کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۲۲۳۰۲۸
۲۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۲
۲۶۳۰۷
100 کارتون خاطره انگیز دهه شصتی‌ها
کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو، از کارتون‌های نوستالژیک دهه شصت می‌باشد که از مجموعه کارتونی بهترین داستان‌های دنیا، از شبکه‌های سیما، پخش شد.
 
 
 
 
برترین ها: سلسله گفتاری‌هایی که با نام مروری بر کارتون‌های خاطره انگیز کودکان دهه شصتی در سایت برترین‌ها، ارائه شده است، فرصت مغتنمی است برای تجدید خاطره با دوران نوستالژیک دهه شصت که برای میلیون‌ها جوان امروزی ایران، مملو از خاطرات تلخ و شیرین بسیاری است. یکی از این خاطرات، کارتون‌های جذابان دوران بود که به زعم بسیاری، تکرار نشدنی و غیر قابل فراموشی است. در سلسله گفتارهای 100 کارتون خاطره انگیز کودکان دهه شصت، کارتون‌های بسیاری از واتو واتو و جیمبو، تا زبل خان و گوریل انگوری، مورد بحث و بررسی قرار دادیم و بخش‌هایی از این کارتون‌ها را به صورت فایل‌های ویدئویی فارسی یا زبان اصلی، ارائه کردیم که خوشبختانه با استقبال مخاطبان نیز مواجه شد. امروز، یکی دیگر از کارتون‌های خاطره انگیز آن دوران را مرور می‌کنیم. کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو، یکی از کارتون‌های جالبی بود که از مجموعه کارتونی بهترین داستان‌های دنیا، از شبکه دوم سیما در آن دوران پخش شد.

 همه چیز درباره واتو واتو، پرنده اعجاب انگیز

کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو، تنها در یک قسمت آماده شده بود که از شبکه‌های سیما، چند باری پخش شد. این کارتون، از مجموعه کارتون‌های بهترین داستان‌های دنیا بود که ما شاهد، پخش کارتون‌های مختلفی، در قالب بهترین داستان‌های دنیا بودیم. کارتون به یادماندنی گالیله، هانسل و گرتل، شیر و چوپان، مادر بزرگ و خرس سفید، از جمله کارتون‌هایی بود که در این مجموعه پخش شد. این کارتون‌ها، برگرفته از داستان‌های مشهور کشورهای مختلف جهان بود که به صورت انیمیشن، تولید و در سراسر جهان، توسط شبکه‌های مختلف، برای مخاطب کودک، پخش گردید.

 هانسل و گرتل، یکی دیگر از داستان‌های مشهور غربی است که از شهرت بین‌المللی برخوردار است و فیلمی هم از این داستان، ساخته شده است. کارتون پیرمرد و گنجشک کوچولو نیز، برگرفته از افسانه‌ها و داستان‌های شرق کره زمین می‌باشد که در قالب انیمیشن، طراحی و تولید شد.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو، از گرافیک بالایی برخوردار نیست و سبک طراحیان، ما را یاد گرافیک پت و مت می‌اندازد که گویا، فریم به فریم از تصاویر عکسبرداری شده است و کنار هم قرار گرفته و به آن سرعت داده شده است. اگر چه، آن زمان گرافیک بالا مد نظر نبود، اما گیرایی داستان و روایت جالبان، مخاطب کودک را به دنبال کردن این کارتون 14 دقیقه ای، ترغیب و تشویق می‌کند. عروسک‌هایی که برای این کارتون ساخته شده است، چند گنجشک، یک پیرمرد و یک پیر زن هست که در فواصل کارتون، به ایفای نقش می‌پردازند.

کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

همان طور که شاید به خاطر داشته باشید، پیرمردی بود که در مزرعه ای نزدیک خانه خود، مشغول به کار کشاورزی بود و بعضاً، غذایی که شبیه برنج کوفته شده بود، با خود به مزرعه می‌برد. در یکی از روزها، چند گنجشک، از بالای درختی در مزرعه پیرمرد، به سفره آن نگاه می‌کنند و علاقمند می‌شوند که غذای پیرمرد را بخورند. آن‌ها بر سر سفره پیرمرد می‌آیند و هر 3 کوفته برنجی پیرمرد که دانه‌های قهوه ای هم بر روی آن ریخته شده بود، می‌خورند. از قضا، یکی از گنجشک‌ها، خود را زیر سفره ای که کوفته‌ها در آن قرار داشت، پنهان می‌کند. پیرمرد بر سر سفره می‌آید و گنجشک را می‌گیرد.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

پیرمرد مهربان، گنجشک را به خانه خود می‌برد و می‌خواهد او را نزد خود نگه دارد. اما با مخالفت همسرش مواجه می‌شود که می‌گوید، نباید برنج‌ها را به گنجشک بدهد و آن‌ها را دور بریزد. در حالی که پیرمرد معتقد است که این کار، دور ریختن برنج نیست و غذا دادن به یک حیوان گرسنه هست. پیرمرد، آشیانه کوچکی برای این پرنده کوچولو، در بیرون خانه خود آماده می‌کند و آن را، در آشیانه قرار می دهد. چون پرنده، جیک جیک زیاد می‌کرد، پیرمرد مهربان، نام پرنده را جیک جیکی می‌گذارد.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

در یکی از صبح‌ها، پیرمرد به سمت آشیانه جیک جیکی می‌رود و به او می‌گوید که برایش غذا آورده است تا بخورد. در همین حال، پیرزن هم از راه می‌رسد و به جیک جیکی می‌گوید که نشاسته ای که برای آهار لباس‌ها آماده کرده است را، کنار آشیانه پرنده می‌گذارد تا برود و رخت‌هایش را در رودخانه بشوید.
 
کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

پیرزن از گنجشک کوچولوی قصه ما می‌خواهد که در این مدت، از خوردن نشاسته خودداری کند.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

پیرمرد و پیرزن، هر کدام، به سمت کار روزانه خود می‌روند. جیک جیکی، ابتدا، شروع به خوردن غذایی که پیرمرد برایش مهیا کرده است، می‌شود. اما بعد از اندکی، شروع به خوردن نشاسته ای می‌کند که پیرزن، وی را از خوردن آن منع کرده بود. عصر می‌شود و پیرمرد و پیرزن، به خانه باز می‌گردند، هر دو مشاهده می‌کنند که نشاسته خورده شده است. پیرزن خشمگین می‌شود و به پیرمرد در شب، می‌گوید که جیک جیکی را از خانه بیرون کرده است.

پیرمرد مهربان قصه ما، از این موضوع بسیار ناراحت می‌شود و تا صبح نمی‌خوابد و گریه می‌کند. حتی فردا هم در مزرعه نمی‌تواند کار کند و مدام، به جیک جیکی فکر می‌کند. جیک جیکی قصه ما نیز، پیش دوستان خود باز می‌گردد و به آن‌ها می‌گوید که این کار اشتباه را انجام داده است. دوستان جیک جیکی، به او می گویند که اگر قطره ای شبنم را بنوشد، آرام می‌گیرد و از ناراحتی وی، کاسته می‌شود.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

پیرمرد مهربان، برای پیدا کردن جیک جیکی، همه جا را می‌گردد. در راه، به مدی برخوردم یک‌اند که به او آب می‌دهد و پیرمرد انقدر تشنه هست، که 7 ظرف آب را می نوشد. آن مرد، با یک اسب عجیب و جالبش که در عکس مشاهده می‌کنید، راه پیدا کردن گنجشکان را می‌گوید.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

پیرمرد، راه‌های زیادی را می‌رود با یک جنگلی پر از ساقه نی، می‌رسد که از قضا، خانه گنجشک‌ها دران جا هست. پیرمرد، بالاخره معشوق کوچولوی خود را پیدا می‌کند. جیک جیکی، حسابی از پیرمرد، پذیرایی می‌کند. حتی، به او، شربتی از برگ نی هم می‌دهند. خلاصه به پیرمرد، در آنجا خیلی خوش می‌گذرد.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

پرنده‌ها، پس از پذیرایی از پیرمرد، به او می گویند که می‌خواهند به وی، هدیه ای بدهند. آن ها از وی می‌خواهند که بین، یک جعبه بزرگ و یک جعبه کوچک، یکی را انتخاب کند که پیرمرد هم می‌گوید که به دلیل کهنسالی، جعبه کوچک را بر می‌دارد.

پیرمرد از پیش دوستانش می‌رود و به خانه می‌رود. در جعبه، جواهرات زیادی هست. در خانه، مورد شماتت پیر زن قرار می‌گیرد که چرا، جعبه بزرگ را بر نداشته است. به همین خاطر، خود پیرزن می‌رود به سمت جنگل، و از گنجشک‌ها می‌خواهد که جعبه بزرگ را به وی بدهند. آن ها هم چنین می‌کنند.

 کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو رو یادتونه؟

پیر زن از فرط خستگی، جعبه را زمین می‌گذارد و دربان را باز می‌کند تا ببیند، چه چیزی در داخل جعبه هست. اما ناگهان مشاهده می‌کند که جعبه خالی است و بسیار ناراحت می‌شود و از این که بدشانس است، خود را ملامت می‌کند.

پیام این کارتون زیبای خاور دور این بود که پیرمرد چون، مهربان و فداکار بود، به جواهر رسید، اما پیرزن چون سنگدل و طماع بود، به چیزی نرسید. به نظر می‌رسد، این پیام اخلاقی جالب، در قالب این داستان شیرین و نوستالژیک، به خوبی به مخاطب کودک منتقل شده است. پیام‌های اخلاقی و اجتماعی در کارتون‌های دهه شصت، یکی از نقاط ارزنده و مهم این کارتون‌ها، در مقایسه با کارتون‌های تراش خورده جذاب و بزن بکوب امروزی است.

مشاهده کارتون پیرمرد مهربان و گنجشک کوچولو


مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کیان برنا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو