چرا دوچرخه الکتریکی هر روز فراگیرتر می‌شود؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۲۳۳۹۸۳
۲۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۴
۲۲۶۹۰
راحتی و کیفیت اجزاء یک دوچرخه الکتریکی مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد اما قسمت‌های مهم‌تری نیز در دوچرخه الکتریکی وجود دارد که باید حتما مد نظر داشت.
مجله تخت گاز - روزبه خندان: در این مطلب نکاتی پیرامون انتخاب، راندن و جامعه‌پذیری این وسیله نقلیه سبز بیان خواهیم کرد. یک نکته مهم درباره دوچرخه‌الکتریکی این است که این نوع دوچرخه‌های موتوردار جهت تقویت نیروی انسانی دوچرخه‌سوار ساخته شده‌اند و نمی‌توانند جایگزین نیروی عضلات انسان باشند، بنابراین باید حسابشان را از موتورسیکلت‌های برقی و اسکوترها پاک جدا کرد. تقویت نیرویی که موتور دوچرخه برقی ایجاد می‌کند، به دوچرخه سوار کمک خواهد کرد تا در برابر موانعی چون تپه‌ها، باد مخالف و یا مسیر‌های سخت بدون خستگی به مسیرش ادامه دهد.

چرا دوچرخه الکتریکی هر روز فراگیرتر می‌شود؟

«موتور، باتری و کنترلر»

توان موتور در مدل‌های مختلف دوچرخه‌های الکتریکی گستره وسیعی دارند. از توان 200 تا 1000 وات و یا حتی بیشتر البته محدودیت قانونی موتور‌های الکتریکی در آمریکا 750 وات است.

یکی دیگر از فاکتور‌های مهمی‌ که باید در نظر گرفته شود، طراحی و محل موتور است. طراحی و محل موتور در دوچرخه الکتریکی نقش بسیار مهمی ‌دارد. متداول‌ترین موتور برای دوچرخه الکتریکی،‌ هاب موتور است. در (Hub Motor) به‌طور معمول موتور دوچرخه الکتریکی بین چرخ جلو و چرخ عقب نصب می‌شود. وقتی موتور در دوچرخه الکتریکی نصب و درگیر شد، موتور الکتریکی چرخ‌های دوچرخه را در مسیر هل داده و می‌کشد.

هرچند این سیستم کارکرد مناسبی ارائه می‌دهد اما یک نقطه ضعف بزرگ نیز دارد؛ از آنجایی‌که موتور الکتریکی به چرخ دنده دوچرخه الکتریکی متصل نیست، در تپه‌ها و زمین‌های شیبدار کمی ‌از بهره‌وری‌ خود را از دست می‌دهد. شاید بهترین مثال برای تصور این ضعف این باشد؛ فکر کنید که وسیله‌ای چون خودرو یا موتورسیکلت را یک روز کامل فقط با دنده یک برانید، چه حالتی پدید خواهد آمد؟ ممکن است با این حالت به مکانی که می‌خواهید برسید اما راندن با یک دنده شتاب و سرعت مطلوبی که یک وسیله چند دنده‌ بهتان می‌دهد بدون تردید نخواهد داد.

بهترین پیشنهاد برای دوچرخه‌های الکتریکی موتورهای نیمه‌برقی (Mid-Drive Motor) است. موتور Mid-Drive، موتوری است که نصف نیرو خود را از برق و نیمه دیگر را از عضلات سواره می‌گیرد. در این‌حالت باتری کمتری مصرف می‌شود و توان حرکتی افزایش می‌یابد و این از زمانی است که توان موتور Mid-Drive توسط دنده‌‌های دوچرخه به چرخ‌ها منتقل می‌شود. در چنین حالتی حتی قدرت عبور از تپه‌ها در حالی‌که با توجه به شیب دنده را تغییر دهید افزایش می‌یابد و افزون بر این قرار گرفتن موتور در نزدیکی زمین که وزن دوچرخه الکتریکی و موتور آن‌را بیشتر در مرکز و پایین دوچرخه قرار می‌دهد، کنترل روی فرمان دوچرخه الکتریکی را افزایش خواهد داد.

چرا دوچرخه الکتریکی هر روز فراگیرتر می‌شود؟

راندن یک دوچرخه الکتریکی

حرکت فقط با پدال؛ در هر زمانی که بخواهید، می‌توانید روی دوچرخه الکتریکی درست مثل یک دوچرخه عادی پدال بزنید و به پیش بروید. موتور دوچرخه هیچ مقاومتی در مقابل حرکت چرخ‌ها ایجاد نمی‌کند، در نتیجه احساس خواهید کرد که درست روی یک دوچرخه معمولی سوار هستید. بسته به مدل دوچرخه‌ای که خریداری می‌کنید، دوچرخه‌تان می‌تواند 3 یا 8 دنده و یا با پیشرانه داخلی NuVinciRN360TM باشد که چرخه دنده‌‌های نامحدودی برای دوچرخه در نظر می‌گیرند، مثل گیرباکس CVT در خودروها.

حرکت همراه با پدال و موتور دوچرخه؛ در این حالت می‌توانید از ترکیب نیرو بدنی خود به علاوه نیرو الکتریکی موتور برای پیش بردن دوچرخه استفاده کنید. هنگامی‌که با فشاردادن دکمه ON/OFF زیر فرمان دوچرخه، این حالت را برمی‌گزینید، موتور الکتریکی دوچرخه به آرامی ‌برق را جهت یاری پدال و نیروی عضلاتتان فراهم می‌کند. هم‌زمان در این حالت با تغییر زمینی که روی آن دوچرخه‌سواری می‌کنید و یا شیب زمین می‌توانید دنده‌ها را در جهت دستیابی به شتاب و سرعت مطلوب‌تر تغییر دهید. تجربه دوچرخه‌سواری در این حالت بسیار هیجان‌انگیز است، چرا که در پایین آمدن از شیب‌ها، می‌تواند حرکت دوچرخه‌ را یکنواخت نگه دارد و سوار را قادر می‌سازد از مناظر و حسی کم‌نظیر حین وزش باد لذت ببرد.

 حالت نیمه‌برقی-نیمه‌پدالی 3 حالت را حمایت می‌کند؛ کم 30درصد، متوسط 60درصدو زیاد 100درصد. این درصدها نشان‌گر قدرت اضافی موتور برای تکمیل حرکت است. در حالت کم 30درصد قدرت موتور به قدرت پدال‌زنی سوار اضافه می‌شود. این در حالی است که در حالت زیاد افزایش قدرت به‌راحتی 2 برابر می‌شود. با یک فشار روی دکمه تغییر حالت، می‌توانید میزان قدرتی که موتور دوچرخه برای حرکت به جلو فراهم می‌کند، انتخاب کنید.

جالب است بدانید که هیچ مدرک قانونی مثل گواهینامه، بیمه و یا چیز‌هایی شبیه به اینها برای سوار شدن و راندن دوچرخه الکتریکی لازم نیست و می‌توان از امتیازات یک دوچرخه معمولی حین راندن این وسیله سبز بهره برد.

البته در ایالات متحده آمریکا بعضی محدودیت‌ها در مورد این دوچرخه‌ها اعمال می‌شود که البته چندان دست‌وپاگیر نیستند. اول اینکه سرعت دوچرخه‌الکتریکی از 20 مایل‌برساعت بیشتر نشود و دوم توان موتور دوچرخه الکتریکی از 750 وات بالاتر نرود. دوچرخه‌‌های‌ الکتریکی موجود در بازار این کشور نیز با توجه به همین قوانین ساخته می‌شود.  در کشوری مانند ایران که در حال حاضر محدودیت قانونی خاصی برای این دوچرخه‌ها وجود ندارد، هر فرد می‌تواند با پدال زدن از سرعت 20 مایل‌برساعت نیز فراتر برود و توان موتور دوچرخه‌‌های الکتریکی نیز همان‌گونه که پیش از این ذکر شد، در گستره‌ای از 250 تا بیش از 1000 وات قابل استفاده است.

چرا دوچرخه الکتریکی هر روز فراگیرتر می‌شود؟

نکاتی از یک پژوهش جالب

در سراسر جهان تبدیل یک دوچرخه معمولی به دوچرخه‌الکتریکی رایج‌تر از خرید یک دوچرخه تمام الکتریکی کارخانه‌ای است!

بر اساس یک پژوهش آماری در آمریکا 48 درصد دارندگان دوچرخه‌‌های الکتریکی از کسانی هستند که دوچرخه الکتریکی را آماده می‌خرند اما ۵۲ درصد مابقی، با نصب یک موتور الکتریکی و باتری روی دوچرخه‌ معمولی خود، آن‌را تبدیل به یک دوچرخه برقی می‌کنند. عمده این افراد دوچرخه معمولی کوهستان دارند و 13 درصدشان دوچرخه معمولی. به‌طور کلی تحقیقات نشان می‌دهد الکتریکی کردن یک دوچرخه‌ معمولی با صرف هزینه کمتری نسبت به خرید یک دوچرخه‌الکتریکی کارخانه‌ای صورت می‌گیرد، البته نه همیشه.

در بیشتر شهرهای شلوغ دنیا، دوچرخه‌‌برقی جایگزین بسیار خوبی برای خودرو به نظر می‌رسد، شاید با این رشد جمعیت در آینده برای سفر در مراکز شهری بهتر باشد ماشین‌ها را فراموش کنیم! دوچرخه‌برقی وسیله‌ای است که به دلیل سهولت استفاده مردم را متقاعد به دوچرخه‌سواری روزانه می‌کند.

در تحقیقی میدانی در ایالات‌متحده آمریکا، ۵۵ درصد دارندگان دوچرخه‌‌های الکتریکی پیش از اینکه دوچرخه‌الکتریکی بخرند یا دوچرخه خود را الکتریکی کنند، به‌صورت هفتگی یا روزانه از دوچرخه خود استفاده می‌کردند اما پس از الکتریکی شدن دوچرخه، این میزان به ۹۳ درصد افزایش پیدا کرد! حتی 6 درصد افراد که هیچ‌گاه از دوچرخه استفاده نمی‌کردند با وجود دوچرخه‌‌الکتریکی، اقدام به استفاده از این‌گونه از وسیله نقلیه کرده‌اند که اغلب نیز بزرگ‌سال هستند.

بزرگ‌ترین مشکل در ارتباط با دوچرخه‌‌های الکتریکی وزن آنها است. این مشکل در نظر عده قابل‌توجهی از کاربران اصلی‌ترین مشکل دوچرخه‌‌های الکتریکی است اما عده اندکی هم هستند که با وزن دوچرخه هیچ مشکلی ندارند و عده‌ای بسیار قلیل نیز نگران سرقت دوچرخه یا زمان طولانی شارژ هستند. البته همان‌گونه که در شماره گذشته گفتیم فناوری باتری‌ها، مدت‌زمان شارژ و هم‌چنین وزن آنها همواره در حال پیشرفت است اما شاید دوچرخه‌هایی با بهره‌مندی از انواع دیگر انرژی نیز در راه هستند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
انجمن پرستاری ایران_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
انجمن پرستاری ایران_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_4
انجمن پرستاری ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
انجمن پرستاری ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
زمردی_فوتر اصلی
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر