مردی که از مرگ گریخت و پرآوازه شد
۱۶۴۶۴۶
۰۸ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۹
۱۰۹۳۶
یکی از ماندگارترین سرمربیان دنیای فوتبال
مشرق: 26 سال حضور مداوم سر الکس فرگوسن آنقدر درخشان بوده که شاید خیلی از فوتبال دوستان - البته به جز هواداران دوآتشه منچستریونایتد- سرمربیان قدیمی این تیم را زیاد به یاد نیاورند.

یکی از این سرمربیان که اتفاق وی هم مانند فرگوسن اسکاتلندی بوده "سر مت باسبی" است که 24 سال هدایت سرخپوشان را بر عهده داشت و 13 قهرمانی با شیاطین سرخ کسب کرد!

مردی که از مرگ گریخت و پرآوازه شد
سر مت باسبی (Sir Matt Busby) در کنار سر الکس فرگوسن

"سر مت باسبی" در تاریخ 26 می 1909 چشم به جهان گشود و در حالی‌که تنها 36 سال سن داشت، اولین دوره مربیگری اش در سال 1945 با منچستر یونایتد تجربه کرد تا به طور شگفت انگیزی با سرخپوشان اولدترافورد کارش را تا سال 1969 ادامه دهد.

نکته جالب اینکه باسبی در جوانی عضو تیم منچستر سیتی بوده و هواداران من‌سیتی از وی متنفر بودند.
 
نکته بارز دیگر در خصوص این سرمربی اینست که در فاجعه آمیزترین حادثه تاریخ فوتبال که هواپیمای بازیکنان و مسئولان منچستر یونایتد در فرودگاه مونیخ سقوط کرده و بسیاری از ستارگان و همچنین سه مقام ارشد شیاطین سرخ جان خود را از دست داد، "باسبی" با وجود جراحت های عمیق در بیمارستان مونیخ، جان سالم به در برد و توانست دوباره این تیم را از نو بسازد. وی پس از این حادثه 6 قهرمانی با منچستر کسب کرد.

مردی که از مرگ گریخت و پرآوازه شد
این تصویر مربوط به قهرمانی منچستریونایتد در جام باشگاههای اروپا در سال 1968 است که با هدایت سر مت باسبی و بازیکن اعجوبه ای به نام جرج بست به دست آمد

در مدت زمان مربیگری "باسبی" در منچستریونایتد طی 1120 بازی، 565 پیروزی، 263 تساوی و 292 شکست را تجربه کرده تا آمار 50.45 درصد پیروزی را در تاریخ سرخپوشان اولدترافورد ثبت نماید.

البته نمی توان از این نکته صرف نظر کرد که باسبی در سال 1948 همزمان با حرفه سرمربیگری منچستر یونایتد، هدایت تیم ملی انگلیس و در سال 1958 نیز هدایت تیم ملی اسکاتلند را برعهده داشت. وی همچنین فصل 71-1970 مجددا سرمربی منچستر شد.

پس از 20 سال از تاریخ مرگش در 20 ژانویه 1994 یاد و خاطره و افتخار آفرینی های باسبی در بین هواداران شیاطین سرخ به یاد ماندنی است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج