صریح بگویید در مذاکرات چه خواستند که ندادید؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۴۸۶۷
۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲
۴۶۵۲
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم عباس عبدی در باره مذاکرات وین نوشت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که به عنوان موضوع جدید مطرح می‌شود، گرفتن ضمانت اجرایی کافی برای جلوگیری از نقض توافق از سوی طرف مقابل، به‌طور مشخص امریکا است.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم عباس عبدی در باره مذاکرات وین نوشت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که به عنوان موضوع جدید مطرح می‌شود، گرفتن ضمانت اجرایی کافی برای جلوگیری از نقض توافق از سوی طرف مقابل، به‌طور مشخص امریکا است.

در این باره بهتر است وقت را تلف نکرد. نه اینکه آنان نمی‌توانند چنین ضمانتی را بدهند، به نظرم می‌توانند. شاید نیاز چندانی به تصویب کنگره هم ندارد. نمونه‌اش توافق الجزایر است. حتی اگر کنگره هم امضا کند هر گاه لازم دانستند از آن خارج می‌شوند. از کنوانسیون‌های بین‌المللی هم به راحتی خارج می‌شوند چه رسد به این مورد.

فراموش نباید کرد که تضمین هرگونه توافقی ناشی از پایداری درونی آن است. یعنی چه؟ اگر توافق براساس موازنه قوا میان طرفین تهیه و تصویب شده باشد، تا زمانی که این موازنه وجود دارد، آن توافق نیز پایدار خواهد بود. در حقیقت طرفین توافق به این نتیجه می‌رسند که نقض توافق به نفع آنان نیست. فقط هنگامی که یک طرف ماجرا گمان کند که موازنه به نفع او شده است، آن را نقض خواهد کرد. در حقیقت نقض توافق از همان منطق تصویب توافق تبعیت می‌کند. پس اگر ایران خواهان تصویب است، باید توافق را براساس موازنه قوا تدوین و تصویب کند و در ادامه نیز توجه به آن داشته باشد.

توافق برجام را نمی‌توان مستقل از مجموعه مسائل منطقه‌ای میان ایران و غرب تحلیل کرد. نقض برجام محصول به هم خوردن موازنه آن بود. به این معنا که ایالات متحده به درستی گمان می‌کرد که سود اصلی را ایران برده است و امریکا می‌تواند که به برجام ادامه ندهد و ایران هم نمی‌توانست هزینه این پیمان‌شکنی را به طرف مقابل تحمیل کند. البته ایران با گسترش حضور منطقه‌ای خود، هزینه‌ها را پس از توافق برجام تحمیل کرد و طرف مقابل هم از برجام خارج شد تا هزینه متقابلی را تحمیل کند. پس امکان تضمین برجام بدون توجه به مسائل دیگر غیر ممکن است.

مساله برجام جزییات فنی آن نیست. گفت‌وگوهای برجامی به شرطی موفق خواهد شد که رویکرد کلی ایران به نظم جهانی به روشنی طرح شود. با رویکرد کنونی، نمی‌توان وارد هیچ گفت‌وگو یا توافق پایداری شد. هر توافقی می‌تواند به ثمر برسد، ولی موقتی خواهد بود. پس چه کار باید کرد؟

باید مشخص کنید که در صورت تخطی طرف مقابل شما نیز چه اقدامی خواهید کرد و اگر طرف مقابل این اقدام شما را مقرون به‌صرفه برای تخطی خود نداند، طبعا به توافق پای‌بند خواهد شد، در غیر این صورت تخطی می‌کند و توافق را نادیده خواهد گرفت.

مهم‌ترین تفاوت این دور از مذاکرات با نوبت پیش این است که اکنون سابقه خروج ایالات متحده را از برجام پیش چشم داریم حتی جمهوری‌خواهان اعلام کرده‌اند که در صورت بازگشت باز هم از برجام خارج خواهند شد، کاری که پیش‌تر ترامپ انجام داد، به یک رویه تبدیل شده است. بنابراین باید وجود ضمانت اجرا را نه در طرف مقابل که در طرف خودمان ببینیم.همچنان که غربی‌ها هم در برجام از ما ضمانت اجرا نخواستند. چون آنان می‌دانستند که اگر ایران تخطی کند، قادر به اعمال فشار گذشته و حتی شدیدتر از آن هستند.

ما هم نمی‌توانیم از آنان ضمانت اجرا طلب کنیم، چون اگر آنان تضمینی دهند، خودشان هم می‌توانند آن تضمین را نادیده بگیرند و در صورت نیاز نادیده خواهند گرفت.

در اظهارات اصولگرایان تندرو همیشه براین نکته تاکید می‌شود که مذاکرات باید عزت‌مندانه و از موضع قدرت باشد و از مذاکرات عزت‌مندانه تعریف دقیقی ندارد.بهتر است بگوییم که مذاکرات کارشناسانه و مقرون به‌صرفه و سودآور باشد. اگر یک میلیون تومان به دو نفر بدهیم که بروند بازار مواد غذایی بخرند، آن خریداری موفق‌تر است که با آن مبلغ بتواند مواد بیشتر و با کیفیت‌تری را خریداری کند. این را نمی‌گویند خرید عزت‌مندانه، بلکه خرید هوشیارانه و کارشناسی می‌گویند. اکنون نیز هیات ایرانی رفته است که مذاکره کند، چیزهایی را باید بدهد و چیزهایی را باید بگیرد. اگر آنچه می‌خواهد بگیرد فاقد ارزش مهم است یا آنچه را که می‌خواهد بدهد، خیلی ارزشمند می‌داند، بهتر است همین الان برگردد، ولی اگر می‌داند که مطالبات او ارزشمند است و به آنها نیاز دارد و مابه‌ازای آن نیز باید چیزهایی را بدهد، در این صورت عزت‌مندی بی‌معنا است، بلکه هوشیاری و کیاست و معامله‌گری حرف اول را خواهد زد تا کمترین امتیاز را در برابر بیشترین درخواست مبادله کنید. البته فراموش نشود که هرگونه معامله‌ای که یک طرف مغبون شود، موجب اختلال در تداوم آن خواهد شد.


نکته دیگر اینکه لطفا سیاستمدار باشید. هر چه در گذشته درباره برجام گفته‌اید را به فراموشی بسپارید. بسیاری از سخنان را یا برحسب مصلحت جناحی و شخصی زده‌ شده، یا از روی ناآگاهی بوده‌. مشکلی نیست. اکنون براساس مصالح و منافع عمومی نظر دهید و تصمیم بگیرید. مردم درباره سیاستمداران داوری خاص خود را دارند. فقط براساس اشتباهات آنان را قضاوت نمی‌کنند، بلکه از آن مهم‌تر براساس اقدامات مثبت و به ویژه شجاعانه، آنان را داوری خواهند کرد.

فراموش نکنیم که این‌بار و به دلیل یک دست بودن کل ساختار، هر گونه تصمیمی که در وین یا هر جای دیگر گرفته شود، به پای کلیت ساختار نوشته خواهد شد. هر چند در نوبت پیش نیز چنین بود، زیرا پذیرفتنی نیست که موضوعی مثل برجام را محصول تصمیم جناحی و فقط بخشی از سیاست و مردم بدانیم، این عذر بدتر از گناه است. با این حال این‌بار زمینه برای ابراز شجاعت نیز فراهم‌تر است و ترسی و نگرانی از نیروهای سیاسی رقیب وجود ندارد.

یک نکته روشن را نادیده نگیریم. ایران دو دهه است که درگیر بحران هسته‌ای است. این مهم‌ترین عامل در توقف رشد اقتصادی کشور و نزول شدید جایگاه آن شده است. اتفاقا بخش مهمی از رویگردانی جامعه از ارزش‌های رسمی همین وضع اقتصادی است. ادامه این وضع کشور را بیش از پیش زمین‌گیر کرده و فقر را توسعه خواهد داد و مردم را از انقلاب و اسلام دورتر و دورتر خواهد کرد. پس دلیلی ندارد که به این بحران تن داده شود. از اتخاذ تصمیم نباید ترسید. نیازمند یک رویکرد تعدیل شده نسبت به روابط خارجی و نگاه به جهان هستیم. این رویکرد نه ناقض استقلال ما است و نه نافی ارزش‌های رسمی، بلکه مقوم آنها نیز هست. حتی برخی از آقایان مراجع هم بر این تغییر تاکید نموده‌اند، پس بیش از این تامل جایز نیست. اگر این رویکرد تعدیل شود، بخش مهمی از هزینه‌های یک توافق خوب از میان خواهد رفت. اگر به توافق نرسید خیلی روشن و شفاف توضیح دهید که از شما چه خواستند که ندادید و چه می‌دادند که نگرفتید. همین.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:62
Iran (Islamic Republic of)
07:53 - 1400/09/13
هرچه بدبختی است از شما اصلاح طلب هاست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
الان که دست خودتونه چرا بدبختی بیشتر شده؟؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
شنونده باید عاقل باشه نه گویند تو هر چه دوست داری بگو :خخخخخخخخخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
08:09 - 1400/09/13
بعد از هشت سال زبون باز کردی،خوب چه عجله‌ای داری ؟ چند ماه زمان میبرد
پاسخ ها
یاران
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
توکه خوب میدونی،گفتن بیشتر از ده بمب اتم نسازید، اینها هم گفته کمترین 20تا آماده داریم
گل آقا
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
توچرا میترسی از توافق
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
بگیر بخواب لحاف یخ کرد:
Iran (Islamic Republic of)
08:13 - 1400/09/13
دو کلام هم از مادر عروس بشنو
Iran (Islamic Republic of)
08:18 - 1400/09/13
خب معلومه که اونا ازماچی میخوان،اونا میگن نباید هسته‌ای داشته باشید،موشک داشته باشید،ازنفوذ منطقه دست بکشید.هیچی دیگه خلع سلاح کامل،یه دفعه بگن،آقا کشورتون را دو دستی تقدیم آمریکا کنیدتا این غرب گراهای خائن خیالشون راحت بشه.
پاسخ ها
کارشناس اجتماعی
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
کشور از سال ۵۷دودستی تقدیم آمریکا واسراییل هست به نظرم توفهمت نمیرسه تاریخ رو از اول بخون ببین کی به کیه
مهمان
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
مگه تمام کشورا که دخالت تو کشورهای دیگه نمیکنن،کشورشونو دودستی دادن آمریکا؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
08:32 - 1400/09/13
لاعقل عراقچی را همراه میکردید که ۸ دور مذاکره را با یکی دو نفر که با خودش برده بود پیش برده .شما ها که ۴۰ نفر میبرین لاعقل یه نرمش قهرامانانه دیکه بکنید ملت از این فلاکت در بباید ووخودتان هم به یه پول بزرگ برسید که بتونید بدهین به همسایه هاتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
مگه لشکرکشی بود با ۱۰ نفر آدم سیاس هم میشد کار راپیش برد
Iran (Islamic Republic of)
08:45 - 1400/09/13
عبدی جیره خوار غرب و آمریکاست
پاسخ ها
به توچه
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
کاسبان تحریم اصلا نگران نباشید چون دلارا زان نخواهد شد! وبرجام اتفاق نخواهد افتاد چون که چین وروس علنا وآمریکا وانگلیس درخفی ازدرامدهای مفتی ایران بهره می برند این کارها همه اش َکلاه سرملت ایران گذاشتن است
Iran (Islamic Republic of)
08:54 - 1400/09/13
انسان بعضی مواقع می خواهد یقین پیدا کنه اقای عبدی یک سناتور عضو گنگره امریکاست
Iran (Islamic Republic of)
08:56 - 1400/09/13
تمومش کنید . مردم بیچاره دیگه رمقی ندارن . بس کنید این دشمنی ها رو با ئنیا آشتی کنید .
Iran (Islamic Republic of)
09:12 - 1400/09/13
خود عبدی از دیوار سفارت رفت بالا و رابطه ما با امریکا را تا ابد خراب کرد ،حالا داره نسخه میپیچه!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
معصومه خانم رفت اشتباه نکن:
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
عبدی هم بود ،رو دیوار سفارت
نمی‌دونم چجوری روش میشه گر وگر نظر بده
Iran (Islamic Republic of)
10:43 - 1400/09/13
ما برده روسیه و چین هستیم و بس!!!
Iran (Islamic Republic of)
10:45 - 1400/09/13
به این آقایون که مذاکره رفتن مگه فشار اقتصادی میاد که درد ماها رو بفهمن ؟ مذاکره براشون تفریح ه.یه گند هم که زده شه ماها باید بدبخت تر بشیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر