مهمترین دلیل مهاجرت تهرانی ها به کرج
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۲۸۹۲۱
۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰
۶۵۰۸۵
در تهران برای رهن هر متر خانه باید یک میلیون تومان پرداخت، در صورتی که با مهاجرت به مناطق استان البرز این مبلغ به 400 هزار تومان کاهش می یابد.

مجله اینترنتی برترین ها

روزنامه هفت صبح
: ترافیک سنگین اتوبان تهران - کرج از اشتهای سیری ناپذیر پایتخت برای بلعیدن جمعیت خبر می دهد اما همیشه دست بالای دست بسیار است. کرج که حالا برای خودش استان شده، خیلی از تهرانی ها را به سوی خود کشیده است. همه آنها یک دست نیستند؛ بعضی هایشان زوج های جوانی هستند که توانایی پرداخت اجاره های سنگین در آپارتمان های تهران را ندارند و دسته دیگر مردمی هستند که می خواهند از تهران نه خیلی دور باشند و نه خیلی نزدیک.

در ترافیک اتوبان کرج می توانید کارمندان زیادی را تشخیص دهید که هر روز صبح برای رفتن به محل کار خود راه تهران را در پیش گرفته اند و در پایان ساعت کاری خود به کرج برمی گردند. حضور آنها در ایستگاه مترو هم ملموس است. زمان رفت و برگشت این مسافران در بعضی مواقع به چهار ساعت می رسد. چه چیزی باعث شده آنها خودشان را به تحمل این وضعیت راضی کنند؟ ما به سراغ بنگاه های ملکی و مشاوران املاک کرج رفته ایم تا ببینیم اختلاف قیمت اجاره رهن و خرید مسکن در کرج چه تاثیری در تصمیم آنها دارد.

کارمندان، زوج های جوان، جوانانی که می خواهند مستقل شوند، بازنشستگان، سالمندان و بیماران قلبی و تنفسی، برخی از دارندگان مشاغل تولیدی یا صنعتی که ورشکست شده اند، عمده ترین افرادی هستند که استان البرز را برای سکونت انتخاب می کنند. اگرچه این افراد به خوبی می دانند که پایتخت فرزندانش را از خود می راند اما آنها هم مانند همه غیرتهرانی ها در تصورات خود تهران را شهر فرصت ها می دانند و حاضر نیستند شغل دیگری در شهر جدید خود پیدا کنند یا محل کار خود را به آنجا انتقال دهند.

حتی اگر این فرض محال را قبول کنیم که همه شرکت ها و ادارات حداقل حقوق پرسنل خود را برمبنای نرخ ابلاغ شده از سوی وزارت کار پرداخت می کنند، آیا می توان زندگی در یک خانه کوچک 70 متری که رهن آن متری یک میلیون تومان است را با 600 هزار تومان حقوق اداره کرد؟ و آیا می توان در تهران با متری چهار میلیون تومان خانه خرید؟

اجاره مسکن مهمترین دلیل مهاجرت تهرانی ها به کرج

بنابراین تنها تدبیری که می توان به خرج داد این است که از یک شهر پرخرج به حومه رجوع کرد اما گریز تهرانی ها تنها محدود به کارمندان و اقشار کم درآمد نیست بلکه سالمندان، بازنشستگان و بیماران قلبی و تنفسی هم در دسته مهاجران قرار می گیرند که نه گرانی، بلکه دود و دم هوای تهران آنها را از خود می راند. در این دسته باید افرادی را نیز که به خاطر شغل خود مثل کارخانه های واقع در اطراف تهران با شعبه های تازه تاسیس مشاغل در حومه از تهران می روند را اضافه کرد.

تهران گریزها که می خواهند از پایتخت نیز بهره مند شوند چند گزینه ای را برای کوچ خود دارند. هشتگرد در شمال شرقی تهران، پردیس در شرق، پرند در جنوب غربی و استان البرز در شمال غربی. با توجه به آمارهای منتشر شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دهه 1375 تا 1385، کرج بیشترین نرخ رشد سالانه جمعیت را داشته که بخش اعظم آن به خاطر حضور مهاجران از دیگر نقاط کشور است. همچنین براساس آمارهای ثبت احوال در سال 92 استان البرز با 9 هزار و 851 مورد، بیشترین مهاجرپذیری را در خود دیده است.

البرزنشینان تهرانی کجا ساکن می شوند؟

در شهر کرج، مناطقی مثل عظیمیه، جهانشهر و مهرشهر جزو محله های اصطلاحا بالای شهری به حساب می آیند که گروه های قوی تر از نظر درآمدی، برای سکونت خود به آنجا منتقل می شوند. این محله ها علاوه بر تناسب فرهنگی با این قشر از آب و هوای مناسب تری نسبت به نقاط مختلف کرج برخوردار است.

مثلا منطقه عظیمیه که دارای وضعیت کوهپایه ای و آب و هوای مناسب تری نسبت به نقاط دیگر کرج است، همتای منطقه فرمانیه در تهران است. بلوار سرسبز چهار باندی مهرشهر که ابتدای آن از باغ سیب عبور می کند نیز دارای آب و هوای معتدلی است که دل سالمندان و بازنشستگان را برای دور بودن از سطح مرکز شهر می رباید اما از آنجایی که مناطق عظیمیه، جهانشهر و مهرشهر محلات گرانقیمت تری هستند، سرمایه گذاران به خاطر سوددهی بیشتر، بر زمین های وسیع تری سرمایه گذاری می کنند. بنابراین متراژ خانه ها از 110 متر شروع می شود و به 400 متر می رسد. این مناطق بیشتر مناسب کسانی است که دارای حداقل درآمد دو میلیون تومان هستند و معمولا کارمندان و زوج های جوان توانایی پرداخت رهن و اجاره های هنگفت در این محله ها را ندارند.

گوهردشت نیز منطقه ای در حال ساخت و ساز است که مورد اقبال جوان ترها قرار می گیرد. این منطقه نه چندان بالای شهر اما منطقه ای متوسط است که با منطقه تهرانپارس تهرانی ها در البرز برابری می کند اما براساس پاسخ هایی که البرزنشینان به هفت صبح دادند، بیشتر مهاجران، گلشهر را انتخاب می کنند.

گلشهر منطقه ای مرکزی مانند هفت تیر تهران است که بیشتر تجاری می نماید اما ساکنان دسترسی راحت تری به بازار، مترو و دیگر نقاط شهری از نظر وسایل حمل و نقل برای ساکنان نقاط مسکونی خود دارند. محله های مسکونی تر گلشهر، خیابان های انوشیروان، عطار و خیام هستند.

در گلشهر متراژ خانه ها از 40 متر شروع می شود و به 250 متر ختم می شود. از جمله مناطق متوسط نشین دیگر می توان به بلوار ارم اشاره کرد که مورد توجه کارمندان و زوج های جوان است اما مهاجران کرج تنها قشرهای متوسط و مرفه نیستند. در انتهای بلوار ارم منطقه کیانمهر قرار دارد که عموما قشرهای متوسط را در خود می بیند. علاوه بر این قشرهای ضعیف تر از نظر درآمدی به نقاط دیگر مانند فردیس مراجعه می کنند که البته قیمت مسکن در این منطقه تفاوت چندانی با کیانمهر ندارد و بیشتر، شاغلین کرج در این منطقه اسکان می کنند.

قیمت های رهن و اجاره در البرز

به طور میانگین نقطه شروع قیمت رهن خانه ها در استان البرز از 20 میلیون تومان شروع می شود و به بالا می رود. مثلا در منطقه فردیس با 25 میلیون تومان می توان خانه ای حدوداً 100 متری رهن کرد. در کیانمهر نیز رهن و اجاره ها به همین صورت ظاهر می شوند اما در بلوار ارم متوسط به 30 میلیون تومان می رسد. قیمت رهن کامل در منطقه مهرشهر برای یک خانه 170 تا 180 متری به طور متوسط 100 میلیون تومان است. می توان به طور میانگین هزینه رهن برای هر متر آپارتمان را در استان البرز 400 هزار تومان دانست در حالی که در تهران برای هر متر خانه باید معادل یک میلیون تومان مبلغ ودیعه یا معادل 30 هزار تومان اجاره پرداخت.

مشاوران املاک استان البرز نیز می گویند بیشتر مهاجران کارمندان و زوج های جوان هستند. وقتی علت این مسئله را از آنها می پرسیم به اصلی ترین مشکل این قشر که فرار از گرانی تهران است اشاره می کنند. فرض کنید کسی بخواهد با 80 میلیون تومان در محله های غربی تهران مثل آریاشهر خانه ای رهن کند. می توانند با رساندن این مبلغ به 100 میلیون تومان به صورت قراردادی در گلشهر کرج صاحب خانه شود. علاوه بر این، نرخ متوسط رهن برای هر متر خانه یک میلیون تومان در تهران است درصورتی که در گلشهر می توان با متری 400 هزار تومان خانه رهن کرد. علاوه بر این چون در گلشهر حتی خانه های 40 متری هم فراوان یافت می شود، هزینه های مسکن پایین تر می شوند.

اجاره مسکن مهمترین دلیل مهاجرت تهرانی ها به کرج

به گفته یکی از مشاورین املاک، برخی افراد با وجود داشتن خانه ای حدود 100 متری در خیابان فرشته تهران با ارزش 900 میلیون تومان قصد ورود به این استان را داشته اند بنابراین با همین هزینه توانسته اند خانه ای 250 متری در بلوار چهارباندی مهرشهر خریداری کنند. برخی نیز دیده اند با پولی که از فروش خانه شان واقع در تهران به دست می آورند می توانند دو واحد آپارتمان برای خود و فرزند خود که در آستانه ازدواج است تهیه کنند.

اگرچه اغلب افرادی که از تهران می آیند از مشکل مسکن می گریزند اما این درست نیست که بگوییم همه مهاجران تنها به این دلیل از تهران می روند. دلیل دیگر برخی از مهاجرین که اندک هم نیستند مثل سالمندان یا بیماران تنفسی، سکونت پیدا کردن در نقاط آرام به دور از شلوغی مرکز شهر است تا با توجه به امکانات موجود، روند سلامتی خود را بهبود بخشند.

توصیه مشاورین املاک

بنگاه های مشاوره املاک بیشتر پیشنهادهای خود را به مراجعین برمبنای میزان سرمایه ای که دارند و معیارهایی که در نظرشان است ارائه می دهند و با توجه به این معیارها آنها را به مناطق مختلف شهر هدایت می کنند. یکی از مشاورین املاک در پاسخ به این سوال که آیا البرزنشینان تهرانی برای سکونت محله های کرج را از نظر امنیت بررسی می کنند، گفت کرج به خاطر داشتن چهار زندان یعنی زندان های مرکزی، کچویی، رجایی شهر و زندان قزلحصار از نظر وقوع حوادث، شهر خطرخیزی است اما این مسئله در گزینش عمده این افراد آنقدر تاثیری ندارد اما برخی از مراجعین مثل خانم های مجرد یا بازنشسته در مورد این مسئله حساس هستند. با اینحال، این افراد مزیت هایی مثل به دور بودن از شلوغی، هوای پاک تر و مخارج پایین تر زندگی که در البرز می بینند را به معایبش ترجیح می دهند.
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1393/11/10
کرج خیلی بهتره از هر لحاظ
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1393/11/10
شهرجدید پردیس بدلیل نزدیکی به منطقه یک تهران از کرج و سایر شهرکهای دور و بر تهران بمراتب بهتر است
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1393/11/11
وقتی توی تهران استخدامن در واقع یه با اضافه هم هستن--- این همه رفت و امد بار ترافیک فقط زیاد میکنه در واقع اینا فقط شب میرن میخابن خونشون اگه همونجا هم استخدام میشدند میشد گفت یه دردی علاج شد!!!
پاسخ ها
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
خیلی برام جالبه همه یاد گرفتن کرج خوابگاهه آخه مرد مومن من هم تو تهران زندگی کردم الانم چند ساله کرجم می خوام بگم واقعا از تهران بهتره میشینم تو مترو اکسپرس یه چرت کوچیک می زنم میرسم خونه ولی واقعا تهران جهم شده ماهی یکبار که مرکز شهر کار دارم واقعا غصم میگیره با این جمعیت مترو تهران دیگه جان داره به نظر من تو کرج با قیمت خیلی مناسب تو یه منطقه خیلی خوب هوای عالی ترافیک کمتر اکثر جاهاشو پیاده هم میشه رفت چون خیلی راحت می تونید مرکز شهر خونه بخرید با قیمت مناسب در کل اصلا قابل قیاس با تهران نیست .
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1394/07/15
کمالشهر کرج چه جور جایی?
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1394/12/16
مطالبی که در مورد منطقه گوهردشت و گلشهر نوشته شده کاملا نادرست است،
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1395/02/03
با سلام گوهردشت از محله های بالاشهر و معروف کرج میباشد، که دارای بافت ویلایی به متراژ های 1000،700،600،500 متری میباشد که به تدریج ویلاهای آن تبدیل به آپارتمانهای لوکس یشتر متراژ بالا شده است، و هنوز در هر کوچه آن کلی ویلایی باقی مانده است، و خیابان اصلی آن یکی از خیابانهای برند و لوکس کرج میباشد ، منطقه گلشهر هم بورس خدمات و تعمیرات ماشین میباشد و در انتهای خیابان گلشهر تعدادی مجتمع تجاری و جود دارد، بهتر تنظیم کننده گزارش حداقل حضوری یک سری به این مناطق بزند بعد اطلاعات درست را ویرایش کند با تشکر
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1395/03/23
خیلی ممنون دوستان..من خواستم یک منزل در بالای شهر کرج بخرم اما بیشتر از 150میلیون نمی خواهم بدم..کجا می توانم بخرم؟ممنون
Iran, Islamic Republic of
21:08 - 1395/04/11
با سلام، مهر شهر فقط فاز چهارش خوبه، بقیه نقاطش اصلا خوب تیست،چون ویلایی ارزون داره، بازنشسته ها اونجا رو انتخاب میکنند.در ضمن گوهر دشت یکی از مناطق سطح بالای کرج است، جهانشهر هم فقط خیابون کسری خوبه، آلودگیش هم بیشتره .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
مهرشهر فاز 4 بهترین نقطه هست. اصلا کی گفته فاز 4 جز مهرشهر حساب می شه؟!!!! شما تا حالا مهرشهر رو از نزدیک دیدید؟
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1395/04/12
باسلام و خسته نباشید به نظر دوستان با 150 میلیون کجای کرج مناسب هست ؟ 45 متری گلشهر برای سکونت مناسبه؟
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1395/05/08
با سلام دوستان با 120 تومن اپارتمان 60 متری و نسبتا خوب کجای کرج میشه خرید. جایی که دسترسی به مترو و اتوبان کرج چالوس و الودگی کمتر و نسبتا خلوت باشه؟
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1395/07/03
گوهردشت شمالی ترین منطقه ی کرج هستش...عظیمیه شمال شرقی...جهانشهر مرکز و مهرشهر جنوب غربی...
چطور نویسنده میگه گوهردشت منطقه متوسطیه؟
خیابون اصلی گوهردشت هم که پر از کالای لوکس ... نه مثل جهانشهر ابگیره...نه عظیمیهپرته رو داره...نه مثل مهرشهر پرته
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1395/10/11
به نظر من که هم در تهران زندگی کردم و هم در کرج تهران جای زندگی نیست مگر محله های خاص شمال شهر که آن هم بسیار شلوغ شده و دیگر مناطق تهران به مهرشهر کرج و جهانشهر و عظیمیمه نمی رسد
Iran, Islamic Republic of
01:49 - 1395/11/17
هیچ جا مثل تهران نمیشه کرج هر قدر هم خوب باشه باز معلومه شهرستانه دلگیره فقط تهران
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1396/05/06
تهرانو همین شهرستانیا ساختن
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1396/05/13
بهترین وباکلاس ترین وخوش آب وهواترین جای کرج که فبلا هم جداازکرج بوده وفرهنگ بد کرج رو نداره مهرشهره فاز 1 و2 و3
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
اصلا نفهمیدیم چه شد مهرشهر به کرج چسبید دوست من.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
از اون بدتر هیچ وقت نفهمیدیم فاز 4 کی چسبید به مهرشهر!!!
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1396/05/18
کرجیا همشون بی فرهنگ نیستن همونطور ک تهرانیا هم همشون با فرهنگو با کلاس نیستن همه جایه دنیا خوبو بدو بافرهنگو بی فرهنگو داره . مهرشهرو تهرانم از این قاعده مستثنی نیستن ، در ضمن داریم میبینیم که فساد تویه تهرانو کرج از همه جایه ایران بیشتره . پس فکر نمیکنم فساد کلاسو فرهنگ باشه....
Iran, Islamic Republic of
15:34 - 1396/05/24
سلام کسی میتونه بگه چهار راه طالقانی کرج چطوریه از نظر زندگی و مراکز خرید و شلوغی لطفا توضیح بده
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1396/09/28
به نظر من اندیشه با فاصله خیلی کم به تهران و بافت قوی فرهنگیان و کارمندان و کارخانه داران از کرج مناسبتره ضمن اینکه در حال پیشرفته و شهر خیلی اصولی ساخته شده خصوصا فاز ۳ اندیشه همه ویلایی هستند
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1396/12/10
مطمئنم که نویسنده تاحالا کرج نیومده گوهر دشت شمالی ترین منطقه کرجه و مقایسه گوهردشت با تهرانپارس خیلی خنده داره :/ قیمت املاک تو خیابونای گوهر دشت با عظیمیه برابری میکنه گاها...همچنین گلشهر تنها پوئن مثبتش دسترسی به مترو هست و خیلی مورد استقبال مردم نیست به عنوان یه منطق سطح بالا در مورد چهار باندی مهرشهر هم باید بگم که باغ سیب رو با خاک یکسان کردن و باغ سیبی دیگه وجود نداره همش مزرعه ذرت شده و هوای مطلوب گذشته رو نداره. در هر صورت عظیمیه جهانشهر مهرشهر گوهردشت بهترین مناطق کرج هستن دوست عزیز
Iran, Islamic Republic of
04:48 - 1396/12/17
خدا رو شکر ما از خوزستان نجات پیدا کردیم . بهترین شهرهای خوزستان.... شوشتر، مسجدسلیمان و شهرهای اطرافش مخصوصا، ایذه و دزفول الباقی خوزستان رو باید گل گرفت.
United Arab Emirates
22:41 - 1397/02/29
رکود بازار و تورم و گرونی تهرون باعث شده ما هم بریم سمت کرج
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1397/03/12
سلام رضا جان..الان کجای کرج ساکن شدی،؟
ولا خوزستان آباد و باصفا بود و هست فقط مسله گرما و ریز گردهاش امون مردم رو بریده
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1397/04/09
مطالبی که در مورد فردیس نوشته بودید اصلا صحت نداره
فردیس خیلی پول دار هم داره که باغ های گرون قیمت تو شهریار دارند و به دلایل شخصی نمیرن تهران
اصلا تهران پر از دهاتی و شهرستانیه دیگه ...
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1397/05/06
بنطرتون پرند واسه زندگی بهتر یا کرج؟
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1397/05/27
۱۵ سال پیشاز خونه پدرم خواستم بلند شم رفتم بنگاه گفت با این پولت برو پرند اون طرفا چون بچه نارمک بودم برام سخت بود امدم با همان پول بالای شهر کرج جهانشهر کرفتم ۱۵ سال کرجم ۱۱ سال فقط یکجا نشستم بچه ناف تهرانم الان عاشق کرجم چون محل کارم تهرانه رفت امد کردم ولی بچل هام ا رامش داشتن الان همه تهرانیا هجوم به شهرک اندیشه اوردن چون ۲۰ دقیقه تهرانن خونه های اندیشه سه برابر شده بهترین کار مهاجرته به اطراف پرند پردیس کرج
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1397/05/27
من بچه کهران ۱۵ سال پیش نتونستم محل پدری نارمک خونه بکیرم رهن امدم بالای شهر کرج خونه رهن کردم باهمان پولی کل تاران بهم ندادن با مترو هم رفت امد میکنم خیلی برامم خوبه یک خانه ۱۱ سال نشستم چون میخواست بفروشه یکماه بلند شدم اینجا هم خیلی مناسب کیرم امد شکر خدا اونهایی که تهران اسیرید بیاید کرج راحترید ارزانتره تمام جنوبیا بخاطر کرد قبار امدن کرج
United States
22:26 - 1397/05/27
هر کس پول داره تا مترو نرفته پرند وهشتگرد با سی تومن هشتگرد میتونن مسکن مهر بخرن اگر مترو بره گرانتر میشه اشالاه مترو هشتکرد شش ماه دیکه راه میافتهدارن برقشو میکشن
United States
22:26 - 1397/05/27
هر کس پول داره تا مترو نرفته پرند وهشتگرد با سی تومن هشتگرد میتونن مسکن مهر بخرن اگر مترو بره گرانتر میشه اشالاه مترو هشتکرد شش ماه دیکه راه میافتهدارن برقشو میکشن
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1397/06/02
فردیس شهرک هایی داره مثل دهکده و ناز که از مهرشهر کرجم گرونترن شهرک دهکده معروفه کلی پولدار داره چطور ندیده همچین چیزی نوشتین درضمن قیمت خونه تو فلکه های فردیس بالاس
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1398/02/11
تهرانو همین شهرستانیها و دهاتیها پر کردن دیگه
شما برو توی یک اداره تو تهران ، از هر ۵ نفر ، ۵ نفر دهاتی هستن
یا لهجه دارن اصلا نمیفهمی چی میگن
ولی تو مشهد ، اصفهان ، شیراز ...
همه اصیل هستن
فقط چون پایتخت هست خونه هاش گرونه
اگه بخوام صادقانه بگم ، تهران فقط ونک به بالا خوبه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
آخه یکی نیست بگه شماهایی که ادعای تهرانی بودن میکنین معلوم
تهران قضیه ای بیش نبوده اصلا شهر نبوده از زمان قاجار شهر شده فقط ری بوده تهرانی وجود نداشته همه دهات بوده بدبختای دهاتی خودتون از همه دهاتی ترین هستت مال کدوم دهاتی بودین ؟ریشتون کجاست اصالتتون کجاییه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر