ژل‌های بهداشتی بانوان؛ مفید یا مضر؟
۱۹۳۰۰۱
۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
۱۶۴۸۳۲ 
کاندیدیاز یا واژینیت کاندیدایی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های زنانه به‌شمار می‌آید، طوری که اغلب خانم‌ها تا سن یائسگی بار‌ها آن را تجربه می‌کنند. این بیماری قارچی که با ترشحات سفید رنگ و پنیری‌شکل، خارش و التهاب ناحیه تناسلی همراه است معمولا براثر افزایش رطوبت، گرما، تعریق، لباس‌های زیر تنگ و شلوار‌های چسبان ایجاد می‌شود.
مجله زندگی ایده آل: كاندیدیاز یا واژینیت كاندیدایی یكی از شایع‌ترین عفونت‌های زنانه به‌شمار می‌آید، طوری كه اغلب خانم‌ها تا سن یائسگی بارها آن را تجربه می‌كنند. این بیماری قارچی كه با ترشحات سفید رنگ و پنیری‌شكل، خارش و التهاب ناحیه تناسلی همراه است معمولا براثر افزایش رطوبت، گرما، تعریق، لباس‌های زیر تنگ و شلوارهای چسبان ایجاد می‌شود.
 
در مسافرت‌ها نیز باتوجه به اینكه مجبور هستید ساعت‌های طولانی در اتومبیل یا هواپیما و. . . بنشینید، میزان گرما و تعریق بالا می‌رود و رشد قارچ‌ها افزایش پیدا می‌كند. به همین دلیل است كه بروز كاندیدیاز طی مسافرت بیشتر می‌شود، اما جای نگرانی وجود ندارد چراكه می‌توانید با چند راهكار ساده از ابتلا به این بیماری پیشگیری كنید. دكتر شیرین قاضی‌زاده احسایی، فوق تخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران شما را در این زمینه راهنمایی می‌كند.

این قارچ ریشه‌كن نمی‌شود!

كاندیدا نوعی قارچ است كه در محیط، روی پوست، داخل حفره دهان، واژن و. . . به وفور یافت می‌شود. به عبارتی این قارچ جزو فلور طبیعی و غیر بیماری‌زای بدن به شمار می‌آید. با این حال گاهی اوقات تحت شرایط خاص، میزان رشد آن افزایش پیدا می‌كند و باعث بروز بیماری می‌شود كه در این صورت نیاز به درمان وجود دارد اما توجه داشته باشید كه هیچ‌گاه نمی‌توانیم این قارچ را به‌طور كامل از بین ببریم بلكه فقط می‌توانیم از رشد بی‌رویه آن جلوگیری كنیم.

با قارچ‌ همسفر نشوید!

چه علائمی دارد؟

از آنجایی كه این قارچ در حالت طبیعی در بدن یافت می‌شود، نمی‌توان كاندیدیاز را از طریق كشت تشخیص داد، بلكه فقط از روی مشخصات ظاهری عفونت می‌توان به آن پی برد. كاندیدیاز معمولا با خارش و سوزش شدید، ترشحات سفید رنگ، غلیظ و نسبتا خشك و پنیرمانند همراه است. در معاینات نیز ترشحات، قرمزی و التهاب دستگاه تناسلی و داخل واژن قابل مشاهده است. این بیماری در آقایان هم ممكن است دیده شود اما احتمال آن بسیار كم است. از علائم آن در آقایان می‌توان به التهاب، قرمزی، سوزش، خارش و بعضا پوسته‌ریزی و ترشحات سفید رنگ از دستگاه تناسلی اشاره كرد.

عامل شماره 1: دیابت و قند

یكی از عواملی كه شرایط را برای رشد این قارچ مهیا می‌كند، دیابت كنترل‌نشده است. البته مصرف زیاد مواد قندی توسط افراد غیر دیابتی نیز می‌تواند باعث افزایش میزان گلیكوژن (نوعی قند مركب) واژن و رشد این قارچ شود، بنابراین برای پیشگیری از این بیماری باید قند خون را تحت كنترل درآورد و از زیاده‌روی در مصرف مواد قندی خودداری كرد.

عامل شماره 2: آنتی‌بیوتیك‌ها

مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش رشد قارچ در واژن شود. درواقع آنتی‌بیوتیك‌ها علاوه بر از بین بردن باكتری‌های مضر باعث نابودی باكتری‌های مفید نیز می‌شوند. این در حالی است كه باكتری‌های مفید جلوی رشد بی‌رویه قارچ‌ها را می‌گیرند، بنابراین با مصرف آنتی‌بیوتیك، تعادل فلور میكروبی بدن به هم می‌خورد و قارچ‌ها فرصت رشد پیدا می‌كنند. پس اگر مستعد كاندیدیاز هستید و به هر دلیل باید آنتی‌بیوتیك مصرف كنید، بهتر است به‌طور همزمان از كرم‌ها یا شیاف‌های ضد قارچ واژن ازجمله كلوتریمازول، میكونازول، نیستاتین و. . . استفاده كنید.

عامل شماره 3: ضعف سیستم ایمنی

بیماری‌ها و داروهای تضعیف‌كننده سیستم ایمنی نیز فرد را مستعد رشد قارچ می‌كنند، برای مثال مبتلایان به بیماری‌های ویروسی شدید همراه با تب، مبتلایان به لوپوس و كسانی كه پیوند كلیه داشته‌اند و مجبورند از داروهای سركوب‌كننده سیستم ایمنی مثل كورتون استفاده كنند، بیشتر دچار كاندیدیاز می‌شوند.

عامل شماره 4: قرص ضدبارداری

یكی دیگر از عواملی كه رشد قارچ را زیاد می‌كند، مصرف قرص‌های ضدبارداری است زیرا این داروها گلیكوژن واژن را افزایش می‌دهند، بنابراین خانم‌هایی كه مستعد عفونت قارچی هستند بهتر است از دیگر روش‌های جلوگیری استفاده كنند تا بیماری‌شان عود نكند.

عامل شماره 5: Ph اسیدی

اسیدی بودن Ph واژن از دیگر عوامل مستعدكننده رشد قارچ است. این قارچ معمولا در نیمه دوم سیكل قاعدگی یعنی قبل از عادت‌ماهانه رشد می‌كند، درست وقتی كه Ph بدن خانم‌ها اسیدی می‌شود. در این شرایط استفاده از مواد قلیایی مثل جوش شیرین بسیار رقیق در ناحیه واژن می‌تواند جلوی عود بیماری را بگیرد. برای این منظور باید در یك بطری آب جوشیده ولرم به اندازه نوك قاشق چای‌خوری جوش شیرین بریزید.

این محلول را می‌توانید با استفاده از دوش‌های واژینال (موجود در داروخانه) مصرف كنید. البته اغلب دوش‌های واژینال همراه با بتادین به فروش می‌رسند. بتادین نیز خود باعث از بین رفتن باكتری‌های مفید می‌شود و فقط در شرایط خاصی باید از آن استفاده كرد. بنابراین بهتر است بتادین را مصرف نكنید و فقط محلول جوش شیرین را داخل دوش واژینال بریزید. اگر بیماری‌تان شدید است هر شب می‌توانید از این محلول استفاده كنید. در موارد خفیف‌تر و عودكننده نیز هفته‌‌ای یك بار مصرف كفایت می‌كند.

عامل شماره 6: گرما و رطوبت

از دیگر عوامل تشدیدكننده كاندیدیاز می‌توان به گرما و رطوبت اشاره كرد. درواقع خانم‌هایی كه لباس‌های تنگ و چسبان می‌پوشند و فعالیت بدنی و تعریق بیش از حد دارند بیشتر به این بیماری دچار می‌شوند، پس برای جلوگیری از ابتلا به آن باید از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان خودداری كنید. اگر هم مجبور هستید در محیط كار شلوار بپوشید، باید از شلوارهای پارچه‌‌ای و گشاد استفاده كنید، لباس زیرتان هم باید حتما نخی باشد تا رطوب بدن را بگیرد، همچنین باید لباس زیر خود را حداقل یك تا دو بار در روز تعویض كنید.

استفاده از سشوار برای خشك كردن ناحیه تناسلی نیز برای بعضی از افراد كمك‌كننده است. آقایان هم در صورت ابتلا به كاندیدیاز باید از لباس‌های نخی و گشاد استفاده‌كنند و ناحیه تناسلی‌شان را خشك نگه دارند، همچنین باید قندخون‌شان را تحت كنترل درآورند و در صورت علامت‌دار شدن از پمادهای موضعی ضدقارچ استفاده كنند.

با قارچ‌ همسفر نشوید!

پروبیوتیك‌ها به كمك شما می‌آیند

مصرف تركیبات پروبیوتیك به جلوگیری از ایجاد كاندیدیاز كمك می‌كند. این تركیبات امروزه در بسیاری از محصولات به‌خصوص مواد لبنی به كار می‌روند، البته مكمل‌های پروبیوتیك نیز در داروخانه‌ها موجود هستند و می‌توان در موارد شدید از آنها بهره برد. این تركیبات، تعادل میكروبی را به‌نفع باكتری‌های خوب تغییر داده و رشد قارچ‌ها را مهار می‌كنند.

قبل از مسافرت چه كار كنیم؟

در زمان مسافرت طولانی توصیه می‌شود از نوارهای بهداشتی روزانه استفاده كنید. این نوارها بسیار نازك‌تر از نوار بهداشتی قاعدگی هستند و به خوبی رطوبت بدن را می‌گیرند، همچنین توصیه می‌شود قبل از سفر مصرف تركیبات محرك مثل ادویه‌جات تند و مواد قندی را كاهش دهید و همواره ناحیه تناسلی را خشك نگه دارید. اگر هم واقعا مستعد بیماری كاندیدیاز هستید، می‌توانید برای پیشگیری قبل از سفر از تركیبات دارویی مثل پماد یا شیاف ضدقارچ استفاده كنید.

ژل‌های بهداشتی بانوان؛ مفید یا مضر؟

ژل‌های مخصوص شست‌وشوی بانوان نیز به حفظ بهداشت ناحیه تناسلی كمك می‌كنند. كسانی كه زمینه كاندیدیاز دارند، می‌توانند انواع قلیایی این ژل‌ها را از داروخانه تهیه و مصرف كنند. در حال حاضر شیاف‌های واژینال حاوی تركیبات پروبیوتیك نیز در داروخانه موجود است. این شیاف‌ها در ابتدای واژن قرار داده می‌شوند و رشد قارچ را مهار می‌كنند.

دارو فقط با تجویز پزشك

داروهای ضدقارچ بهتر است با نظر پزشك مصرف شوند. ضدقارچ‌های خوراكی معمولا از تركیبات آزول به دست می‌آیند؛ ازجمله فلوكونازول، ایتراكونازول و كتوكونازول. بعضی از این تركیبات مثل فلوكونازول در یك نوبت مصرف می‌شوند و بعضی دیگر مثل ایتراكونازول و كتوكونازول باید روزی یك تا دو بار برای چند روز مصرف شوند، بنابراین تمامی داروها احتیاط خاص خود را دارند و بعضی از آنها اگر زیاد مصرف شوند روی كبد اثر می‌گذارند، البته به‌جز آزول‌ها از تركیبات نیستاتین نیز می‌توان استفاده كرد. داروهای ضدقارچ موضعی مثل كلوتریمازول، میكونازول و. . . نیز به صورت پماد و شیاف موجود هستند.
انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1394/01/22
با تشكر. خيلي مفيد بود
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1394/01/23
خیلی مفید بود سپاس فراوان
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1394/07/12
من دستگاه تناسلیم خیلی بوی بدی میده خارشم داره ترشح هم میکنه چیکار باید کنم ؟؟متاهلم واسه نزدیکی مشکلی پیدا نمیکنه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
بو گندو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
سلام ...میتونی از همون ژل بهداشتی روزانه بانوان استفاده کنی واقعا تاثیر گذاره ...بوی بد رو از بین میبره
صبا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
بدون نامی که میگی بوگندو واقعا که بی فرهنگی. مطمئن باش وقتی کسی رو مسخره میکنی همون بلا سر خودت میاد. شک نکن.
عزیزم نگران نباش و به پزشک مراجعه کن. طبق صحبت دوستمون‌ ژل های بهداشتی خیلی مفید هستند.
باسخ سوال زل شستشوی بانوان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
عوارض این دارو
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1394/07/12
چرا به سوالامون جواب نمیدی؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1394/09/13
سلام من وقتی عکسی از ناحیه خارجی ولژنم گرفتم با گوشی متوجه شدم که یک رگ سیاه یا چیزی شبیه خلط در اول سوراخ دستگاه تناسلیم دیده میشه یه چیزی شبیه لکه یا رگ سیاه نگرانم ایا این یه بیماریه راه بر طرف کردنش چیه
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1394/09/13
نگرانم خواهش میکنم جواب بدید ایا این بیماری یا همه دستگاه تناسلیشون از این رگ سیاه یا هرچی باشه اسمش دارند ؟
Iran, Islamic Republic of
21:26 - 1395/07/13
من هم واژنم بو گرفته هم ادرارم بوی بدی میده باید چیکار کنم.قبل و بعداز پریودی بدتر میشه
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1395/10/21
به متخصص زنان مراجعه کنین
پاسخ ها
رها
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
شووووخی نکن
صبا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
رها خانوم مطلع باش که افراد بسیاری هستند که به دلیل خجالت یا شرم یا حتی سهل انگاری نسبت به این که مشکلی خاصی ندارن به پزشک مراجعه نمیکنن.
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1396/02/01
به نظر من چند بار از دود عنبر نسا استفاده کنین عالیه . من خودم استفاده کردم اصلا نیازی به استفاده ی دارویی هم نداره
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1396/04/31
این ژل های بهداشتی بیشتر برای کشورای غربی خوبه که اصلا آب نمیزنن، به جاش ژل استفاده میشه
پاسخ ها
صبا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
چه ربطی به خارجی و ایرانی داره؟ شما هم دو دقه وقت بزار بعد از اب کشی از ژل استفاده کن و دوباره بشور. قرار نیست ژل شسته نشه. واسه بهداشت فردی ضروری‌هست.
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1396/04/31
این همه آدم اینجا هستن و سوال میکنن، اگه جواب بدین ضرر نکردین ها.
Iran, Islamic Republic of
03:00 - 1396/11/17
سلام ممنون از مطالب مفیدتون من برای درمان چند بار پماد استفاده کردم اما جواب نداد نمی دونم چرا بیشتر دکترها فقط یک را ه حل رو پیشنهاد می کنن اونوقت جوش شیرین برای بدن ضرر نداره ؟
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1397/03/30
سلام ببخشید من از ژل بهداشتی سروینا استفاده کردم مجردم نمیدونم چرا یکم سوزش میگیرم وقتی ژل میزنم ؟ممکنه حساسیت باشه
United States
23:22 - 1397/04/19
سلام ،به نظر من اصلا از ژل استفاده نکنید ،من اصلا خارش نداشتم ،همین که دو بار استفاده کردم خارش وحشتناک گرفتم و ترشح شدید
Iran, Islamic Republic of
01:56 - 1397/04/23
سلام من تا حلا ژل استفاده نکردم
میشه بگید چطوری استفاده کنم
Iran, Islamic Republic of
22:52 - 1397/05/26
ژل شستشو واقعا من امتحان کردم عالی بود
United States
14:50 - 1397/06/02
سلام منم از ژل بهداشتی استفاده کردم خیلی خوبه بهتون پیشنهاد میکنم شما هم استفاده کنین
Iran, Islamic Republic of
23:54 - 1397/06/07
دوستان من ژل بهداشتی آدرا گرفتم. کسی میدونه ک خوبه یا نه
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1397/07/19
سلام خسته نباشین من قبلاترشح سفیدرنگی داشتم رفتم بهداشت بهم پمادداداستفاده کردم چنوختی خوب شد الان دباره ترشح دارم باید چیکارکنم لطف کمکم کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1397/08/07
مجرد ها هم میتونن از این ژل استفاده کنن؟عوارضی نداره؟
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1397/08/07
مجرد ها هم میتونن از این ژل استفاده کنن؟عوارضی نداره؟
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1397/09/06
سلام دوستان همسرم اشتباهی بجای ژل بهداشتی سروینا فوم بهداشتی بانوان باردار الوینا گرفته منم حامله نیستم ازش استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:37 - 1397/10/01
سلام.. ببخشید استفاده از ژل بهداشتی دوشیزگان بدون تجویزپزشک مشکل داره؟!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج