بهترين راه محو كردن چين و چروک
۲۱۹۴۴۷
۱۲ تير ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۰
۳۹۷۷۵
کرم بوتاکس، لیزر، پی‌آرپی، کرم دور چشم یا تزریق بوتاکس؛ کدام‌یک بهترین روش برای خداحافظی با خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم است؟
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز: پنجه كلاغ را ديده‌ايد؟ هيچ‌كس دوست ندارد جاي چنين پنجه‌هايي آن هم در كنار چشم‌هايش باقي بماند، اما متاسفانه با بالا رفتن سن خاصيت ارتجاعي پوست روزبه‌روز كمتر شده و خطوط روي پلك و اطراف لب بيشتر و عميق‌تر مي‌شوند. نكته مهم اينكه روش زندگي مي‌تواند بر اين چروك‌ها تاثيرگذار باشد و باعث تسريع يا به تعويق افتادن ظهور آنها شود.

به همين دليل است كه بعضي در اواسط 20 سالگي و بعضي ديگر تازه با شروع 40 سالگي متوجه اين خطوط پنجه‌مانند مي‌شوند. پس تا دير نشده دست بجنبانيد و از همين امروز عادت‌هاي زندگي‌تان را تغيير دهيد. در اين مقاله با كمك دكتر داريوش دائر، متخصص پوست و مو شما را با انواع روش‌هاي جوان‌سازي پوست آشنا خواهيم كرد.

كرم‌هاي دور چشم

 كرم‌هاي دور چشم حاوي رتينول و Conenzyme يا همان Q10 هستند. اين مواد باعث مي‌شوند كلاژن از دست رفته پوست دوباره جايگزين شود. كلاژن نوعي پروتئين است كه توسط سلول‌هاي پوست توليد مي‌شود. اين ماده به سلول‌هاي پوست كمك مي‌كند در كنار هم قرار گيرند و خاصيت ارتجاعي خود را حفظ كنند. توجه داشته باشيد كه تمام كرم‌هاي دور چشم بايد دو بار در روز؛ يك بار صبح و يك بار شب استفاده شوند.

بهترين راه براي محو كردن چين و چروك‌هاي دور چشم كدام است؟

اين كرم‌ها مخصوص گروه‌هاي سني مختلف ساخته شده‌اند. از 25سالگي كرم دورچشم و لب آبرسان را يكبار صبح و يكبار قبل از خواب مصرف كنيد. از 35سالگي نيز مصرف كرم تغذيه‌كننده دورچشم را آغاز كنيد. بعد از 40سالگي هم باتوجه به نوع پوست‌تان از كرم ضدچروك دورچشم استفاده كنيد. با ورود به 50 سالگي نيز از كرم دورچشم آبرسان هنگام شب و كرم ليفت دورچشم هنگام روز استفاده كنيد. لازم به ذكر است كرم‌هاي دور چشم در بازار بين 15 تا 220 هزار تومان قيمت دارند.

 دكتر داريوش دائر، متخصص پوست و مو درباره استفاده از كرم‌هاي دور چشم براي درمان خطوط پنجه كلاغي به شما مي‌گويد: «اولويت‌هاي درمان خطوط پنجه كلاغي از نظر من براساس سن، جنس و نوع پوست بيمار تعيين مي‌شوند. در سنين زير 40 سال بسياري از اين خطوط را مي‌توان با استفاده از كرم‌هاي ضدآفتاب مخصوص ناحيه دورچشم و كرم‌هاي ضدچروك بهبود بخشيد.»

كرم‌هاي بوتاكس

 دكتر دائر، متخصص پوست و مو در اين باره مي‌گويد: «اكثريت متخصصان پوست و زيبايي براي كرم‌هايي كه اصطلاحا «شبه‌بوتاكس» هستند، نقش درماني قائل نيستند، همچنين باتوجه به درشت بودن مولكول‌هايي چون اسيد هيالورونيك امكان جذب اين مواد از طريق روزنه‌هاي پوستي بسيار اندك و ناچيز است، اما از اين مواد پركننده يا «فيلر» مي‌توان به روش تزريق درون جلدی يا زيرجلدي براي ترميم و پر كردن چين و چروك‌هاي صورت و دور چشم بهره گرفت.»

نكته قابل توجه در تبليغات اين كرم‌ها، مناسب بودن آنها براي هر سن و سال است. مشهورترين آنها نيز كرم سم مار است كه در بازار بين 150 تا 450 هزار تومان به فروش مي‌رسد.

تزريق بوتاكس

بوتاكس دارويي است كه براي درمان بيماري‌هاي خاص عضلات به‌كار مي‌رود. در زيبايي نيز براي درمان چين و چروك‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين دارو كه يكي از سمي‌ترين داروهاي ساخته شده توسط بشر است، با فلج كردن موقت عضلات باعث كاهش چين و چروك‌ها به‌خصوص چروك‌هاي پنجه كلاغي، برخي چروك‌هاي ريز پايين چشم و شلي پلك بالا مي‌شود. تزريق بوتاكس، انقباض عضلات در محل مورد نظر را به‌طور موقت از ميان مي‌برد و با اين كار خطوط چروك اطراف چشم را محو مي‌كند.

 مي‌توان با راهكارهاي خاصي ضمن تزريق بوتاكس، ابرو را نيز بالا برد تا افتادگي پوست پلك بالا كاهش يابد. درواقع تزريق بوتاكس، راه‌حل مناسبي براي آويزان بودن پلك و ظاهر خسته آن است بنابراين تا حد زيادي مي‌توان آن را جايگزين جراحي بلفاروپلاستي كرد؛ بلفاروپلاستي نوعي جراحي است كه براي برداشتن پوست شل‌شده پلك صورت می‌گیرد. لازم به ذكر است كه هزينه بوتاكس بين 100 تا 500هزارتومان تمام مي‌شود.

ليزر

 ليزر فراكشنال با درجه پايين با تحريك كـلاژن‌ســازي، عمق چروك‌هاي پوست را از ميان مي‌برد و به پوست قوام محكم‌تري مي‌دهد. ليزر ان دي ياگ يا همان دايود نيز با طول موج‌هاي مختلف به صورت پالسي داخل بافت نفوذ مي‌كند. تاباندن ليزر همچنين باعث تخريب ديواره سلول‌هاي چربي و آزاد شدن آنها مي‌شود، به اين ترتيب چربي‌هاي مايع را هم مي‌توان با مكش خفيفي تخليه كرد.

 پي‌آر پي

 براي درمان چروك‌هاي ريز اطراف چشم، تيرگي دور چشم‌ها و تا حدودي پف پلك‌ها يكي از بهترين انتخاب‌ها انجام پي‌آر پي است. در اين روش با گرفتن چند سي‌سي از خون بيمار در كيت‌هاي مخصوص و سانتريفوز آن، پلاكت‌هاي فرد جداسازي شده و پس از فعال‌سازي توسط پزشك متخصص در نقاط مورد نظر تزريق مي‌شود.

روند كلاژن‌سازي پس از تزريق شروع شده و طي يك ماه مشهود مي‌شود و پس از سه تا چهار ماه به حداكثر مي‌رسد. تزريق پي‌آرپي درصورتي‌كه با آماده‌سازي صحيح نمونه و به روش صحيح انجام شود، تاثير كاملا مشهودي در بهبود ظاهر پلك‌ها، تيرگي دور چشم و كاهش چروك‌ها خواهد داشت.

كدام روش براي كدام چروك؟!

 دكتر دائر در مورد اولويت استفاده از روش‌هاي ذكرشده مي‌گويد: «در شرايطي كه پوست خشك و چين‌ها عميق باشند، مي‌توان از تزريق بوتاكس يا استفاده از راديوفركوئنسي كمك گرفت. معمولا در اين شرايط ديگر نيازي به استفاده از ليزر حس نمي‌شود. درصورتي‌كه چين‌ها عميق باشند يا بعد از دو يا سه جلسه درمان راديوفركوئنسي نتيجه دلخواه به دست نيايد، مي‌توان از ليزر يا پي‌آرپي استفاده كرد. پي‌آر‌پي در از بين بردن تيرگي دورچشم و بهبود ظاهر فرورفته حدقه، بهتر از درمان چروك‌ها نتيجه‌بخش بوده است اما در سنين بالاتر از 40 سال رويكرد درماني متفاوت است.

معمولا از تركيب مراقبت‌هاي چشمي شامل تكنيك‌هاي ماساژ دادن يا ماسك‌هاي ضد چروك همراه تزريق بوتاكس براي درمان اين چروك‌ها استفاده مي‌شود، اما براي جوانسازي و تقويت رشته‌هاي كلاژن و الاستين مي‌توان به شكل متناوب از درمان ليزري و درمان راديوفركوئنسي كمك گرفت. از ليزرهاي موثر در درمان و بازسازي چروك‌هاي اين ناحيه مي‌توان به ليزر فراكشنال co2 و ليزر ان‌دي‌ياگ با طول موج بلند اشاره كرد.»

بهترين راه براي محو كردن چين و چروك‌هاي دور چشم كدام است؟

 دكتر دائر در مورد انتخاب بهترين روش براي درمان خطوط پنجه كلاغي مي‌گويد: «براي مقايسه اثر بخشي هر يك از روش‌هاي فوق نياز به انتخاب بيمار مناسب و شرايط خاص هر فرد وجود دارد. به اين معنا كه نمي‌توان تجويزي كه فرضا براي يك خانم 55ساله و يائسه مناسب دانسته مي‌شود را براي خانمي 40 ساله و داراي سلامت هورموني مصلحت دانست. انتخاب روش درماني به نظر تخصصي پزشك معالج و استنباط وي از شرايط بيمار وابسته است.»

عوارض كدام روش كمتر است؟

 معمولا درمان‌هاي ذكر شده در بالا هيچ کدام عارضه‌اي در بر ندارند و حتي سوختگي سطحي ناشي از ليزر فراكشنال co2 نيز با گذشت دو تا سه هفته در اكثر موارد به‌طور كامل بهبود مي‌يابد. اما بيماراني كه تحت درمان با دستگاه‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند، بايد انتظار و آمادگي بروز برخي علائم گذرا همچون سرخي يا كبودي، تورم يا سوختگي ناشي از ليزر را داشته باشند و با علم به اين موضوع به درمان روي آورند.

نکاتی که نباید فراموش کنید

 چروك‌هاي پنجه كلاغي در كساني كه در معرض آفتاب هستند و مجبورند چشم‌هاي‌شان را ريز كنند، بيشتر ديده مي‌شود. بنابراين لازم است هميشه از عينك‌هاي آفتابي استفاده كنيد. كرم‌هاي ضدچروك با SPF حداقل 15 نيز به پيشگيري از ايجاد اين چروك‌ها كمك مي‌كنند. فاكتورهايي مانند فشار كاري، استرس و. . . نيز باعث آزاد شدن راديكال‌هاي آزاد و آسيب رساندن به پوست مي‌شوند، بنابراين بايد سعي كنيد از مواد غذايي سرشار از آنتي‌اكسيدان استفاده كنيد.

رژيم‌هاي حاوي اسيدهاي چرب امگا3 نيز به كاهش چين و چروك‌ها كمك مي‌كنند. براي شست‌وشوي دور چشم و لب از پاك‌كننده‌هاي مخصوص (فاقد صابون) استفاده كنيد. ترك سيگار نيز تا حد زيادي از بروز چروك‌هاي دور چشم جلوگيري مي‌كند. يادتان باشد هرگز به دور چشم‌تان كرم‌پودر نزنيد و به جاي آن از كانسيلر مخصوص پلك استفاده كنيد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج