خواص آروماتراپی؛ از افزایش میل‌جنسی تا کاهش‌وزن
۲۰۱۵۷۷
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
۲۶۲۷۵
همه ما تاکنون تجربه کرده‌ایم که استشمام رایحه‌ای ما را به خاطره‌ای برده و دوره‌ای از زندگی را برایمان زنده کرده باشد. در واقع حس بویایی انسان بسیار قوی‌تر از حس چشایی او است و می‌توان گفت به‌نوعی قادر است خاطرات را نیز در خود نگهداری کند.
سایت نیکو: همه ما تاکنون تجربه کرده‌ایم که استشمام رایحه‌ای ما را به خاطره‌ای برده و دوره‌ای از زندگی را برایمان زنده کرده باشد. در واقع حس بویایی انسان بسیار قوی‌تر از حس چشایی او است و می‌توان گفت به‌نوعی قادر است خاطرات را نیز در خود نگهداری کند.باید بگوییم که تأثیر رایحه بسیار قوی‌تر از رابطه‌ای است که می‌تواند بین زمان و مکان ایجاد کند. تحقیقات نشان داده است که رایحه‌ها می‌تواند تأثیرات فراوانی بر بدن داشته باشند. به‌طور مثال می‌توان از آن‌ها در کاهش استرس، ارتقاء عملکرد جسمی و روحی، برطرف ساختن درد، درمان بی‌خوابی و حتی کاهش وزن نیز استفاده کرد.

خواص آروماتراپی؛ از افزایش میل جنسی تا کاهش وزن

روند پیچیده‌ای است. زمانی که گیرنده‌های بویایی در کانال تنفسی سیگنالی را دریافت می‌کنند آن را از طریق پیام‌های عصبی به پیاز بویایی در مغز ارسال می‌نمایند. پیام‌ها سپس در این قسمت دسته‌بندی‌شده و به سیستم لیمبیک فرستاده می‌شوند. این بخش از مغز مسئولیت نگهداری از خاطرات و احساسات و نیز برخی از رفتارهای اصلی را به عهده دارد. این رفتارها شامل تمایلات جنسی، لذت، جنگیدن و فرار است. به دلیل مقاربت این دو، معمولاً کنترل‌کننده‌های عصبی نیز گرفتار می‌شوند.

رایحه‌ها حتی می‌تواند خلق‌وخوی افراد را نیز تغییر دهند. اما خاصیت آن تنها به خلق‌وخوی شما محدود نمی‌شود.  در زیر به برخی از این خواص اشاره می‌کنیم.

کاهش وزن

در یک تحقیق دانشمندان 1436 فرد چاق را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند آن دسته از افراد که به روی غذای خود کریستال‌هایی با بوی بسیار زیاد ریخته بودند بیش از سایرین موفق به کاهش وزن شدند. به نظر می‌رسد اشباع کردن شامه و حس چشایی با نوعی رایحه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. ساده‌ترین کار آن است که قبل آنکه هر قاشق را به دهان بگذارید آن را بو کنید.

از بین بردن اشتهای کاذب

استشمام یک رایحه مورد علاقه می‌تواند اشتهای شما را به خوردن تنقلات از بین ببرد. در تحقیقی دانشمندان به افراد چاق درهنگامی که دلشان ضعف می‌زد رایحه موز، سیب یا نعناع دادند تا بو کنند و بررسی‌ها نشان داد که این افراد توانستند وزن بیشتری کم کنند. می‌توانید یک شیشه از رایحه مورد علاقه خود را دم دست داشته باشید و هرگاه احساس گرسنگی کردید، آن را استشمام کنید.

آرامش

در تحقیقی که در استرالیا انجام شد، دانشمندان برای برخی افراد رایحه پرتقال و برای عده دیگر رایحه اسطوخودوس را در هوا پخش کردند. هر دو گروه نسبت به افرادی که رایحه‌ای را استشمام نکرده بودند احساس اضطراب کمتری را داشته و آرام‌تر بودند. می‌توانید عصاره یکی از این دو را در خوشبوکننده‌های منزل بریزید تا هرازگاهی در هوا منتشر شود.

یادگیری چیزی جدید

دفعه آینده که سخنرانی دارید و یا نرم‌افزاری را می‌خواهید یاد بگیرید که اذیتتان می‌کند، از رایحه رز ماری استفاده کنید. دانشجویانی که در تحقیقی شرکت داشتند بعد از قرار گرفتن در مجاورت رایحه رز ماری، عملکرد بهتری در امتحان خود نشان دادند. می‌توانید گیاه رز ماری را بخرید و پشت پنجره خود بکارید و هرروز برگی از آن را چیده و ببویید.

کنترل درد

آیا به دنبال راهی هستید تا قرص‌های ضد درد کمتری مصرف کنید؟ پزشکان دانشگاه پزشکی نیویورک در حین عمل جراحی لاپاروسکوپی در ماسک بیمار از عصاره اسطوخودوس استفاده کردند. این بیماران نه‌تنها به مورفین کمتری نیاز داشتند بلکه به مسکن کمتری نیاز پیدا کردند. نعناع نیز می‌تواند در تسکین درد مفید باشد. محققان آلمانی نیز اعلام کرده‌اند که استنشاق بوی تندوتیز می‌تواند به میزان استامینوفن مؤثر باشد. دفعه بعد که سردرد داشتید چند قطره عصاره اسطوخودوس یا نعناع روی دستمال بریزید و آن را استشمام کنید.

برطرف کردن اسپاسم های قاعدگی

در سال 2006 محققان کره‌ای خانم‌هایی که دچار اسپاسم های شدید در دوره قاعدگی بودند را به سه گروه تقسیم کردند. یک گروه یک هفته قبل از پریود روزانه 15 دقیقه ماساژ شکمی همراه با رایحه‌درمانی دریافت کردند. گروه دیگر همان ماساژ را بدون رایحه‌درمانی دریافت نمودند و گروه آخر نیز هیچ‌گونه درمانی دریافت نکردند. گروه اول درد کمتری را در زمان پریود گزارش کردند. ماه آینده یک هفته قبل از پریود، چند قطره عصاره اسطوخودوس، یک قطره مریم‌گلی و یک قطره گل رز را به روغن بادام اضافه کرده و هرروز با آن شکم خود را ماساژ دهید.

خواص آروماتراپی؛ از افزایش میل جنسی تا کاهش وزن

ورزش باانرژی

بنا بر تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه ویلینگ جیسوت، بخارات نعناع به والیبالیست‌های دانشگاه انگیزه، نیرو، سرعت و اعتمادبه‌نفس  بیشتری برای بازی داد. هنگامی‌که می‌خواهید به پیاده‌روی بروید کمی عصاره نعناع استنشاق کنید.

افزایش میل جنسی

بنا بر بررسی‌های انجام‌شده خیار، شیرین بیان و پودر بچه می‌تواند زنان را تحریک کرده و جریان خون در واژن را 13 درصد افزایش دهد. پای کدو و اسطوخودوس نیز جریان خون واژن را تا 11 درصد بالا می‌برد. می‌توانید برای یک شب رمانتیک، به عنوان دسر شام، پای کدو سرو کرده و دستمالی را آغشته به اسانس خیار نموده و در کنار بالشت خود بگذارید.

خواب عمیق

دلیلی داشته است که قرن‌ها مردم بالشت‌های خود را از گل اسطوخودوس پر می‌کردند. اگرچه در گذشته تحقیقات نشان داده بود که اسطوخودوس می‌تواند خواب عمیق در مردان و زنان را افزایش دهد، تحقیقات جدیدی که در انگلیس و کره نیز صورت گرفته نشان داده است که گل اسطوخودوس می‌تواند افراد مبتلا به بی‌خوابی را نیز کمک کند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج