راه رسیدن به اسلام از نگاه آیت‌ الله مصباح
۲۱۲۹۱۷
۲۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۴
۱۳۶۷۸
رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: برای رسیدن به اسلام واقعی باید شناخت ها را بالا برد و در عقاید، اخلاق و احکام تلاش کرد تا به تکامل رسید.
خبرگزاری فارس: آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در دیدار طلاب مدرسه علمیه روحیه بابل، افزود: شناخت هر بخشی از اسلام نیاز به سال ها تلاش، زحمت و خون دل خوردن دارد که عمر انسان کفاف شناخت تمام آن را نخواهد داد.

وی افزود: انبیا و ائمه اطهار(ع) میراث هایی برای ما به جای گذاشته اند که باید به بررسی پرداخته شود تا محتوای اسلام را به دست آوریم.

وی اظهار داشت: اشخاصی باید عمر خود را صرف این کارها کرده و حاصل تحقیقات خود را به صورت فشرده در اختیار مردم قرار دهند تا جامعه اطلاع کافی از اسلام به دست آورد.

آیت الله مصباح یزدی یادآور شد: در علوم دیگر همچون پزشکی نیز نیاز به اشخاصی داریم تا در آن تخصص پیدا کرده و مردم از مشکلات رهایی پیدا کنند.

وی در ادامه با اشاره به ارکان رهبر اجتماعی، تصریح کرد: یادگیری درست، خودسازی و بصیرت به زمان، سه رکن اساسی برای رهبر اجتماعی جامعه که روحانیون هستند، می باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: شخصی که قصد عرضه تعالیم دین به مردم دارد، باید ابتدا یادگیری درست داشته باشد تا بتواند معارف الهی را درست به مردم یاد دهد.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: علم بدون تقوا و کنترل هوای نفس، نتیجه ای برای انسان نخواهد داشت و چه بسا ضررش بیش از نفع او خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه عدم وجود امام معصوم (ع) در جامعه، با حضور عالم بصیر با تقوا برطرف خواهد شد، تصریح کرد: مردم باید احساس کنند که عالمان به دنبال خدمت بوده و به آنان اعتماد داشته باشند تا سخنان در مردم تاثیر داشته باشد.

وی با بیان اینکه روحانیون نباید طمعی در مال مردم داشته باشند، اظهار داشت: امام راحل همیشه می فرمود روحانی باید ساده زیست باشد تا مردم به او اعتماد کرده و علاقه مند شوند.

رییس موسسه امام خمینی(ره) با اشاره به نقش روحانیت، ابراز داشت: فعالیت های نبی مکرم اسلام(ص)، امام علی(ع) و امامان معصوم(ع) بر عهده روحانیت بوده و باید به آن استمرار ببخشند.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به روایتی، خاطرنشان کرد: روحانی شدن، به معنای نشستن در جای پیامبر(ص) بوده و نقش نبی مکرم اسلام(ص) را ایفا می کند.

وی ادامه داد: طلبگی هدیه اختصاصی است که به ما عرضه شده و باید قدردان آن بود؛ چراکه افتخاری است که نصیب ما شده است.

وی ابراز داشت: توسل به ائمه اطهار(ع) بسیار راهگشاست که طلاب و روحانیون باید به آن توجه کنند.

وی با بیان اینکه دیدار، همنشینی، مصاحبت و گفت و گو با طلاب علوم دینی برای بنده لذت بسیاری دارد، ادامه داد: در دوران ما انگیزه روشنی برای طلبگی وجود نداشت و برخی از اشخاصی که در حوزه ها شرکت می کردند، امیدی به پیشرفت نداشتند و با انگیزه های گوناگون به حوزه می آمدند.

آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی، سطح فکر، فهم و بینش مردم ارتقا پیدا کرده و احساس مسوولیت کرده و ارزش علوم دینی را درک می کنند.

وی ابراز داشت: خدای متعال این نعمت را به ما عطا فرموده که اسلام را شناخته، ارزش آن را درک و اجمالا معتقدیم که تنها راه سعادت دنیا و آخرت اسلام است.

وی در پاسخ به این سوال که اسلام چگونه به دلها نفوذ و در جامعه تحقق پیدا خواهد کرد؟ خاطرنشان کرد: محتوای اسلام متشکل از سه بخش کلی عقائد، اخلاق و احکام است که در انسان رشد، تکامل و تعالی پیدا می کند.

آیت الله مصباح یزدی در ادامه گفت: امروز اشخاص در جامعه وجود دارند که اما از عاملین انگلیس بوده و به تعبیر رهبر معظم انقلاب بصیرت به زمان ندارند.

وی افزود: ما اشخاصی را داشتیم که با علم و تقوا بوده؛ اما به دلیل عدم آگاهی به زندگی اجتماعی زمان، ابزاری برای شیطان شده و ضررهایی داشته اند.

وی ادامه داد: ما در انقلاب اسلامی نیز چنین افرادی داشته ایم که عالم، ساده زیست، با دقت در بیت المال بوده؛ اما شیاطین اطراف آنان قرار گرفته و تفکرات آنان را منحرف کردند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج