انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۵۳۲۹۰
۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۰
۱۱۹۴۴۰
«نورا» نام دختر علی دایی است. نظرتان چیست. هم‌خوش‌آهنگ است و هم آسان تلفظ می‌شود. گذشته از اینکه به آسانی نمی‌توان هم قافیه بدمعنای رایجی را برایش پیدا کرد، معنای خوبی هم دارد و احساس ناخوشایندی در شنونده ایجاد نمی‌کند.
مجله سیب سبز - آسا ابراهیمی: «هیما»؛ اسمی که با وجود آهنگ خوشایندش با تعجب شنونده‌ها روبه‌رو می‌شود. علی کریمی نام دخترش را «هیما» گذاشته و از آنجاکه خودش هم حدس می‌زده کمتر شنونده‌ای با این واژه آشنا باشد، در صفحه‌اش در یکی از شبکه‌های اجتماعی، معنای آن را هم شرح داده است. کریمی اولین چهره‌ای نیست که نامی کمتر شنیده شده را برای فرزندش انتخاب می‌کند. پیش از او شقایق دهقان با انتخاب نام «نویا» و پژمان نوری با انتخاب اسم «پرشان» به خاص بودن نام فرزندشان تمایل نشان داده بودند.

انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها

پایبندی به اسم‌های آشنا، زنده کردن واژه‌های ایرانی در نامگذاری، ارادت به چهره‌های مذهبی و تاریخی و ... همه راه‌هایی برای انتخاب اسم هستند. شما کدام یک از این راه‌ها را انتخاب می‌کنید و وقتی کسی را «هیما» صدا می‌کنید یا اینکه او را «امیر» می‌نامید، چه قضاوتی در ذهن‌تان شکل می‌گیرد؟

انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها

هم وزن‌ها رابررسی کنید

آهنگ اسم اولین چیزی است که توجه را جلب می‌کند. اسمی که هم‌وزن و هم‌آهنگ با کلمات منفی باشد، نمی‌تواند گزینه خوبی برای نامیدن فرزندتان به حساب بیاید. اگر در اولین لحظه شنیدن یک اسم، هم قافیه‌ای بد معنی یا ناخوشایند برایش به ذهن‌تان آمد، آن را از چرخه نام‌های انتخابی‌تان حذف کنید.

انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها

«نورا» نام دختر علی دایی است. نظرتان چیست. هم‌خوش‌آهنگ است و هم آسان تلفظ می‌شود. گذشته از اینکه به آسانی نمی‌توان هم قافیه بدمعنای رایجی را برایش پیدا کرد، معنای خوبی هم دارد و احساس ناخوشایندی در شنونده ایجاد نمی‌کند.

معما طرح نکنید

آیا طاقتش را دارید که همه با شنیدن نام کودک‌تان بگویند یعنی چه؟ شاید فکر کنید پرسیدن این سؤال اهمیتی ندارد اما وقتی به دنیای مادران پا می‌گذارید، تکرار چنین سؤالی می‌تواند در ذهن شما این جملات را تداعی کند که «مطمئنی درست انتخاب کرده‌ای؟»، «نمی‌شد اسم قابل درک‌تری روی فرزندت بگذاری؟» و ... اما درک معنای اسم‌هایی که از ترکیب کلمات ایرانی و غیر ایرانی انتخاب شده‌اند، اغلب برای همه دشوار است پس سراغ نامی بروید که کمترین سؤال را در ذهن فرد مقابل‌تان ایجاد می‌کند. باور کنید مدام پاسخ دادن به این سؤال‌ها اعتماد به نفس شما را تضعیف می‌کند.

مراقب واکنش‌های منفی باشید

شما نمی‌توانید هنگام نامگذاری فرزندتان همه را راضی نگه دارید و دلیلی هم برای این کار وجود ندارد. اما نامی را انتخاب کنید که برای برگزیدنش به اندازه کافی دلیل داشته باشید. احساس خوب شما نسبت به نام فرزندتان از هر چیزی مهم‌تر است و این احساس را نه‌تنها معنا و آهنگ اسم بلکه حتی دیدن شخصیتی جذاب و فهیم با آن نام می‌تواند در شما ایجاد کند.

انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها

آماده دیدن واکنش‌های متفاوت از طرف کسانی که نام فرزندتان را می‌شنوند، باشید. برخی ممکن است حسابی هیجان‌زده شوند و برخی ممکن است با زبان بدن و حتی کلمات‌شان به شما بفهمانند که از این نام خوش‌شان نیامده است.

شاید اگر در آغاز کسی «نفس» نام فرزند پژمان بازغی را می‌شنید، کمی تعجب می‌کرد اما این اسم در سال‌های اخیر جای ویژه‌ای در میان اسامی ایرانی باز کرده و بیشتر از قبل ایرانی‌ها به نفس نامیدن فرزندشان تمایل نشان می‌دهند.

شهر را خبر نکنید

اگر بخواهید از همان ابتدا با کمک تمام کسانی که می‌شناسید نام فرزندتان را انتخاب کنید، خیلی زود ناامید خواهید شد چراکه آدم‌ها سلایق متفاوتی دارند و شاید با واکنش‌های متفاوت‌شان شما را گیج کنند. ممکن است در همان زمان شنیدن یک نام خوب آن را با دیگران قسمت کنید اما توصیه می‌کنیم کسانی که احساس می‌کنید انرژی منفی با نام مورد علاقه‌تان می‌فرستند را تا زمان تولد در جریان قرار ندهید.

با همسرتان فهرستی از اسم‌های مورد علاقه‌تان را بنویسید. نام‌هایی که فرد مقابل به هیچ‌وجه حاضر به پذیرفتن‌شان نمی‌شود را خط بزنید. زمانی که حسابی فهرست نام‌های مورد علاقه‌تان را خلاصه کردید، می‌توانید از دیگران هم در مورد آنها نظر بپرسید.

آرزوهای‌تان را اسم کنید

دوست دارید دیگران چطور به او نگاه کنند؟ مثل سرو پایدار و سربلند؟ پس اسمش را «سروین» بگذارید یا مثل کوه مقاوم و استوار؟ پس اسمش را «دنا» بگذارید. شاید از میان نام‌هایی که فرزندتان با آن صدا می‌شود، شخصیت و آینده او ارتباط کاملی وجود نداشته باشد اما باور کنید کسی که هر روز «آرامش» خطاب می‌شود، به احتمال بیشتری این صفت را در خود تقویت می‌کند. حالا در نظر بگیرید که نام کسی را «دختر بس» بگذارند. قطعا افسردگی و بی‌میلی والدینش از به‌دنیا آمدن او تا ابد با او خواهد ماند.

انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها

جواد رضویان که نام دخترش را «ملودی» گذاشته، احتمالا آرزو داشته نغمه و موسیقی همراه همیشگی فرزندش باشد. ملودی  اگر واقعا همراه زندگی صاحبش باشد، می‌تواند آینده شیرینی را برایش رقم بزند.

کار را سخت نکنید

اسم‌هایی که به‌راحتی تلفظ نمی‌شوند، طرفدارهای زیادی ندارند. شخصیت لورل و هاردی یادتان هست؟ اگر «لورل» یک اسم فارسی بود چه اتفاقی می‌افتاد؟ برای ما ایرانی‌ها کار خیلی سختی است که «ل» و «ر» را در یک کلمه تلفظ کنیم، پس هنگام نامگذاری به این توجه کنید که ادای نام فرزند شما برای همکلاسی‌های مهد، دوستان دانشگاه و حتی پیرزن‌های فامیل تا چه اندازه دشوار است.

نام یکی از فرزندان بهزاد فراهانی « آذرخش» است. به نظرتان تلفظ این اسم برای همبازی‌های کودکستان او دشوار نبوده؟ نمی‌خواهیم سخت بگیریم اما هر کودکی دوست دارد همبازی‌هایش اسمش را درست و کامل تلفظ کنند.

فرزندتان را قربانی خاطره‌ها نکنید

بسیاری از افراد دوست دارند نام اسطوره‌ها را روی فرزندشان بگذارند اما مراقب باشید سلیقه خودتان و اقتضای زمان را به‌خاطر احترام به این شخصیت‌ها یا اجدادی که به آنها ارادت دارید فراموش نکنید.

می‌توانید برای انتخاب اسم به وب‌سایت‌هایی هم که نام‌ها را دسته‌بندی کرده‌اند سری بزنید. این وب‌سایت‌ها نام‌ها را با معنای‌شان در اختیارتان قرار می‌دهند. مدتی پیش سایت ثبت احوال هم در صفحه www.sabteahval.ir/default-65.aspx در پاسخ به جست‌وجوی یک نام، گذشته از معنای آن، فراوانی‌اش در کشور را هم مشخص می‌کرد اما این روزها تنها می‌توانید در این سایت به دنبال معنای اسم انتخابی‌تان بگردید.

اگر نام دلخواه‌تان را در وب‌سایت ثبت احوال پیدا نکردید، می‌توانید از سایت‌های names.www. ninipage .com .وnininam.com کمک بگیرید. یک جست‌وجوی ساده اینترنتی می‌تواند سایت‌های بسیار دیگری را هم پیش روی‌تان بگذارد تا انتخاب نام برای شما آسان‌تر شود.

آینده را پیش‌بینی کنید

قطعا هر کسی از داشتن فرزندی توانمند و صاحب قدرت خوشحال می‌شود. اما اگر با چنین انگیزه‌ای می‌خواهید نام فرزندتان را «قدرت» بگذارید، احتمالات را هم در نظر بگیرید. اگر نوزاد شما به جوانی با قد یک متر و 60 سانتی متر با استخوان‌بندی بسیار ظریف تبدیل شد، چه؟ دیگران از خطاب کردن او با نام «قدرت» تعجب نخواهند کرد و این تضاد را دستاویزی برای مسخره کردن او قرار نخواهند داد؟

انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها

انگار مسعود کیمیایی توانایی پیش‌بینی آینده را داشته و می‌دانسته پسری که قرار است «پولاد» نام بگیرد، در ظاهر و حتی لحن صحبت کردن هم محکم و پولادین به نظر خواهد رسید.

دوست دارید تک باشد؟

شقایق دهقان و مهراب قاسم‌خانی اسمی کمتر شنیده شده را برای فرزندشان انتخاب کرده‌اند که البته خوش‌آهنگ است و آسان هم تلفظ می‌شود. قطعا این زوج هنرمند آماده پاسخ دادن به سؤالات همراه با تعجب شنوندگان بوده‌اند. «نویان» نام فرزند این دو چهره است که در برخی فرهنگ‌ها نمی‌توانید پیدایش کنید و در برخی فرهنگ‌ها معنای «شاهزاده» و «امیر سپاه» را مقابلش نوشته‌اند.

انتخاب اسم برای بچه ها به سبک ستاره ها

نامی مثل نویان را زیاد نشنیده اید. انتخاب چنین اسمی روی کودک می تواند در میان بچه های دیگر او را متمایز کند و حتی توجه همکلاسی ها را به او جلب کند؛ اما احتمالا این زوج واکنش های سرشار از تعجب اطرافیان‌شان را هم کم مشاهده نکرده اند.

وقت را تلف نکنید

برای انتخاب نام فرزندتان نگذارید دیر شود. سه‌ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای انتخاب اسم است. در این زمان هم جنسیت فرزندتان مشخص شده و هم تا اندازه زیادی خطر از دست دادن بارداری را پشت سر گذاشته‌اید. حالا می‌توانید جست‌وجوی‌تان برای انتخاب اسم را شروع کنید.

اما وقت نهایی کردن نام، سه‌ماهه سوم است. در این دوره تحقیقات‌تان را کامل کرده‌اید و احتمال پشیمان شدن از نامی که برگزیده‌اید کمتر است. گذشته از این، بپذیرید فرزند شما تنها یک نام خواهد داشت و از میان صدها و هزاران اسم قشنگی که به ذهن‌تان می‌رسد، تنها حق انتخاب یکی را دارید پس وسواس به خرج ندهید.

آماده پاسخ دادن باشید

اگر اسم ناآشنا و غیرمعمولی را برای فرزندتان انتخاب کرده‌اید، باید آمادگی روبه‌رو شدن با واکنش‌های غیرمعمول را هم داشته باشید. شاید بهتر باشد پیش از گفتن اسم به دیگران این جمله را هم اضافه کنید که «می‌دانیم این اسم غیرمعمول است و ممکن است در آغاز به زبان آوردنش برای دیگران دشوار باشد اما ما دوستش داریم و تصمیم گرفته‌ایم آن را روی فرزندمان بگذاریم.» مطمئن باشید آدم‌هایی که شما را به باد انتقاد بگیرند و سرزنش‌تان کنند کم نخواهند بود اما با آنها وارد مبارزه کلامی نشوید و برای قانع کردن‌شان تلاش نکنید. کافی است بگویید، «ما این اسم را دوست داریم و آرزو می‌کنیم فرزندمان هم دوستش داشته باشد. پس لطفا انرژی منفی نفرستید و به انتخاب ما احترام بگذارید!»

مذهبی‌ها پرطرفدارترند

اسم‌های مذهبی، هنوز بیشترین طرفدارها را دارند. فاطمه در سال 92، نام 47هزار و 140 نوزاد تازه متولد شده بوده و بعد از آن زهرا با 29هزار و 51 نفر، بیشترین فراوانی نام را داشته است. اسامی نازنین زهرا، یسنا و ریحانه هم در درجه‌های بعدی قرار داشته‌اند.  وقتی فهرست نام‌های دخترانه پرطرفدار را نگاه می‌کنیم، «ستایش» در ردیف هشتم قرار داشته و در سال 92، 84هزار و 436 کودک به این نام خوانده شده‌اند.

شاید اگر در آغاز کسی «نفس» نام فرزند پژمان بازغی را می‌شنید، کمی تعجب می‌کرد اما این اسم در سال‌های اخیر جای ویژه‌ای در میان اسامی ایرانی باز کرده و بیشتر از قبل ایرانی‌ها به نفس نامیدن فرزندشان تمایل نشان می‌دهند.

مهدی مهدوی‌کیا ترجیح داده نام فارسی «عسل» را برای دخترش انتخاب کند و علی پروین هم نام «لادن» را روی دخترش گذاشته است. شما کدام یک را ترجیح می‌دهید؟ اسم های پرطرفدار فهرست ثبت احوال یا نام های ایرانی که سال هاست کمتر شنیده شده اند.

اسم‌های ایرانی در آخر جدول

در میان اسامی پسرانه، امیرعلی با فراوانی 36هزار و 800 مورد پرطرفدارترین بوده و بعد از آن اسم‌های امیرحسین، ابوالفضل، محمدطاها، محمد و علی پرطرفدار بوده‌اند. در این فهرست هم اولین نام ایرانی که به چشم می‌خورد «کیان» است که در رتبه بیست و پنجم قرار دارد و 6هزار و 356  نوزاد با آن نامیده شده‌اند.

انتخاب اسامی مذهبی و نام پیامبران و امامان وابسته به گذر زمان نیست. هنوز هم نه‌تنها در دیگر کشورهای اسلامی که در کشور ما هم این شیوه نام‌گزینی، پرطرفدارترین شیوه انتخاب اسم است. امیرحسین صادقی، فوتبالیستی است که از این شیوه کمک گرفته و نام پسرش را امیرمهدی گذاشته است.
برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1393/08/29
نورا خییییلی اسم قشنگیه من واقعا سلیقه علی دایی و همسرشو تحسین میکنم.
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1393/08/29
ما اسم را قبل از حتی تصمیم گیری به پدر و مادر شدن انتخاب کردیم.
آریاراد و آریانا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۹
آریاراد قشنگه ولی یه جوریه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۹
آریاراد از نظر آوایی زیاد قشنگ نیست،کمی ثقیله
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1393/08/29
من یکیو میشناسم اسمش زشتک!!!!!!! اونوقت دختربس که خیلی بهتره!!!!!!
United States
23:36 - 1393/08/30
همه اینها درست ولی اسم به قشنگی علی وجود نداره
-
10:07 - 1393/09/01
اسم ائمه از همه اسامی سنگین تر و شیک تره
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1393/09/02
نویسنده چقد بیکار بوده مطلب مهمتر از این نبوده براش وقت بزاره و راجع بهش بنویسه گیر داده به اسم بچه های مردم که چی بشه
پاسخ ها
بدون نام
-
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
دمت گرم بابا
Iran, Islamic Republic of
01:19 - 1393/09/04
وقتی میبینم اسم بچه ای عجیبه همیشه پیش خودم فکر میکنم پدر و مادرش از تکراری بودن اسمشون خسته شده بودن و حالا تلافی کردن...........!
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1393/09/08
حس میکنم این مطلب بی محتوا بود...دخالت در زندگی و سلیقه دیگران!!!!!
Iran, Islamic Republic of
15:38 - 1394/11/15
من هم باردارم،اسمهای ک انتخاب کردم فعلا نویان و یاسان بوده،امایکی ازبچه ها جای دیگه نوشته ک نام نویان،نامه یک مغول بوده!!یعنی صحت داره????
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1395/01/29
دوستان به این سایتم سر بزنیدwww.melikala.com
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1395/07/02
سایت خیلی خوبی بود خیلی کمکم کرد ممنون
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1396/10/29
من می خوام یه اسم خاص قشنگ واسه دخترمم انتخاب کنم ولی هنوز به نتیجه نرسیدم چندتا اسم بهم پیشنهاد بدین ممنون
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1396/12/08
سلام یه چندتا ایم خیلی تک و خاص بهم بگید اما با آ ختم نشن دوست ندارم که به آ ختم بشن
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1396/12/15
من ی دختر دارم اسمش پریا هست.میخوام اسم پسرمو بذارم محمدپوریا نظرتون چیه؟
پاسخ ها
ماریا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
به نظرم اسم بچه رو دو اسمه نزاری بهتره ، اونوقت نصف دوستاش میگن محمد نصف میگن پوریا و این شاید باعث بشه تو شخصیتشم یه دوگانگی پیدا بشه ، چون کمتر پیش میاد اسمای دو تایی به صورت کامل ادا بشن
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1397/02/05
اسم دخترم پانیذ ه خیلی اسمشو دوست دارم . دوست دارم نظراتتون. بدونم
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1397/04/07
اسم خودم مریم اسم همسرم سجاد به نظرتون اسم پسرمونو چی بزارم
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1397/05/17
سلام یه اسم شیکو خاص میخوانم واسه دخترم بنظرتون چی بزارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
الین اسم قشنگیه
Iran, Islamic Republic of
21:49 - 1397/06/02
نیلا.... نیل آی.... لیانا.... رادین...
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1397/07/29
اسم شيك دخترونه كه خيلي خيلي كمه فقط لِئا
Netherlands
09:21 - 1397/09/29
نظرتون درباره ليام چيه؟
پاسخ ها
شبنم
France
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
معنیش ینی چی؟
France
22:39 - 1397/10/12
اسم هم قافیه با اسم سلتی ،ساتی اسم مصری به معنی نگهبان ارواح
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1398/09/22
سلام چندتااسم دختر که به تسنیم بیاد چیه به نظرتون؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر