درونگراها همان خجالتی ها نیستند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۲۰۲۹۱
۱۳ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
۳۵۳۰۸
مقالات زیادی درباره تفاوت افراد درونگرا و برونگرا تهیه شده است. اما کمتر مقاله ای نوع دیگری از شخصیت را که با شخصیت درونگرا بسیار اشتباه گرفته می شود به آن اضافه کرده و آن هم تیپ شخصیتی خجالتی است. در حالی که این 2 با هم بسیار متفاوت هستند.
مجله اینترنتی برترین هاهفته نامه زندگی مثبت: مقالات زیادی درباره تفاوت افراد درونگرا و برونگرا تهیه شده است. اما کمتر مقاله ای نوع دیگری از شخصیت را که با شخصیت درونگرا بسیار اشتباه گرفته می شود به آن اضافه کرده و آن هم تیپ شخصیتی خجالتی است. در حالی که این 2 با هم بسیار متفاوت هستند. بدیهی است نیاز افراد درونگرا به ادامه رابطه بسیار متفاوت از احساس عصبی ای است که افراد خجالتی در مواجهه با افراد جدید تجربه می کنند.

تعریف درونگرا و خجالتی

کمرویی و درونگرایی 2 ویژگی شخصیتی است که اغلب افرادی که با یکی از این شخصیت ها یا هر 2 آنها ارتباط ندارند، یکسان تلقی می کنند. در حالی که درونگرایی یکی از ابعاد شخصیتی است که اگر فردی بیشتر انرژی اش را صرف فعالیت های انفرادی مانند خواندن و نوشتن کند، نمره بالایی در این آزمون می گیرد و درونگرا محسوب می شود.

کمرویی یا خجالت هم با چگونگی تعامل فرد با دیگران و شرایط غیرآشنا تعریف می شود. افرادی که خجالتی هستند لحظات سختی را هنگام صحبت کردن با افراد جدید سپری می کنند و معمولا در شرایط جدید و ناآشنا احساس راحتی نمی کنند.

به این نکته هم توجه داشته باشید که تعاریف روان شناسی مانند آنچه گفته شد همیشه به طور کامل مورد توافق نیست و می توان تعاریف معمول تری ارائه کرد.

درونگراها همان خجالتی ها نیستند؟

نشانه های خجالتی بودن

همه ما در مهمانی ها بوده ایم و با فردی آشنا شده ایم که واقعا دلش نمی خواسته در آن مهمانی باشد. در برخی موارد اصلا ما خودمان آن شخص هستیم. چه درونگرا باشیم و چه خجالتی احتمالا از افرادی که تفاوت این دو نوع تیپ شخصیتی را نمی دانند ناامید شده ایم، افرادی که واقعا درکی از این 2 تیپ ندارند.

از بیرون فرد درونگرا مانند فرد خجالتی دیده می شود. آنها افراد جدیدی در سر کار هستند که نمی توانند زمان ناهار یک جای خالی برای خودشان پیدا کنند و افرادی هستند که در ماشین یا اتوبوس در حال کتاب خواندن هستند و شاید بی دست و پا به نظر برسند. حالا بیایید این فرد را با عینک درونگرایی نگاه کنید.

نشانه های درونگرایی

فرد درونگرا نیازی به ایجاد تعامل اجتماعی احساس نمی کند. درواقع تعامل اجتماعی بیش از حد می تواند چه از لحاظ احساسی و چه از لحاظ جسمی او را خسته کند. براساس یکی از مطالعات مشخص شد ثبت مغز یک درونگرا تفاوت های زیادی با سایرین دارد.

این مطالعه نشان داد زمانی که فرد درونگرا به یک فرد نگاه می کند فعالیت الکتریکی بیشتری نسبت به زمانی که به یک شی نگاه می کند، انجام نمی دهد. این موضوع نشان می دهد یک دلیل بیولوژیکی برای اینکه این افراد تعامل اجتماعی برقرار نمی کنند این است که مغزشان اصلا تحریک نمی شود.

درونگراها همان خجالتی ها نیستند؟

خجالتی بودن مشکل روانی است

از سوی دیگر کمرویی می تواند بسیار جدی تر باشد طوری که به عنوان یک مشکل روانی تلقی شد. همه افراد در برخی موقعیت ها خجالتی هستند و درجات متفاوتی از خجالت در افراد وجود دارد.

 با این حال افراد خجالتی در موارد شدید دچار اختلال در کارکردهای روزانه شان می شوند. فرد خجالتی شاید نتواند آدرس بپرسد یا حتی یک ارائه درسی ساده بدهد. در حالی که یک فرد درونگرا ترجیح می دهد روز تعطیل را در خانه بگذراند، فرد خجالتی مجبور است که خانه را انتخاب کند در حالی که ممکن است آرزو داشته باشد بیرون برود.

به درونگراها اعتماد کنید

افراد درونگرا معمولا یک گروه کوچک از دوستان نزدیک دارند. آنها شنوندگانی عالی هستند و اغلب توصیه های مفیدی به شما می کنند و بسیار همدل هستند. فرد خجالتی به سختی می تواند دوستی نزدیک ایجاد کند و حس بی دست و پایی در محدوده خانواده و افراد نزدیک دارد اما فرد درونگرا به راحتی می تواند با کسی که به او نزدیک می شود مکالمه کند. در حالی که فرد خجالتی به سختی می تواند شروع به مکالمه کند. فرد درونگرا مشکلی با تنهایی اش ندارد اما فرد خجالتی دوست دارد همیشه با گروه بزرگی از دوستان باشد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1394/04/13
منم یک فرد درونگرا هستم ... از طرف خانوادم خیلی تحت فشارم ... واقعن اذیت مبشم .... خیلی کم حرفم تا نیاز نباشه حرف نمیزنم خیلی دوست ندارم توی جمع باشم ... تنها باشم حس بهتری دارم ... خجالتی نیستم ... همیشه بهترین ارائه های کلاسی بهتری داشتم سر کلاس ... توی بحثای علمی که مورد علاقم هست همیشه فعالم ... کارهای گروهی اذیتم میکنه .... ولی کسی درک نمیکنه هر روز خونوادم با من دعوا میکنن که پاشو برو بیرون بگرد و .... از این حرفا ... ولی واقعن کششی ندارم .... خسته شدم
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1394/04/23
منم دوره نوجوونیم عذاب میکشیدم بابت این فشارها.انقد از جانب خانواده و فامیل طرد شده بودم که از خودم بدم میومد...
ولی کم کم فهمیدم تا زمانی که به نوع شخصیتی که دارم قلبا و با همه وجود احترام نذارم نمیتونم انتظاری از بقیه داشته باشم.
بهت بگم بمحض اینکه باور کردم درونگرا بودن قابل احترامه،بطور خودکار برخورد بقیه هم باهام احترام آمیز شد.خودت رو قبول داشته باش و محترم بودن شخصیتت رو باور کن...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر