پایان اختلاف‌ نظر درباره خمیر مرغ سوسیس
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۴۰۱۶۱
۳۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۳
۸۴۷۰
پس از اطلاع‌رسانی‌های پی در پی وزارت بهداشت درباره روغن پالم موجود در لبنیات، نوبت به فرآورده‌های گوشتی رسید و براساس تازه‌ترین بخشنامه سازمان غذا و دارو استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس ممنوع شد.
خبرگزاری ایسنا: پس از اطلاع‌رسانی‌های پی در پی وزارت بهداشت درباره روغن پالم موجود در لبنیات، نوبت به فرآورده‌های گوشتی رسید و براساس تازه‌ترین بخشنامه سازمان غذا و دارو استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس ممنوع شد.

این در حالی است که براساس بررسی‌های انجام شده، سازمان ملی استاندارد از مرداد ماه سال 1390 این ممنوعیت را اعلام کرده بود.

با این وجود، اختلاف نظر بین سازمان استاندارد و وزارت بهداشت باعث شد این دو سازمان تا همین چندی پیش، نظر یکدیگر را درباره استفاده از خمیر مرغ در تولید فرآورده های گوشتی قبول نداشته باشند.

نهایتاسازمان غذا و دارو در تازه‌ترین بخشنامه خود بالاخره بعد از گذشت بیش از سه سال نظر سازمان ملی استاندارد را تایید و استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس را ممنوع اعلام کرد.

این در حالی است که تولیدکنندگان سوسیس و کالباس در سال‌های گذشته در بلاتکلیفی ناشی از اختلاف نظر دو سازمان دولتی قرار داشتند. مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی ایران به تازگی به ایسنا اعلام کرد که "حذف خمیر مرغ از فرآیند تولید سوسیس و کالباس امکانپذیر نیست و در حال حاضر واحد‌های تولید فرآورده‌های گوشتی، خمیر مورد نیاز خود را عمدتا خودشان در داخل کارخانه تولید می‌کنند".

به گفته محمد موسوی "واحد‌های تولید فرآورده‌های گوشتی موظف هستند خمیر مرغ خود را از منابعی تامین کنند که دارای مجوز بهداشت و استاندارد هستند در غیر این صورت با تعطیلی مواجه می‌شوند."

استفاده از خمیر مرغ در تولید فرآورده‌های گوشتی 3 سال پیش ممنوع شده بود!

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به گفته معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران از سال 1390 تاکنون استفاده از خمیرمرغ در تولید کلیه فرآورده‌های گوشتی ممنوع است.

وحید مرندی مقدم در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی براینکه تولیدکنندگان سوسیس و کالباس تاکید کرده‌اند که در تولید محصولاتشان از خمیر مرغ استفاده می کنند، عنوان کرد: در سال 1391 از بازار فرآورده‌های گوشتی بالغ بر هزار نمومنه‌گیری انجام شد که در این نمونه‌ها از بیش از 350 واحد تولیدی در 288 مورد از بافت‌های غیرمجاز در تولید محصول استفاده شده بود که با آنها برخورد شد.

به گفته وی بار میکروبی خمیر مرغ بسیار بالاست و تا زمان حمل آن به کارخانه‌های فرآورده های گوشتی امکان بروز هرگونه آلودگی در این محصول وجود دارد به همین دلیل استفاده از آن در تولید سوسیس و کالباس ممنوع شده است. شاید در دنیا از خمیر مرغ در تولید فرآورده های گوشتی استفاده شود اما در دنیا فرآیند تولید بسیار پیشرفته است اما در ایران چنین چیزی وجود ندارد.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اخیرا از نظر سازمان استاندارد تبعیت کرده و استفاده از خمیر مرغ در تولید فراورده های گوشتی را ممنوع اعلام کردند.

شیوه تهیه خمیر مرغ

خمیر مرغ (MDM) یا به اصطلاح گوشت جدا شده از استخوان مرغ به روش مکانیکی، ماده اولیه معمول مورد استفاده در کلیه کارخانه‌های صنعتی در اروپا و آمریکا است. پس از استحصال ران و سینه از لاشه مرغ که به طور جداگانه به مصرف تولید سوسیس و کالباس یا به دیگر فرآورده‌ها می‌رسد، حدود 12 درصد گوشت روی استخوان باقی می‌ماند که با دستگاهی به نام Separator از آن جدا می‌شود. محصول این دستگاه به نام خمیر مرغ مشهور است که با توجه به میزان مصرف مرغ در کارخانه‌های فرآورده کننده، ‌سالانه مقادیر قابل توجهی از پروتئین سالم و باکیفیت را می‌توان به این روش استحصال و در تولید فرآورده‌های گوشتی متعدد به مصرف رساند و با توجه به پایین بودن قیمت آن، فرآورده‌های ارزان و باکیفیتی را روانه بازار مصرف کرد.

به گفته انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی ایران مصرف‌کننده می‌تواند با مراجعه به نشانه‌گذاری روی محصول دریابد محصول از قطعات گوشت مرغ مانند ران و سینه تهیه و یا در تولید آن خمیرمرغ مصرف شده است.

در حال حاضر بیش از 200 کارخانه تولید فرآورده‌های گوشتی در کشور فعالیت دارند. براساس محاسبات برآوردی انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی، تولید فرآورده‌های گوشتی شامل انواع سوسیس، کالباس، همبرگر و ناگت در سال 1390 حدود 400 هزار تن و در نتیجه مصرف سرانه کشور حدود 5.3 کیلوگرم بوده است. این در حالی است که مصرف سرانه در کشورهای دیگر بسیار بالاتر و برای نمونه در ترکیه حدود 13 کیلوگرم و در اروپا 28 تا 30 کیلوگرم است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر