نشانه های كم‌آب شدن بدن
۲۰۵۶۶۹
۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۵
۳۱۸۰۴ 
بدن ما يك درياچه كوچك متحرك است که زير اين بدن از حدود 65 درصد آب تشكيل شده است، يعني بيش از نيمي از بدن آب است و براي همين مي‌گوييم درياچه است، درياچه‌اي كه نبايد خشك شود.
روزنامه آرمان: بدن ما يك درياچه كوچك متحرك است که زير اين بدن از حدود 65 درصد آب تشكيل شده است، يعني بيش از نيمي از بدن آب است و براي همين مي‌گوييم درياچه است. درياچه‌اي كه نبايد خشك شود، چون تبديل به بيابان خواهد شد. دهيدراته شدن بدن همان بياباني شدن بدن است، يعني كم آبي بدن كه به سلامتي آسيب جدي مي‌زند. اين مشكل ممكن است در هر فصلي از سال بروز كند، اما با فرا رسيدن روزهاي گرم سال امكان آن بيشتر است. به خاطر اينكه در فصل گرما نياز بدن به آب دو برابر مي‌شود و بايد طبق نياز آن عمل كرد. در غير اين صورت بدن نشانه‌هايي بروز مي‌دهد كه خبر از كم آبي آن دارد.
 
با يك تست ساده مي‌توانيد تشخيص دهيد كه پوست‌تان دهيدراته و خشك شده است. براي اين كار پشت دست‌تان را نيشگون بگيريد و چند ثانيه صبر كنيد. سپس پوست را رها كنيد. اگر پوست چين خورده به سرعت به وضعيت اول برگردد، مشكلي نداريد. اما اگر پوست با فاصله زماني بيش از پنج ثانيه صاف شود نشان مي‌دهد كه داخل بدن تان بياباني شده است، يعني اينكه پوست و بدن تان دچار كم آبي شده است.
 
نشانه های كم‌آب شدن بدن 

اگر ضربان قلب تان نامنظم شده است، بيشتر مراقب باشيد. كاهش الكتروليت‌هاي مربوط به كم آبي بدن، قدرت قلب را براي پمپاژ خون كاهش مي‌دهد. در نتيجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب مي‌شويد.
 
اگر هميشه تشنه تان است، احتمالا از مشكل «دهان خشك» رنج مي‌بريد. اين بيماري زماني بروز مي‌كند كه دهان به ميزان كافي بزاق توليد نمي‌كند. مشكل دهان خشك علامتي است كه نشان مي‌دهد بدن تان با كمبود آب مواجه شده است. به عقيده متخصصان براي پيشگيري از اين قبيل مشكلات لازم است كه روزانه حدود دو ليتر معادل شش تا هشت ليوان آب بنوشيد. در نتيجه بهتر است هميشه يك بطري آب دم دست‌تان باشد تا جرعه جرعه از آن بنوشيد.
 
از هوش رفتن جديدترين علامتي است كه بدن نشان مي‌دهد دچار كم آبي شديد شده‌ايد. دهيدراته شدن جدي، دماي بدن را بالا مي‌برد و باعث سرگيجه و دوران سر مي‌شود. از هوش رفتن زماني بروز مي‌كند كه افت فشار خون و با علائم ديگري مانند سرگيجه جمع مي‌شود. از هوش رفتن ناشي از دهيدراته شدن بايد به صورت اورژانسي تحت درمان پزشكي قرار گيرد.  
 
نفس تان بد بو مي‌شود

بوي بد دهان عوامل متعددي دارد. از پوسيدگي دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشكلات گوارشي و عفونت سينوس‌ها باعث بد بو شدن دهان مي‌شود. علاوه بر اين عوامل كمبود بزاق نيز باعث بروز اين مشكل مي‌شود. به اين ترتيب كه با ترشح نشدن بزاق كافي، توليد باكتري‌ها در دهان بيشتر شده و عاملي براي بوي بدن دهان مي‌شود. همان‌طور كه گفتيم كمبود آب دهان باعث ترشح كم بزاق مي‌شود.
 
دچار گرفتگي عضلات مي‌شويد

زماني كه عضلات به سختي كار مي‌كنند و در عين حال بدن به ميزان كافي آب ندارد، ميزان سديم و پتاسيم بدن دچار اختلال شده و اين مساله نيز روي عضلات تاثير منفي مي‌گذارد و منجر به گرفتگي و كرامپ‌هاي عضلاني مي‌شود.
 
يبوست مي‌گيريد

آب براي گوارش خوب، لازم و ضروري است. اگر به ميزان كافي آب ننوشيد، روده هاي‌تان نرمي و انعطاف‌پذيري خود را از دست مي‌دهند. روده‌هاي خشك و سفت نيز آب مواد غذايي را جذب مي‌كنند، و مدفوعي سفت و خشك توليد مي‌كنند كه به سختي دفع مي‌شود.
 
ميل زياد به مصرف قند

اگر به‌طور ناگهاني به سمت خوردن شكلات و شيريني كشيده مي‌شويد، احتمال دارد بدن تان كم آب شده باشد. زماني كه بدن با كمبود آب مواجه مي‌شود، كبد نمي‌تواند از ذخيره انرژي خود به ميزان كافي گلیكوژن آزاد كند. در نتيجه مغز علائمي نشان مي‌دهد تا بر شرايط مسلط شود. زماني كه دچار چنين وضعيتي مي‌شويد بهتر است ميان وعده‌هاي سرشار از آب را در برنامه روزانه تان بگنجانيد.
 
دچار ضعف بدن مي‌شويد

گفتيم كه بدن ما از 60 تا 65 درصد آب تشكيل شده است. اگر به ميزان كافي اين آب را تامين نكنيد، ميزان مايعات بدن كاهش پيدا خواهد كرد. اين كاهش مايعات نيز عملكرد ارگان‌هاي بدن را با اختلال مواجه مي‌كند. در نتيجه احساس ضعف تمام وجودتان را فرا مي‌گيرد.
 
چشم هاي‌تان خشك مي‌شود

چشم‌ها از اعضاي حساس و آسيب پذير بدن هستند و هر تغيير مهمي مانند دهيدراته شدن بدن تاثير مستقيمي روي آنها دارد. اگر به اندازه كافي مايعات مصرف نكنيد، چشم‌ها نيز به ميزان كافي اشك توليد نمي‌كنند. در نتيجه اگر چشم هاي‌تان مي‌سوزد يا هر نوع احساس ناراحتي در چشم مي‌كنيد، بهتر است مصرف آب را بيشتر كنيد، چون احتمال اين‌كه دچار کم‌‌آبي شده باشید، هست.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Sweden
00:17 - 1394/03/12
بله كاملا موافقم با اين مطلب و مرتب اب مي خورم وپوستي شاداب دارم
Sweden
00:22 - 1394/03/12
بله درست است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج