توضیح درباره آینده قیمت نان
۱۹۶۶۳۶
۳۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۹
۱۳۰۹۷
رئیس انجمن آردسازان ایران گفت: دولت هیچ تکلیف و برنامه ای برای منطقی کردن (افزایش) قیمت آرد به تولید کنندگان آرد ارائه نکرده و بالا رفتن هزینه‌های کارخانه‌ها نادیده گرفته شده است.
خبرگزاری تسنیم: محمدرضا مرتضوی رئیس انجمن آردسازان ایران گفت: در سال جاری قیمت سوخت و دستمزد کارگران 17 درصد افزایش داشته است اما هیچ جلسه یا برنامه ای برای افزایش قیمت آرد وجود نداشته و بالا رفتن هزینه‌های تولید کارخانه‌های آرد نادیده گرفته شده است.

مرتضوی گفت: قیمت خرید هر کیلوگرم گندم خبازی در سال جاری 665 تومان و قیمت فروش آرد ستاره(سفید- 18 درصد سبوس گیری شده) 815 تومان و9 ریال و و آرد 15 درصد سبوس گیری شده 805 تومان است.

او گفت: آرد سفید باید تنها برای تولید نان بربری استفاده شود اما از آنجا که مردم نان به رنگ سفید را دوست دارند از این آرد برای پخت نان‌های لواش و تافتون نیز استفاده می‌شود.

رئیس انجمن آردسازان ایران گفت: درباره مکانیزم عرضه نان و یارانه‌ای که به آن اختصاص می یابد باید فکری شود زیرا ارائه آرد و نان دولتی، برای برخی فعالین بخش دولتی و خصوصی رانت ایجاد کرده است اما حذف یکباره این محصول نیز امکان پذیر نیست زیرا تبعات اجتماعی نامناسبی ایجاد می کند.

مرتضوی گفت: هر ساله با افزایش هزینه‌های تولید نظیر دستمزد و انرژی، هزینه مضاعف به نانوایی‌ها وارد شده وآنها را در شرایط بحرانی قرار می دهد که برای خروج از این بحران، نانوایی‌ها راه حل های متفاوتی مانند کم کردن وزن چانه، عوض کردن کارگران و آوردن کارگران ناشی و افزایش قیمت را اتخاب می کنند که این امر موجبات نارضایتی مصرف کنندگان را فراهم کرده است.

این مقام مسئول در بخش تولید آرد با بیان اینکه در صورتی که قیمت آرد و نان در بازار مصرف آزاد شود به نفع اقتصاد خواهد بود گفت: در صورتی که مدیرت دقیقی برعرضه نان صورت گیرد، قیمت هر کیلوگرم نان بدون احتساب یارنه دولت در بازار مصرف 2600 تومان تا 3000 هزار تومان خواهد بود.

او در پایان گفت : در کشور 300 کارخانه تولید آرد وجود دارد که ظرفیت سالانه آنها 21 میلیون تن است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج