود؛ ضمن آنکه منابع صرف‌شده نیز اتلاف نشود. او اضافه می‌کند: اینکه این گود ناایمن است و باید به‌سرعت از‌سوی شهرداری ایمن‌سازی شود، در اولویت است و همچنین باید اصل پروژه نیز به‌صورت مشارکتی اجرائی شود. به گفته عباسی از عمر استاندارد پایدارسازی گود میلاد گذشته و آنچه مهم است، تلاش برای مقاوم‌سازی آن برای پیشگیری از حوادث احتمالی است. او ادامه می‌دهد: کاربری‌های تجاری و کاربری در زمینه احداث هتل، بخشی از کارکردهایی است که برای فضای اضافه‌شده به زمین‌های برج میلاد پیش‌بینی شده است. گود مجاور برج میلاد، تنها وصله ناجور این مجموعه که بر‌اساس طرح جامعی که برای آن تعریف شده باید به ارتقای جایگاه جهانی تهران کمک کند، نبود؛ در مکانی که قرار است براساس طرح‌های بلند‌مدت، مرکز دیپلماسی فرهنگی کشور شود‌، شهربازی کوچکی هم تعریف شده است؛ مانند همان شهربازی که در حاشیه دریاچه خلیج فارس تعریف شده یا هر شهربازی کوچکی که می‌شود در هر نقطه‌ای از شهر ایجاد شود.

از سوله نمایشگاهی برجی که قرار است مأموریت‌های بین‌المللی انجام دهد، برای ضبط برنامه خندوانه استفاده می‌شود. عباس حیدری، مدیر‌عامل برج میلاد، در‌خصوص ایجاد برخی سازه‌ها در کنار برج میلاد (مانند شهربازی یا استفاده مجموعه تلویزیونی «خندوانه» از مجموعه نمایشگاهی برج میلاد) توضیح می‌دهد: همه این سازه‌ها با کاربری برج میلاد همخوانی دارد. شهرداری تهران در حوزه گردشگری اگر‌چه متولی نیست، اما اقداماتی را انجام داده و تعریف مجموعه‌هایی که به موضوع گردشگری کمک می‌کنند، مغایر با کاربری برج میلاد نیست.

او در‌خصوص استفاده مجموعه تلویزیونی «خندوانه» از مجموعه نمایشگاهی برج میلاد نیز توضیح می‌دهد: در چند سال اخیر به‌خاطر شیوه و همه‌گیری پاندمی کرونا، استفاده از این مجموعه نمایشگاهی راکد شده بود و از این ظرفیت استفاده نمی‌شد. به همین دلیل این مجموعه در اختیار برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران -‌از‌جمله برنامه پربیننده «خندوانه»- قرار گرفت و کاربری تغییر داده‌شده، صرفا به دلیل مقطع زمانی خاص کرونا، جهت استفاده از این فضا بوده است.

براساس طرحی که مدتی پیش از سوی عبدالرضا گلپایگانی‌، معاون وقت معماری و شهرسازی شهرداری تشریح شده بود، رویکرد جدید به این سمت رفته که بخش بازرگانی بین‌المللی در محدوده برج میلاد، بتواند برای تولیدات صنایع دستی ایرانی و محصولات هنری مکان مناسبی باشد. بخش دیگر هم مربوط به ایجاد هتل بود که هتلی با مقیاس بین‌المللی احداث شود.

به نظر می‌آید تا زمانی که مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری درخصوص برج میلاد اجرائی نشود، شاهد برگزاری نمایشگاه‌هایی که بیشتر به روز‌بازارها شبیه است و فضاهای تفریحی که با کارکردهای بین‌الملی برج همخوانی ندارد، باشیم.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
دکتر صالحی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر