«فیت»‌ها یا آهنگ های دو صدایی که گل کردند
۱۸۵۸۹۷
۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۶
۶۹۸۳۳
«فیت»‌ها همیشه پر سرصدا هستند. عمدتا در سكوت مطلق تولید و ساخته و با یك بمب خبری منتشر می‌شوند تا شوك بیشتری را در جامعه موسیقی باعث شوند.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل - كیارش اخوان: دو قلوها همه جا هستند. از سینما با برادران «كوئن» و برادران «وارنر» بگیر تا فوتبال با برادران «فرشید و علی كریمی»، «فرهاد و فرزاد مجیدی» تا اسكی با خاندان «ساوه شمشكی»ها. . . !حالا این چه ربطی به صفحه موسیقی این شماره دارد؟ دارد؛ خوب هم دارد. . .  «دو قلوها» در موسیقی جهان یك تعریف جدا و جدید برای خود دارند: «FEAT».  «فیت»‌ها همیشه پرطرفدار و پر سرصدا منتشر می‌شوند و با توجه به اینكه مخاطبان دو یا چند خواننده را در بر می‌گیرند، معمولا جغرافیای بیشتری از جامعه و مخاطب راهم متوجه خود می‌كنند و همین می‌شود كه مثلا قطعه دوصدای «امینم» و «ریحانا» باركوردی بالای 800میلیون بازدید در یوتیوب جهانی را به هم می‌ریزد. 

«فیت»‌ها همیشه پر سرصدا هستند. عمدتا در سكوت مطلق تولید و ساخته و با یك بمب خبری منتشر می‌شوند تا شوك بیشتری را در جامعه موسیقی باعث شوند.  بازار موسیقی ایران هم از این «فیت»‌های پر سرصدا خالی نیست. قطعاتی كه توانسته‌اند به خوبی در دوره‌ای از تاریخ منتشر شوند، به همه‌گیری برسند و خواننده‌هایش به شهرتی مثال‌زدنی رسیدند. در این گزارش سعی كرده‌ایم فیت‌های مهم این سال‌های موسیقی كشور را معرفی كنیم و كمی به آنها بپردازیم؛ «فیت»‌هایی كه در دوره‌ای گل كردند و خواننده‌هایش هنوز هم می‌توانند با قدرت سینه سپر كنند و بابت آن موفقیت ویژه به خود ببالند.

کدام آهنگ های دو صدایی گرفت؟

قیامت در مترو!

همه چیز از ایستگاه‌های مترو تهران شروع شد. دو صدای غریبه كه می‌خواندند: «نشكن دلمو، به خدا آهم می‌گیره دامنت رو عاقبت یه روز، نگو بی‌خبری، نگو نمیدونی دلم پر از یه نفرینه سینه‌سوزه...»؛ قطعه‌ای كه با سرعت نور در تمام شهرهای كشور پخش شد و خیلی زود توانست محسن یگانه و محسن چاوشی را به ستاره‌های موسیقی كشور بدل كند. این دو هنرمند همزمان وارد موسیقی مجاز شدند و همكاری‌های زیادی در رزومه كاری‌شان به چشم می‌خورد.

این قطعه بعدها در آلبوم اول محسن یگانه به صورت رسمی و تنها با صدای خود این خواننده منتشر شد تا دوستداران چاوشی حملات اینترنتی وحشتناكی را به یگانه در فضای مجازی داشته باشند.
محسن چاوشی هیچ‌وقت حاضر نشد درباره این قطعه اظهار نظر كند ولی محسن یگانه  در گفت‌وگویی تند درباره این قطعه سال‌های پیش توضیح داده: «نشكن دلمو» از ساخته‌های من است. شاعر و گیتاریست آن من بودم، نه محسن چاوشی.

برای پریدن به محسن چاوشی این را نمی‌گویم اما خیلی‌ها این قطعه را به نام او می‌شناسند. هیچ وقت این اتفاق برعكس نیفتاد كه با یك تراك محسن یگانه معروف شود. من در مورد چاوشی هیچ وقت نظر مغرضانه‌ای نداشته‌ام ولی امیدوارم كسی هم مغرضانه برخورد نكند چون دوست دارم موزیك‌های بهتری از محسن بشنوم از او انتقاد می‌كنم. كاری هم به دوستی‌مان ندارم بلكه فقط از طرف یك طرفدار با او حرف زدم. خیلی‌ها می‌خواهند از خیلی چیزها سوءاستفاده كرده و اتفاقات كوچك را بزرگ جلوه دهند (گفت‌وگو با سایت موسیقی ما).زیر بارون

در ادامه این فهرست به یكی از محبوب‌ترین قطعه‌های دوصدایی چند سال اخیر موسیقی پاپ ادامه می‌دهیم. این قطعه «من و بارون» است. آخرین قطعه آلبوم «من و بارون» بابك جهانبخش است كه توسط بابك جهانبخش و رضا صادقی اجرا شده است. نكته جالب این قطعه اجرای زنده «من و بارون »در نخستین كنسرت این آلبوم بود كه مورد توجه دوستداران این دو خواننده محبوب در آن زمان قرار گرفت. سه قطب ترانه، ملودی و تنظیم این قطعه توسط بابك جهانبخش انجام شده است.

بعد از این همكاری مشترك بود كه رابطه صادقی و جهانبخش به‌واسطه مدیر برنامه‌های جهانبخش به تیرگی گرایید و آنها دیگر كمتر توانستند رابطه دوستی‌شان را ادامه دهند. جهانبخش به تنهایی آلبوم‌هایی را تولید كرد و هرگز نتوانست موفقیت آلبوم «من و بارون» را تكرار كند اما صادقی سراغ همكاری‌هایی جدید و البته همه‌گیر‌تر رفت و باز هم توانست توانایی‌های بالای خود را نشان دهد. او این روزها به‌شدت درگیر تولید آلبوم جدید خود است.دو بردار برای وطن

برادران خسروی با ورودشان به موسیقی مجاز، توانستند سهم زیادی را در همه گیر شدن موسیقی الكترونیك در كشور داشته باشند. آلبوم‌های این دو خواننده به بازار موسیقی كشور آمد و آنها به مرور توانستند با تثبیت جایگاه‌شان، فضای كاری خود را گسترش دهند. امسال همزمان با نخستین دیدار تیم ملی فوتبال مقابل نیجریه در جام جهانی قطعه دوصدایی «هفتاد میلیون ستاره» را منتشر كردند كه به صورت اختصاصی از ویژه برنامه جام جهانی شبكه سه «بیست، چهارده»پخش شد.

کدام آهنگ های دو صدایی گرفت؟

ترانه این قطعه توسط «زانیار خسروی»سروده شده و تنظیم آن بر عهده «سیروان خسروی» بود. خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند كه خواننده این قطعه سیروان و زانیار هستند و معتقدند فقط سیروان این قطعه را خوانده. این در حالی است كه بنا بر دلایلی نام زانیار به عنوان خواننده در این اثر نیامد تا سند مالكیت آن شش دانگ به نام برادر بزرگ‌تر بخورد.روز برفی مرتضی

قطعه «روز برفی» یكی از آخرین قطعات منتشر شده مرتضی پاشایی پیش از فوتش بود. این خواننده در روزهای آخر عمرش رابطه بسیار صمیمی با محمدرضا گلزار ایجاد كرده بود كه این اثر مشترك محصول این احساس دوستی این دو هنرمند بود.

این قطعه توسط مرتضی پاشایی آهنگسازی شد و ترانه آن را مهرزاد امیرخانی سرود و تنظیم آن را هم سعید زمانی انجام داد. در یكی از آخرین كنسرت‌های پاشایی، محمدرضا گلزار به یك باره روی سن ظاهر شد و به صورت دوصدایی با پاشایی این قطعه را اجرا كرد تا فردای آن شب، خبر اجرای دوصدایی گلزار و پاشایی در راس اخبار موسیقی كشور قرار بگیرد؛ اتفاقی جالب كه به‌شدت مورد توجه حاضران در سالن هم قرار گرفت و تصاویری زیبا را رقم زد.

کدام آهنگ های دو صدایی گرفت؟تو الهه ناز منی

این قطعه را می‌توان اتفاقی‌ترین فیت فهرست پرونده ما نامگذاری كرد. در یكی از كنسرت‌های چند سال پیش بنیامین كه محسن یگانه هم به عنوان مهمان ویژه حضور داشت، به‌طور ناگهانی بنیامین از یگانه دعوت كرد تا به روی سن بیاید و قطعه خاطره‌انگیز و قدیمی «الهه ناز» را با هم اجرا كردند. یگانه روی صحنه رفت و این اثر توسط یگانه و بنیامین به صورت دوصدایی اجرا شد كه بعد از مدتی فایل صوتی این اجرا به روی اینترنت رفت و پس از مدت كوتاهی مورد استقبال مخاطبان موسیقی قرار گرفت.

موضع‌گیری‌های تند و اعتراضی یگانه‌علیه بنیامین در گفت‌وگوهای قبلی این خواننده با این اتفاق به یك دوستی جدی تبدیل و باعث شد چند ماه بعد عکس‌شان به صورت دو نفره روی جلد یكی از مجلات كشور برود.واسه آبروی مردمت بجنگ

محسن چاوشی و فرزاد فرزین سابقه همكاری چند قطعه دو صدایی را با هم دارند. «مگه بهت نگفته بودم» اولین اثری بود كه این دو چهره آن زمان كه هنوز وارد بازار موسیقی رسمی كشور نشده بودند، تولید و منتشر كردند و به‌شدت نیز مورد توجه قرار گرفت. آنها چند سال بعد به بهانه تیتراژ برنامه «پشت صحنه» اثری مشترك تولید كردند. برنامه «پشت‌صحنه» به تهیه‌كنندگی و اجرای احسان علیخانی از شبكه سه سیما پخش می‌شد و این تیتراژ «واسه آبروی مردمت بجنگ» نام داشت كه ترانه آن را روزبه بمانی سروده بود و آهنگسازی و تنظیم آن را محسن چاوشی انجام داد. این قطعه هر چند چندان مورد توجه دوستداران این دو چهره قرار نگرفت ولی نفس همكاری این دو خواننده بعد از سال‌ها توانست سرصداهای زیادی را به وجود بیاورد؛ اتفاقی كه دیگر تا این لحظه تكرار نشده است.پاسخ چاوشی؛ سكوت. . .

حالا سال‌های زیادی از آن اتفاق گذشته و محسن‌های معروف موسیقی زیرزمینی  سال‌های گذشته توانسته‌اند به شهرت و اعتباری ویژه دست پیدا كنند  ولی هنوز خیلی‌ها به یاد روزهای شلوغ مترو تهران و شنیدن این قطعه از بلندگوهای فروشنده‌ها آن، با این اثر خاطره‌بازی می‌كنند و هرقدر هم كه آثار جدید این دو چهره را شاهد هستیم، هنوز هم خیلی‌ها اعتقاد دارند كه آن قطعه «چیز دیگری» بود.

کدام آهنگ های دو صدایی گرفت؟عاشقتم

شك نكنید این قطعه اكتیو‌ترین و شادترین قطعه فهرست ماست. سیروان خسروی و  امید حاجیلی  كه در سال‌های دور محبوبیت این روزهای‌شان را نداشتند، به واسطه رفاقت و شبهاهت سبك كاری‌شان این اثر مشترك را تولید و منتشر كردند. این قطعه «عاشقتم » نام دارد كه ترانه آن را امید جامع و زانیار خسروی سروده‌اند و ملودی آن را امید حاجیلی ساخته است. واضح است كه تنظیم، میكس و مسترینگ این اثر بر عهده سیروان خسروی بوده است.

انتشار این قطعه باعث شد سر صداهای زیادی درباره این دو خواننده در فضای مجازی به پا شود و پس از مدتی نیز این دو چهره به دلایل نامعلوم با یكدیگر قطع رابطه كردند تا برخی حرف و حدیث‌ها در رسانه منتشر شود. همین باعث شده سیروان كه زمانی از صمیمی‌ترین دوستان حاجیلی بود دیگر در فهرست همكاران این خواننده در آلبوم جدیدش جایی نداشته
 باشد.امروز هنوز تموم نشده!

پركار‌ترین هنرمند فهرست ما رضا صادقی است كه از اول گزارش چند باری اسمش را در قسمت‌های مختلف دیده‌اید. این بار نوبت شهاب رمضان است كه نامش كنار رضا صادقی قرار بگیرد. این قطعه با تو می‌خندم نام دارد كه تیتراژ برنامه «امروز هنوز تموم نشده» است كه به تهیه‌كنندگی احسان ارغوانی هر روز ساعت پنج بعدازظهر از شبكه یك سیما پخش می‌شود. این قطعه توسط سیدمحمد كاظمی سروده شده و ملودی آن را شهاب رمضان ساخته است و تنظیم آن بر عهده فرشاد فارسی بوده است.

رابطه كاری صادقی و شهاب رمضان پس از این اثر جدی‌تر شد و گفته می‌شود همكاری‌های جدیدتری را هم از این دو چهره در آینده‌ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود.تو با منی

 دو سال پیش بود كه مهدی یراحی و رضا صادقی مهمان ویژه برنامه سال تحویل در شبكه دو بودند. در این برنامه این دو خواننده پاپ قطعات «تو با منی » از رضا صادقی و «منو رها كن» از مهدی یراحی را به صورت دوصدایی اجرا كردند كه مورد توجه هواداران‌شان قرار گرفت. آنها به مرور دوستی و رفاقت‌شان بیشتر‌تر هم شد و به همكاری‌هایی در زمینه آهنگسازی و انتشار تك قطعات دو صدایی هم رسید اما برخی اختلاف سلیقه‌ها باعث شد كه همكاری این دو تنها به همان قطعه دو صدایی ختم شود. این دو خواننده نوروز سال قبل هم با حضور مرتضی پاشایی و چند خواننده دیگر، قطعه چند نفره را برای ویژه برنامه عید احسان علیخانی ساختند كه در لحظات سال تحویل پخش شد.
   
کدام آهنگ های دو صدایی گرفت؟عجیب‌ترین

 لقب عجیب‌ترین قطعه دوصدایی فهرست‌مان را می‌توان به محمدرضا هدایتی و پژمان جمشیدی داد. این دو هنرمند كه هر یك در حوزه فعالیت‌های قبلی خود جزو بهترین‌ها بودند، چند وقتی است پا به عرصه خوانندگی گذاشته‌اند ولی هنوز برای رسیدن به نوك قله راه طولانی در پیش دارند. قطعه «الهه نازم» با صدای این دو، تیتراژ برنامه «نبش جنت‌آباد» بود كه به تهیه‌كنندگی و اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت عید فطر از شبكه سه پخش شد. ترانه این قطعه را یاحا كاشانی سروده و میلاد باران آهنگسازی آن را انجام داده و كوشان حداد تنظیم آن را بر عهده داشته است.

انتشار آلبوم جدید هر دوی این چهره‌ها از جمله خبرهایی است كه قطعا می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور سرصداهای زیادی را بین دوستداران موسیقی باعث شود.شهاب و بهنام

شهاب رمضان و بهنام صفوی جزو محدود زوج‌های هنری هستند كه در این سال آثار مشترك زیادی منتشر كرده‌اند. معروف‌ترین قطعات دوصدایی این دو هنرمند «دیوونه بازی» و «هنوز عاشقم » نام دارد كه «هنوز عاشقم» جزء قطعات آلبوم «رمانتیك»شهاب رمضان است.تو دنیای منی اما. . .

یكی از قطعات دوصدایی كه نمی‌توان از آن گذشت قطعه «سلام»است كه در ویژه برنامه سال تحویل شبكه سه سیما توسط فریدون آسرایی و محمد علیزاده اجرا شد و سال تحویل خاطره‌انگیزی را برای دوستداران‌شان ایجاد كردند.

تركیب آسرایی با آن رنگ صدای ویژه و علیزاده كه به عنوان خواننده‌ای عاشقانه‌خوان معروف است، توانست موفقیت‌های زیادی را سهم این قطعه كند؛ قطعه‌ای كه ورژن باكیفیت بالای آن نیز از سوی این دو چهره روی اینترنت منتشرشد.
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1393/12/18
پاشایی و گلزار -اسرایی و علیزاده واقعا بی نظیر ند
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1393/12/19
پاشائی خدابیامرز صدای خیلی زیبایی داشت ولی گلزار صداش به درد خوانندگی نمی خوره
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1393/12/19
بهترینش همون رضا صادقی و مهدی یراحی بودن که تو برنامه ی زنده ویژه ی نوروز آهنگ تو با منی رو خوندن .هوادار هیچکدوم ازین دو خواننده نیستم اما واقعا تاثیر گذار اجرا کردن
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1393/12/19
بهترین دو صدایی به ابراهیم.ح و داریوش.ا بوده در کل این سالها...مجله جان اسم کامل نبردم که چاپ کنی.با تشکر
Netherlands
15:55 - 1393/12/19
منو بارون: بابک جهانبخش و رضا صادقی

باتو میخندم: رضا صادقی و شهاب رمضان

تو با منی: رضا صادقی و مهدی یراحی

روز برفی: مرتضی پاشایی و گلزار
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1393/12/19
موسیقی یعنی برادران خسروی
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1393/12/19
مجله ی برترینها یعنی دشمنی با اقای یگانه
اخه چرا واقعن ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
05:53 - 1393/12/22
نوری تا ابدیت اهنگ مشترک گروه آریان و کریس دی برگ هم خیلی سروصدا کرد و خاص و به یادماندنی شد
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1395/06/20
موسیقی دو صدایی فقط قطعه خستم از محمد علیزاده و میثم ابراهیمی هر کسی نشنیده توصیه میکنم بهتره شما هم توی سایت قرارش بدین
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1396/02/12
این یگانه خیلی حسوده
چون چاوشی قشنگ تر خوند حسودیش شد و رفت این اهنگو تنهایی خوند با اون ریختشxp خودشو با این حرفا به همه نشون داد که چقد پست و حقیره.بزا هی کنسرت بزاره دلقک بازی در بیاره ببینم حتی با این کارا میتونه به گرد پای چاوشی برسه
Iran, Islamic Republic of
02:23 - 1396/03/22
بهترین اهنگ های دو صدایی از نظر من اهنگ رویای ما ابی و شادمهر واهنگ پرنده سیاوش قمیشی و معین و اهنگ نشکن دلمو یگانه و چاوشی بودن
United Kingdom
03:28 - 1397/05/06
فریدون آسرایی وشهرزاد اصفهان پور در قطعه دسته گلای بیزبون در در جمع نون و پنیر دو اسطوره،نشکن دلموی سردار چاووشی و یگانه،فراموش نشه
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1399/01/20
وقتی اسم فیت میاد همه یاد رپ میفتن اما شما به رپ اشاره ای نکردید...خیلی از موسیقی های مشهور رپ که به مراتب معروف تر و محبوب تر از آهنگ های مذکور بودند..مثل اینو بفهم از بهرام و عرفان.سنگین از صادق و حصین یا فیت یاس با teck9 معروف
و بازم کلان هیچکس و پیشرو که هنوزم بعد 12 سال تو خیابونای تهران تو ماشین ها پلی میشه..واقعا آهنگ های بالا برای نسل جوون اصلا خاطره انگیز نیستن اما این فیت های رپ به مراتب محبوب تر بودند علیرغم زیر زمینی بودنش....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج