انتقاد از طرح جدید «میدان انقلاب»
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۵۹۶۸۹
۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۰
۵۹۳۵
ایرج اسکندری طراح اولیه نماد حجمی میدان انقلاب با بیان این که طرح جدیدی که برای این میدان انتخاب شده در شأن مردم و این میدان مهم شهر نیست، تأکید کرد که این اثر با برداشتی سطحی از انقلاب طراحی شده است.
خبرگزاری مهر: ایرج اسکندری طراح اولیه نماد حجمی میدان انقلاب با بیان این که طرح جدیدی که برای این میدان انتخاب شده در شأن مردم و این میدان مهم شهر نیست، تأکید کرد که این اثر با برداشتی سطحی از انقلاب طراحی شده است.

ایرج اسکندری هنرمند نقاش و طراح اولین نماد حجمی میدان انقلاب که سالیان سال در این میدان قرار داشت ولی چند سال پیش برداشته شد درباره طرحی که به تازگی به عنوان طرح برگزیده این میدان از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران اعلام شده است، گفت: من ماکت این اثر را دیدم که به نظرم حتی برای اجرا در یک گوشه متروکه شهر و یک شهرستان هم جای بحث دارد، چه برسد به میدان انقلاب اسلامی و معتقدم این اثر به هیچ وجه در شأن این میدان اصلی شهر و مردم کشور ما نیست.

وی اضافه کرد: این طرح برداشتی سطحی از انقلاب و آرمان های آن دارد و به هیچ عنوان با ویژگی هایی که در فراخوان سازمان زیباسازی برای طراحی این نماد اعلام شده بود، مطابقت ندارد و این معیارها از جمله حضور مردم و احساس کردن جریان انقلاب به شکل ملموس در این طرح رعایت نشده است.

انتقاد از طرح جدید «میدان انقلاب»

این نقاش دوران انقلاب درباره حضور چهره های شناخته شده هنری در ترکیب هیات داوران انتخاب این اثر نیز بیان کرد: هیات داوران انتخاب این طرح، افراد صاحب نظری هستند و اطلاعات کافی نسبت به این موضوع دارند اما از این که چرا این انتخاب صورت گرفته و چه روندی برای انتخاب آن طی شده است، اطلاع ندارم.

طراح اولیه نماد حجمی میدان انقلاب با بیان این که طرح جدید نمی تواند انتظار مردم ایران را برآورده کند، یادآور شد: روز قبل از اعلام این طرح برگزیده، از سوی سازمان زیباسازی من را دعوت کردند و از من خواستند تا بررسی کنم، چگونه می شود همان نماد قبلی میدان انقلاب را با شرایط کنونی برای این میدان بازسازی کنم. حدود 2 ساعت با کارشناسان سازمان زیباسازی بحث و بررسی کردیم و من پیشنهاد کردم اگر قرار است این نماد دوباره گذاشته شود، می توان آن را با کیفیت بسیار بهتری نسبت به گذشته، در همان مکان قبلی روی سنگ حجاری کنم.

این نقاش پیشکسوت تصریح کرد: نماد قبلی میدان انقلاب اسلامی که اکنون در گوشه این میدان دیده می شود، کپی برداری بسیار زشتی از طرح اولیه من است که از روی طرح اولیه قالب گیری شده و به شکل نامناسبی نیز اجرا شده است. فیگورها و طراحی این اثر در حال حاضر بسیار ناقص است و من سعی داشتم که بر اساس طرح اولیه خودم این اثر را به صورت حجاری روی سنگ به شیوه نقش برجسته های ساسانی و هخامنشی کار کنم که اثر ماندگاری باشد.

او تأکید کرد: به عقیده من سازمان زیباسازی باید روی این موضوع سرمایه گذاری کند تا کاری اساسی در این میدان مهم شهر صورت بگیرد.

انتقاد از طرح جدید «میدان انقلاب»

اسکندری درباره پاسخ سازمان زیباسازی در برابر پیشنهاد حجاری این اثر روی سنگ بیان کرد: آقای سلیمانی در سازمان زیباسازی از پیشنهاد من استقبال کرد و قرار شد من روی طراحی این اثر وقت بگذارم و کار کنم اما فردای آن روز، این اثر را به عنوان برگزیده اعلام کردند که باعث تعجب من شد که چرا از من برای بررسی این موضوع دعوت کردند و حالا اثر دیگری را به عنوان برگزیده اعلام کرده اند.

این هنرمند نقاش در پایان سخنانش تأکید کرد: با توجه به این که طرح اولیه نماد حجمی میدان انقلاب اسلامی در خاطره تاریخی مردم شهر ما جای گرفته است و هر طرحی دیگری به جای آن با نقصان همراه خواهد بود.

نماد حجمی اولیه میدان انقلاب با طراحی ایرج اسکندری و اجرای فریدون صدیقی در سال 1361 در میدان انقلاب قرار گرفت اما بعد از 25 سال به دنبال راه اندازی خط مترو 4 در سال 86 از جای خود برداشته و قرار شد بعد از اتمام کار مترو در جای قبلی خود نصب شود، اما این اتفاق نیفتاد و پس از مدتی اعلام شد که وزن این اثر برای نصب در مکان قبلی بسیار زیاد است و گنبدی شیشه ای در محل قبلی نصب این اثر سر برآورد و ماکتی از نماد اولیه میدان انقلاب بعد از مدتی به میدان بازگشت اما به ضلع غربی میدان عقب رانده شد.

در ادامه کش و قوس های برداشتن نماد حجمی میدان انقلاب و بازگرداندن آن، سرانجام قرار شد که سازمان زیباسازی اثر شایسته ای را از طریق فراخوان عمومی برگزیند که پس از دو بار اعلام فراخوان و بررسی طرح های رسیده سرانجام به انتخاب محمد بهشتی، مهدی چمران، حبیب الله صادقی، مهدی حجت، طاهر شیخ‌ الحکمایی و محمد حسین حلیمی اثر نهایی برگزیده و از سوی سازمان زیباسازی اعلام شد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر