افشای‌ نقش خاندان‌ سعود در ۱۱‌سپتامبر
۱۷۶۱۱۶
۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۲
۱۵۷۵۵
یکی از افرادی که در سال ۲۰۰۵ در چندین پرونده مرتبط با اقدامات تروریستی گناهکار شناخته شد، به تازگی از نقش خاندان آل سعود در حادثه ۱۱ سپتامبر پرده‌برداری کرد
خبرگزاری فارس: «زاکاریاس موسائویی» که در سال 2005 در 6 پرونده مرتبط با اقدامات تروریستی گناهکار شناخته شد در اظهارات تازه‌ای اعلام کرد که یک سوگندنامه‌‌ای از نقش خاندان سعود در حملات 11 سپتامبر پرده‌ برداشت.

بر اساس گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، به گفته موسائویی، اواخر دهه 1990، «اسامه بن لادن» یکی از سرکرده‌های سابق القاعده او را موظف کرده بود تا یک پایگاه داده دیجیتالی از فهرست کمک‌کنندگان به القاعده به وجود آورد و به همین منظور به مدت دو الی سه ماه، هر روز اسامی کمک‌کنندگان و مبلغی که به القاعده اعطا می‌کردند، در این لیست کامپیوتر توشیبا وارد می‌شد.

موسائویی که برای بیش از 13 سال در حبس آمریکا بود، گفت در این لیست نام افراد عالیرتبه‌ای از جمله برخی از اعضای خاندان آل سعود به چشم می‌خورد که او نام آنها را در لیست سوگند خود به دادگاه ارائه کرده است.

در این لیست نام «ترکی الفیصل آل سعود» رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی آل سعود و سفیر سابق عربستان در آمریکا به چشم می‌خورد.

موسائویی که ملیت فرانسوی دارد، می‌گوید به دلیل تحصیلات و توانمندی‌اش در صحبت کردن به زبان  انگلیسی برای شغل ایجاد یک پایگاه داده‌ انتخاب شده بود.

طبق این گزارش، گرچه همیشه ظن و گمان‌هایی درباره  نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر وجود داشته است اما کمیسیون 11 سپتامبر در سال 2004 گزارشی را منتشر کرد که در آن نتیجه‌گیری کرد که هیچ شواهدی از نقش دولت سعودی در تأمین مالی القاعده موجود نیست.

با اینحال در این گزارش در پرانتز آورده شده بود که این نتیجه‌گیری این احتمال را رد نمی‌کند که برخی از موسسات خیریه که توسط دولت آل سعود پشتیبانی مالی می‌شوند، بودجه دریافتی را به القاعده ارائه کرده باشد.

سفارت عربستان سعودی در واشنگتن در واکنش به اظهارات موسائویی مدعی شده است، هیچ شواهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. حمله 11 سپتامبر، یک جرمی بوده است که تحقیقات فشرده‌ای در رابطه با آن صورت گرفته است و در هیچ یک از این تحقیقات، مشارکت دولت عربستان یا مقامات سعودی در آن وجود نداشته است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج