جین آستین، عاشق اما گریزان از ازدواج
۱۶۲۳۱۵
۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۱
۶۴۱۷۷
جین آستین، نویسنده ی بریتانیایی، یکی از غول های ادبیات انگلیسی است با این حال کتاب های او بین عارف و عامی به یکسان خریدار دارد.

مجله اینترنتی برترین ها

برترین ها- محمودرضا حائری: جین آستین، نویسنده ی بریتانیایی، یکی از غول های ادبیات انگلیسی است با این حال کتاب های او بین عارف و عامی به یکسان خریدار دارد. با اینکه حدود دویست سال از انتشار رمان های او گذشته است خانم های جوان چنان از آثار او استقبال می کنند که از یک نویسنده ی عامه پسند روز مثل دانیل استیل.

همه چیز درباره ی جین آستین

اگر تا به حال غرور و تعصب را نخوانده اید، بی گمان فیلم آن را دیده اید. در آخرین اقتباس سینمایی از این رمان، کایرا نایتلی، نقش قهرمان رمان را بازی کرده است. جین آستین، نویسنده ی بریتانیایی، یکی از غول های ادبیات انگلیسی است با این حال کتاب های او بین عارف و عامی به یکسان خریدار دارد. با اینکه حدود دویست سال از انتشار رمان های او گذشته است خانم های جوان چنان از آثار او استقبال می کنند که از یک نویسنده ی عامه پسند روز مثل دانیل استیل.

زندگی جین آستین بر خلاف خواهران برونته هیچ فراز و فرودی ندارد. او عمر بلندی نداشت فقط 42 سال زندگی کرد (1775 تا 1817). همه ی زندگی اش درمیان خانواده و دوستانش گذشت. او هیچ گاه به خارج از انگلستان سفر نکرد. با این که تم اصلی رمان هایش «ازدواج» است هرگز تن به ازدواج نداد. او عاشق نوشتن بود و همه شور و شوق زندگی اش را وقف نوشتن کرد.

از روابط عاطفی او با مردها اطلاعات چندانی در دست نیست. جین حتی تا پای ازدواج پیش رفت اما درست یک روز پس از این که خواستگاری شخصی را پذیرفته بود؛ پشیمان شد. درست است که او هیچ وقت ازدواج نکرد اما آثارش گواه آن هستند که جین طعم عاشقی را چشیده بوده است.

شش رمان او در مدارس و دانشگاه های سراسر جهان تدریس می شود و طبق آخرین آمار به بیش از 35 زبان ترجمه شده اند (از جمله به فارسی) رمان های آستین بیش از هرچیز سرگرم کننده اند. این رمان ها موفق شده اند خوانندگانی را به خود جلب کنند که مقام شامخ «جین آستین» برایشان کمترین اهمیتی ندارد. برخی از منتقدان در قرن نوزدهم او را «شکسپیر نثر» نامیده اند. رمان های او نمایشی واقع گرایانه از زندگی آرام و دور افتاده ی طبقه متوسط در شهرستان های انگلیس در اواخر قرن هیجدهم و اوایل قرن نوزدهم است. رمان های او بر تجربه های دختران جوان در مسیر ازدواج متمرکز است.(موضوعی که به نظر هیچ وقت کهنه نمی شود)

همه چیز درباره ی جین آستین

شش رمان مهم و تأثیر گذار او به ترتیب: عقل و احساس، غرور و تعصب، منسفیلد پارک، اما و نورثنگر آبی هستند. اولین بار در سال 1336 شمس الملوک مصاحب غرور و تعصب را به فارسی ترجمه کرد و پس از آن بارها آثار او به فارسی ترجمه شدند. بهترین ترجمه موجود از شش رمان او به قلم رضا رضایی است. همه ی این شش رمان را نشر نی منتشر کرده و ترجمه ی خوب آن موجب شده به خوبی از این مجموعه استقبال شود.

اقتباس های مکرری از آثار جین آستین ساخته شده است از مشهورترین آنها می توان به «عقل و احساس» محصول  1995 به کارگردانی آنگ لی و «غرور و تعصب» محصول 2005 به کارگردانی جو رایت اشاره کرد.

در سال 2007 فیلمی به نام «جین شدن» درباره زندگی جین آستین به کارگردانی « جولیان جارلد» ،کارگردان ایرلندی،  ساخته شد. در این فیلم  آن هاتاوی نقش جین آستین را بازی کرده است. «جین شدن» برنده ی جایزه فیلم منتخب مردم شده است.

همه چیز درباره ی جین آستین

برشی از غرور و تعصب


صغیر و کبیر فرض شان این است که مرد مجرد پول و پله دار قاعدتا زن می خواهد.

وقتی چنین مردی وارد محل جدیدی می شود، هر قدر هم که احساسات یا عقایدش ناشناخته باشد، چنان این فرض در ذهن خانواده های اطراف جا افتاده است که او را حق مسلم یکی از دخترهای خود می دانند.

روزی خانم بنت به شوهرش گفت: «آقای بنت عزیز، شنیده ای که ندرفیلد پارک را بالاخره اجاره داده اند؟»

آقای بنت در جواب گفت که نه، نشنیده است.

خانم بنت گفت: «ولی اجاره شده. همین الان خانم لانگ این جا بود، سیر تا پیازش را گفت»
آقای بنت جوابی نداد.

زنش بی طاقت شد و با صدای بلند گفت: «نمی خواهی بدانی چه کسی اجاره اش کرده؟»
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1393/09/29
یعنی بعد از بر باد رفته بهترین کتابی که خوندم
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1393/09/29
برای چاپ عکس اول باید از خانوم لی لی کتابدار تو وبلاگشون یا تو ابنستا اجازه میگرفتید!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1393/09/30
خوشگل بوده. برای چی بعضی از نویسنده ها عروسی نمی کنند؟ مثلا هدایت. جبران خلیل جبران و خیلی های دیگر . الان یادم نمی آید.
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1393/10/01
مگه شما چهره ی واقعی ایشون رو دیدید که میفرمایید خوشگل بوده؟!!!!!!
آها
شایدم ماشین زمان دارید!!!!
سال تولد جین آستین 1775 میلادی است.
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1397/04/23
یکی از بهترین کتاب هایی است که خوندم اگه هزار دفعه بخونمش باز هم برام تازه است
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1397/04/23
کتاب منسفیلد پارک ایشون از بهترین کتاب هایی بود که خوندم...
واقعا قابل حس تمام عواطف و احساساتی که توی این کتابشون بیان کردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج