ساخت دندان طبیعی از سلول های بنیادی
۲۳۶۳۶
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۹
۷۹۸۳
دانشمندان در تلاش براي دستيابي به دندانهاي طبيعي از سلولهاي خود فرد، به بررسي شيوه‌هاي ممكن براي كنترل رشد سلولهاي بنيادي به منظور توليد بافت دنداني پرداخته‌اند.
ایسنا: شايد از دست دادن دندان در كودكي خاطره چندان ناخوشايندي نباشد؛ اما در بزرگسالي بسيار نامطلوب است ؛ از اين رو دانشمندان دانشگاه نوا ساوث‌ايسترن، در تلاش براي دستيابي به دندانهاي طبيعي از سلولهاي خود فرد، به بررسي شيوه‌هاي ممكن براي كنترل رشد سلولهاي بنيادي به منظور توليد بافت دنداني پرداخته‌اند.

رويكرد محققان آمريكايي، استخراج سلولهاي بنيادي از بافت دهاني مانند داخل بافت دندان يا مغز استخوان است.

اين سلولها پس از جمع‌آوري در يك چارچوب پليمري به شكل دندان دلخواه نصب مي‌شود. اين پليمر از مواد مشابه مورد استفاده در ساختار زيستي قابل جذب مجدد بوده؛ از اين رو اين چارچوب به مرور زمان حل مي‌شود.

پس از آن دندانها بطور جداگانه رشد كرده و در دهان فرد قرار مي‌گيرند يا اين كه سلول بنيادي را درون دهان پرورش داده تا طي چند ماه به اندازه يك دندان كامل برسد.

تاكنون اين دندانها در دهان موش‌ها و ميمون‌ها پرورش داده شده و كارآزمايي‌هاي انساني نيز در راه است؛ اما اينكه آيا اين فناوري قادر به توليد دندانهايي است كه با خون تغذيه شده و از حس كامل برخوردارند، در آينده مشخص خواهد شد.

پرورش دندان براي دانشمندان يك چالش بزرگ است؛ چرا كه سلولهاي بنيادي بايد براي ايجاد تعادل كامل بافت سخت، عاج و مینای دندان تحريك شده و همچنين اندازه و شكل دقيق نيز بدست آيد.

تا به امروز اين محققان حدود 1.7 ميليون دلار كمك هزينه براي تحقيقات خود دريافت كرده‌اند.

محققان بر اين باورند كه با كنترل رشد مجدد دندان و اثبات ايمن بودن اين فناوري، اين دندانها بطور گسترده در آمريكا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:09 - 1391/02/26
درخت توگربار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج