چرا مراجع تقلید از روحانی انتقاد کردند؟
۱۹۹۲۳۴
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۲
۲۴۶۱۳
سخنان دو روز قبل رئیس‌جمهور با واکنش برخی از مراجع تقلید مواجه شده است. دوباره به نظر می‌رسد دست‌هایی به کار افتاده تا با انعکاس ناقص و مغشوش اظهارات دولتی‌ها به مراجع تقلید، اعتراض آنها به سیاست‌های دولت را موجب شده و از این رهگذر رابطه میان دولت و مراجع تقلید را که از قضا با آمدن دولت یازدهم روزهای خوبی را می‌گذراند، مخدوش کنند.
خبرآنلاین: سخنان دو روز قبل رئیس‌جمهور با واکنش برخی از مراجع تقلید مواجه شده است. دوباره به نظر می‌رسد دست‌هایی به کار افتاده تا با انعکاس ناقص و مغشوش اظهارات دولتی‌ها به مراجع تقلید، اعتراض آنها به سیاست‌های دولت را موجب شده و از این رهگذر رابطه میان دولت و مراجع تقلید را که از قضا با آمدن دولت یازدهم روزهای خوبی را می‌گذراند، مخدوش کنند.

صبح امروز آیت‌الله مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود، به سخنان دو روز قبل رئیس‌جمهور در جمع فرماندهان ناجا واکنش نشان داد و گفت: اخیراً یکی از مسئولان محترم خطاب به نیروی انتظامی سخنی گفتند که به هیچ وجه مناسب نبود؛ گفته بودند وظیفه نیروی انتظامی اجرای قانون است نه اجرای اسلام.

به باور آیت‌الله مکارم سخنان رئیس‌جمهور از سه جنبه اثر منفی داشته است. این سه جنبه منفی از منظر این مرجع تقلید از این قرار است: نخست این‌که با این سخنان معلوم می‌شود قوانین ما چیزی غیر از قوانین اسلامی است در حالی که همه بر گرفته از اسلام است و همه افراد اعم از پلیس و غیر پلیس موظف به اجرای قوانین اسلام هستند و ...، دیگر این‌که این‌گونه سخنان روحیه نیروی انتظامی را تضعیف می‌کند و زحماتی را که برای تهذیب اخلاق و مبارزه با منکرات متحمل شده است، نادیده می‌گیرند و آن‌ها را در اجرای قوانین اسلامی سست می‌سازد و سوم و از همه مهم‌تر، چراغ سبزی است که به افراد آلوده به انواع مفاسد اخلاقی و مجالس کثیف و مانند آن داده می‌شود که از این به بعد آزاد هستید و پلیس کاری به شما ندارد ... .

افزون بر این، آیت‌الله نوری همدانی نیز دیگر مرجعی بود که امروز به سخنان روحانی واکنش نشان داده و با بیان اینکه مسئولان نباید حاشیه‌سازی کنند گفت: اولا قانون اساسی ما برگرفته از موازین اسلامی است، ثانیا این که گفته می‌شود وظیفه نیروی انتظامی اجرای احکام اسلامی نیست، یعنی در جامعه امر به معروف و نهی از منکر نشود؛ در حالی که امر به معروف وظیفه‌ای همگانی است و همه باید ملزم به اجرای آن باشند.

رئیس‌جمهور چه گفته بود؟

اما مرور سخنان آن روز رئیس‌جمهور نشان می‌دهد روحانی در سخنانش چیزی متفاوت از خواست مراجع نگفته بود. گذشته از این جمله تقطیع شده از سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه "پلیس موظف به اجرای اسلام نیست بلکه وظیفه پلیس اجرای قانون است"، روحانی آن روز سخنان دیگری هم گفته بود. رئیس‌جمهور پیش از این عبارت، سخنان خود را اینگونه آغاز کرده بود: حکومت اسلامی، یعنی حکومت و حاکمیت قانون و امام خمینی(ره) ده‌ها بار در سخنرانی‌های خود بر این مسأله تأکید کرد که همه مردم ایران در برابر قانون مساوی هستند و قانون باید به دقت اجرا شود.

آن روز رئیس‌جمهور با بیان اینکه "در نظام اسلامی ما شرع و قانون بر یکدیگر منطبق هستند"، گفته بود: پلیس موظف به اجرای اسلام نیست بلکه وظیفه پلیس اجرای قانون است.

این سخنان نشان می‌دهد که اتفاقا روحانی به حکم اسلامی بودن نظام حاکم قوانین مصوب در آن را اسلامی می‌داند و از همین منظر به نیروی انتظامی توصیه می‌کند تا قوانین را اجرا کنند.

اما این نخستین‌بار نیست که برداشت‌های ناقص از اظهارات دولتی‌ها اعتراض مراجع را موجب می‌شود. پیش از این، صدور مجوز برای آلبوم موسیقی "تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم" واکنش برانگیز شده بود. تعدادی از مراجع تقلید صدور مجوز برای این آلبوم را که به گفته آنها در آن یک زن تک‌خوانی کرده بود، محکوم و به دولت اعتراض کردند.

 این در حالی بود که وزارت ارشاد با صدور بیانیه‌ای این آلبوم را نه تکخوانی یک زن بلکه همخوانی خواننده زن و مرد عنوان کرده بود که با موازین شرعی ناهمسان نبود. اما ادامه این اعتراض‌ها علی جنتی وزیر ارشاد را واداشت تا با خطاب قرار دادن گروه‌هایی که با درج اخبار غلط مبنی بر انتشار آلبومی با خوانندگی (تک‌خوانی زن) باعث تشویش اذهان عمومی و نگرانی مراجع می‌شوند، بگوید: چرا به دروغ مردم را تحریک می‌کنید؟ او با اعلام اینکه نگرانی مراجع را کاملا درک می‌کند، تاکید کرد که قطعا وزارت ارشاد در رعایت موازین شرعی با تمام قوا می‌کوشد.

حالا اما دوباره به نظر می‌رسد دست‌هایی به کار افتاده تا با انعکاس ناقص و مغشوش اظهارات دولتی‌ها به مراجع تقلید، اعتراض آنها به سیاست‌های دولت را موجب شده و از این رهگذر رابطه میان دولت و مراجع تقلید را که از قضا با آمدن دولت یازدهم روزهای خوبی را می‌گذراند، مخدوش کنند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:52 - 1394/02/07
رییس جمهوربایدطوری صحبت کندکه برداشت غلط ازآن نشود
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
18:35 - 1394/02/07
این حرف شما مثل همون قضیه مکتب ایرانیه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:05 - 1394/02/07
روحانی مچکریم . کارت درسته
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:38 - 1394/02/07
آقای رئیس جمهور معمولا در بیشتر سخنرانی های خود تیکه وگوشه می اندازند که خیلی شایسته نیست،وگاهی هم حرفهایی سطح پایین،مثل عبارت«عقل سالم دربدن سالم»که واکنش یک جانباز را در پی داشت.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:15 - 1394/02/07
مراجع مثل آقای رییس جمهور نیستند که از گفته های دیگران نتیجه گیری کنند ( رییس جمهور در مورد قیمت گذاری خودرو گفتند که اطلاعات غلط به من دادند)
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:34 - 1394/02/18
ببخشید کی باید اسلام را پیاده کنه. نباید اونکه قوه قهریه داره و قدرت دستشه. وگرنه بقیه مردم عادی رو که این زنان و مردان هنجار شکن قورت میدن و یک ابم روش.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج